Strani: 1 2 3

robi2107 sporočil: 4.272
[#2746274] 06.12.18 09:50 · odgovor na: bc123a (#2746269)
Odgovori   +    0
[bc123a]
Ja, ker je trpljenje krave mlekarice v sloveniji primerljivo z iztrebljanjem habitata orangutanov na Borneu (in posekom v Braziliji)?
Sem mislil, da sem bil dovolj jasen glede tega, za kaj se uporablja večina kmetijskih površin. Očitno sem se motil, ali pa sem uporabil premajhne fonte.
bc123a sporočil: 48.253
[#2746279] 06.12.18 10:04 · odgovor na: robi2107 (#2746258)
Odgovori   +    2
[robi2107]
Aha, krave so pa roza in se pasejo na gorskih pašnikih. My ass. Krave že dolgo futrajo s sojo (ker so jim kostno moko prepovedali), ta pa, kot verjetno veš, ne raste na njivi v Sostrem in jo potem branjevka prodaja na lokalni tržnici. Ko že ravno sojo omenjaš, največji del se je porabi za živinsko krmo. Če bi se pridelovala samo za prehrano ljudi, bi je bilo potrebno proizvesti neprimerno manj. Poleg tega je zilijonkrat dokazano, da "proizvodnja" hrane živalskega izvora zahteva neprimerno več resursov (vode, energije, kmetijskih površin), kot pridelava hrane rastlinskega izvora (za ljudi, ne za živali, da smo si na jasnem). Tudi tisto palmino olje, na katerega si se najprej obesil, je problem predvsem zato, ker se ne porablja za hrano, temveč za biodizel. Problem je torej v izrabi kmetijskih površin za proizvodnjo vsega drugega, kot za hrano ljudi.
Bom kar sam sebe citiral:
Problem, ki ga jaz vidim pri vsej tej "ekologiji" je, da so skoraj vse to zgodbe, ki ne samo da tlakujejo pot v pekel, ampak nas tudi tja odpeljejo. Ne vem če je kakšen bolj kompleksen dosežek ekologov, ki je pozitivno vplival na samo stanje narave - z izjemno čisto osnovnih, kar je, ne toliko svinjarije v reke in v zrak spuščat.
Skratka - vsake toliko se vidi da rezultat neizmerne naivne zelje biti eko in bio v bistvu samo to, da naredi clovestvo se vecjo stalo.

Smo invazivna vrsta, dalec najbolj prilagodljivi predatorji. Pac jebi ga nas je ze skoraj 8 miljard in to se more nekje poznati. Vseeno je boljse ce zasuznjimo krave v srednji evropi kjer se hrana prideluje ze tisoce let, kot pa iztrebljamo gozd orangutanom.
bc123a sporočil: 48.253
[#2746289] 06.12.18 10:12 · odgovor na: robi2107 (#2746274)
Odgovori   +    2
[robi2107]
> [bc123a]
> Ja, ker je trpljenje krave mlekarice v sloveniji primerljivo z iztrebljanjem habitata orangutanov na Borneu (in posekom v Braziliji)?

Sem mislil, da sem bil dovolj jasen glede tega, za kaj se uporablja večina kmetijskih površin. Očitno sem se motil, ali pa sem uporabil premajhne fonte.
Ogromne prerije v ZDA so ze stoletje in vec uporabljane za masovno pridelavo hrane (soja recimo).

Borneo in brazilski pragozd pa pac ne in ni nobene potrebe da bi bila, zato da ima lahko nekdo "rastlinsko smetano", jebenti!
crt sporočil: 27.200
[#2746292] 06.12.18 10:18 · odgovor na: (#2746287)
Odgovori   +    4
[abohte]
Imaš pa prav, vsaj tofu, solato in banane se pozimi vozijo iz Prosenjakovcev.
www.zurnal24.si/slov...aje-258002 :P
robi2107 sporočil: 4.272
[#2746295] 06.12.18 10:23 · odgovor na: bc123a (#2746279)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: robi2107 06.12.2018 10:37
[bc123a]
Smo invazivna vrsta, dalec najbolj prilagodljivi predatorji. Pac jebi ga nas je ze skoraj 8 miljard in to se more nekje poznati.
Glede tege se s teboj popolnoma strinjam.
Vseeno je boljse ce zasuznjimo krave v srednji evropi kjer se hrana prideluje ze tisoce let, kot pa iztrebljamo gozd orangutanom.
Bom še jaz citiral samega sebe: "Problem je torej v izrabi kmetijskih površin za proizvodnjo vsega drugega, kot za hrano ljudi."

Če bi se torej kmetijske površine uporabljale zgolj za pridelavo hrane (poljščin) za prehrano ljudi, bi obstoječe kmetijske površine več kot zadoščale in krčenje pragozdov ne bi bilo potrebno. Tako pa se velik del kmetijskih površin uporablja za vse kaj drugega. Od proizvodnje poljščin za živinsko krmo do proizvodnje poljščin za biodizel. TO je zgrešeno, ne pa tista soja in palme za prehrano ljudi. Te naj pa rastejo na obstoječih površinah. Sekanje pragozdov je pa kriminal, da se razumemo. Da mi ne boš podtaknil, da jaz zdaj to podpiram.
siap sporočil: 2.195
[#2746306] 06.12.18 10:55 · odgovor na: (#2746300)
Odgovori   +    2
Ali si pricakoval od teh "posiljevalcev" kaj drugega ??

Sam jih ze kar nekaj casa imenujem MEL-od glagola IMETI,..se vec PRIPADA mi,..ti pa se spremeni ali...

levicarska logika.press
robi2107 sporočil: 4.272
[#2746307] 06.12.18 10:56 · odgovor na: bc123a (#2746289)
Odgovori   +    0
[bc123a]
Ogromne prerije v ZDA so ze stoletje in vec uporabljane za masovno pridelavo hrane (soja recimo).

Borneo in brazilski pragozd pa pac ne in ni nobene potrebe da bi bila, zato da ima lahko nekdo "rastlinsko smetano", jebenti!
Itak ti pa vse pove že podnaslov članka NYT, na katerega si se sam skliceval: "A decade ago, the U.S. mandated the use of vegetable oil in biofuels, leading to industrial-scale deforestation." Ne moreš ti na kmetijskih površinah pridelovati bencina, jebenti. Pa četudi se mu pravi biodizel.
robi2107 sporočil: 4.272
[#2746313] 06.12.18 11:10 · odgovor na: (#2746300)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: robi2107 06.12.2018 11:13
[abohte]
Če je kaj zgrešeno, je zgrešeno pričakovanje, da se površine, ki se sedaj namenjajo proizvodnji mesa, ne bodo namenile proizvodnji dodatne hrane, s katero se bo lahko nahranilo še več ljudi.
To si ti rekel. Jaz vem samo to, da se velik del kmetijskih površin porabi tudi za pridelavo poljščin, ki se jih porabi za pridelavo biodizla. Včasih sploh nismo vedeli, da je kaj takega mogoče. Pa poglej danes.
Ker vedno v zgodovini človeštva je obilje hrane, pomenilo povečanje populacije. Ampak ti se vseeno strinjaš, da je nas preveč... Torej ostanejo na voljo zgolj še fašistični ukrepi za ohranjanje števila prebivalstva. Lep je ta tvoj svet. Not.
Zveza "več hrane - več prebivalstva" ni vedno pravilo. V razvitih državah prebivalstvo namreč stagnira in njegovo število vzdržuje imigracija. Sicer pa za rast prebivalstva nimam recepta. Fašistoidne ideje za njegovo reševanje pa kar lepo rastejo v tvoji glavi. Sam nisem govoril o njegovem omejevanju, da je človek najbolj invazivna vrsta in da 8 mrd ljudi predstavlja problem (za katerega jaz ne ponujam nobene rešitve), je pa golo dejstvo, ki ga je v tem threadu omenil že nekdo drug in sem se s tem le strinjal. Blame it on him.
anon-204390 sporočil: 13.528
[#2746314] 06.12.18 11:12 · odgovor na: (#2746304)
Odgovori   +    1
[kren]
> [abohte]
> Torej ostanejo na voljo zgolj še fašistični ukrepi za ohranjanje števila prebivalstva.

Fašistični ukrepi? Narava sama poskrbi za ohranjanje števila prebivalstva v razumnih mejah. Vedno je in vedno bo.
Zadnjih 50 let ji bolj slabo gre v tej smeri, je pa res, da vedno (prej ali slej) pride do korekcije.
anon-204390 sporočil: 13.528
[#2746317] 06.12.18 11:16 · odgovor na: (#2746259)
Odgovori   +    2
[kren]
> [vickibedi]
> Sicer pa se je v času socializma Vegeta baje odlično prodajala na Češkem, govorilo se je celo, da si lahko tam preživel par dni takorekoč brez denarja, praktično samo z Vegeto :))

Čehi (pa tudi Nemci recimo) imajo to smolo, da njihova tradicionalna hrana ni dovolj okusna (za razliko od italijanske in francoske).
Češki cmoki in golaž je še kar ok hrana, zaliješ s parimi dobrimi piri in si zmagal :)

Sicer pa kar se hrane tiče so v Evropi gotovo najbolj obupni Angleži.
(zato mi je še toliko bolj hecno ko se razni J.Oliverji in podobni prodajajo kot neki hudi kuharski mojstri... :)
anon-207617 sporočil: 6.899
[#2746339] 06.12.18 12:37 · odgovor na: anon-204390 (#2746317)
Odgovori   +    2
[vickibedi]
> [kren]
> > [vickibedi]
> > Sicer pa se je v času socializma Vegeta baje odlično prodajala na Češkem, govorilo se je celo, da si lahko tam preživel par dni takorekoč brez denarja, praktično samo z Vegeto :))
>
> Čehi (pa tudi Nemci recimo) imajo to smolo, da njihova tradicionalna hrana ni dovolj okusna (za razliko od italijanske in francoske).

Češki cmoki in golaž je še kar ok hrana, zaliješ s parimi dobrimi piri in si zmagal :)

Sicer pa kar se hrane tiče so v Evropi gotovo najbolj obupni Angleži.
(zato mi je še toliko bolj hecno ko se razni J.Oliverji in podobni prodajajo kot neki hudi kuharski mojstri... :)
Mah, nimate pojma slovenci. Tam mate italijane, kjer se je kot je treba. Pol malo juznije in tuznije rastejo pa cevapi, vesalice, kajmak i ovo ono.

Pa kdo za vraga v sloveniji golta te kurceve klobase in zelje in zgance? Nobody. Pa kdo v angliji zre porridge in black pudding in fishandchips? Tut nihce.

V angliji so si uvozili pol sveta, taka kulinarika in tako smesno poceni kot je v birminghamu - tega ni skoraj nikjer.

Celo wikipedija ve o duhoviti kuhinji na tem pustem otoku:

en.m.wikipedia.org/w...i_Triangle

Balty curry je nastal tukaj, med imigranti v birminghamu.

Ce bi rad jedel po francosko za 200 eur na osebo, ima en francoski ocak restoran v londonu, kuhal je pa ze tudi za astronavte: en.m.wikipedia.org/w...Dorchester

Jaz pa mam najrajsi karibske jointe; mocno zacinjena koza, pa riz za podlago.

en.m.wikipedia.org/w...an_cuisine

Glede Jaimeja smo lihkar meli skandal, ker je po svoje skuhal karibske zadeve, in ni dovolj trmnopolt da bi to lahko pocel :-)))

www.bbc.co.uk/news/n...t-45246009

Da ne omenjam signala s katerim krjavlji merijo izgubo nacionalne identitete: razmerje med fish and chips luknjami in kebab luknjami.

Potem imas pa se cel fuk neindijskih/nepakistanskih azijcev. Od japonske do libanona; libanonci imajo celo verigo restavracij (kar sicer nikol ni glih kulinaricna izkusnja)

Skratka to da anglezi ne znajo kuhat je veckratno poravnano z uvazanjem narodov ki ne znajo streljat ali delat, so pa geniji za stedilnikom.

------

Pa to vedno od slovencev slisim sicer. In mi ni jasno; a greste prav v jebeni pret a mangrr jest, pol pa hitro v ljubljano na dunajc in pomfri al kaj?

Na eni ulici v birminghamu je najbrz vec kuharske domisljije kot od vardara pa do triglava. Je pa res da sem ponavadi edini belec brez tattojev in uhanov tam :-)))
bc123a sporočil: 48.253
[#2746347] 06.12.18 13:05 · odgovor na: robi2107 (#2746295)
Odgovori   +    1
[robi2107]
Če bi se torej kmetijske površine uporabljale zgolj za pridelavo hrane (poljščin) za prehrano ljudi, bi obstoječe kmetijske površine več kot zadoščale in krčenje pragozdov ne bi bilo potrebno. Tako pa se velik del kmetijskih površin uporablja za vse kaj drugega. Od proizvodnje poljščin za živinsko krmo do proizvodnje poljščin za biodizel.
Saj so ze sedaj kmetijske povrsine dovolj velike tudi za zivinsko krmo. Samo one klinceve palme pac ne rastejo v Ukrajini.
robi2107 sporočil: 4.272
[#2746403] 06.12.18 15:32 · odgovor na: bc123a (#2746347)
Odgovori   +    1
[bc123a]
Saj so ze sedaj kmetijske povrsine dovolj velike tudi za zivinsko krmo. Samo one klinceve palme pac ne rastejo v Ukrajini.
Pa kaj si se zabil v te kurčeve palme?? Prvič, ni toliko težava v tem, da se palmino olje uporablja v prehranski industriji, temveč predvsem v tem, ker "the oil from its meat and seeds has long been an indispensable ingredient in everything from soap to ice cream" in še posebej zato, ker "it has now become a key ingredient of something else: biodiesel, fuel for diesel engines that has been wholly or partly made from vegetable oil.". Lepo sem ti že dvakrat predočil fakt, da "a decade ago, the U.S. mandated the use of vegetable oil in biofuels, leading to industrial-scale deforestation — and a huge spike in carbon emissions. Vsi boldani citati so iz članka, ki si ga sam navedel v podkrepitev svoje trditve, dokazujejo pa samo to, kar ti že ves čas poskušam dopovedati, pa mi ne rata, ker enostavno nočeš doumeti. Ne uporaba za prehrano, ampak za bencin in vse ostalo. Iz meni neznanega razloga to vsakič načrtno spregledaš. Drugič, tudi če se uporablja za prehrano, vegani s tem nimajo kaj dosti. Prehranska industrija ta drek pač tlači v hrano zato, ker je poceni. Včasih so v ta namen uporabljali margarino ampak ta je menda škodljiva. In očitno dražja od palmine masti. In to boš našel povsod: v piškotih, nuteli, krekerjih....., ne vem, kje ne. Me prav zanima, če ti potem, ko prebereš deklaracijo na izdelku (če to sploh počneš), tega odložiš nazaj na polico, ker vsebuje palmino mast. Ziher, ja. In zdaj boš ti za to krivil vegane??? Pravi krivec je požrešni kapital, ki se mu jebe za cel svet s pragozdovi vred, samo, da bo dobiček. Ne pa neki vegani. Daj no mir.
bc123a sporočil: 48.253
[#2746466] 07.12.18 07:12 · odgovor na: robi2107 (#2746403)
Odgovori   +    3
[robi2107]
> [bc123a]
> Saj so ze sedaj kmetijske povrsine dovolj velike tudi za zivinsko krmo. Samo one klinceve palme pac ne rastejo v Ukrajini.

Pa kaj si se zabil v te kurčeve palme?? Prvič, ni toliko težava v tem, da se palmino olje uporablja v prehranski industriji, temveč predvsem v tem, ker "the oil from its meat and seeds has long been an indispensable ingredient in everything from soap to ice cream" in še posebej zato, ker "it has now become a key ingredient of something else: biodiesel, fuel for diesel engines that has been wholly or partly made from vegetable oil.". Lepo sem ti že dvakrat predočil fakt, da "a decade ago, the U.S. mandated the use of vegetable oil in biofuels, leading to industrial-scale deforestation — and a huge spike in carbon emissions. Vsi boldani citati so iz članka, ki si ga sam navedel v podkrepitev svoje trditve, dokazujejo pa samo to, kar ti že ves čas poskušam dopovedati, pa mi ne rata, ker enostavno nočeš doumeti. Ne uporaba za prehrano, ampak za bencin in vse ostalo. Iz meni neznanega razloga to vsakič načrtno spregledaš. Drugič, tudi če se uporablja za prehrano, vegani s tem nimajo kaj dosti. Prehranska industrija ta drek pač tlači v hrano zato, ker je poceni. Včasih so v ta namen uporabljali margarino ampak ta je menda škodljiva. In očitno dražja od palmine masti. In to boš našel povsod: v piškotih, nuteli, krekerjih....., ne vem, kje ne. Me prav zanima, če ti potem, ko prebereš deklaracijo na izdelku (če to sploh počneš), tega odložiš nazaj na polico, ker vsebuje palmino mast. Ziher, ja. In zdaj boš ti za to krivil vegane??? Pravi krivec je požrešni kapital, ki se mu jebe za cel svet s pragozdovi vred, samo, da bo dobiček. Ne pa neki vegani. Daj no mir.
Ja, ja, seveda, vedno je krivec pozresni kapital, ne pa ljudje, katerega zelje ta kapital izpolnjuje.

Mimogrede, seveda imam rad nutello. Sam sem iskren do sebe, razumem da smo ljudje apex predatorji in se zaradi tega ne pocutim nic krivega. Mimogrede, z bio gorivi je enaka zgodba kot z vsemi eko bio nategancijami.
anon-204390 sporočil: 13.528
[#2746493] 07.12.18 10:03 · odgovor na: anon-207617 (#2746339)
Odgovori   +    2
[NemirniTujec]
> [vickibedi]
> > [kren]
> > > [vickibedi]
> > > Sicer pa se je v času socializma Vegeta baje odlično prodajala na Češkem, govorilo se je celo, da si lahko tam preživel par dni takorekoč brez denarja, praktično samo z Vegeto :))
> >
> > Čehi (pa tudi Nemci recimo) imajo to smolo, da njihova tradicionalna hrana ni dovolj okusna (za razliko od italijanske in francoske).
>
> Češki cmoki in golaž je še kar ok hrana, zaliješ s parimi dobrimi piri in si zmagal :)
>
> Sicer pa kar se hrane tiče so v Evropi gotovo najbolj obupni Angleži.
> (zato mi je še toliko bolj hecno ko se razni J.Oliverji in podobni prodajajo kot neki hudi kuharski mojstri... :)

Mah, nimate pojma slovenci. Tam mate italijane, kjer se je kot je treba. Pol malo juznije in tuznije rastejo pa cevapi, vesalice, kajmak i ovo ono.

Pa kdo za vraga v sloveniji golta te kurceve klobase in zelje in zgance? Nobody. Pa kdo v angliji zre porridge in black pudding in fishandchips? Tut nihce.
Ko grem v hribe zelo rad poskusim kakšno takšno lokalno košto. Zadnjič sem bil v koči pod Hanjževim sedlom in smo naročili kislo zelje, klobase in žgance. Sta pa kuhali dve stari planšarki, najprej rukneš en košutnik, potem pa prste da oblizneš...:)
V angliji so si uvozili pol sveta, taka kulinarika in tako smesno poceni kot je v birminghamu - tega ni skoraj nikjer.

Celo wikipedija ve o duhoviti kuhinji na tem pustem otoku:

en.m.wikipedia.org/w...i_Triangle

Balty curry je nastal tukaj, med imigranti v birminghamu.

Ce bi rad jedel po francosko za 200 eur na osebo, ima en francoski ocak restoran v londonu, kuhal je pa ze tudi za astronavte: en.m.wikipedia.org/w...Dorchester

Jaz pa mam najrajsi karibske jointe; mocno zacinjena koza, pa riz za podlago.

en.m.wikipedia.org/w...an_cuisine

Glede Jaimeja smo lihkar meli skandal, ker je po svoje skuhal karibske zadeve, in ni dovolj trmnopolt da bi to lahko pocel :-)))

www.bbc.co.uk/news/n...t-45246009

Da ne omenjam signala s katerim krjavlji merijo izgubo nacionalne identitete: razmerje med fish and chips luknjami in kebab luknjami.

Potem imas pa se cel fuk neindijskih/nepakistanskih azijcev. Od japonske do libanona; libanonci imajo celo verigo restavracij (kar sicer nikol ni glih kulinaricna izkusnja)

Skratka to da anglezi ne znajo kuhat je veckratno poravnano z uvazanjem narodov ki ne znajo streljat ali delat, so pa geniji za stedilnikom.

------

Pa to vedno od slovencev slisim sicer. In mi ni jasno; a greste prav v jebeni pret a mangrr jest, pol pa hitro v ljubljano na dunajc in pomfri al kaj?

Na eni ulici v birminghamu je najbrz vec kuharske domisljije kot od vardara pa do triglava. Je pa res da sem ponavadi edini belec brez tattojev in uhanov tam :-)))
Pozabljaš na turiste, kakršen sem jaz. Sicer nisem preveč aklih na hrano (sploh kot turist) , ampak kamorkoli pridem vedno poskusim najti kakšno obcestno birtijo in rad poskusim kakšno lokalni junkfood. V Londonu smo probavali fish&chips in neke podobne zgodbe (meni sicer ni bilo slabo, ostali v familiji pa so vihali nosove), je pa vse bolj kot ne z manj intenzivnimi okusi. Nazadnje smo šli na pico (ki je bila res bolj boga), in čisto nazadnje smo pristali v McDonaldsu (na veselje moje mladine in moje denarnice, manj pa mojih ust ;). Še pivo je nekam čudno, če naročiš angleško (sicer te vsakič vprašajo, če res hočeš angleškega, ampak jaz sem vztrajal do bridkega konca, si ne morem pomagat, ker sem trmast :))
V Parizu popolnoma druga zgodba, greš v katerikoli obcestni bistro in naročiš kar imajo, lahko je navaden popečen meso in zelenjava, ampak francozarji vse to garnirajo z nekimi okusnimi začinjenimi omakcami, nazadnje vse deluje zelo okusno, pa sploh ne veš kaj ješ.
Še zenf, ki ga ponujajo na mizi poleg popra in soli je 10x boljši kot uni iz Ete Kamnika (tega uporabljam samo še za govedino namazat preden jo dam tenstat :)

Ne boš me prepričal, Angleži pojma nimajo o kuhinji, medtem ko Francozi kuhajo res dobro in tudi za sprejemljivo ceno :)
robi2107 sporočil: 4.272
[#2746500] 07.12.18 10:23 · odgovor na: bc123a (#2746466)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: robi2107 07.12.2018 10:32
[bc123a]
Ja, ja, seveda, vedno je krivec pozresni kapital, ne pa ljudje, katerega zelje ta kapital izpolnjuje.

Mimogrede, seveda imam rad nutello. Sam sem iskren do sebe, razumem da smo ljudje apex predatorji in se zaradi tega ne pocutim nic krivega. Mimogrede, z bio gorivi je enaka zgodba kot z vsemi eko bio nategancijami.
Sekanje pragozdov menda niso želje ljudi, ali pač? Ampak tvoje že ne, ti si nad tem kao nadvse zgrožen in se zaradi orangutanov na Borneu neskončno sekiraš. Očitno pa ne toliko, da si ne bi za zajtrk privoščil s slastno nutelo na debelo namazanega kosa kruha. Pa čeprav je v namazu 23% palmovega olja, pridobljenega iz plodov palm, baje posajenih na izkrčenih površinah, kjer so se nekoč bohotili pragozdovi, v katerih so veselo vriskali orangutani, za katerih usodo si tako zelo zaskrbljen. Btw, podatke o vsebnosti palmove masti v nuteli sem pridobil s strani sites.google.com/sit.../predelava ker kurci pri Ferreru tega podatka na deklaraciji rajši sploh ne navedejo.

Praviš, da si pošten do sebe? Vraga si. Nekaj tukaj moraliziraš in furaš veltšmerc, po drugi strani pa s kupovanjem nutele in drugih proizvodov, ki vsebujejo palmino mast, krčenje pragozdov de facto podpiraš. Ker se to dogaja (tudi) v tvojem imenu. You've asked for it. Še huje, druge tukaj obtožuješ nečesa, kar v resnici počneš sam. To pa je echt poštenje, ja. Veš, kako se temu pravi? LICEMERJE. Ampak ti se ne počutiš nič kriv, ti si alfa predator. Precej shizofrena pozicija, moram priznati. Pravzaprav imaš pa deloma prav glede tistega, kar si zgoraj zapisal o kapitalu. Da (med drugim) izpolnjuje želje ljudi po poceni izdelkih, oni se pa potem odločajo, ali bodo to kupovali. Kupec je kralj. Baje.

Btw, pri nas nutele ne kupujemo, ker sem že zdavnaj ugotovil, da je vsakršno zapravljanje za packarijo, ki vsebuje cca. 85% cukra in cenene masti, stran metanje denarja. Pa še nezdravo je. Sam tega itak ne jem, hčeri pa rajši kupujemo sparov premium namaz, ki vsebuje sončnično olje in nobene palme. Sem jo pa že poskusil narediti sam. Tako, ki vsebuje lešnike, kakav in nekaj cukra. Meni se je zdela OK, mala pa ni bila preveč navdušena. I'll keep trying. Če mi rata, ti bom zaupal recept, da ne bo treba zaradi tebe ubogim orangutanom krčiti habitata.

P.S. Iskreno sožalje vsem tistim tu prisotnim forumašem, katerih žene ne znajo kuhati brez ojačevalcev okusa (vegete), pa četudi so natur bijo in eko. Moja žena recimo skuha odličen vegi ričet samo iz fižola, ješprena, veliko sveže zelenjave in še nekaj malenkosti bolj ali manj lokalnega izvora. Uporablja pa začimbe, ki imajo klasična imena. Sol, poper, majaron in tako. Vegete pa ne poznamo. Ne natur bio, ne eko, ne katere druge.

Aja, biodizel. Ga ne tankam. Vozim kolo, vsaj po Ljubljani. Mi pa ni problem z njim skočiti tudi kam dlje. Do morja, recimo. Pa čeprav je to morje na Pagu.
bc123a sporočil: 48.253
[#2746570] 07.12.18 14:32 · odgovor na: robi2107 (#2746500)
Odgovori   +    2
[robi2107]
Praviš, da si pošten do sebe? Vraga si. Nekaj tukaj moraliziraš in furaš veltšmerc, po drugi strani pa s kupovanjem nutele in drugih proizvodov, ki vsebujejo palmino mast, krčenje pragozdov de facto podpiraš.
Ne furam weltsmerca. Razumem da ima clovestvo pac taksen vpliv na okolje. Ampak habitata orangutanov pa ne bi trebalo pobijati. To je norost.

CO2 izpustov ne moramo zmanjsati, brez da bi sli nazaj v kameno dobo, ali pa sli 100% na nuklearke in vlozili se veliiko denarja v prenos energije, preprican pa sem da se da nutello narediti tudi brez palmine masti, da o tem da je dizel dovolj dober brez biodizel dodatkov, niti ne govorimo.

In ja, ostajam pri tem, da so navdusenci nad bio eko alter ponavadi bistveno bolj skodljivi okolju od navadnih ljudi.
robi2107 sporočil: 4.272
[#2746619] 07.12.18 19:18 · odgovor na: bc123a (#2746570)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: robi2107 07.12.2018 19:24
[bc123a]
Ne furam weltsmerca. Razumem da ima clovestvo pac taksen vpliv na okolje. Ampak habitata orangutanov pa ne bi trebalo pobijati. To je norost.
Glede izsekavanja pragozdov me ne rabiš prepričevati, ker tega itak nisem nikjer zagovarjal in mu nasprotujem tudi sam. Glede tega med nama sploh ni bilo nestrinjanja. Tega sem izrazil zato, ker si ti krivdo za izsekavanje brazilskega pragozda naprtil veganom in ekologom, v nadaljevanju pa potem začel pleteničiti o palmovi masti, ki da je krucialna sestavina vegi hrane. Jaz sem ti pa dokazoval, tudi s citati iz članka, na katerega si se sam skliceval, da se palmova mast na široko uporablja v svakojaki industriji, tudi prehrambeni. In tako se ta mast pojavlja vsepovsod, od mila do piškotov, razlog za to pa je njena nizka cena kot posledica velikega donosa teh palm. Gre torej za goli dobiček ne glede na posledice, pri čemer nosijo potrošniki zagotovo precejšen delež krivde s tem, ko hočejo čim cenejše izdelke. Kajti oni odločajo. Brez povpraševanja tudi ponudbe ne bo. Primerek potrošnika, ki pri takšnem početju participira, si konec koncev tudi sam s tem, ko kupuješ nutelo. In to je tvoj majhen prispevek pri uničevanju malezijskih pragozdov. Zdaj se je pa treba odločiti. Ali prenehaš kupovati izdelke, ki vsebujejo palmino mast in potem čiste duše usekaš po tistih, ki jo kupujejo, ali pa se lepo potuhneš in nehaš bentiti. Na dveh stolih pa ne moreš sedeti. Put up or shut up, bi rekli. Sicer se pa nutelo seveda da narediti brez te masti, samo cena potem ne bo več 5 eur za kilo, ampak precej več. Sestavine poceni nutele pa so pač takšne, kot so: veliko cukra in palmine masti. Oboje je poceni.
CO2 izpustov ne moramo zmanjsati, brez da bi sli nazaj v kameno dobo, ali pa sli 100% na nuklearke in vlozili se veliiko denarja v prenos energije, preprican pa sem da se da nutello narediti tudi brez palmine masti, da o tem da je dizel dovolj dober brez biodizel dodatkov, niti ne govorimo.
Izpuste toplogrednih plinov se seveda da zmanjšati brez vrnitve v kameno dobo, verjetno tudi brez nukleark, samo politična volja za to mora obstajati. Ko bodo enkrat odločevalci doumeli, da je heca konec, se bodo začele resne raziskave in razvoj, ki bodo zeleno energijo naredile tudi profitabilno. Pa ne z izsekavanjem pragozdov, da se razumemo. Glede nukleark imam sicer mešane občutke. Po eni strani gre za čisto energijo z zanemarljivim vplivom na okolje, ampak le tako dolgo, dokler ne ne pride do kakšne pizdarije in se zgodi Černobil ali Fukušima. Takrat pa vpliv na okolje ni več nezanemarljiv. Sicer pa me tvoja logika, da CO2 izpustov ne moramo zmanjšati ne da bi se vrnili v kameno dobo, spominja na Malthusova predvidevanja, kako da bo rast prebivalstva trčila ob nezmožnost kmetijstva, da ga prehrani. Pa se to zaenkrat še ni zgodilo in tako je danes na planetu skoraj 8 mrd ljudi, česar si leta 1798 niti v najbolj divjih sanjah ni mogel predstavljati. Momak je v svojem modelu rasti pač zanemaril vlogo tehničnega napredka. Zna pa biti, da Malthus še ni rekel zadnje, ker prebivalstvo pač ne more rasti v nedogled. Planet ima nekje svoj limit. Zelo poučna je tudi naslednja prigoda: v 19. stoletju je London postal center sveta in je proti koncu stoletja štel že 7 mio prebivalcev. Temu primerno je bilo v mestu tudi število konjev, glavnega prevoznega sredstva tega časa. Ker povprečen konj pridela dnevno cca. 10 kil dreka, vsi skupaj pa mesečno cca. 20 ton, se je London začel dobesedno utapljati v konjskem dreku. In tako je leta 1894 časopis Times of London predvidel, da bo čez 50 let vsaka ulica v Londonu zakopana pod skoraj 3 metri konjskega dreka. Kot veš, se to ni zgodilo, ker je prišlo do izuma motorja z notranjim izgorevanjem. Sicer pa se nobene energije ne da pridobivati povsem brez vpliva na okolje. Razlika je le v tem, kolikšen je ta vpliv.
In ja, ostajam pri tem, da so navdusenci nad bio eko alter ponavadi bistveno bolj skodljivi okolju od navadnih ljudi.
Ni potrebe, da rineš z glavo skozi zid, si že enkrat v tem threadu krepko brcnil v temo. OK, te je malo zaneslo, vsakemu se lahko zgodi. Ampak vztrajanje v slepi ulici potem, ko ti je bilo enkrat že dokazano, da si usekal mimo, pa res ni preveč pametno. Pa brez zamere.
anon-207617 sporočil: 6.899
[#2746621] 07.12.18 19:43 · odgovor na: robi2107 (#2746619)
Odgovori   +    3
Zadnja sprememba: anon-207617 07.12.2018 19:59
[robi2107]
Put up or shut up, bi rekli. Sicer se pa nutelo seveda da narediti brez te masti, samo cena potem ne bo več 5 eur za kilo, ampak precej več.
V skrbi da te ne raznese od pameti ti sporocam, da vso palmino olje v eni kili nutele stane priblizno 10 do 20 centov (odvisno od cene na trgu).

Brez zamere. Pa kar nadaljujta.

P.S. ce bi ferrero "za gospode" sel v nuclear mode, in bi nutelo namesto z malezijskim palminim oljem delal kar z italijanskim maslom (ne vem koliko je to mogoce), bi stala slab evro vec po kili. Upam it stavit, da bi si jo bc123a se vedno kupil. Seveda bi vse to imelo se veliko vecji co2 odtis, ampak to itak nikogar ne briga.
robi2107 sporočil: 4.272
[#2746623] 07.12.18 19:51 · odgovor na: anon-207617 (#2746621)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: robi2107 07.12.2018 20:06
[NemirniTujec]
V skrbi da te ne raznese od pameti ti sporocam, da vso palmino olje v eni kili nutele stane priblizno 10 do 20 centov (odvisno od cene na trgu).
Saj pravim, cuker in palmina mast sta poceni. Če bi namesto masti uporabili lešnike (ker gre za NUTelo) in lešnikovo olje, cena zagotovo ne bi bila 5 eur/kilo. Že samo lešniki v maloprodaji koštajo 13 eur. Poleg tega upoštevaj zahtevan dobiček vseh v proizvodno-prodajni verigi.

Sicer pa lešnikovi namazi brez palmine masti že obstajajo. Enega sem že omenil. Je pa nekoliko dražji in ne vsebuje masla, temveč sončnično olje, kolikšen je njegov karbonski odtis pa ne vem. Verjetno manjši, kot pri palmini masti, ki se vozi z drugega konca sveta.
anon-207617 sporočil: 6.899
[#2746625] 07.12.18 20:04 · odgovor na: robi2107 (#2746623)
Odgovori   +    8
[robi2107]
> [NemirniTujec]
> V skrbi da te ne raznese od pameti ti sporocam, da vso palmino olje v eni kili nutele stane priblizno 10 do 20 centov (odvisno od cene na trgu).

Saj pravim, cuker in palmina mast sta poceni. Če bi namesto masti uporabili lešnike (ker gre za NUTelo) in lešnikovo olje, cena zagotovo ne bi bila 5 eur/kilo. Že samo lešniki v maloprodaji koštajo 13 eur. Poleg tega upoštevaj zahtevan dobiček vseh v proizvodno-prodajni verigi.
Saj zato pa pravim da nimajo veze stroski sestavin, kar ti nikakor ne prodre.

Nutela je 4.99 ali pa 9.99 zato ker to kupci placajo, ne pa zarad kolicine lesnikov noter.

Ampak zgresil si itak celo poanto in se napalil na to kurcevo nutelo kot meetojevka na Weinsteina. Bc pravi "kurim co2 in boli me kurac, nehajte se mi spakovati", verniki Zelene Cerkve pa pravite "nujno moramo zmanjsati porabo energije in ogljicni izpust" in iscete Nekoga Drugega, ki bi ga za to obdavcili... medtem ko imate sami bolj ali manj isti izpust kot tisti ki bi radi imeli mir pred vami.
robi2107 sporočil: 4.272
[#2746627] 07.12.18 20:19 · odgovor na: anon-207617 (#2746625)
Odgovori   +    0
[NemirniTujec]
Ampak zgresil si itak celo poanto in se napalil na to kurcevo nutelo kot meetojevka na Weinsteina. Bc pravi "kurim co2 in boli me kurac, nehajte se mi spakovati", verniki Zelene Cerkve pa pravite "nujno moramo zmanjsati porabo energije in ogljicni izpust" in iscete Nekoga Drugega, ki bi ga za to obdavcili... medtem ko imate sami bolj ali manj isti izpust kot tisti ki bi radi imeli mir pred vami.
Ne, bc tega ne pravi, pravi pa nekaj drugega. Rekel je forum.finance.si/?m=...183&single in forum.finance.si/?m=...220&single pa si beri. Rekel je pa tudi: "Pa dobro, seveda je veganov malo. Ampak kot taki so enako ali pa se manj sustainable od vsejedcev. Zivalski proizvodi so lahko 100% narejeni v sloveniji, vsi proizvodi, kjer je *treba* dodajati eksotične proizvode pa ne morejo biti." Od tu potem omenjanje nutele in porabljene energije v nadaljevanju. Btw, koga jaz iščem, da ga bom obdavčil??? Kere droge pa ti ješ tam v brexitaniji? Jaz davke plačujem, ne pa kasiram. Nekaj si pomešal.
anon-207617 sporočil: 6.899
[#2746628] 07.12.18 20:19 · odgovor na: robi2107 (#2746623)
Odgovori   +    6
Zadnja sprememba: anon-207617 07.12.2018 20:23
[robi2107]
> [NemirniTujec]
> V skrbi da te ne raznese od pameti ti sporocam, da vso palmino olje v eni kili nutele stane priblizno 10 do 20 centov (odvisno od cene na trgu).

Saj pravim, cuker in palmina mast sta poceni. Če bi namesto masti uporabili lešnike (ker gre za NUTelo) in lešnikovo olje, cena zagotovo ne bi bila 5 eur/kilo. Že samo lešniki v maloprodaji koštajo 13 eur.
Naj pogooglam zate... in res:

Nutela ima lesnike, v visini 13%, in zanje placa 4,5 dolarja turciji, ki proizvede 70% globalnega trga lesnikov.

Ce bi bila polovica nutele iz lesnikov najbrz sploh ne bi bila tako dobra, proizvodna cena kile pa bi se vedno bila zgolj 3-3,5 eur. In ce bi prodajna bila potem dvakratna - 6,99, bi si jo bc123a in jaz se naprej mazala, pa ce turki pozgejo vse gozdove in posadijo lesnikove nasade.

Whats next?

P.S. z mustangom V8 bi se vsako nedeljo peljala iz ljubljane v portoroz kupit samo kilo nutelle. Pa spit eno fairtrade kavico. Please get the picture.
robi2107 sporočil: 4.272
[#2746630] 07.12.18 20:25 · odgovor na: anon-207617 (#2746628)
Odgovori   +    1
[NemirniTujec]
P.S. z mustangom V8 bi se vsako nedeljo peljala iz ljubljane v portoroz kupit samo kilo nutelle.
Pa biodizel si natoči noter, da boš eko.
anon-207617 sporočil: 6.899
[#2746631] 07.12.18 20:31 · odgovor na: robi2107 (#2746627)
Odgovori   +    6
[robi2107]
Rekel je pa tudi: "Pa dobro, seveda je veganov malo. Ampak kot taki so enako ali pa se manj sustainable od vsejedcev.
To je point. kako ti to drugace razumes kot da so zelenovernikov polna usta, ponucajo pa isto planeta kot njijovi sosedje - in da naj nam zato ze enkrat dajo mir?
Btw, koga jaz iščem, da ga bom obdavčil???
Isces ko palamudis o "politicni volji" za manjso energetsko potratnost.
robi2107 sporočil: 4.272
[#2746633] 07.12.18 20:37 · odgovor na: anon-207617 (#2746631)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: robi2107 07.12.2018 20:51
[NemirniTujec]
> [robi2107]
> Rekel je pa tudi: "Pa dobro, seveda je veganov malo. Ampak kot taki so enako ali pa se manj sustainable od vsejedcev.

To je point. kako ti to drugace razumes kot da so zelenovernikov polna usta, ponucajo pa isto planeta kot njijovi sosedje - in da naj nam zato ze enkrat dajo mir?
Vegani so krivi za uničevanje planeta? Give me a break.
> Btw, koga jaz iščem, da ga bom obdavčil???

Isces ko palamudis o "politicni volji" za manjso energetsko potratnost.
Nisem govoril o manjši energetski potratnosti, temveč o prehodu na nekarbonsko energijo. Dokler pri tistih, ki odločajo, obstaja konsenz, da ta ni potreben, toliko časa ga tudi ne bo. Sicer si pa ti očitno mnenja, da je kolm kul, jaz pa ne. In kaj zdaj?
anon-207617 sporočil: 6.899
[#2746634] 07.12.18 20:57 · odgovor na: robi2107 (#2746633)
Odgovori   +    9
[robi2107]
> [NemirniTujec]
> > [robi2107]
> > Rekel je pa tudi: "Pa dobro, seveda je veganov malo. Ampak kot taki so enako ali pa se manj sustainable od vsejedcev.
>
> To je point. kako ti to drugace razumes kot da so zelenovernikov polna usta, ponucajo pa isto planeta kot njijovi sosedje - in da naj nam zato ze enkrat dajo mir?

Vegani so krivi za uničevanje planeta? Give me a break.
en.m.wikipedia.org/w.../Straw_man

Niso krivi zaradi veganstva - krivi so kot smo vsi ostali - razen ko zagovarjajo buce ki so bolj skodljive od splosne prakse.

> > Btw, koga jaz iščem, da ga bom obdavčil???
>
> Isces ko palamudis o "politicni volji" za manjso energetsko potratnost.

Nisem govoril o manjši energetski potratnosti, temveč o prehodu na nekarbonsko energijo. Ti si očitno mnenja, da je kolm kul, jaz pa ne. In kaj zdaj?
Vidis tocno take pravljice so iskanje obdavcevanja. Ker "nekarbonska" energija je zacetek stavka, "drzave bi morale" je nekje na sredini, pri koncu pa vedno potreba z davki prisiliti, ker je "kolm" cenejsi.

Jaz sem proprican da ti lahko svoj sedanji co2 izpust zmanjsas za 80%. Hiska v prekmurju s hektarom zemljice, ene tri pujske odzad in 10 kokosk, morda se kako kozo z mlekom, se naprej lahko imas elektriko - ampak seveda samo za par zarnic da niste v temi, proc s televizorji, racunalniki in gadgeterijo, zcecer berete knjige in igrate clovek ne jezi se. Avta ni treba, se z biciklom pride do murske sobote. Zmrzovalne skrinje in hladilnika tudi ne, so ljudje stoletja preziveli brez njiju. Ogrevanje na lokalno posekana drva, nikoli vec kot na 20 stopinj, se bomo malo oblekli za zemljico, ne pa v kratkih rokavih v bajti.

Znizal si svoj izpust za 80%, tudi ce kupujes nutello in jes meso in imas elektriko iz ruskega plina. Izvoli, "be the change you want to see in the world".

Tukaj krjavlji rentacimo, ker bi zelenci radi neko "politicno voljo" kjer bomo tudi mi morali dol iz poceni energentov ki so v izobilju, in jih bodo veselo pokurili kitajci in indijci namesto nas, dokler so.

-----

Loceno od tega me pa zelo veseli, da si ti za nekarbonsko energijo, in pozdravljam tvoje cimprejsnje kupovanje in porabo take energije in te ne zelim sploh ovirati. Samo meni pusti mojo karbonsko. Hvala :-)
anon-207617 sporočil: 6.899
[#2746636] 07.12.18 21:00 · odgovor na: robi2107 (#2746633)
Odgovori   +    7
[robi2107]
Dokler pri tistih, ki odločajo, obstaja konsenz, da ta ni potreben, toliko časa ga tudi ne bo. Sicer si pa ti očitno mnenja, da je kolm kul, jaz pa ne. In kaj zdaj?
Jaz bom kupil kilo kolma, ti pa kilo nekarbonske. Vsi srecni.
robi2107 sporočil: 4.272
[#2746640] 07.12.18 21:24 · odgovor na: anon-207617 (#2746634)
Odgovori   +    0
[NemirniTujec]
Niso krivi zaradi veganstva - krivi so kot smo vsi ostali - razen ko zagovarjajo buce ki so bolj skodljive od splosne prakse.
Očitno se ti ne da brat, pa četudi ti link serviram na pladnju. Evo, ti bom citiral, kaj je bc napisal v svojem postu forum.finance.si/?m=...83&single: "Brazilski pragozd so ravno najbolj prizadeli vegani in ekologi." Ni napisal tega, kar praviš ti. Napisal je: vegani so krivi.
> Nisem govoril o manjši energetski potratnosti, temveč o prehodu na nekarbonsko energijo. Ti si očitno mnenja, da je kolm kul, jaz pa ne. In kaj zdaj?

Vidis tocno take pravljice so iskanje obdavcevanja. Ker "nekarbonska" energija je zacetek stavka, "drzave bi morale" je nekje na sredini, pri koncu pa vedno potreba z davki prisiliti, ker je "kolm" cenejsi.

Jaz sem proprican da ti lahko svoj sedanji co2 izpust zmanjsas za 80%. Hiska v prekmurju s hektarom zemljice, ene tri pujske odzad in 10 kokosk, morda se kako kozo z mlekom, se naprej lahko imas elektriko - ampak seveda samo za par zarnic da niste v temi, proc s televizorji, racunalniki in gadgeterijo, zcecer berete knjige in igrate clovek ne jezi se. Avta ni treba, se z biciklom pride do murske sobote. Zmrzovalne skrinje in hladilnika tudi ne, so ljudje stoletja preziveli brez njiju. Ogrevanje na lokalno posekana drva, nikoli vec kot na 20 stopinj, se bomo malo oblekli za zemljico, ne pa v kratkih rokavih v bajti.
Ti še kar o redukciji co2 z zniževanjem energetskih potreb. Jaz tega nisem omenjal. Sem pa omenjal nekaj drugega: "Ko bodo enkrat odločevalci doumeli, da je heca konec, se bodo začele resne raziskave in razvoj, ki bodo zeleno energijo naredile tudi profitabilno."
Tukaj krjavlji rentacimo, ker bi zelenci radi neko "politicno voljo" kjer bomo tudi mi morali dol iz poceni energentov ki so v izobilju, in jih bodo veselo pokurili kitajci in indijci namesto nas, dokler so.
Aha, Kitajci že zdaj zaradi smoga vidijo le 5 m pred sabo in hodijo okoli z maskami na obrazu. Pa cvetove na roke oprašujejo, ker so vse čebele pogiftali.
Loceno od tega me pa zelo veseli, da si ti za nekarbonsko energijo, in pozdravljam tvoje cimprejsnje kupovanje in porabo take energije in te ne zelim sploh ovirati. Samo meni pusti mojo karbonsko. Hvala :-)
Z veseljem ti pustim TVOJO karbonsko energijo, če boš ti meni pustil MOJE okolje. Hvala tudi tebi. Over and out.
hostamox sporočil: 8.460
[#2746852] 10.12.18 00:01 · odgovor na: bc123a (#2746220)
Odgovori   +    0
[bc123a]
> [Gustl]
> > [bc123a]
> > Brazilski pragozd so ravno najbolj prizadeli vegani in ekologi.
> >
> > www.nytimes.com/2018...rophe.html
> >
> > Za to imajo da so tiho do smrti.
>
> Kje hudiča si pa tu našel vegane?

Veliko "prisiljeno veganskih" proizvodov vsebuje palmino olje, ker je tehnološko zelo hvaležen material za nadomestiti surovine, ki sicer izhajajo iz živali. Recimo neživalski "creamerji" za kavo. Za tega sem vedel in točno v treh minutah iskanja sem našel tudi potrditev:

www.theguardian.com/...uelty-free

To je podobna dilema kot ko se ljudje (mesojedci da ne bo pomote) najprej zgražajo nad tem, kakšna "svinjarija" od mesa je v hrenovkah in klobasah, potem pa v isti sapi zgražajo nad tem, koliko odpada nastane pri predelavi. Hej, hrenovke obstajajo zato, da lahko na okusen način pojemo prašiča od rilca do parkljev :) bolj učinkovito kot so to delali naši predniki 100 let nazaj.

Enako velja za tisti pink slime ali kaj je že. Nekdaj se je tisti del živali zavrgel, z moderno tehnologijo pa iz njega naredijo okusen izdelek.

Problem, ki ga jaz vidim pri vsej tej "ekologiji" je, da so skoraj vse to zgodbe, ki ne samo da tlakujejo pot v pekel, ampak nas tudi tja odpeljejo. Ne vem če je kakšen bolj kompleksen dosežek ekologov, ki je pozitivno vplival na samo stanje narave - z izjemno čisto osnovnih, kar je, ne toliko svinjarije v reke in v zrak spuščat.

Ravno zadnjič sem bral v enem od nemških časopisov da "razcvet" zelene energije v nemčiji ni čisto nič, ama res čisto nič, zmanjšal potrebe po termoelektrarnah na premog. Go figure.
Prasca ipd. se zlo učinkovito poje tudi brez hrenovk in so včasih tudi ga. So pa hrenovke vsekakor bolj user friendly. Jaz jih ne kupujem , je meso prepoceni.

Strani: 1 2 3