Zasebnost

Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Kako so nas pohrustali Balti?

Strani: 1 2

crt sporočil: 27.607
[#3045532] 03.08.24 07:53
Odgovori   +    35
Zadnja sprememba: crt 03.08.2024 08:01
za moje oci je gledano iz aviona stvar zelo jasna:

- baltske drzave (in podobno recimo juzna koreja) imajo zelo motivirajocega soseda ("there's nothing like the threat of imminent death to wonderfully concentrate the mind"), vejo, da morajo ves cas teci in iskati nove poti, da jih ne ujame volk in to vejo ne zato, ker jih je nekdo drugi preprical, temvec na podlagi tega, da jih je volk enkrat ze ujel

- v nasprotju s tem je slovenija bila ekonomski petelin na jugoslovanskem dvoriscu, naredila v tem prejsnjem zivljenju udobno akumulacijo in tako kot glavno vrednoto se danes fura status quo

kdaj se slovensko obcudovanje svojega popka neha? sele ko se dovolj slabo zivi IN to razume IN ne krivi za to drugih IN najde pot naprej. torej po prehojene celi klasicni kubler-ross progresiji (komur ni blizu: en.wikipedia.org/wik...s_of_grief ), kjer smo se vedno zataknjeni sele v fazi zanikanja.

kaj je glavni riziko?

* to, da ne pridemo gladko do konca korakov soocanja s stanjem, temvec se zataknemo v nekem od njih,

- v zanikanju (problemi in razvojni zaostanki sploh ne obstajajo, vse je ok, ljudje plesejo in lahko plesejo se desetletja - razlicica severne koreje z bistveno visjim izhodiscnim nivojem speha) [tukaj se trenutno nahaja volilna vecina]

- v jezi (iskanju dezurnih krivcev s cisto random parametri, katerih in kako dalec gremo v njih zjebanju, sem spada tudi vojaski izrek, da medalja in krogla le redko zadeneta pravega)

- v pogajanju (saj ce pa naredimo tele 3 mickene korakce in jim formalno recemo sprememba, bo ziher boljse... ali pa ce sprejmemo 30 novih zakonov... aneda bo vse ok potem...)

- v depresiji (fse je slo fkurac, nikoli vec ne bomo nasli naprej, zadnji naj ugasne luc, samo se ulezemo se in pocakamo na zakop)

* in seveda to, da mejimo na - ali smo del - prostora, ki ni tolko znan po konstruktivnosti kot pa po naljuti se coban na selo pa otsece sebi kurac, ter po tem, da je maksimalni domet politike ante pavelic.
AlesPiscanc sporočil: 1
[#3045534] 03.08.24 09:36
Odgovori   +    17
Čestitam za zapisano! 100% vse drži.

Pri nas smo dosegli kritično točko vrha blagostanja, po moje tam par let pred korono, in sedaj nas čaka samo še mehek pristanek....nimamo več možnosti! Ko se politika baha s trenutnim stanjem, potem je jasno, da ni več pomoči...
Nisem ne levi ne desni, samo razmišljam s svojo glavo in vse skupaj je zelo boleče.
Endimion sporočil: 10.597
[#3045538] 03.08.24 11:45 · odgovor na: crt (#3045532)
Odgovori   +    16
Veš, bi pa vseeno opozoril na eno razliko med baltskimi državami. In Slovenijo.

Štart je bil, kot sam praviš, drugačen. Slovenija je bila leta 1990 verjetno ne le najbolj bogat kos Juge (relativno, glede na velikost, prebivalstvo), ampak najbrž najbolj bogat kos komunističnega sveta obče. Ko so se po Vilnusu vozili v zaporožcih, je imel Tehnounion zastopstvo za BMW. Leta 1968. Ne ni bil rezerviran za komunistično elito. Naš star foter ga je kupil leta 1969 (1600 Neue Klasse).

Lažje je nekaj postavit iz ničle, kot pa transformirati obstoječe.

Pa tudi to se v Sloveniji dogaja. Lep primer je Zasavje. Ja. Potrebovali so 30 let.

Baltiške države ob prehodu iz sovjetskega jarma na prozahodni tržni kapitalizem niso imele ničesar. Ne industrije, nič. Gradiš iz nule. Vmes pa so izgubile 1/5 prebivalstva.

Jaz si to predstavljam nekako športno. Najbrž je veliko lažje priti od denimo 100 mesta do 20. Da prideš pa od 20 do 5, je potrebno pa več truda kot poprej. Da prideš pa od 5 do prvega pa spet več kot poprej. Oni so startali s 100 mesta, mi pa s 50-ega. In zdaj smo oboji pri 20.

In štartni bloki niso nepomembni. Ker je od njih odvisen "doping" v obliki EU sredstev. Tudi danes te države netto prejmejo enkrat več na prebivalca EU sredstev, kot pa Slovenija.

Vojaško gledano pa vse 3 mejijo na tistega požrešnega soseda.

To, da Avbelj 33 let po osamosvojitvi še kar o neki revoluciji pa z lupo komuniste išče, je pa smešno. Za moje pojme zelo zmeden članek.
crt sporočil: 27.607
[#3045540] 03.08.24 12:59 · odgovor na: Endimion (#3045538)
Odgovori   +    11
Zadnja sprememba: crt 03.08.2024 13:28
[Endimion]
Veš, bi pa vseeno opozoril na eno razliko med baltskimi državami. In Slovenijo.
saj ravno za razliko gre :)
Baltiške države ob prehodu iz sovjetskega jarma na prozahodni tržni kapitalizem niso imele ničesar. Ne industrije, nič. Gradiš iz nule. Vmes pa so izgubile 1/5 prebivalstva.
Jaz si to predstavljam nekako športno. Najbrž je veliko lažje priti od denimo 100 mesta do 20. Da prideš pa od 20 do 5, je potrebno pa več truda kot poprej. Da prideš pa od 5 do prvega pa spet več kot poprej.
Oni so startali s 100 mesta, mi pa s 50-ega. In zdaj smo oboji pri 20.
you're making my argument for me.
In štartni bloki niso nepomembni. Ker je od njih odvisen "doping" v obliki EU sredstev. Tudi danes te države netto prejmejo enkrat več na prebivalca EU sredstev, kot pa Slovenija.
reciva, da je ta podatek tocen. ali potem menis, da ce bi slovenija pa imela 2 x toliko prejetih neto eu sredstev, da bi potem pa bila bolj nagnjena k dobro delujocim zadevam in razvoju?

ker potem se seveda res ne strinjava o osnovni stvari. za moje pojme bi to, da prejmemo vec z neba, samo se povecevalo osnovni problem - problem dovolj polne riti, ki ne zeli kakrsnihkoli sprememb in sploh ne vidi potrebe zanje.

kar sem prej napisal, ni nekaj novega. sem tako pisal tudi 10 ali 20 let nazaj. ves to verjetno sam. in v tem je glavna tragedija - topljenje plasti sala, ki izolira pred povratnimi signali za wtf poteze, pocasni razkroj sistemov se dogajata dovolj pocasi, da vmes minevajo kar debeli kosi casa in dobis gor scasoma cele nove generacije, ki iskreno niti ne poznajo tega, da bi se sploh dalo karkoli poceti drugace. tocke preloma niso osebno dozivele, vedno, celotno njihovo zivljenje je en sam pristop.

in potem matrvola, saj smo pa ja celo zivljenje in od nekdaj poceli tako, kako je zdaj mozno, da me sosed prefuka in povozi in sodisce nic ne naredi, kako je mozno, da me v bolnici ne poflikajo... seveda, krivi so oni, ki imajo eno uho vecje od drugega in kurijo z drvi, te dajmo zjebat, pa bo. aja, ni slo. aja seveda, ker smo napacno diagnosticirali problem, v resnici so krivi oni, ki jim je vsec oranz barva in zvizgajo. v glavnem neka manjsinska skupina, zdaj ena, zdaj druga, dokler ne dobis obvestila, da danes si pa ti v skupini za odstrel.

glede na tempo dogajanja bom jaz takrat, ko se intenzivira in vedno bolj fizicno izraza lov na carovnice kot napacni, a zelo cloveski nacin "resevanja" zablodelosti, ze mrtev, ti pa verejtno se ne, tako da good luck.
najobj sporočil: 32.171
[#3045542] 03.08.24 14:12
Odgovori   +    4
... Mi smo svoj BDP odtlej potrojili, oni pa so ga podeseterili. ...

... ja, in ? ...

P.S.: če se spomnim na gimnazijske sošolce, takrat bodoči in sedanji pravniki niso glih blesteli v matematiki in se sploh ne čudim, da pravnik Avbelj ne razume, da je iz 1 na 10 lažje priti kot iz 10 na 30, ker v prvem primeru je razlika 9, v drugem pa je 20 ... no, ampak če pozabim na (poenostavljeno) matematiko, kolikor jaz razumem, je BDP predvsem seštevek vseh računov izdanih v neki državi, kar z drugimi besedami pomeni več naštancanega (= sposojenega) denarja v tej isti državi, če pa višji BDP pomeni boljše življenje za ljudi, ki morajo svoje račune plačevati, pa je stvar pogleda na svet teh istih ljudi ...
najobj sporočil: 32.171
[#3045543] 03.08.24 14:19 · odgovor na: Endimion (#3045538)
Odgovori   +    4
[Endimion]
Veš, bi pa vseeno opozoril na eno razliko med baltskimi državami. In Slovenijo.

Štart je bil, kot sam praviš, drugačen. Slovenija je bila leta 1990 verjetno ne le najbolj bogat kos Juge (relativno, glede na velikost, prebivalstvo), ampak najbrž najbolj bogat kos komunističnega sveta obče. Ko so se po Vilnusu vozili v zaporožcih, je imel Tehnounion zastopstvo za BMW. Leta 1968. Ne ni bil rezerviran za komunistično elito. Naš star foter ga je kupil leta 1969 (1600 Neue Klasse).

Lažje je nekaj postavit iz ničle, kot pa transformirati obstoječe.

Pa tudi to se v Sloveniji dogaja. Lep primer je Zasavje. Ja. Potrebovali so 30 let.

Baltiške države ob prehodu iz sovjetskega jarma na prozahodni tržni kapitalizem niso imele ničesar. Ne industrije, nič. Gradiš iz nule. Vmes pa so izgubile 1/5 prebivalstva.

Jaz si to predstavljam nekako športno. Najbrž je veliko lažje priti od denimo 100 mesta do 20. Da prideš pa od 20 do 5, je potrebno pa več truda kot poprej. Da prideš pa od 5 do prvega pa spet več kot poprej. Oni so startali s 100 mesta, mi pa s 50-ega. In zdaj smo oboji pri 20.

In štartni bloki niso nepomembni. Ker je od njih odvisen "doping" v obliki EU sredstev. Tudi danes te države netto prejmejo enkrat več na prebivalca EU sredstev, kot pa Slovenija.

Vojaško gledano pa vse 3 mejijo na tistega požrešnega soseda.

To, da Avbelj 33 let po osamosvojitvi še kar o neki revoluciji pa z lupo komuniste išče, je pa smešno. Za moje pojme zelo zmeden članek.
... čuj, stavim gajbo pira, da jih je Avbelj že zdavnaj našel, ampak si ne upa na glas povedat, ker se boji Udbe ...
0531Zavar sporočil: 1.533
[#3045548] 03.08.24 17:11
Odgovori   +    3
Zadnja sprememba: 0531Zavar 03.08.2024 17:13
Fajn tema, ravnokar sem se vrnil iz baltskih počitnic .
Baltske države so napreovale na polno, je pa res da periferija pri njih malo zamuja (predvsem mislim na Latvijo, Litva pa je že skoraj kot SLO).
V Litvi sem bil v enem nakupovalnem centru v Klaipedi, (podobno kot pri nas BTC City) , v bistvu me ni nič kaj preveč fassciniralo, dokler nisem videl da imajo tam not drsališče sredi poletja. V nedeljo je bilo tam res na polno folka, edino pira pa ne moreš kupit :)
0531Zavar sporočil: 1.533
[#3045549] 03.08.24 17:17 · odgovor na: crt (#3045532)
Odgovori   +    1
[]
za moje oci je gledano iz aviona stvar zelo jasna:

- baltske drzave (in podobno recimo juzna koreja) imajo zelo motivirajocega soseda ("there's nothing like the threat of imminent death to wonderfully concentrate the mind"), vejo, da morajo ves cas teci in iskati nove poti, da jih ne ujame volk in to vejo ne zato, ker jih je nekdo drugi preprical, temvec na podlagi tega, da jih je volk enkrat ze ujel

- v nasprotju s tem je slovenija bila ekonomski petelin na jugoslovanskem dvoriscu, naredila v tem prejsnjem zivljenju udobno akumulacijo in tako kot glavno vrednoto se danes fura status quo

kdaj se slovensko obcudovanje svojega popka neha? sele ko se dovolj slabo zivi IN to razume IN ne krivi za to drugih IN najde pot naprej. torej po prehojene celi klasicni kubler-ross progresiji (komur ni blizu: en.wikipedia.org/wik...s_of_grief ), kjer smo se vedno zataknjeni sele v fazi zanikanja.

kaj je glavni riziko?

* to, da ne pridemo gladko do konca korakov soocanja s stanjem, temvec se zataknemo v nekem od njih,

- v zanikanju (problemi in razvojni zaostanki sploh ne obstajajo, vse je ok, ljudje plesejo in lahko plesejo se desetletja - razlicica severne koreje z bistveno visjim izhodiscnim nivojem speha) [tukaj se trenutno nahaja volilna vecina]

- v jezi (iskanju dezurnih krivcev s cisto random parametri, katerih in kako dalec gremo v njih zjebanju, sem spada tudi vojaski izrek, da medalja in krogla le redko zadeneta pravega)

- v pogajanju (saj ce pa naredimo tele 3 mickene korakce in jim formalno recemo sprememba, bo ziher boljse... ali pa ce sprejmemo 30 novih zakonov... aneda bo vse ok potem...)

- v depresiji (fse je slo fkurac, nikoli vec ne bomo nasli naprej, zadnji naj ugasne luc, samo se ulezemo se in pocakamo na zakop)

* in seveda to, da mejimo na - ali smo del - prostora, ki ni tolko znan po konstruktivnosti kot pa po naljuti se coban na selo pa otsece sebi kurac, ter po tem, da je maksimalni domet politike ante pavelic.
Slovencem gre v bistvu zelo dobro, imamo srečo glede na sposobnosti.
(Ne vem pa kako bo v prihodbnosti ...
(stfu ti špilferderber :) :)
odvisnik sporočil: 1.048
[#3045550] 03.08.24 17:46 · odgovor na: crt (#3045540)
Odgovori   +    2
Po moje je še kak dejavnik, razen volka in mogoče ta niti ni najpomembnejši.
Zgodovinsko se je tam sprehajal marsikdo, le juznjaki skoraj ziher ne.:).
In dvomim, da bojo Črnogorci, kosovarji, s Makedonci naredili podoben napredek kot balti v zadnjih 30 letih.
Kar se tiče Koreje imas japonce, taiwance podobno uspešne in vsi so bolj ali manj usa ekspoziture, takole iz aviona :).
Tako da če gre svet v japonski scenarij ekonomsko, gre lahko tudi politicno v slovenski :).
crt sporočil: 27.607
[#3045551] 03.08.24 18:19 · odgovor na: 0531Zavar (#3045549)
Odgovori   +    1
ravno v tem imamo nesreco.
tanja34 sporočil: 5
[#3045553] 03.08.24 19:32
Odgovori   +    4
Lahko kakšen pozitiven članek o naši ljubi državi?

Članek napisan tako rekoč kot roman o baltskih državah...
Bogomir1 sporočil: 62
[#3045554] 03.08.24 20:33 · odgovor na: tanja34 (#3045553)
Odgovori   +    22
Sanjati je lepo, Tanja.

Če resnica ni rožnata, je pa odveč kajne.

Mene pa boli za kaj sem zapravil svoje življenje. Ves čas sem se gnal z delom za napredek. Zdaj gledam to družbo. V njej živijo moji otroci in vnuki in nisem ponosen na to skorumpirano državo, prej jezen. Ni smisel življenja samo to, da imaš vedno polno rit sladoleda.

Balti gor, Balti dol, dejstvo je, da bi v zadnjih desetletjih lahko Slovenci iz države naredili bistveno več. Izhodišč imamo dovolj, edino neumnosti in naivnosti je preveč. To so desetletja izgubljenih priložnosti. V politiki je močno prisotna negativna selekcija in to ljudje naivno volijo. Del na novo ustvarjene vrednosti, ki jo krmili »država« se izgublja v prazno. Za krmilom sedijo diletanti, ki ravno toliko vedo, da naduto mislijo, da znajo. V vseh državnih sistemih pa entropija narašča, njihova učinkovitost in zadovoljstvo zaposlenih pa pada. Vstop organiziranega kriminala in korupcije v državne in občinske organe je očitno vse lažji. Če ne bi bilo zdravega dela gospodarstva, še napredka doseženega v teh desetletjih ne bi bilo.
odvisnik sporočil: 1.048
[#3045556] 03.08.24 21:49 · odgovor na: crt (#3045551)
Odgovori   +    1
[]
ravno v tem imamo nesreco.
Ti bi se tudi z belim kruhom skregal, ker ne ješ potice :).
Po temle je njihov minimalc cca 700, nas dobrih 900.
Komot govorimo o vsaj 30 posto če ne 50 posto višji plači, Nizozemci imajo npr 2100.
en.m.wikipedia.org/w...nimum_wage
Ziher nas balti dohitevajo, mogoče tudi prehitijo in zakaj ne bi bili veseli zanje, saj imamo radi čimveč bogatih mar ne :)?
odvisnik sporočil: 1.048
[#3045557] 03.08.24 21:58 · odgovor na: crt (#3045540)
Odgovori   +    0
Sam še o topljenju sala, kaj nismo ugotavljali pred leti, kako se to topi v UK vsaj enih 100 mogoče celo več let, pa še vseeno kar dobro žive.
Ne bi sedaj o Argentini :). Pa tudi tam še kar žive in imajo Messsija :).
crt sporočil: 27.607
[#3045559] 04.08.24 06:38 · odgovor na: odvisnik (#3045556)
Odgovori   +    8
Zadnja sprememba: crt 04.08.2024 06:56
ne vem, ce si opazil - kaze, da ne - vendar jaz nisem nikjer govoril o visini place, kot tudi clanek ne.

lahko pa vseeno odgovorim na tvoje izvajanje, ker je ravno jutro in se mi se da:

- visina *minimalne* place ni ravno neka informacija, ker je to stvar tako "nosilne sposobnosti" gospodarstva kot tudi politicnega ukaza in to drugo naredi stvar zelo mehko; recimo ceska minimalna je 60% slovenske, zdaj pa ce hoces iz tega sklepati, kako ubogi da so cehi... se morda prej ustavi.

- ce pogledas atatisto, bos videl (to je sicer iz 2020-2022), da je slovenski minimalc 60-i-nesto % medianske (ne povprecne, medianske, tako da odpade "ja ampak najvisje/najnizje popacijo") place, baltski pa 40-i-nesto, tako prides od deus-ex-machina minimalca do dejanskih izplacanih plac in spotoma dobis se kvantifikacijo zgoraj omenjene mehkosti oziroma tega, koliko so lokalne politike zaljubljene v vsi bomo imeli nadpovprecne place".

- ce se ti od tu dalje se vedno da, lahko pogledas na eurostatu se ppp, torej lokalni primerjalni nivo cen, in ugotavljas razlike v kupni moci medianske place.

- ko das skupaj vse troje, lahko gres z zgodbo o minimalni placi nazaj spat, jaz grem pa race in pse zrihtat.
rx170 sporočil: 6.511
[#3045560] 04.08.24 09:00
Odgovori   +    0
rx170 sporočil: 6.511
[#3045561] 04.08.24 09:04 · odgovor na: tanja34 (#3045553)
Odgovori   +    3
[tanja34]
Lahko kakšen pozitiven članek o naši ljubi državi?

Članek napisan tako rekoč kot roman o baltskih državah...
Moja prva reakcija je bila, da se naj avtor preseli tja. Potem sem šeč gledat podatke o BDP in komentarje ter videl, da sta to oslarijo že učinkovito debunkala že 2 uporabnika pred mano in ni nobene potrebe, da se ponavljamo.
odvisnik sporočil: 1.048
[#3045562] 04.08.24 09:19 · odgovor na: crt (#3045559)
Odgovori   +    0
Ne poznam toliko zgodovine baltov, a po moje je komot podobno krvava na nacionalni ravni. Nekaj sem bral na wikipedii, da so se borile tri struje po 1920 za premoč.
Cifre sem dal, ker se da bolje primerjat. In ja vsekakor je minimalc politična odločitev, zato sem dal zraven nizozemce. Glede na razmerje bdp/minimalc smo verjetno tam tam.
odvisnik sporočil: 1.048
[#3045565] 04.08.24 09:29 · odgovor na: crt (#3045559)
Odgovori   +    2
Vsekakor se strinjam, da so balti uspešni, vprasanje pa če bi isto delovalo pri nas.
Ko si omenjal korejo in taiwan, so vključno z japonsko po Bdp tam z nami nekje. Oz so japonci podobno pred nami kot smo mi pred balti.
Oz po temle smo skor poravnani.
countryeconomy.com/c...n/slovenia

O fak ujeli so nas slovenci, bojo sedaj rekli japonci, le kaj smo delali narobe zadnjih 60 let. Pejmo pogledat k njim :)
odvisnik sporočil: 1.048
[#3045566] 04.08.24 09:38 · odgovor na: crt (#3045559)
Odgovori   +    0
Usa ima podobno nizek minimalc. Po moje je to pač zavestna odlocitev politike, da se določen procent ljudi pusti v dreku. Vsekakor je potlej kupna moč povprecja vecja, ker imaš dovolj poceni revežev.
Pač sem marksist in kristjan :)
FIN-261678 sporočil: 1
[#3045567] 04.08.24 09:38
Odgovori   +    11
Lani sva z ženo preživela del dopusta v Vilni. Res je, mesto je čudovito, urejeno, najde pa se tudi kakšna zakotna ulica, ki še čaka boljše čase. Kar pri Litvancih najbolj občudujem je njihov pogum: brez pomislekov in fige v žepu so se postavili na stran Ukrajine. V mestu je bilo povsod čutiti in tudi videti podoporo ukrajinskemu boju proti Rusom. Najbolj pa me je nadušila njihova poteza, ko so ulico v kateri je rusko veleposlaništvo preimenovali v Ulico ukrajinskih herojev. Prav pred rusko amasado pa postavili razstavo, ki prikazuje primerjavo grozodejstev v drugi svetovni vojni s temi, ki jih delajo Rusi v Ukrajini.
Zdi se mi, da nam manjka poguma s katerim bi se odtrgali od preteklosti se usmerili v prihodnost.
odvisnik sporočil: 1.048
[#3045568] 04.08.24 09:53 · odgovor na: rx170 (#3045561)
Odgovori   +    0
Vedno se je dobro ozreti po svetu in pogledat, kaj dobrega se da naredit za skupnost in biti vzvišen do nekih rešitev, le zato ker so tam mogoče revnejsi kot mi, je skoraj gotovo napaka.
odvisnik sporočil: 1.048
[#3045569] 04.08.24 10:03 · odgovor na: FIN-261678 (#3045567)
Odgovori   +    4
Nam se k sreči ni treba odtrgati od preteklosti, ker je ta del nas.
Mi smo bili sami sebi rabelj, balti ga imajo v rusih.
Ta pogum lahko balte še drago stane, če se jim big brother odpove.
Mislim, da so imeli litvanci že nek spor s kitajci in jim je eu rekla, naj bojo tiho...
Glede na to, da se iz tistih krajev dosti izseljujejo so mogoče bolj vsegliharski že odšli in so ostali bolj patriotski.
Bogomir1 sporočil: 62
[#3045576] 04.08.24 12:10 · odgovor na: crt (#3045532)
Odgovori   +    4
[]

kdaj se slovensko obcudovanje svojega popka neha? sele ko se dovolj slabo zivi IN to razume IN ne krivi za to drugih IN najde pot naprej. torej po prehojene celi klasicni kubler-ross progresiji (komur ni blizu: en.wikipedia.org/wik...s_of_grief ), kjer smo se vedno zataknjeni sele v fazi zanikanja.
Razmišljam o tem, kdaj bo pri nas nastopila faza jeze in začetek katarze. Zaradi notranje razklanosti, mentalne nemoči, relativno udobnega življenja in razmišljanja samo za danes in ne za jutri, kaže, da mora priti vpliv od zunaj. Verjetno bo to takrat, ko se bo Ukrajina sesula in bodo nekatere bližnje države dobile krila in ko bo najpomembnejši partner Nemčija toliko stagnirala ali nazadovala, da jo bo po moči skoraj ujela ali celo presegla Poljska.

Moral bom dolgo živeti, da bi dočakal streznitev. Morda pa obstaja drugačen scenarij, kjer bi prevladala zdrava pamet.
odvisnik sporočil: 1.048
[#3045577] 04.08.24 12:58 · odgovor na: Bogomir1 (#3045576)
Odgovori   +    0
of a particular culture at a particular time and might not be applicable to people of other cultures. These viewpoints have been expressed by many experts,[3

Tole je tudi iz zgornje povezave.
Slovenci kot taki imamo zlo staro kulturo in mentaliteto, zacensi z neandertalci in končamo z dvojino in raznimi vplivi "tujih" kultur.
Če prav vem, imamo tri ekipe na OI osvojili smo že eno zlato. Ne vem, če to ni napredek v času samostojnosti, ne vem kaj je.
Žal mi je le da nisem več mlad in bi mi bil šport zanimiv :)
crt sporočil: 27.607
[#3045578] 04.08.24 13:07 · odgovor na: odvisnik (#3045565)
Odgovori   +    2
Zadnja sprememba: crt 04.08.2024 13:18
[odvisnik]
O fak ujeli so nas slovenci, bojo sedaj rekli japonci, le kaj smo delali narobe zadnjih 60 let. Pejmo pogledat k njim :)
japonska je vsekakor zanimiva in po svoje zelo dobra primerjava, namrec kulturno sociolosko .... mogoce ni grozna razdalja, podobnost je predvsem v smislu zelo velike staticnosti, nekomu je odmerjeno to in bo zivel tako, dela se tako ker se je vedno delalo tako... razlike so seveda v tem, da je pa vednarle zadeva enmickeno vecja od slovenije, z bistveno vecjo akumulacijo kapitala in znanja enostavno na podlagi bistveno daljse drzavnosti in imperialne preteklosti. ce to ne bi bili faktorji (kar seveda absolutno so) in bi slo samo za razumevanje posameznika in druzbe, bi pa ravno tako lahko slovenci postavljali tovarne na japonskem, kot je obratno.

tudi problem s tem, da polna rit ovira pogled naprej, je pravzaprav podoben - ce se spomnis, japonska je na neki tocki postajala carica, vsi so govorili o tem, da bo zdaj zdaj pozrla ves svet, nepremicnine in delnice so bile vredne bizarno veliko ... in potem so rabili nekaj desetletij, da zdaj gledamo neke znake poti ven iz tega, blago in morda.

(splosna pripomba - ko primerjas gdp, vedno pazi tudi na ppp)
crt sporočil: 27.607
[#3045579] 04.08.24 13:11 · odgovor na: Bogomir1 (#3045576)
Odgovori   +    6
ne glede na izid v ukrajini (osebno se vedno vidim kot optimalen in dosegljiv model vzhodna-zahodna nemcija politicno, ekonomsko in vojasko) se je nemska zgodba "s tujo energijo in tujimi delavci proizvajamo za tuje trge" podrla, kar je seveda zelo problematicno, ker ko imajo veliki delo sami s sabo, mali lahko bluzijo po svoje - vemo pa zgodovinsko, da je v teh krajih bluzenje res kot doma, tudi do krvi.

ce si star prek 50 (jaz sem, se zgodi), se ne bi prevec zanasal, da bos sel skozi ves ciklus in docakal priti na drugi strani ven v neko novo stabilnejse in bolj smiselno stanje od danasnjih.
odvisnik sporočil: 1.048
[#3045581] 04.08.24 13:36 · odgovor na: crt (#3045578)
Odgovori   +    0
Nisem toliko ekonomista/matematika, da bi razumel vse cifre, zato mi je ljubša TA.
Sem šel gledat listo st udelezencev na poletnih OI, pri sloveniji smo začeli s 35 v barceloni imeli vrh 2004 s 79 n potlej stagnaciji do 2020 z low 53, trenutno
Medtem ko se Litva in latvija ves čas vrtijo v nekem intervalu.
Litvanci in Latvijci so imeli all time high eno oi za nami, oboji pa so dosegli all time low na trenutnih oz predzadnjih.
Bogomir1 sporočil: 62
[#3045583] 04.08.24 13:43 · odgovor na: odvisnik (#3045577)
Odgovori   +    1
[odvisnik]
of a particular culture at a particular time and might not be applicable to people of other cultures. These viewpoints have been expressed by many experts,[3

Tole je tudi iz zgornje povezave.
Slovenci kot taki imamo zlo staro kulturo in mentaliteto, zacensi z neandertalci in končamo z dvojino in raznimi vplivi "tujih" kultur.
Če prav vem, imamo tri ekipe na OI osvojili smo že eno zlato. Ne vem, če to ni napredek v času samostojnosti, ne vem kaj je.
Žal mi je le da nisem več mlad in bi mi bil šport zanimiv :)
Ne bi ti rad kvaril veselja pri gledanju tekmovanj, ampak:

Slovenci nimamo nič starejše kulture kot drugi. Tudi angleži so imeli dvojino, pa so jo zavrgli. Tudi Rimljani so poznali izrek »kruha in iger« (zato, da so lahko vladali). Sedanjim vladajočim tudi sedaj pridejo prav igre (da preusmerijo pozornost). Garajo pa ne oni, ampak posamezniki, ki za cilj pogosto žrtvujejo svoje telo. Priskledniki pa se držijo reka »denar ne smrdi«. Če ti zlata medalja olimpijca pomaga priti do zdravnika, biti bolje oskrbljen na starost, imeti visoko izobražene otroke, ki dobijo primerno službo doma in imeti dovolj vnukov, da tvoj rod ne izumre, je to prav gotovo uspeh.

Model opisan na povezavi je splošen in po mojem mnenju velja tudi za mene in tebe. Dobro si ga oglej.

P.s.: Glede Neandertalcev: Ja ob imava najmanj 2% neandertalskih genov. Tako kot vsi Evropejci. Imava pa tudi Rimljanske in Skitske gene. Sprijaznit se moramo, da smo mešanica različnih prazgodovinskih in sodobnih ljudstev.

Strani: 1 2