Strani: 1

anon-317028 sporočil: 30.415
[#2773618] 09.05.19 15:26
Odgovori   +    1
Država naj bi kartako tebi nič meni nič za desetkrat znižala letno refundacijo!!!??? Na kakšni podlagi je znižala oz. na kakšni podlagi je refundirala?
deblo sporočil: 3.339
[#2773631] 09.05.19 16:24 · odgovor na: anon-317028 (#2773618)
Odgovori   +    2
Obrtniki bi radi kar dve pokojnini, z dvojno finančno asistenco države. Morda bi pa zaslužili nagrado za inovativnost.
sopranos sporočil: 11.404
[#2773634] 09.05.19 16:39
Odgovori   +    6
Tole sem gledal včeraj. Razen predsednika uprave sklada, so bili novinarji in tisti član skupščine videti kot navadni pajaci. Jean je govoril o zgodovini sklada, o tem kako je funkcioniral, kakšne so bile omejitve, kaj se je s skladom dogajalo po letu 1990. Kako so z državo dosegli dogovor za zavarovance za obdobje do 1983. In kako se pravdajo še za preostalih nekaj let. Povedal je tudi kakšne so obveznosti sklada in koliko sredstev imajo na voljo.
Član skupščine je bil pa samo proti nižanju teh izplačil. Brez odgovora na to, kako bodo rešili vprašanje tega, da je denarja preprosto za cca. 60 milijonov EUR premalo. Ker brez nižanja pokojnin pomeni, da bodo zadeve lepo tekle naprej še 15 let, nato pa bodo tisti zadnji ostali brez vsega. Brez nižanja teh pokojnin za 30%, je potem najbolje, da vsi ki so zavarovanci najmanj časa, prenehajo z vplačili. Ker bodo tako izgubili samo to, kar so vplačali do sedaj. Če pa bodo še naprej vplačevali, bodo pa izgubili še vsa bodoča vplačila.

In kot sem jaz razumel zadevo, je bil Sklad obrtnikov in podjetnikov na začetku sklad samo v imenu. V bistvu so bili podjetniki še vedno razredni sovražniki in niso mogli biti vključeni v zavarovanje kot ostali prebivalci. In zato so imeli ta sklad, ki je funkcioniral kot mini ZPIZ. Sklad je v bistvu postal šele po osamosvojitvi.

Naj sedaj kdo, ki to bolj podrobno pozna, pove ali je direktor sklada govoril resnico. Če je, potem je država glede tega bistveno bolj odgovorna kot pa se to prikazuje v medijih.
anon-317028 sporočil: 30.415
[#2773647] 09.05.19 17:48 · odgovor na: sopranos (#2773634)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: anon-317028 09.05.2019 17:54
[sopranos]

In kot sem jaz razumel zadevo, je bil Sklad obrtnikov in podjetnikov na začetku sklad samo v imenu. V bistvu so bili podjetniki še vedno razredni sovražniki in niso mogli biti vključeni v zavarovanje kot ostali prebivalci. In zato so imeli ta sklad, ki je funkcioniral kot mini ZPIZ. Sklad je v bistvu postal šele po osamosvojitvi.

Naj sedaj kdo, ki to bolj podrobno pozna, pove ali je direktor sklada govoril resnico. Če je, potem je država glede tega bistveno bolj odgovorna kot pa se to prikazuje v medijih.
Sem podjetnik in obrtnik pa vendar sem od tega sklada bežal kot od kuge, nekateri so se ga kar držali, res pa je, da v komunističnih časih obrtniki razen tega sklada niso imeli druge izbire. Veš kaj me danes moti pri tem skladu? Tole rekamiranje varnih naložb, zajamčenega donosa...www.sop.si/resources...ka_RPZ.pdf

Moti na splošno, da se je država z ZPIZ-1 zavezala, da bo manjkajoča sredstva zagotovila iz državnega proračuna, saj SOP obveznosti do svojih članov ne bo mogel več izpolnjevati. Način izpolnjevanja obveznosti države do SOP-a določa ZPIZ-1. Kljub zakonski ureditvi položaja SOP pa poravnavanje obveznosti države do SOP-a nikoli ni steklo. Od samega začetka obstaja problem neenotne razlage zakonov, zato MDDSZ SOP-u ne nakazuje pripadajočih sredstev, prav tako pa ne potrdi tudi predlaganih pokojninskih načrtov, kar je eden od nadaljnjih pogojev za njegovo delovanje...

Leta 2016 je sprejet tudi Zakon o poračunavanju finančnih obveznosti Republike Slovenije iz pokojninskega in invalidskega zavarovanja (ZPFOPIZ-1), kje v 14. členu določa: "Obveznost države do sklada obrtnikov za posamezno leto se ugotovi na podlagi letnega obračuna obveznosti, ki ga sklad obrtnikov predloži ministrstvu, pristojnemu za delo in ministrstvu, pristojnemu za finance, v 60 dneh po sprejetju letnega poročila"...Leta 2017 je tudi Ustavno sodišče nekaj sklepalo, torej zmeda je popolna.
anon-514918 sporočil: 2.327
[#2773648] 09.05.19 17:48 · odgovor na: sopranos (#2773634)
Odgovori   +    7
Meni že dolgo časa prihaja na misel, kako to, da se ti ljudje, ki se imajo za podjetnike, niso že pred 30 leti odločili za investiranje na Nasdaqu. Danes bi se kopali v fantastičnih penzijah. Ampak problem je seveda širši, kajti lepe hribe in planine, pa gorske rečice in skalovje ima na svetu samo Slovenija. Po odgovor, od kje tako videnje, pa je treba seveda iti na slovensko univerzo.

Uriah Heep.
sopranos sporočil: 11.404
[#2773654] 09.05.19 18:19 · odgovor na: anon-317028 (#2773647)
Odgovori   +    3
[FIN-311684]
> [sopranos]
>
> In kot sem jaz razumel zadevo, je bil Sklad obrtnikov in podjetnikov na začetku sklad samo v imenu. V bistvu so bili podjetniki še vedno razredni sovražniki in niso mogli biti vključeni v zavarovanje kot ostali prebivalci. In zato so imeli ta sklad, ki je funkcioniral kot mini ZPIZ. Sklad je v bistvu postal šele po osamosvojitvi.
>
> Naj sedaj kdo, ki to bolj podrobno pozna, pove ali je direktor sklada govoril resnico. Če je, potem je država glede tega bistveno bolj odgovorna kot pa se to prikazuje v medijih.

Sem podjetnik in obrtnik pa vendar sem od tega sklada bežal kot od kuge, nekateri so se ga kar držali, res pa je, da v komunističnih časih obrtniki razen tega sklada niso imeli druge izbire. Veš kaj me danes moti pri tem skladu? Tole rekamiranje varnih naložb, zajamčenega donosa...www.sop.si/resources...ka_RPZ.pdf

Moti na splošno, da se je država z ZPIZ-1 zavezala, da bo manjkajoča sredstva zagotovila iz državnega proračuna, saj SOP obveznosti do svojih članov ne bo mogel več izpolnjevati. Način izpolnjevanja obveznosti države do SOP-a določa ZPIZ-1. Kljub zakonski ureditvi položaja SOP pa poravnavanje obveznosti države do SOP-a nikoli ni steklo. Od samega začetka obstaja problem neenotne razlage zakonov, zato MDDSZ SOP-u ne nakazuje pripadajočih sredstev, prav tako pa ne potrdi tudi predlaganih pokojninskih načrtov, kar je eden od nadaljnjih pogojev za njegovo delovanje...

Leta 2016 je sprejet tudi Zakon o poračunavanju finančnih obveznosti Republike Slovenije iz pokojninskega in invalidskega zavarovanja (ZPFOPIZ-1), kje v 14. členu določa: "Obveznost države do sklada obrtnikov za posamezno leto se ugotovi na podlagi letnega obračuna obveznosti, ki ga sklad obrtnikov predloži ministrstvu, pristojnemu za delo in ministrstvu, pristojnemu za finance, v 60 dneh po sprejetju letnega poročila"...Leta 2017 je tudi Ustavno sodišče nekaj sklepalo, torej zmeda je popolna.
Ja, cela kolobocija je glede tega sklada. In država niti pod razno ni nedolžna. Jaz bi tukaj vseeno vsaj pogojno bolj zaupal temu direktorju, kot pa tistim, ki ga kritizirajo. Ker on je vsaj neke logične argumente nizal, medtem ko je tisti drugi take stresal, da se res vprašaš ali res kar vsakega na televizijo spustijo. Zna pa ta zadeva končati na ESČP. Potem se zna zgoditi, da bo morala država plačati teh 50-60 milijonov EUR. Pa kakšne obresti, pa sodni stroški itd. Jaz res ne razumem te država, zakaj ni malo bolj pragmatična. Kdaj se je bolje poravnati. Za razliko od raznih furlanov, ki lahko podjetje likvidirajo, prenesejo na Ciper itd. država ne more zbežati. In je zato idealna tarča za tožbe. In ne vem zakaj vztrajajo tudi pri zadevah, ki so za njih zelo tvegane.

Ja, so pa drugače mene tudi klicali. Pa se nisem odločil za to.
sopranos sporočil: 11.404
[#2773657] 09.05.19 18:22 · odgovor na: anon-514918 (#2773648)
Odgovori   +    2
No, en res mali podjetnik v Jugoslaviji ni mogel kar tako preprosto v tujini investirati. Pa tudi manj informacij je bilo na voljo oz. si težje prišel do njih.
mimoidoci sporočil: 5.985
[#2773677] 09.05.19 20:59 · odgovor na: sopranos (#2773634)
Odgovori   +    0
[sopranos]
Tole sem gledal včeraj. Razen predsednika uprave sklada, so bili novinarji in tisti član skupščine videti kot navadni pajaci. Jean je govoril o zgodovini sklada, o tem kako je funkcioniral, kakšne so bile omejitve, kaj se je s skladom dogajalo po letu 1990. Kako so z državo dosegli dogovor za zavarovance za obdobje do 1983. In kako se pravdajo še za preostalih nekaj let. Povedal je tudi kakšne so obveznosti sklada in koliko sredstev imajo na voljo.
Član skupščine je bil pa samo proti nižanju teh izplačil. Brez odgovora na to, kako bodo rešili vprašanje tega, da je denarja preprosto za cca. 60 milijonov EUR premalo. Ker brez nižanja pokojnin pomeni, da bodo zadeve lepo tekle naprej še 15 let, nato pa bodo tisti zadnji ostali brez vsega. Brez nižanja teh pokojnin za 30%, je potem najbolje, da vsi ki so zavarovanci najmanj časa, prenehajo z vplačili. Ker bodo tako izgubili samo to, kar so vplačali do sedaj. Če pa bodo še naprej vplačevali, bodo pa izgubili še vsa bodoča vplačila.

In kot sem jaz razumel zadevo, je bil Sklad obrtnikov in podjetnikov na začetku sklad samo v imenu. V bistvu so bili podjetniki še vedno razredni sovražniki in niso mogli biti vključeni v zavarovanje kot ostali prebivalci. In zato so imeli ta sklad, ki je funkcioniral kot mini ZPIZ. Sklad je v bistvu postal šele po osamosvojitvi.

Naj sedaj kdo, ki to bolj podrobno pozna, pove ali je direktor sklada govoril resnico. Če je, potem je država glede tega bistveno bolj odgovorna kot pa se to prikazuje v medijih.

A lahko daš link ali pa informacijo kaj in kje si gledal?
anon-514918 sporočil: 2.327
[#2773684] 09.05.19 22:02 · odgovor na: sopranos (#2773657)
Odgovori   +    1
To pa niti slučajno ni res. Je pa res, da ko sem leta 1992 hotel iz Amerike imeti neke knjige s področja financ, jih v Mladinski Knjigi v Ljubljani, ki je takrat bila edina knjigarna v Sloveniji, ki se je s tem ukvarjala, niso znali ali hoteli niti naročiti, tako da sem že ramišljal, da knjige naročim v Italiji v italijanščini. Potem, ko sem moral nekajkrat urgirati, sem jih po več kot treh mesecih le dobil. Seveda ne po pošti, ampak v Konzorciju. Zraven so me še vprašali, kaj jih bom rabil. Leta 2004 mi je Amazon zadnjo Mandelbrotovo knjigo dostavil prej kot v 24. urah.

Seveda so bile možnosti tudi takrat po letu 1990, in še prej. Vendar pa razumljivo ne za kučanovsko -lopovske opice. Deng na Kitajskem se je zato najprej znebil svojih kučanovskih opic. Maova žena je bila samo izgovor za akcijo.

Ker se v Sloveniji brez skidanja kučanovskega dreka ne da narediti ničesar, bo treba najprej temeljito analizirati obdobje njegove aktivnosti, pri čemer se bo nedvomno ugotovilo, da razen v osebnem odnosu do Kavčiča, France Popit v političnem smislu za Slovenijo ni bil noben problem. Politični problem v št.: 1 v Sloveniji je od vedno, od leta 1972, samo Milan Kučan.

Od Milana Kučana osebno in banditov iz njegove okolice izvirajo vsi problemi Slovenije, zaradi katerih Slovenije danes ni na zemljevidu najrazvitejših držav sveta.

Zelo važen je naslednji stavek: Dokler se te prekmurske, kučanovske opice popolnoma ne odstrani iz območja kakršnega koli političnega vpliva v Sloveniji, Slovenija ne more narediti enega koraka naprej.


Uriah Heep.
sopranos sporočil: 11.404
[#2773691] 09.05.19 22:40 · odgovor na: mimoidoci (#2773677)
Odgovori   +    0
sopranos sporočil: 11.404
[#2773692] 09.05.19 22:42 · odgovor na: anon-514918 (#2773684)
Odgovori   +    0
Pišeš predvsem o letih od 1990 dalje.

Jaz pa govorim o času ko je bil sklad ustanovljen pa do cca. 1990.

Saj nisem rekel, da se informacij ni dalo dobiti, je bila zagotovo težje. Prav tako je bilo težje legalno prenašati denar v tujino.
PyotrNovak sporočil: 5.775
[#2773694] 09.05.19 22:55 · odgovor na: sopranos (#2773634)
Odgovori   +    3
- Moj oce je bil med ustanovnimi clani. Vplaceval je dolgo in veliko. Tudi dobil je posteno izplacano. Sklad je bil dobro in pametno voden, z realnim denarjem.

- Pred cca 10 leti je mama od kolega jokala: Rdeci so nam spet pokradli denar. Kot se malo spomnem,so bile neke mahinacije s "prikljucitvijo" tega sklada drzavnim in mi je bilo v hipu jasno VSE. Nastavili so svoje, ki so na skupscini "pravilno" glasovali.

Zgleda da je danes to udarilo ven.

Sam sem na zalost dovolj dolgo v tem sistemu, da vem da laze, krade in deli drobtinice ovcam. Ko je bila priloznost, so jo dragi slovencki zapravili in postavili otroke na oblast. Druga generacija je vedno se bolj brezobzirna kot prva.

Danes obrtniki, jutri vsi.
Sam temu sistemu ne zaupam niti tega koliko je ura, se NAJMANJ pa svojega prigaranega denarja.
Ce se v DE sprasujejo ali pokojnine 2030 bodo, KAJ bo sele pri nas?? Zagovorniki sistema: na starost boste VITKI. ZELO.
anon-514918 sporočil: 2.327
[#2773700] 09.05.19 23:57 · odgovor na: PyotrNovak (#2773694)
Odgovori   +    4
Problem ni samo v tem, da v tej državi ni poštenja, ampak predvsem v tem, da ta država še ni izobrazila tistega finančnika, ki bi danes na svetovnih kapitalskih trgih znal kapital redno plemenititi. Zaradi neprestanih pravniško - birokratsko - korpupcijskih mahinacij, ki jih je politika tolerirala ali celo spodbujala, pa se je tudi popolnoma izgubil kompas, koliko je kaj sploh v resnici vredno.

Danes so razmere v dobrem londonskem skladu take, da finančnik - operater, ki skrbi za to, da papir, ki je v denarju, ne pade iz predvidenega okvirja, glede na celotno finančno situacijo v svetu, dobi okoli 350 tisoč funtov letno. Pisanje in kontrola programske strategije, da bodo papirji, na osnovi uporabe nanotehnologije, dobivali konstantno, pa stane milijone. Oprema in podatki tudi.

Na drugi strani, če slovenske finančnike o tem kaj vprašaš, bo večina odgovorila v stilu, se mi zdi, da je luna kocka. Ni pa med njimi nobenga, ki ne bi mislil, da je vreden manj kot 100k € neto na leto.

Slovenijo je, zaradi splošnih politikantskih bedarij, čas v zadnjih 15 letih, popolnoma povozil, po drugi strani pa je bilo že ob sami osamosvojitvi, zasebni inicijativi odvzeti toliko moči, da ni mogla iti vštric z razvojem v svetu. Tako, da sedaj v Sloveniji prehajamo v čas plačevanja dejanskih računov in se bo slovenska uravnilovska družba pričela lomiti na vseh koncih.

Ginijev koeficijent namreč za Slovenijo daje popolnoma napačno sliko, kot se to papagajsko prikazuje v politiki in medijih, saj nobena država na svetu ni v svoji zakonodaji korupcijsko tako popravljena, kot je Slovenija. Relativna dohodokovna enakost po Ginijevem idnesku slovenskemu delavcu čisto nič ne pomaga, če zato njegov otrok zastonj dobi za en drek diplomo z za en drek univerze, če napredovanje njegove bolezni prehiteva vrsto v zdravstvenem sistemu, če 40 let dela za neko starostno podporo, dejanska vplačana vrednost z 5% kapitaliziranim letnim donosom, pa bi dala vsaj petkratnik prejetega, itd. Kje so torej v tej državi kučanovskih lopovov in idotov vse te izgubljene milijarde?

Uriah Heep.
sopranos sporočil: 11.404
[#2773810] 10.05.19 13:07 · odgovor na: PyotrNovak (#2773694)
Odgovori   +    2
[PyotrNovak]
- Moj oce je bil med ustanovnimi clani. Vplaceval je dolgo in veliko. Tudi dobil je posteno izplacano. Sklad je bil dobro in pametno voden, z realnim denarjem.
Ali je bil sklad na začetku naložbeni ali PAYG? Ker če je bil slednje (kar je po mojih informacijah bil), potem izplačilo ni bilo odvisno od tega kako je bil voden, ampak zgolj od tega ali je imel več vplačevalcev kot prejemnikov. Tako, da morda se je tvojemu očetu res zdelo, da je bilo vse super in je zanj osebno tudi bilo, ampak v resnici ni bilo.
- Pred cca 10 leti je mama od kolega jokala: Rdeci so nam spet pokradli denar. Kot se malo spomnem,so bile neke mahinacije s "prikljucitvijo" tega sklada drzavnim in mi je bilo v hipu jasno VSE. Nastavili so svoje, ki so na skupscini "pravilno" glasovali.
Mislim,da gre tako kot pri našem pokojninskem sistemu, tudi tukaj za osnovno nerazumevanje tega, kako stvari delujejo.
Zgleda da je danes to udarilo ven.

Sam sem na zalost dovolj dolgo v tem sistemu, da vem da laze, krade in deli drobtinice ovcam. Ko je bila priloznost, so jo dragi slovencki zapravili in postavili otroke na oblast. Druga generacija je vedno se bolj brezobzirna kot prva.
Ja, saj glede tega se strinjam s tabo. Ampak je pa tudi tako, da ljudje pogosto zaradi neznanja in nerazumevanja zahtevajo od politikov rešitve, ki so za njih v resnici slabe.
Danes obrtniki, jutri vsi.
Sam temu sistemu ne zaupam niti tega koliko je ura, se NAJMANJ pa svojega prigaranega denarja.
Ce se v DE sprasujejo ali pokojnine 2030 bodo, KAJ bo sele pri nas?? Zagovorniki sistema: na starost boste VITKI. ZELO.
Lej, če imaš sistem PAYG, potem je edino merilo samo to ali imaš dovolj vplačnikov v sistem in razmeroma malo tistih, ki jim je treba izplačevati. Slovenski ZPIZ bi bil že zdavnaj v situaciji, ko bi moral rezati penzije. Ampak jih ne, ker se iz proračuna vplačuje dobro milijardo EUR razlike vsako leto. Pri SOP pa se država dela da je to problem njih samih in da se to države ne tiče. Ker gre pač za relativno majhno in politično šibko skupino.

Zaenkrat v javnosti nisem zasledil nekega razumnega diskurza, ki bi se pogovarjal o realnem problemu in realnih rešitvah. Ker tako kot si obrtniki predstavljajo rešitev, ki jo je na televiziji zagovarjal njihov član, bodo nekateri ostali brez vsega.
PyotrNovak sporočil: 5.775
[#2773865] 10.05.19 17:13 · odgovor na: sopranos (#2773810)
Odgovori   +    2
Okrog 1968 sta se starsa pogovarjala ali kupita Mercedes repas ali dasta v sklad. Takrat je to bilo zaradi "nizkih" carin cca 1oo.ooo DM . Cez cas rajsi nismo sli racunat koliko bi to zneslo takrat ko je sel v pokoj, ce bi ta denar pocasi znosil v A ali Ch in ga nalozil v varen sklad. Glede na to da zivel izredno dolgo je dobil vsaj nekaj ven.
Prispevke pa je vplaceval prvi razred, izven, ali nekaj takega, kar preprosto pomeni VELIKO.

KDORKOLI je in zaupa v to drzavo ga je NAJEBAL. BIG TIME !
sopranos sporočil: 11.404
[#2773871] 10.05.19 17:59 · odgovor na: PyotrNovak (#2773865)
Odgovori   +    5
[PyotrNovak]
Okrog 1968 sta se starsa pogovarjala ali kupita Mercedes repas ali dasta v sklad. Takrat je to bilo zaradi "nizkih" carin cca 1oo.ooo DM . Cez cas rajsi nismo sli racunat koliko bi to zneslo takrat ko je sel v pokoj, ce bi ta denar pocasi znosil v A ali Ch in ga nalozil v varen sklad. Glede na to da zivel izredno dolgo je dobil vsaj nekaj ven.
Prispevke pa je vplaceval prvi razred, izven, ali nekaj takega, kar preprosto pomeni VELIKO.

KDORKOLI je in zaupa v to drzavo ga je NAJEBAL. BIG TIME !
Ja, če danes gledamo za nazaj, bi bilo bolje, če bi nabavila marke in dala v nek sef, ob osamosvojitvi pa ves denar prenesla v kakšno banko v Avstriji oz. če bi že v tistih časih odprla devizni račun v Avstriji. Glede na to kar vidimo danes, bi bilo verjetno celo bolje, če bi si privoščila tistega Mercedesa. Čeprav je pa res, da bi s tem prišla na radar oblastnikov in bi lahko imela še več težav.

Ja, je pa tako, da niso vsega krivi samo komunisti. Slovenec je po karakterju zavisten in vsakemu, ki ima več od njega, želi slabo in ga onemogočiti. Tako,da tudi danes velja, da je bolje denar skrivati. Zato pa je komunizem v Sloveniji tako trdovratna zadeva, ker je prevelik enačaj med karakterjem in številnimi idejami te ideologije.
PyotrNovak sporočil: 5.775
[#2773902] 10.05.19 21:51 · odgovor na: sopranos (#2773871)
Odgovori   +    2
Kaj pa v en konservativen nalozbeni sklad v svici??

Lova do krova, a krov kabriolet. ;)))

Strani: 1