13 min
Električna (moto)mobilnost pri BMW ima nov, a drag obraz
42 min
GEN-I v novo izdajo zelenih obveznic: kakšni so njegovi finančni načrti 1
58 min
Mercedes s prenovo razreda G še izboljšal in olajšal terensko vožnjo
1 ura
Odstopil šef T-2 1
1 ura
Tako se dela posel v kmetijstvu (PRO)
2 uri
TOP ČLANKI - Kaj danes berete
2 uri
Odškodninska odgovornost bank pri kibernetskih napadih in drugih neodobrenih plačilih
3 ure
Rusi Sloveniji napovedujejo kibernetsko vojno. Kako zaščititi vaše podjetje 3
4 ure
Nočete kupiti bitcoina? Morda vas prepričajo kriptodelnice 1
5 ur
Gradnja hitre ceste od priključka Velenje jug do priključka Slovenj Gradec jug na 3. razvojni osi sever (Oglas)
5 ur
Hitra rast števila kibernetskih napadov na mobilne telefone – kako jih zaščititi
5 ur
Ste izpeljali odličen B2B e-commerce projekt? Prav vas iščemo!
5 ur
Subvencije za energente: podjetja bi lahko še dolgo čakala na polno izplačilo
6 ur
Quercus: S popolnim vinom za žar lahko v nagradni igri osvojite – žar! (Oglas)
6 ur
Vino tedna: Gevrey-chambertin 1er cru 2019, Joseph Drouhin
6 ur
Vinska klet Metlika ima novo blagovno znamko Jurius
8 ur
(Intervju) Saška Rihtaršič, Danfoss: Vsa Evropa bi se lahko ogrevala z odpadno toploto iz industrije 2
11 ur
Škrabec, Petrič in Južna spet slavijo 1
11 ur
Chris Barton, britanski komisar za trgovino: Uporabite nas. Smo odlična odskočna deska do največjih trgov
17 ur
BMW v najdaljšem slovenskem predoru razkril kupejevskega X2 in največjega minija

Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Pozor, fiksna obrestna mera ni nujno fiksna

Strani: 1

anon-116402 sporočil: 4.340
[#2610588] 02.08.16 02:33
Odgovori   +    7
Jaz sem ob iskanju posojila vse izrecno vprašal, če je fiksna obrestna mera res fiksna, ali imajo tisti člen, ki jim omogoča prilagajanje, pa so mi vse banke izrecno zatrdile, da tega člena nimajo v pogodbi. Me pa malo bega tale Arharjev stavek:
Primer: posojilo po dvoodstotni fiksni obrestni meri za 30 let pomeni za banko veliko tveganje, zato je poslovna praksa takšna, da se v pogodbo doda klavzula, da se po recimo petih letih preveri, kje je pogodbena obrestna mera glede na takratno tržno.
Po mojih izkušnjah ti na 30 let nihče ne da fiksno obrestno mero, pa tudi na 15 let je 2,0% fiksna obrestna mera nedosegljiva kljub dobri boniteti kreditojemalca, visokem zastavnem razmerju in pogajanjem. Mogoče bi šlo, če bi bil Simona Dimic.

Sicer sem pa na koncu vzel spremenljivo, saj razlika 0.6% in več po mojem ne odtehta "varnosti". Menim, da euribor še ne bo šel na 0.6% in več kar čez noč, saj ne vidim nobenih znakov, ki bi kazali na kakšno hudo gospodarsko rast. Prej bi rekel, da je na vidiku nov paket dreka, ki leti v ventilator. Če pa euribor drastično naraste recimo v drugi polovici kreditnega obdobja, pa to že precej manj vpliva na obrok, predvsem pa se do takrat že precej privarčuje z nižjimi obroki.
anon-317028 sporočil: 30.415
[#2610591] 02.08.16 04:10
Odgovori   +    22
Zadnja sprememba: anon-317028 02.08.2016 04:13
Arhar je dobro plačana oseba, ki je 20 let vodil pogajanja s Hrvaško in smo zaradi teh »pogajanj« ostali brez terjatev LB Zagreb do hrvaških podjetjih. Menda je teh terjatev za celo milijardo ali skoraj za cel drugi tir. Zdi se, da so postale ex tunc (nične) in so stvar preteklosti, torej izpogajal nam je za milijardo »ex tuncov«, ki jih Hrvatje no bodo vrnili, seveda stare terjatve hrvaških varčevalcev so ex nunc in stvar naše prihodnosti, ki jih po sklepu evropskega sodišča moramo vrniti. Ex tunc in ex nunc...Arhar tunc, Arhar nunc...
anon-77271 sporočil: 7
[#2610593] 02.08.16 05:45
Odgovori   +    19
Gospod Arhar je menda direktor Združenja bank Slovenije in kot takšen bi mogel in moral poskrbeti, da se nasproti potrošnikom-kreditojemalcem s strani bank (predvsem ob sklepanju dolgoročnih stanovanjskih kreditov) ne dogajajo nepoštene poslovne prakse, t.j. da so potrošniki pred sklenitvijo takšnih kreditnih pogodb celovito in objektivno obveščani o vseh posledicah tovrstne pogodbe. Zato bi bilo profesionalno, da najprej "na svoji strani" razčisti in k temu pozove Banko Slovenije, kot bančnega nadzornika. SIcer pa v Sloveniji nimamo 7*77 bank, ki nudijo fiksno obrestno mero, zato bi bilo korektno izpostaviti primere poštenih in nepoštenih poslovnih praks na našem bančnem trgu, ne pa da se piše kot v besedilu članka, da moraš biti "doktor brančništva in hkrati tudi Baba Vanga", da boš lahko zaslutil, kakšne posledice ima lahko tvoj stanovanjski kredit. Sicer pa me nasploh moti pri njem že skozi celotno svojo kariero nastopa s pozicije vzvišene moralne avtoritete, ki pa se ni nikoli konfrontirala z nosilci moči v slovenskem bančnem in zabančnem sistemu, (niti drugje) - tako idilično vzdušje si lahko zamišljamo zgolj v nebesih, ne pa v slovenskem bančništvu. S tega vidika je logično, da je kot "desničar" v bančništvu lahko deloval celotno kariero brez kakršne koli praske. Če ima moč, naj poskrbi za red in transparentnost, ne pa da pametuje in moralizira!
bigl sporočil: 18.363
[#2610596] 02.08.16 08:17
Odgovori   +    6
Opozorilo je na mestu. Za zgodovino! Lep dan.

P.S. Fiksno kar ni fiksno ni fiksno. Naj se to vsem lepo in glasno pove in napiše. Da ne bo zopet slišati "švicarjev" jok. Arharja zastopim kot pravnika in ne kot bančnika. To je posebna smer na EF ali EPF. In ne na PF.
anon-398834 sporočil: 33
[#2610598] 02.08.16 08:52
Odgovori   +    4
Zadnja sprememba: anon-398834 02.08.2016 09:03
Taka določila so v pogodbah večine bank že ves čas - na to sem že večkrat opozarjal na več forumih. Tveganje fiksne obrestne mere je za banke preprosto preveliko tveganje na dolgi rok - namreč v trenutku, ko bi fiksna obrestna mera bila nižja od variabline, banka dela s takim kreditom izgubo in zato fiksna obrestna mera še nikoli ni bila ugodnejša od variabline in gre spet za skupinski "nateg" strank. Fiksna obrestna mera se trenutno forsira le zaradi negativnega EURIBORja, saj se banke same na ta način zaščitijo pred nizkim Euriborjem in na ta način ustvarjajo višje obrestne prihodke.

In tale stavek "Pri takšnih vrednostih EURIBOR, ko je negativen, so banke začele ponujati fiksno obrestno mero. Fiksna obrestna mera za 30 let, brez posebne klavzule, je ta hip lahko najboljša naložba." zato nima nobene veze z realnostjo. Resnica je obratna. Vedno najemajte kredite z variablino obrestno mero - pribitki so vse nižji in prepričan sem da se bodo na trgu v roku enega leta pričeli pojavljati pribtiki 1% ali še nižje. Nikoli tudi ne sprejmite prve ponujene obrestne mere, ampak obiščite več bank in se pogajajte - lahko tudi blefirate. Tudi če bi plačevali skozi celotno dobo odplačevanja enak obrok, bodo skupno plačane obresti ob koncu kredita po vsej verjetnosti višje.
anon-398834 sporočil: 33
[#2610599] 02.08.16 08:55 · odgovor na: anon-116402 (#2610588)
Odgovori   +    3
[usimoncic]
Jaz sem ob iskanju posojila vse izrecno vprašal, če je fiksna obrestna mera res fiksna, ali imajo tisti člen, ki jim omogoča prilagajanje, pa so mi vse banke izrecno zatrdile, da tega člena nimajo v pogodbi. Me pa malo bega tale Arharjev stavek:

> Primer: posojilo po dvoodstotni fiksni obrestni meri za 30 let pomeni za banko veliko tveganje, zato je poslovna praksa takšna, da se v pogodbo doda klavzula, da se po recimo petih letih preveri, kje je pogodbena obrestna mera glede na takratno tržno.

Po mojih izkušnjah ti na 30 let nihče ne da fiksno obrestno mero, pa tudi na 15 let je 2,0% fiksna obrestna mera nedosegljiva kljub dobri boniteti kreditojemalca, visokem zastavnem razmerju in pogajanjem. Mogoče bi šlo, če bi bil Simona Dimic.

Sicer sem pa na koncu vzel spremenljivo, saj razlika 0.6% in več po mojem ne odtehta "varnosti". Menim, da euribor še ne bo šel na 0.6% in več kar čez noč, saj ne vidim nobenih znakov, ki bi kazali na kakšno hudo gospodarsko rast. Prej bi rekel, da je na vidiku nov paket dreka, ki leti v ventilator. Če pa euribor drastično naraste recimo v drugi polovici kreditnega obdobja, pa to že precej manj vpliva na obrok, predvsem pa se do takrat že precej privarčuje z nižjimi obroki.
Pravilna odločitev. Zgodovinsko gledano, fiksna obrestna mera nikoli ni bila ugodnejša od variabline obrestne mere - govorim o skupno plačanih obrestih v celotni odplačilni dobi kredita. Da bi fiksna obrestna mera bila ugodnejša, obstaja izjemno majhna verjetnost, saj banke vedno poskrbijo da so na varni strani.
anon-398834 sporočil: 33
[#2610600] 02.08.16 09:05 · odgovor na: anon-77271 (#2610593)
Odgovori   +    10
[slovenec30]
Gospod Arhar je menda direktor Združenja bank Slovenije in kot takšen bi mogel in moral poskrbeti, da se nasproti potrošnikom-kreditojemalcem s strani bank (predvsem ob sklepanju dolgoročnih stanovanjskih kreditov) ne dogajajo nepoštene poslovne prakse, t.j. da so potrošniki pred sklenitvijo takšnih kreditnih pogodb celovito in objektivno obveščani o vseh posledicah tovrstne pogodbe. Zato bi bilo profesionalno, da najprej "na svoji strani" razčisti in k temu pozove Banko Slovenije, kot bančnega nadzornika. SIcer pa v Sloveniji nimamo 7*77 bank, ki nudijo fiksno obrestno mero, zato bi bilo korektno izpostaviti primere poštenih in nepoštenih poslovnih praks na našem bančnem trgu, ne pa da se piše kot v besedilu članka, da moraš biti "doktor brančništva in hkrati tudi Baba Vanga", da boš lahko zaslutil, kakšne posledice ima lahko tvoj stanovanjski kredit. Sicer pa me nasploh moti pri njem že skozi celotno svojo kariero nastopa s pozicije vzvišene moralne avtoritete, ki pa se ni nikoli konfrontirala z nosilci moči v slovenskem bančnem in zabančnem sistemu, (niti drugje) - tako idilično vzdušje si lahko zamišljamo zgolj v nebesih, ne pa v slovenskem bančništvu. S tega vidika je logično, da je kot "desničar" v bančništvu lahko deloval celotno kariero brez kakršne koli praske. Če ima moč, naj poskrbi za red in transparentnost, ne pa da pametuje in moralizira!
Malo si zgrešil poanto članka, ampak vseeno upam da se sedaj bolje počutiš. Sicer pa drži, da je Arhar en od najbolj precenjenih slovenskih bančnikov in je v osnovi blefer, ki je bil ob pravem času na pravem mestu.
bigl sporočil: 18.363
[#2610608] 02.08.16 10:25 · odgovor na: anon-116402 (#2610588)
Odgovori   +    1
Pomembno je, da redno odplačuješ obroke, to je tvoja največja varnost (disciplina in red), kajti v primeru, da ne, se ti bodo začeli nabirat nepotrebni in dodatni stroški, tako da bo ef. obr. mera ohohoho. Eni scagajo, a problem ostane, mislim dolg. Lep dan.
P.S. Predvsem bi pri najemanju kredita odsvetoval t.i. "rosarota" vidik - beri optimistični in bolj previdnost in premislek o zmožnostih rednega odplačevanja. Vsako kompulzivno (nepremišljeno) ravnanje pa zelo odsvetujem.
anon-32466 sporočil: 2
[#2610610] 02.08.16 10:52 · odgovor na: anon-398834 (#2610598)
Odgovori   +    1
čas vnosa: 02.08.16 10:11
Moraš biti nor, da vzameš varijabilno obrestno mero za 30 let. Če gledaš statistiko so vedno padci in rast. Tkoj ko bo gospodarstvo okrevalo bodo šle obresti gor. Ja sem bil primoran vzeti kredit za stanovanje. Izrecno sem povedal, da me ne bodo nategnili s spreminjanem fiksnih obrestnih mer. Drugače je praksa spreminjanja obrestnih mer, če si nekomitent banke. Ponavadi ti to ne povedo.
bigl sporočil: 18.363
[#2610614] 02.08.16 11:05 · odgovor na: anon-32466 (#2610610)
Odgovori   +    2
[spock83]
Moraš biti nor, da vzameš varijabilno obrestno mero za 30 let. Če gledaš statistiko so vedno padci in rast. Tkoj ko bo gospodarstvo okrevalo bodo šle obresti gor. Ja sem bil primoran vzeti kredit za stanovanje. Izrecno sem povedal, da me ne bodo nategnili s spreminjanem fiksnih obrestnih mer. Drugače je praksa spreminjanja obrestnih mer, če si nekomitent banke. Ponavadi ti to ne povedo.
Berte pogoje v pogodbah in vse kar podpišete prej preberte in si pustite pisno pojasnit. Kajti jezik je vedno bolj ali manj jasen, tako da je vse zapisano lahko tudi relativno oz. povedano ni vedno natančno. Naj bo napisano POVSEM DOLOČNO to in to in in nič drugega, in da ni kje drugje napisan v drobnem tisku kakšen pogoj, ki to določnost spreminja v nedoločnost!!! V izogib kasnejšim problemom in stiskam. Lep dan.

P.S. Pri kreditu je največji problem vedno njegovo vračanje in vrnitev. Samo poglejte vse te prepadne luknje v bankah.
anon-398834 sporočil: 33
[#2610616] 02.08.16 11:19 · odgovor na: anon-32466 (#2610610)
Odgovori   +    5
Zadnja sprememba: anon-398834 02.08.2016 11:25
[spock83]
Moraš biti nor, da vzameš varijabilno obrestno mero za 30 let. Če gledaš statistiko so vedno padci in rast. Tkoj ko bo gospodarstvo okrevalo bodo šle obresti gor. Ja sem bil primoran vzeti kredit za stanovanje. Izrecno sem povedal, da me ne bodo nategnili s spreminjanem fiksnih obrestnih mer. Drugače je praksa spreminjanja obrestnih mer, če si nekomitent banke. Ponavadi ti to ne povedo.
Nor si če vzameš fiksno obrestno mero na 30 let - vem da je težko razumeti, ampak tako je. Sicer pa ne vem, če taka ponudba sploh ne obstaja, če pa že, pa zagotovo z omenjeno klavzulo - zagotovo je nekje zapakirana v pogodbi, velikokrat takih stvari niti svetovalci, ki prodajajo kredite, ne vejo. Banka ne bo sprejela celotnega tveganja na 30 let - to je nerealno pričakovati.

Seveda so padci in rasti, vendar se pod črto še ni zgodilo, da bi pri kreditu s fiksno obrestno mero plačali manj obresti - govorim o obrestih čez celotno dobo kredita. Res je, da vnaprej veš, kakšna bo anuiteta (čeprav, kot je navedeno v članku tudi ni nujno), vendar ta varnost stane in to preveč. Če pa najemaš kredit po pameti, pa tudi nihanja naj ne bi delala težav. Razlike v anuitetah so enostavno prevelike, da bi se izplačalo najeti kredit s fiksno OM in tako je bilo in tudi bo.

Če bi vedel, kakšen je način razmišljanja bank, bi razumel o čem pišem. A misliš, da banke trenutno ponujajo nekoliko nižje fiksne obrestne mere, zato ker želijo dobro strankam? Ne, ponujajo jih iz dveh razlogov:
- ker vse analize kažejo, da bodo obrestne mere še dolgo nizke, to tudi kaže, da se bodo variabline OM v prihodnosti še zniževale. S fiksno OM banke tudi zaščitijo svoj obrestni prihodek.
- ker jim delajo težave negativni Euriborji in s fiksno OM se temu izognejo

Že čista logika pove, da kredit s fiksno OM dolgoročno nikakor ne more biti ugodnejši od kredita z variablino OM. Banka nima na voljo virov financiranja za npr. 30 let po tako nizki ceni, kot je trenutna in zato je nemogoče pričakovati, da bo celotno obrestno tveganje prevzela banka. In če bi kdaj do tega prišlo, da bi variabilna OM bila višja od fiksne, bi to bil narobe svet - to pomeni, da bi sigurnost bila cenejša od tveganja, to pa je v nasprotju z eknonomsko logiko.

Sicer pa še za lep čas ne kaže na kakšno rast v EU. Fiksne obrestne mere so vedno predvidene tako, da so banke na varni strani, saj v tem primeru banke "kao" sprejmejo obrestno tveganje. Pri variablini pa je obratno - in zato tudi bolj ugodno. Trenutno pa je pač strah velik zaradi CHF izkušenj in ljudje veselo najemajo kredite s fiksno OM. Dolgoročnih kreditov pa nekomitnti ne morejo najemat - banka vedno zahteva prenos poslovanja. To je bilo včasih...
anon-317028 sporočil: 30.415
[#2610617] 02.08.16 11:28 · odgovor na: anon-32466 (#2610610)
Odgovori   +    0
[spock83]
Moraš biti nor, da vzameš varijabilno obrestno mero za 30 let. Če gledaš statistiko so vedno padci in rast. Tkoj ko bo gospodarstvo okrevalo bodo šle obresti gor...

Kaj pa v primeru državnega dolga? Danes država proda obveznice po 1,5% obrestni meri, prav, prave, da je to ugodno in poceni zadolževanje. Dobro, če bi bilo za investicije, ki bi se same odplačevale je zagotovo ugodno. Obveznice zapadejo čez 10 -15 let in ker samo norci verjamejo, da bomo dolg vrnili, ga bomo morali refinancirati po npr. 5%, 6% ali 7% obrestni meri. Naenkrat 1,5% postane npr 5%...
anon-398834 sporočil: 33
[#2610618] 02.08.16 11:29 · odgovor na: bigl (#2610614)
Odgovori   +    2
[bigl]
> [spock83]
> Moraš biti nor, da vzameš varijabilno obrestno mero za 30 let. Če gledaš statistiko so vedno padci in rast. Tkoj ko bo gospodarstvo okrevalo bodo šle obresti gor. Ja sem bil primoran vzeti kredit za stanovanje. Izrecno sem povedal, da me ne bodo nategnili s spreminjanem fiksnih obrestnih mer. Drugače je praksa spreminjanja obrestnih mer, če si nekomitent banke. Ponavadi ti to ne povedo.

Berte pogoje v pogodbah in vse kar podpišete prej preberte in si pustite pisno pojasnit. Kajti jezik je vedno bolj ali manj jasen, tako da je vse zapisano lahko tudi relativno oz. povedano ni vedno natančno. Naj bo napisano POVSEM DOLOČNO to in to in in nič drugega, in da ni kje drugje napisan v drobnem tisku kakšen pogoj, ki to določnost spreminja v nedoločnost!!! V izogib kasnejšim problemom in stiskam. Lep dan.

P.S. Pri kreditu je največji problem vedno njegovo vračanje in vrnitev. Samo poglejte vse te prepadne luknje v bankah.
Drži. Še posebej morate biti pozorni, če se pogodba sklicuje na kakšen drug dokument, splošne pogoje, tarife itd.

Izgube bank pa ne izhjajo iz poslovanja s fizičnimi osebami, ampak zaradi napačne ocene tveganj pri financiranju pravnih oseb, kjer so zneski kreditov neprimerno višji.
bigl sporočil: 18.363
[#2610624] 02.08.16 12:25 · odgovor na: anon-398834 (#2610618)
Odgovori   +    0
[SB2412]
> [bigl]
> > [spock83]
> > Moraš biti nor, da vzameš varijabilno obrestno mero za 30 let. Če gledaš statistiko so vedno padci in rast. Tkoj ko bo gospodarstvo okrevalo bodo šle obresti gor. Ja sem bil primoran vzeti kredit za stanovanje. Izrecno sem povedal, da me ne bodo nategnili s spreminjanem fiksnih obrestnih mer. Drugače je praksa spreminjanja obrestnih mer, če si nekomitent banke. Ponavadi ti to ne povedo.
>
> Berte pogoje v pogodbah in vse kar podpišete prej preberte in si pustite pisno pojasnit. Kajti jezik je vedno bolj ali manj jasen, tako da je vse zapisano lahko tudi relativno oz. povedano ni vedno natančno. Naj bo napisano POVSEM DOLOČNO to in to in in nič drugega, in da ni kje drugje napisan v drobnem tisku kakšen pogoj, ki to določnost spreminja v nedoločnost!!! V izogib kasnejšim problemom in stiskam. Lep dan.
>
> P.S. Pri kreditu je največji problem vedno njegovo vračanje in vrnitev. Samo poglejte vse te prepadne luknje v bankah.

Drži. Še posebej morate biti pozorni, če se pogodba sklicuje na kakšen drug dokument, splošne pogoje, tarife itd.

Izgube bank pa ne izhjajo iz poslovanja s fizičnimi osebami, ampak zaradi napačne ocene tveganj pri financiranju pravnih oseb, kjer so zneski kreditov neprimerno višji.
Drži v glavnem in z dodatkom:-). Pravna oseba je sama po sebi opravilno nevtralna, če jo ima lastnik na zalogo v mirovanju, sama ne more opravljat dejanj brez njegove volje, ljudi, zato pa imajo "pravne osebe" lastnike ustanovitelje, odgovorne osebe, pooblaščence itd ki po pooblastilu v njihovem imenu in za njihov račun počnejo kar pač počnejo, tudi najemajo kredite in jih ne vračajo recimo. Odvisno od stanja in potreb:-). Žalostno je vse skupaj bolj kot veselo. Eh, nalagam že poln voz...Lep dan.
bigl sporočil: 18.363
[#2610625] 02.08.16 12:34 · odgovor na: anon-398834 (#2610616)
Odgovori   +    0
Poglej kaj se je zgodilo s švicarskim frankom čez noč. Bankam se sanjalo ni, da bi to bilo možno. Zato na bančna predvidevanja ne dajem nič več od nič. Lep dan.
anon-398834 sporočil: 33
[#2610628] 02.08.16 12:54 · odgovor na: bigl (#2610625)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: anon-398834 02.08.2016 13:01
[bigl]
Poglej kaj se je zgodilo s švicarskim frankom čez noč. Bankam se sanjalo ni, da bi to bilo možno. Zato na bančna predvidevanja ne dajem nič več od nič. Lep dan.
Ravno to bi ti moral biti signal - banke so s CHF fino zaslužile na tečajnih razlikah. Takrat je bilo tudi že skoraj pravilo, da stanovanjski kredit najameš v CHF valuti. Hec je v tem, da so se bančna predvidevanja takrat izkazala za pravilna, res pa je, da si pa niti na bankah niso predstavljali, da bo tečaj zrasel za toliko kot je in to je povzročilo negativen odnos ljudi do bank in iz tega vidika je bila odločitev za prodajo teh kreditov nepravilna. Zakladniki pa so takrat vedeli, da bo prej ko slej prišlo do spremembe tečaja - verjemi, govorim iz prve roke.

Kot sem že napisal: banke so ustanove, ki so usmerjene strogo v profit in zato je utopija pričakovati, da banke delajo za vaše dobro. Vsak mora zase poskrbeti sam in zato je v teh časih nujna finančna pismenost, ki pa je pri nas na nizkem nivoju. Če banke nekaj agresivno oglašujejo, to pomeni, da je za njih dobičkonosno in z marketingom manipulirajo z ljudmi. In če je za njih dobičkonosno, pomeni, da to mora nekdo plačati...pri kreditih s fiksno OM je vsaj tako, da bodo ljudje načeloma ostali zadovoljni (razen, če bo res prišlo do spremembe OM)in ne bodo nikoli vedeli, koliko preveč so kredit preplačali...
bigl sporočil: 18.363
[#2610629] 02.08.16 13:33 · odgovor na: anon-398834 (#2610628)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: bigl 02.08.2016 13:40
[SB2412]
> [bigl]
> Poglej kaj se je zgodilo s švicarskim frankom čez noč. Bankam se sanjalo ni, da bi to bilo možno. Zato na bančna predvidevanja ne dajem nič več od nič. Lep dan.

Ravno to bi ti moral biti signal - banke so s CHF fino zaslužile na tečajnih razlikah. Takrat je bilo tudi že skoraj pravilo, da stanovanjski kredit najameš v CHF valuti. Hec je v tem, da so se bančna predvidevanja takrat izkazala za pravilna, res pa je, da si pa niti na bankah niso predstavljali, da bo tečaj zrasel za toliko kot je in to je povzročilo negativen odnos ljudi do bank in iz tega vidika je bila odločitev za prodajo teh kreditov nepravilna. Zakladniki pa so takrat vedeli, da bo prej ko slej prišlo do spremembe tečaja - verjemi, govorim iz prve roke.

Kot sem že napisal: banke so ustanove, ki so usmerjene strogo v profit in zato je utopija pričakovati, da banke delajo za vaše dobro. Vsak mora zase poskrbeti sam in zato je v teh časih nujna finančna pismenost, ki pa je pri nas na nizkem nivoju. Če banke nekaj agresivno oglašujejo, to pomeni, da je za njih dobičkonosno in z marketingom manipulirajo z ljudmi. In če je za njih dobičkonosno, pomeni, da to mora nekdo plačati...pri kreditih s fiksno OM je vsaj tako, da bodo ljudje načeloma ostali zadovoljni (razen, če bo res prišlo do spremembe OM)in ne bodo nikoli vedeli, koliko preveč so kredit preplačali...
Sam potrjuješ, da ne za toliko. Seveda je drugo vprašanje, kakšna je bila praksa bank pri ponujanju teh kreditov in ostalih produktov svojim strankam. Ker nisem iz bančnega okolja si lahko le domišljisko predstavljam trženjske prijeme. Men je proti napreprostejši logiki, da bi kredit najemal v tuji valuti in ne domači. Seveda, ko se rizični dogodki zgodijo so ljudje osamljeni v nesreči. Lep dan.
P.S: Sem brez kreditov. Povedal pa si nekaj kar je zelo zanimivo, sklepam iz tvojega " ...in ne bodo nikoli vedeli, koliko preveč so kredit preplačali..., da jim tudi ne povedo vsega kar bi jim morali, sproti in ne nikoli ali za nazaj.
anon-398834 sporočil: 33
[#2610630] 02.08.16 13:43 · odgovor na: bigl (#2610629)
Odgovori   +    0
[bigl]
> [SB2412]
> > [bigl]
> > Poglej kaj se je zgodilo s švicarskim frankom čez noč. Bankam se sanjalo ni, da bi to bilo možno. Zato na bančna predvidevanja ne dajem nič več od nič. Lep dan.
>
> Ravno to bi ti moral biti signal - banke so s CHF fino zaslužile na tečajnih razlikah. Takrat je bilo tudi že skoraj pravilo, da stanovanjski kredit najameš v CHF valuti. Hec je v tem, da so se bančna predvidevanja takrat izkazala za pravilna, res pa je, da si pa niti na bankah niso predstavljali, da bo tečaj zrasel za toliko kot je in to je povzročilo negativen odnos ljudi do bank in iz tega vidika je bila odločitev za prodajo teh kreditov nepravilna. Zakladniki pa so takrat vedeli, da bo prej ko slej prišlo do spremembe tečaja - verjemi, govorim iz prve roke.
>
> Kot sem že napisal: banke so ustanove, ki so usmerjene strogo v profit in zato je utopija pričakovati, da banke delajo za vaše dobro. Vsak mora zase poskrbeti sam in zato je v teh časih nujna finančna pismenost, ki pa je pri nas na nizkem nivoju. Če banke nekaj agresivno oglašujejo, to pomeni, da je za njih dobičkonosno in z marketingom manipulirajo z ljudmi. In če je za njih dobičkonosno, pomeni, da to mora nekdo plačati...pri kreditih s fiksno OM je vsaj tako, da bodo ljudje načeloma ostali zadovoljni (razen, če bo res prišlo do spremembe OM)in ne bodo nikoli vedeli, koliko preveč so kredit preplačali...

Sam potrjuješ, da ne za toliko. Seveda je drugo vprašanje, kakšna je bila praksa bank pri ponujanju teh kreditov in ostalih produktov svojim strankam. Ker nisem iz bančnega okolja si lahko le domišljisko predstavljam trženjske prijeme. Men je proti napreprostejši logiki, da bi kredit najemal v tuji valuti in ne domači. Seveda, ko se rizični dogodki zgodijo so ljudje osamljeni v nesreči. Lep dan.
P.S: Sem brez kreditov. Povedal pa si nekaj kar je zelo zanimivo, sklepam iz tvojega " ...in ne bodo nikoli vedeli, koliko preveč so kredit preplačali..., da jim tudi ne povedo vsega kar bi jim morali, sproti in ne nikoli ali za nazaj.
Sem bil dolgo bančnik in to v precej visokih krogih in zato poznam vso logiko in razmišljanje. Najmanj so sicer krivi ravno svetovalci, ki na koncu to prodajajo in tudi oni vejo tisto, kar morajo vedet. Ljudje pa nikoli ne izvejo vsega - krediti s fiksno OM pa so sploh idealni, saj ljudje nekaj kupijo s čemer so zadovoljni in verjetno bo tako tudi ostalo, na drugi strani pa cekinčki padajo s pospešenim tempom...
bigl sporočil: 18.363
[#2610632] 02.08.16 13:57 · odgovor na: anon-398834 (#2610630)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: bigl 02.08.2016 14:00
[SB2412]
> [bigl]
> > [SB2412]
> > > [bigl]
> > > Poglej kaj se je zgodilo s švicarskim frankom čez noč. Bankam se sanjalo ni, da bi to bilo možno. Zato na bančna predvidevanja ne dajem nič več od nič. Lep dan.
> >
> > Ravno to bi ti moral biti signal - banke so s CHF fino zaslužile na tečajnih razlikah. Takrat je bilo tudi že skoraj pravilo, da stanovanjski kredit najameš v CHF valuti. Hec je v tem, da so se bančna predvidevanja takrat izkazala za pravilna, res pa je, da si pa niti na bankah niso predstavljali, da bo tečaj zrasel za toliko kot je in to je povzročilo negativen odnos ljudi do bank in iz tega vidika je bila odločitev za prodajo teh kreditov nepravilna. Zakladniki pa so takrat vedeli, da bo prej ko slej prišlo do spremembe tečaja - verjemi, govorim iz prve roke.
> >
> > Kot sem že napisal: banke so ustanove, ki so usmerjene strogo v profit in zato je utopija pričakovati, da banke delajo za vaše dobro. Vsak mora zase poskrbeti sam in zato je v teh časih nujna finančna pismenost, ki pa je pri nas na nizkem nivoju. Če banke nekaj agresivno oglašujejo, to pomeni, da je za njih dobičkonosno in z marketingom manipulirajo z ljudmi. In če je za njih dobičkonosno, pomeni, da to mora nekdo plačati...pri kreditih s fiksno OM je vsaj tako, da bodo ljudje načeloma ostali zadovoljni (razen, če bo res prišlo do spremembe OM)in ne bodo nikoli vedeli, koliko preveč so kredit preplačali...
>
> Sam potrjuješ, da ne za toliko. Seveda je drugo vprašanje, kakšna je bila praksa bank pri ponujanju teh kreditov in ostalih produktov svojim strankam. Ker nisem iz bančnega okolja si lahko le domišljisko predstavljam trženjske prijeme. Men je proti napreprostejši logiki, da bi kredit najemal v tuji valuti in ne domači. Seveda, ko se rizični dogodki zgodijo so ljudje osamljeni v nesreči. Lep dan.
> P.S: Sem brez kreditov. Povedal pa si nekaj kar je zelo zanimivo, sklepam iz tvojega " ...in ne bodo nikoli vedeli, koliko preveč so kredit preplačali..., da jim tudi ne povedo vsega kar bi jim morali, sproti in ne nikoli ali za nazaj.

Sem bil dolgo bančnik in to v precej visokih krogih in zato poznam vso logiko in razmišljanje. Najmanj so sicer krivi ravno svetovalci, ki na koncu to prodajajo in tudi oni vejo tisto, kar morajo vedet. Ljudje pa nikoli ne izvejo vsega - krediti s fiksno OM pa so sploh idealni, saj ljudje nekaj kupijo s čemer so zadovoljni in verjetno bo tako tudi ostalo, na drugi strani pa cekinčki padajo s pospešenim tempom...
No, ta pri dajanju kreditov širokim množicam gotovo ni zahtevna. Vso to "logiko visokih krogov", ki so srozali banke bi bilo lepo slišat, ampak je ne bomo. Na delu so rendžerji in bodo že povedali kako so v bankah delovali (podlaga je verjetno omenjena logika:-)). Lep dan.

P.S. Rezultati pa so kakršni so, če so res takšni pa ne verjamem. Verjamem TadejuK.
anon-398834 sporočil: 33
[#2610634] 02.08.16 14:16 · odgovor na: bigl (#2610632)
Odgovori   +    0
Saj z rezultati ni več nič narobe - banke delajo dobiček. In ni problem v prijemih o katerih sem pisal, temveč v mešanju politike v banke in podeljevanju kreditov podjetjem. Retail bančništvo (bančništvo na drobno - fizične osebe) pa je bilo dobičkonosno ves čas. Pa da ne bo pomote - način delovanja popolnoma vseh bank je enak.

Kdo pa je TadejK...?
bigl sporočil: 18.363
[#2610638] 02.08.16 14:39 · odgovor na: anon-398834 (#2610634)
Odgovori   +    0
[SB2412]
Saj z rezultati ni več nič narobe - banke delajo dobiček. In ni problem v prijemih o katerih sem pisal, temveč v mešanju politike v banke in podeljevanju kreditov podjetjem. Retail bančništvo (bančništvo na drobno - fizične osebe) pa je bilo dobičkonosno ves čas. Pa da ne bo pomote - način delovanja popolnoma vseh bank je enak.

Kdo pa je TadejK...?
Omenjaš mešanje politike v banke, misliš državne banke, v drugih politiki nimajo te možnosti. Seveda že zaradi tega način delovanja ne more bit v vseh bankah enak. Vsebinsko že ne, postopki pa so itak predpisani in zrutinirani.
Kdo je TadejK, pa po moje itak veš in sprenevedanje je zgleda tudi del logike visokih bančnih krogov?:-), razmišljam. Lep dan.
anon-32466 sporočil: 2
[#2610768] 03.08.16 13:33 · odgovor na: anon-398834 (#2610616)
Odgovori   +    0
čas vnosa: 03.08.16 09:27
1. Tukaj je noro vse kar vzameš nad 20let. Ali je to fiksna ali pa varijabilna obrestna mera. Ne more biti klavzula kar nekje zapakirana. Lepo vse piše. Samo natančno moraš prebrati. Če si pa nepismen pa si vzameš tolmača.
2. Fiksna je trenutno ugodna. Varijabilna je seveda super ampak za max 15let. Po taki gospodarski lukni vedno sledi rast. Kredit ni nikoli pameten. Samo če ti ne preostane druge možnosti si primoran vzeti stanovanje na kredit. Jaz sem imel srečo da so nam nekaj starši dali polovico pa je kredit. Pravkar vzel na fiksno oprestno mero. Sem stokrat prebral pogodbo in v pogodbi piše, da se mi lahko zviša obrestna mera do enega odstotka samo v primeru, če nisem več komitent banke. To me precej ceneje pride, kot da bi šel v najem. Ne vem zakaj bi nekoga financiral, če lahko imam kasneje svoje.
3. Vemo kako je z analizami in špekulacijami. Z banko se da vse zmenit. Kolega je imel obrestno mero 4%. Nedolgo nazaj je dal prošnjo, če mu jo lahko znižajo. So mu jo odobrili in spremenili na 2,5%.
4. To kar praviš je res. Amapak kaj dolgoročno pomeni? 10 let ali 30let? Pri fiksnem vsaj vem kakšen je znesek, Trenutno je tak, da ga lahko komot odplačujem. Banka čisto nič ne tvega. Ima hipoteko nad staovanjem, plus sem še zavarovan, če se mi kaj zgodi dobi banka poplačano. Zaradi tega sem tudi precej dobro fiksno obrestno.
anzman sporočil: 6
[#3014404] 16.01.23 08:54 · odgovor na: anon-32466 (#2610768)
Odgovori   +    0
In ko je takih kot si ti par 10, 100 tisoč, je pa sistemski problem.

Strani: 1