Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Zlato tele

Teme v drugih forumih o teh vsebini:   Borza (8)

Strani: 1

anon-160230 sporočil: 533
[#320970] 19.09.08 08:38
Odgovori   +    1
Brca v temo tale članek. Še posebej zato, ker gledaš na zlato, kot na surovino, s trgovanjem katere bi nekdo želel zaslužit.

Pa sploh ni res. Zlato je pravi denar, že od pamtiveka. Je sredstvo proti inflaciji, saj ga je na zemlji v omejenih količinah in je posledično njegova kupna moč dokaj stabilna, razen, če bi se ga naenkrat nekje našlo na tone.

Zeitgeist je po moje zanimiv filmček, bolj poučen in logičen se mi pa zdi filmček

"Money as debt".

V tem filmčku namreč izvemo kako je prišlo do papirnatega denarja in kje so slabosti take oblike denarja in zakaj bi človek sploh hotel imeti denar v zlatu in ne papirju, še posebej v takih časih, ko ta goljufiv sistem papirja pričenja požirat svoje žrtve in prihaja do višje inflacije.
crt sporočil: 27.194
[#321021] 19.09.08 09:19 · odgovor na: anon-160230 (#320970)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: crt 19.09.2008 09:20

hazek je napisal(a):
Brca v temo tale članek. Še posebej zato, ker gledaš na zlato, kot na surovino, s trgovanjem katere bi nekdo želel zaslužit. Pa sploh ni res.

glavna poanta clanka je v tem, da ima zlato (kot mnoge druge stvari) vec vlog. je hkrati to, kar kot edino razumes ti, in tudi to, kar je omenjeno.

izjava, da je kupna moc zlata stabilna, pa je ob pogledu na 30-letni graf se dodatna, kot pravis, brca v temo.

ce tega ne zelis razumeti, potem clanek v delu o fantku z ledom in o vlagatelju pravzaprav govori o tebi.
anon-160230 sporočil: 533
[#321052] 19.09.08 09:39 · odgovor na: crt (#321021)
Odgovori   +    0

crt je napisal(a):
izjava, da je kupna moc zlata stabilna, pa je ob pogledu na 30-letni graf se dodatna, kot pravis, brca v temo.
 
Kot da tisti graf karkoli pomeni?? Je samo graf razmerja med papirnatim denarjem in pravim denarjem. Skoraj tako kot bi primerjal € in $.

Bi bil pa zanimiv graf cene npr. nafte v unčih in cene nafte v € ali $, kjer pa bi lahko vidli, da se ta cena denomirana v zlatu zadnjih 30 let skoraj ni spremenila!

Še enkrat, ne gre se za ceno ampak za kupno moč! Sej pa pravi članek da je prodaja še bolj pomembna kot nakup, vendar izpusti dejstvo, da nekdo, ki drži neko papirnato valuto to kupno moč skozi inflacijo zgublja, z zlatom pa ne.

In ne nisem ozkogled, seveda lahko trgujem z zlatom, tako kot lahko trgujem z papirnatimi valutami. Ampak ne razumem kaj mi to dolgoročno koristi, če tisti €, ki jih ob višji ceni zlata v evrih dodatno dobim, manj drugih dobrin kupijo?

Ozkogled si kvečjemu ti in avtor članka, ker nočeta dopustit, da je realnost drugačna, kot so vaju naučili v šolah in v medijih. Nenazadnje kdor ne pozna napak iz zgodovine jih je pogubljen ponovit. Priporočam branje o rimskem cesarstvu..
anon-124839 sporočil: 184
[#321071] 19.09.08 09:49 · odgovor na: anon-160230 (#320970)
Odgovori   +    0
'...ne bo ravno v obraz lagal, bo pa varčeval z resnico...'.Rotfl! Tole pa ful paša v predvolilno atmosfero. To imajo vsi v programu svojih strank!
anon-161250 sporočil: 1.473
[#321121] 19.09.08 10:14
Odgovori   +    0
črt razdelu ene par vzgojnih :) ti bi mogu kandidirat al za guverjerja centralne banke slovenije alpa vsaj za gospodarskega ministra, da bi mal pokazal kako se prpele dnar v tole smešno državo....
anon-160230 sporočil: 533
[#321142] 19.09.08 10:24 · odgovor na: anon-161250 (#321121)
Odgovori   +    0

andrejp1980 je napisal(a):
črt razdelu ene par vzgojnih :) ti bi mogu kandidirat al za guverjerja centralne banke slovenije alpa vsaj za gospodarskega ministra, da bi mal pokazal kako se prpele dnar v tole smešno državo....
Prevod:

andrejp1980 je napisal(a): beee bee beeeee beeee bee beeeeee beee bee beeeeee beeeee beee beeeeee bee beeeeee
crt sporočil: 27.194
[#321167] 19.09.08 10:34 · odgovor na: anon-161250 (#321121)
Odgovori   +    0

andrejp1980 je napisal(a):
črt razdelu ene par vzgojnih :) ti bi mogu kandidirat al za guverjerja centralne banke slovenije alpa vsaj za gospodarskega ministra, da bi mal pokazal kako se prpele dnar v tole smešno državo....
 
nimam nobene zelje po tem, hvala vseeno za zaupanje :)
crt sporočil: 27.194
[#321179] 19.09.08 10:41 · odgovor na: anon-160230 (#321052)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: crt 19.09.2008 10:49

hazek je napisal(a):

lej, nimam nic proti temu, da si vernik, ker je to stvar tvoje izbire - dokler je to samo stvar tvoje izbire. ko zacnes drugim obesati, da so ozkogledi, ker ne delijo tvojega ozkega pogleda, je pa to pac nekaj, na kar reagiram. v tem primeru dvojno, ker sva "jaz in avtor clanka" ista oseba. :)

vendar ima pac reagiranje svoje meje, ker imam pametnejse stvari kot pa debato v taksnem kontekstu, da tebi stvar ocitno povzroca zelo vroce obcutke, jaz bi jih pa rajsi usmeril v bolj prijetne stvari. to je nekaj takega kot razlagati malemu otroku, cesa naj ne pocne - na koncu vseeno bo, ker je njemu ogromno do tega, ti imas pa se druge stvari. tako da lahko nadaljujes brez mene.

ce tekst preberes in to ne tako, da te po prvi mnuti vrze v luft, bos ugotovil, da se zavzemam predvsem za to, da bi stvar gledali s cim vec zornih kotov. ceprav mi mogoce tega ne verjames. in ti zase pravis, da prav tako, ceprav ti jaz tega ne verjamem. :) pa se dajva strinjat vsaj o tem.
anon-160230 sporočil: 533
[#321201] 19.09.08 10:54 · odgovor na: crt (#321179)
Odgovori   +    0

crt je napisal(a):

lej, nimam nic proti temu, da si vernik, ker je to stvar tvoje izbire - dokler je to samo stvar tvoje izbire. ko zacnes drugim obesati, da so ozkogledi, ker ne delijo tvojega ozkega pogleda, je pa to pac nekaj, na kar reagiram. v tem primeru dvojno, ker sva "jaz in avtor clanka" ista oseba. :)

vendar ima pac reagiranje svoje meje, ker imam pametnejse stvari kot pa debato v taksnem kontekstu, da tebi stvar ocitno povzroca zelo vroce obcutke, jaz bi jih pa rajsi usmeril v bolj prijetne stvari. to je nekaj takega kot razlagati malemu otroku, cesa naj ne pocne - na koncu vseeno bo, ker je njemu ogromno do tega, ti imas pa se druge stvari. tako da lahko nadaljujes brez mene.
 
Uh nisem niti opazil, da si tudi avtor članka. No to marsikaj objasni.

Glede tega kar si pa v drugem odstavku napisu, pa lahko rečem samo "kontra!". Ti pa vseeno svetujem, da se malo poglobiš v zgodovino denarja. Želel sem le dobro, ker sem mnenja, da bi nam bilo vsem veliko lepše, če bi vsi to zgodovino poznali in kaj dobrega iz nje potegnili.
crt sporočil: 27.194
[#321211] 19.09.08 11:03 · odgovor na: anon-160230 (#321201)
Odgovori   +    0

hazek je napisal(a):

 
Uh nisem niti opazil, da si tudi avtor članka. No to marsikaj objasni.

Glede tega kar si pa v drugem odstavku napisu, pa lahko rečem samo "kontra!". Ti pa vseeno svetujem, da se malo poglobiš v zgodovino denarja. Želel sem le dobro, ker sem mnenja, da bi nam bilo vsem veliko lepše, če bi vsi to zgodovino poznali in kaj dobrega iz nje potegnili.
 
ja, to pojasni, zakaj se sploh oglasam. ker pac v komentarju clanka polemiziras direktno z mano in se mi zdi normalno, da  se javim.

nisi edini, ki je kaj prebral o zgodovini denarja. nisi edini, ki je kaj prebral o zlatu. tudi nisi edini, ki je kdaj v to vlagal. daj no bodi prijazen in dopusti moznost, da dve osebi pregledata zadeve in jih razlicno interpretirata. sicer pa imas ze v tekstu primeren filmski nasvet. zdaj pa sorry, ampak moram res it.
anon-160230 sporočil: 533
[#321237] 19.09.08 11:15 · odgovor na: crt (#321211)
Odgovori   +    0
Če boš se slučajno prebral tale komentar, piknil me je predvsem tale odstavek:

"Zlato je res lahko pribežališče. Vendar je to poseben primer. Večino časa je pač ena od naložb, ki se skupaj drajsajo semtertja na plimi ali oseki likvidnosti. Je del surovinskega kompleksa in tako povezano predvsem z gibanjem dolarja in nafte. Je ena od mnogih naložb finančnih igralcev in cena temu primerno pena na vodi črede. Ja, črede, čeprav se množica ljubiteljev zlata rada obnaša kot elitno društvo, ponosno in ljubosumno na svojo alternativnost. "

Začel si dobro, danes je zlato res pribežališče pred inflacijo, saj ga ni več v obtoku kot denarja. Krivec za to vsi vemo kdo je, namreč tisti, ki največ profitira od infliranja neke valute - politiki. Zato se za vse ostalo zelo težko strinjam. In zavedam se, da nisem edini, ki je kaj o tem prebral..


Moj glavni point je, da zlato ni naložba ampak je oblika denarja, kot so to € in $. In to ni zorni kot, ampak dejstvo. In dokler tega ne uvideš, se ne morem strinjat s tvojimi tezami. Če te pa zanima zakaj je tako, ti pa lahko pošljem ene par zadev, kjer si lahko prebereš/pogledaš zakaj je to tako.. lahko tudi še kakšno na private rečeva.

Pa Lp
crt sporočil: 27.194
[#321747] 19.09.08 19:17 · odgovor na: anon-160230 (#321237)
Odgovori   +    0

hazek je napisal(a):
Moj glavni point je, da zlato ni naložba ampak je oblika denarja, kot so to € in $. In to ni zorni kot, ampak dejstvo.
po moje je - upam, da sem to dovoljkrat povedal - pac oboje.

ti si ti tisti izmed naju, ki hoce uveljaviti eno samo, ekskluzivno resnico in hkrati trdi, da to sploh ni pogled, temvec kar dejstvo.

kaksnega prostora za pogovor tu pac ni, cisto logicno, kajne?
anon-72566 sporočil: 3.465
[#321784] 19.09.08 20:23 · odgovor na: anon-161250 (#321121)
Odgovori   +    0

andrejp1980 je napisal(a):
črt razdelu ene par vzgojnih :) ti bi mogu kandidirat al za guverjerja centralne banke slovenije alpa vsaj za gospodarskega ministra, da bi mal pokazal kako se prpele dnar v tole smešno državo....
 
Mislim da je boljsa izbira TadejK
anon-163688 sporočil: 1.180
[#322160] 21.09.08 08:59 · odgovor na: (#322060)
Odgovori   +    0
Saj ne vem kaj je boljše, članek ali tvoj komentar.
anon-124553 sporočil: 7
[#322223] 21.09.08 12:08
Odgovori   +    0
Črt še en odličen članek. Še več bi jih lahko bilo, da bi malo prevzgojili te Slovenske neizkušene vlagatelje in jim pomagali pred tem, da se opečejo na borzi in pred prevaranti.
anon-17836 sporočil: 82
[#323736] 22.09.08 15:00 · odgovor na: (#322060)
Odgovori   +    0

dob je napisal(a):
Zanimivo napisan članek. Neverjetno na koliko lažeh, predsodkih, navodil in dresure počiva civilizacija! Še celo tedaj, ko nam preti kaos, podlegamo lažnim upanjem, ki nam ga vsajajo »botri« vrednot, ki so resnični avtorji vzorcev našega obnašanja. V ekonomijo se spoznam toliko, kot vsak povprečnež. V življenju se ravnam po nekih svojih »formulah«, te pa izvirajo iz mojih spoznanj in izkušenj. Ni rečeno, da sledim uspešnosti, zato tudi ni potrebno, da bi mi kdo sledil. Sem le bolj ali manj (ne)uspešen v ravnanju z denarjem in se dostikrat pustim prevarati. Malo zaradi firbca, do kod si upa iti tisti, ki me bo okradel, malo pa zaradi tega, ker me zanimajo prvinski oz. nagonski vzgibi prevarantov. Da ne bo nesporazuma okrog tega, kdo vse je prevarant: država obstaja in funkcionira izključno na prevarantskem, izsiljevalskem principu in ni nič boljša od kriminalcev in nasilnežev vseh oblik in vzgibov, le drugačna je in bolj organizirana. Zagotovo je bolj nasilna in poleg tega še neprimerno bolj neodgovorna, saj z državo ne moreš navezati osebnega stika. Aparat (sistem) nima vesti, zato pa je organiziran tako kot je, z namenom, da je ne bi imel. Kaj se zgodi ob katastrofi velikanskih razmer, ko vse vrednote, na katere smo navajeni, preprosto izginejo, prenehajo veljati? Kdo je tisti, ki prvi postavi sistem vrednosti, ko se civilizacija zruši do temeljev, ko vse vrednote odpovedo, ko nič več ne pomenijo? Kdo s preroško natančnostjo in do največjih podrobnosti pokaže, kakšne bodo vrednote potem, ko bo katastrofe konec in se bo človeška družba ponovno organizirala v »civilizacijo«? Kriminalci! Civilizacija je ljudem zatrla nagon po samoohranitvi. Imunski sistem jim ne deluje! Kriminalcem za razliko od »civiliziranih« ljudi, nagon po samoohranitvi deluje, saj s »civili« ne delijo istih zablod in prepričanj ali navad. Njim imunski sistem ni odpovedal. Delujejo nagonsko in ne poslušajo, kaj jim kdo govori, saj jim instinkt govori, da lažejo in pri tem še sami ne vedo, da lažejo. Zaradi podcenjevalnega odnosa, ki ga ima spiritualno polarizirani del stvarstva do nagonov, ki so mimogrede povedano njegovi nagoni, le da tega ne ve, so ti od vedno bili potisnjeni v podrejeno vlogo in obremenjeni z negativnim predznakom. Ker nagonska bitja sledijo nagonu - poleg nekaterih ljudi so takšne tudi živali – ima spiritualni pol o njih mnenje, da so manjvredna bitja, ker je mogoče z njimi manipulirati. Živali, ki so ujete v prehransko verigo vzreje, pitanja, razmnoževanja, na koncu pa zakola, ne morejo iz verige, ker jih nagon po samoohranitvi sili, da se razmnožujejo. V tem so predvidljive, s tem jih lahko izsiljuješ, si jih podrediš, načrtuješ njihov obseg, kupuješ in prodajaš, potem pa ustvarjaš odvisnost pri kupcih z dresuro in navadami. Ustvariš umetno pomanjkanje in doziraš pritok tako, da izsiljevanje preneseš na bitja, ki so nekoliko višje na lestvici (ker tako Cerkev pravi in ker piše v Svetem pismu…). Kaj pa hvaležnost nagonom, da sami, kot vejo in znajo (po)skrbijo za ohranjanje življenja? Te hvaležnosti ni. In bolj je človek civiliziran, manj se zanaša, da ga bodo instinkti ohranjali pri življenju. Bolj je civiliziran, bolj je odvisen od botrov manipulacije, ki so hkrati tudi botri civilizacije, takšne kot je. Na koncu je resnica ta, da je naša usoda podobna življenju pitanih živali namenjenih za zakol, tudi z nami razpolagajo na enak način, pa čeprav si lažemo, da o nečem pa le sami odločamo. Znaki kažejo, da vse več ljudi sumi, da je denar samo ničvreden papir. To ne pomeni nič drugega kot to, da izgubljajo zaupanje v tistega, ki trdi, da to ni res, da ima denar trdno podlago in da bi nezaupanje v finančni sistem prinesel kaos in konec civilizacije… - A je to tisto kar želite?! S takšnim stavkom potem tisti, ki pravzaprav nima niti najmanjšega pojma o tem, kaj je resnično in kaj namišljeno, poskuša vplivati na strah pri človeku, ki mu ga je sam privzgojil. Če bo botrom manipulacije to uspelo, bodo lahko to igro nadaljevali še kakih petdeset let, ker se nič ne bo spremenilo. Nadaljevalo se bo polje omejenega kaosa, ki ga bo možno v manjših izbruhih nadzorovati. Lokalne vojne, terorizem, porast kriminala in porabe droge, (slovenske) volitve, in podobni orgazmični rituali prepričevanja eden drugega, da je pravzaprav vse pod kontrolo in tako, kot mora biti. V resnici gre za simptome, ki jih nihče ne upošteva kot pomembno informacijo o stanju bolezni. Tudi tu, kot v moderni medicini, gospodarji sveta in vseh bitij na planetu, želijo disciplinirati telo, da preneha kazati znake bolezni. Vrnimo se h katastrofi tipa Katrina, ki je kar dober manjši vzorec za razmišljanje o tem, kaj bi se zgodilo v primeru neprimerno večje katastrofe, pri katerih ratio povsem odpove. Ljudje zapustijo domove, saj rešujejo golo življenje in tedaj ne razmišljajo dosti o zlatnini, draguljih, srebrnini, umetniških slikah velike vrednosti, predmetih itd. Zaradi katastrofe, ki jo doživi eno mesto ali celo vsa država, se ne bodo stresli temelji celotni civilizaciji. Tam pa, kjer se zgodi katastrofa neverjetnih razmer in zaradi nje izgine ves spomin o tem, da je sploh prej kdaj kaj bilo in kako je bilo, pa je vredno razmisliti o tem, kako stvari nastajajo, kako kristalizirajo v kaosu. Civilizirani ljudje so naveličani vsega in izgubijo vero dokaj hitro. Njihova vera je te vrste, da čakajo pomoč iz neba (angeli, helikopterji…), iščejo dokaze o obstoju Boga in radio postaj, potrebujejo nekaj, kar bi jih povezalo s tistim prej. Če tega ne dobijo, umrejo. Imunski sistem pri civiliziranem človeku je šel po gobe in povsem je odvisen od interpretacij svojega spiritualnega vodje. Potrebuje sugestije, da bi lahko sploh prisilil svoj notranji sistem v delovanje. Dosti bolj zanimivo je opazovati plenilce po katastrofi. Oni so namreč neobremenjeni s civiliziranostjo, in civilizacijo razumejo le kot plen. Kot priložnost. V tem so neverjetno podobni botrom civilizacije! Takrat, ko večina ljudi otopi v bolečini je pametno gledati, kaj plenilci kradejo iz zapuščenih hiš, kaj je tisto, kar jim sploh predstavlja vrednost, ko večini ni nič več vredno in je otopela za te stvari. Za kaj so pripravljeni umreti, kljub grožnjam vojske, da jih bodo postrelili, če jih zalotijo v kraji – to je pomembno vprašanje! Kaj je toliko vredno? Ta podganski samoohranitveni instinkt kriminalca plenilca je podlaga za ves vrednostni sistem, ki bo nastopil kasneje, in na katerem bo zgrajen vrednostni sitem nove civilizacije! Vse, do najmanjših podrobnosti, od organizacije banke do državne uprave, policije in vojske, šolskih sistemov, celotne zgradbe verskih hierarhij, ideologij…. čisto vse bo zgrajeno na tem istem principu, ki ga bodo botri manipulacije z neverjetno fantazijo nadgradili in ga izkoriščali s točno določenim namenom: Kult Zlatega teleta! V bistvu gre pri tem za pristajanje na dogmo, da ima toaletni papir veliko vrednost in ta vrednost ima realno podlago. Dokler ljudje v to verjamejo, jim Zlato tele pomeni prav toliko kot vsak drugi bog. Preveriti tega, ali je toaletni papir oz. Zlato tele v resnici bog, ali pa ni, tako ne morejo. Ljudje so tako posiljeni z religijo zaradi religije same, ker sicer bi bili brez upanja. Tudi Loto je samo v funkciji občasnega prikazovanja Marije iz Lourda posameznim srečnežem, ki jo ugledajo. Pride in zgine. Kaj je torej resnična vrednostna podlaga papirnatemu denarju? Je to zlato? Diamanti? Človeško delo? Ljubezen? Zvestoba? Civilizacija je s svojimi vrednostnimi sistemi natanko takšna, kot jo sugerirajo botri civilizacije! Oni postavljajo trdne temelje civilizacije v tekmovanju, v zavistnosti, v doziranju pomanjkanja in s tem vzpostavljanju ponudbe in povpraševanja, v izsiljevanju. Ljubezen, sodelovanje, sočutje… za te stvari na banki ne dobiš kredita! Banka se ravna po točno določenih načelih. Na teh temeljih sloni civilizacija. Da bi civilizacija delovala, tele ne sme pripadati kravi, prav tako materino mleko ne sme pripasti teličku, pa čeprav ga ima krava le zato, da bi njega dojila. Kriminalci, posiljevalci in roparji so kažipot v časih, ko se civilizacija sprašuje o svojih vrednotah. Oni so pravzaprav verni ljudje. Snovalci bodočih religij, ki nikdar ne zatajijo. Kriminalec ne oropa banke zato, da bi denar skril doma in se valjal po njem, se naslajal, si ga zalepil na kožo, izdeloval ladjice iz bankovcev in jih spuščal v kadi, med kopanjem. On ga ukrade zato, da bi lahko bil pošten in bi plačeval usluge z njim, tako kot vsi normalni ljudje! Gre na vožnjo s taksijem in plača taksistu, kar mu je dolžan. Najame sobo v hotelu in jo plača kot normalen gost. Gre v trgovino, nakupi hrane in jo plača. Kupi avto. Kupi jahto. Človek bi rad imel mir, ne pa da ga preganjajo! On hoče plačevati z denarjem, ker hoče biti pošten človek. Sicer bi vse, kar potrebuje, ukradel! Denarni sistem ni v nasprotju s tistim, v kar kriminalec verjame. On verjame v Zlato tele, on je prerok, mesija, v službi botrov civilizacije! V primerjavi z malimi kriminalci, so botri civilizacije veliki kriminalci! To so velespoštovani gospodje, ki imajo v lasti cele države z vsemi njihovimi bančnimi denarnimi sistemi in prav oni so tisti najbolj zainteresirani, da bi ljudje zaupali »papirju«. Ves ta vrednostni sistem deluje uspešno le dokler to dopušča modul nategovanja. Dokler ta dovoli materialu, da se po nategu povrne v prejšnje stanje. Ko se ne more več, pomeni da je material utrujen čez mejo povratka in tedaj nova pravila lahko vzpostavi le tisti, ki ga civiliziranost ni prizadela. To pa so tisti, ki so manj civilizirani. Tisti, ki jim nagoni niso odpovedali, imunski sistem jim še deluje, ti zmorejo z neverjetno natančnostjo in žarom obnoviti vse, kar za večino ne obstaja več, ali pa ni več tako pomembno, da bi bilo vredno za to umirati. Razne biblijske zgodbice o kaznovanju hudobnih in nagrajevanju pravičnih... so res samo zgodbice. Če bi to bilo res, bi v Vatikanu prekipevali od dobrote, in politiki bi hodili okrog v starih telovadnih copatih! Resnica je, da Kultura pohablja, lepo obnašanje je omejitev. Z bontonom zatajiš vse, kar bi rad povedal in je nujno slišati. Človekove pravice so le še ena past, s katero nas »botri civilizacije«, ti svečeniki prevare in mojstri manipulacije, prisilijo v svojo tirnico. Kdor to igro pozna, se mu gnusi. Ne sodeluje v igri ponudbe in povpraševanja, pravzaprav sploh ne kotira na trgu ponudbe in povpraševanja in zato ni vreden popolnoma nič. Ko gre zares, nas imajo zagotovo v rokah največji bedaki in kriminalci, kar jih je.
 
Sorry, ampak tole je izjemno. Za pivo? V centru?
Rad bi še kakšno rekel. Tukaj nisem preveč zaželjen in po objavljenih 19 komentarjih (do včeraj) jih je ostalo samo še 13. Danes sicer novi - ampak samo po sili...kontakt? mail? lahko samo debata preko chata...bi potreboval tebi podobne na "ladiji"...nobene politike...samo nedržavna ustanova, privat...če hočeš...na dolgi rok država v državi. Vse po črki zakona in pravil, tako da nas ne bodo odklopili - sploh pa preveč poznamo fante (in njihovo dejansko premoženje, lokacijo in bilance), da bi sploh upali pomislit na kaj takega.

Uroš

zupanc.uros@gmail.com
anon-17836 sporočil: 82
[#323873] 22.09.08 18:01 · odgovor na: (#323852)
Odgovori   +    0

dob je napisal(a):

 
Hvala za zaupanje.

Saj ni, da bi se izogibal povabilu na pivo, toda nisem iz Ljubljane, in mi je zato malce komplicirano.
Sporočilo mi vedno lahko pošlješ prek nicka "dob", saj Finance posredujejo sporočila sodelujočih sodelujočim. le to bi te prosil, da me ne zasuješ z materiali, ker ves svoj čas rabim za službo in mi ga zase le malo ostane. Dodatnih obvez, poleg teh, ki jih zdaj imam, preprosto ne zmorem.

Se mi pa mnogokrat primeri, da mi nekateri ljudje, ki se nenadoma in na hitro navdušijo nad mano, dodelijo vloge in naloge, ki naj bi jih jaz izpolnjeval na njihovo željo. Potem so pa užaljeni, ker ne skačem tako visoko, hitro in pogosto, predvsem pa ne v smeri, kamor mi oni pokažejo. Pri meni se stvari dosti ne spremenijo, oni pa iz navdušenja preskočijo v besno sovraštvo proti meni, grozijo in izsiljujejo, kar do neke mere tudi razumem.

Moja izkušnja je, da ljudje ponavadi znorijo, ko se preveč približajo vprašanjem, ki zadevajo obstoj Življenja, Boga, delovanja Stvarstva, pomena religij ali ideologij, avtoritet političnih, verskih ipd. Kar vem zase, sem le v štirih primerih srečal ljudi, ki se jim pri tem ni zmešalo in so zadovoljni (tako kot sem tudi sam) s svojo navadnostjo.

Eden teh je shaman, ki mu bom vedno hvaležen za to prečudovito izkušnjo in lastnost, kajti Navadnost je velik dar in kdor je z njo zadovoljen, ma kaj zadovoljen - nadušen! - je car!

Potem pa so oni, ki se jim utrga in totalno zgubijo razsodnost (beri: izgubijo stik z realnim). Prvi znaki norosti se skrivajo že v njihovi potrebi po organiziranju v skupine. Skupina zahteva hierarhijo, hierarhija vodi v razslojevanje... Pa smo spet tam od koder bi radi pobegnili!

Naj ti zaupam skrivnost, ki je morda nihče drug zdaj ne more tako povedati, kaj šele vanjo verjeti.

Tokrat Bog v svoje Stvarstvo ne vstopa od zgoraj, temveč od spodaj. Tokrat prav zagotovo ne prihaja iz nebes, temveč iz materije. Povsem nesmiselno ga je iskati pri posrednikih in razlagalcih, ker smo mi njegovi razlagalci, saj smo tu zato, da njemu razložimo delovanje Stvarstva. Tokrat je pač enostavneje, če smo žejni kar pri izviru, poklekneš in piješ.

Da ne bo nesporazuma: Spoštovanje smo dolžni sami sebi. Pokleknemo k sebi, pijemo sebe.
 
Sva se mal narobe razumela...ja, vem da si na tesno s časom, amapk bio se vseeno dobila...na pivu - kjerkoli pač želiš-tudi če nisi iz Ljubljane.

Nobenih novih obveznosti ne bo dobil - če ne drugega "boš" pisal na blogu, ki ga bom v kratkem štartal. Če boš želel, seveda. Naše libertarcepa pustimo na miru, saj so nenazadnje "izbranci", čeprav upam na spremembo - če bodo hoteli ali pa ne

Vsaj na mail...res, nobenega materiala in nobenih hookom...samo debata man to men.
anon-6533 sporočil: 5.777
[#324897] 23.09.08 17:06 · odgovor na: (#322060)
Odgovori   +    0

dob je napisal(a):
Zanimivo napisan članek. Neverjetno na koliko lažeh, predsodkih, navodil in dresure počiva civilizacija! Še celo tedaj, ko nam preti kaos, podlegamo lažnim upanjem, ki nam ga vsajajo »botri« vrednot, ki so resnični avtorji vzorcev našega obnašanja. V ekonomijo se spoznam toliko, kot vsak povprečnež. V življenju se ravnam po nekih svojih »formulah«, te pa izvirajo iz mojih spoznanj in izkušenj. Ni rečeno, da sledim uspešnosti, zato tudi ni potrebno, da bi mi kdo sledil. Sem le bolj ali manj (ne)uspešen v ravnanju z denarjem in se dostikrat pustim prevarati. Malo zaradi firbca, do kod si upa iti tisti, ki me bo okradel, malo pa zaradi tega, ker me zanimajo prvinski oz. nagonski vzgibi prevarantov. Da ne bo nesporazuma okrog tega, kdo vse je prevarant: država obstaja in funkcionira izključno na prevarantskem, izsiljevalskem principu in ni nič boljša od kriminalcev in nasilnežev vseh oblik in vzgibov, le drugačna je in bolj organizirana. Zagotovo je bolj nasilna in poleg tega še neprimerno bolj neodgovorna, saj z državo ne moreš navezati osebnega stika. Aparat (sistem) nima vesti, zato pa je organiziran tako kot je, z namenom, da je ne bi imel. Kaj se zgodi ob katastrofi velikanskih razmer, ko vse vrednote, na katere smo navajeni, preprosto izginejo, prenehajo veljati? Kdo je tisti, ki prvi postavi sistem vrednosti, ko se civilizacija zruši do temeljev, ko vse vrednote odpovedo, ko nič več ne pomenijo? Kdo s preroško natančnostjo in do največjih podrobnosti pokaže, kakšne bodo vrednote potem, ko bo katastrofe konec in se bo človeška družba ponovno organizirala v »civilizacijo«? Kriminalci! Civilizacija je ljudem zatrla nagon po samoohranitvi. Imunski sistem jim ne deluje! Kriminalcem za razliko od »civiliziranih« ljudi, nagon po samoohranitvi deluje, saj s »civili« ne delijo istih zablod in prepričanj ali navad. Njim imunski sistem ni odpovedal. Delujejo nagonsko in ne poslušajo, kaj jim kdo govori, saj jim instinkt govori, da lažejo in pri tem še sami ne vedo, da lažejo. Zaradi podcenjevalnega odnosa, ki ga ima spiritualno polarizirani del stvarstva do nagonov, ki so mimogrede povedano njegovi nagoni, le da tega ne ve, so ti od vedno bili potisnjeni v podrejeno vlogo in obremenjeni z negativnim predznakom. Ker nagonska bitja sledijo nagonu - poleg nekaterih ljudi so takšne tudi živali – ima spiritualni pol o njih mnenje, da so manjvredna bitja, ker je mogoče z njimi manipulirati. Živali, ki so ujete v prehransko verigo vzreje, pitanja, razmnoževanja, na koncu pa zakola, ne morejo iz verige, ker jih nagon po samoohranitvi sili, da se razmnožujejo. V tem so predvidljive, s tem jih lahko izsiljuješ, si jih podrediš, načrtuješ njihov obseg, kupuješ in prodajaš, potem pa ustvarjaš odvisnost pri kupcih z dresuro in navadami. Ustvariš umetno pomanjkanje in doziraš pritok tako, da izsiljevanje preneseš na bitja, ki so nekoliko višje na lestvici (ker tako Cerkev pravi in ker piše v Svetem pismu…). Kaj pa hvaležnost nagonom, da sami, kot vejo in znajo (po)skrbijo za ohranjanje življenja? Te hvaležnosti ni. In bolj je človek civiliziran, manj se zanaša, da ga bodo instinkti ohranjali pri življenju. Bolj je civiliziran, bolj je odvisen od botrov manipulacije, ki so hkrati tudi botri civilizacije, takšne kot je. Na koncu je resnica ta, da je naša usoda podobna življenju pitanih živali namenjenih za zakol, tudi z nami razpolagajo na enak način, pa čeprav si lažemo, da o nečem pa le sami odločamo. Znaki kažejo, da vse več ljudi sumi, da je denar samo ničvreden papir. To ne pomeni nič drugega kot to, da izgubljajo zaupanje v tistega, ki trdi, da to ni res, da ima denar trdno podlago in da bi nezaupanje v finančni sistem prinesel kaos in konec civilizacije… - A je to tisto kar želite?! S takšnim stavkom potem tisti, ki pravzaprav nima niti najmanjšega pojma o tem, kaj je resnično in kaj namišljeno, poskuša vplivati na strah pri človeku, ki mu ga je sam privzgojil. Če bo botrom manipulacije to uspelo, bodo lahko to igro nadaljevali še kakih petdeset let, ker se nič ne bo spremenilo. Nadaljevalo se bo polje omejenega kaosa, ki ga bo možno v manjših izbruhih nadzorovati. Lokalne vojne, terorizem, porast kriminala in porabe droge, (slovenske) volitve, in podobni orgazmični rituali prepričevanja eden drugega, da je pravzaprav vse pod kontrolo in tako, kot mora biti. V resnici gre za simptome, ki jih nihče ne upošteva kot pomembno informacijo o stanju bolezni. Tudi tu, kot v moderni medicini, gospodarji sveta in vseh bitij na planetu, želijo disciplinirati telo, da preneha kazati znake bolezni. Vrnimo se h katastrofi tipa Katrina, ki je kar dober manjši vzorec za razmišljanje o tem, kaj bi se zgodilo v primeru neprimerno večje katastrofe, pri katerih ratio povsem odpove. Ljudje zapustijo domove, saj rešujejo golo življenje in tedaj ne razmišljajo dosti o zlatnini, draguljih, srebrnini, umetniških slikah velike vrednosti, predmetih itd. Zaradi katastrofe, ki jo doživi eno mesto ali celo vsa država, se ne bodo stresli temelji celotni civilizaciji. Tam pa, kjer se zgodi katastrofa neverjetnih razmer in zaradi nje izgine ves spomin o tem, da je sploh prej kdaj kaj bilo in kako je bilo, pa je vredno razmisliti o tem, kako stvari nastajajo, kako kristalizirajo v kaosu. Civilizirani ljudje so naveličani vsega in izgubijo vero dokaj hitro. Njihova vera je te vrste, da čakajo pomoč iz neba (angeli, helikopterji…), iščejo dokaze o obstoju Boga in radio postaj, potrebujejo nekaj, kar bi jih povezalo s tistim prej. Če tega ne dobijo, umrejo. Imunski sistem pri civiliziranem človeku je šel po gobe in povsem je odvisen od interpretacij svojega spiritualnega vodje. Potrebuje sugestije, da bi lahko sploh prisilil svoj notranji sistem v delovanje. Dosti bolj zanimivo je opazovati plenilce po katastrofi. Oni so namreč neobremenjeni s civiliziranostjo, in civilizacijo razumejo le kot plen. Kot priložnost. V tem so neverjetno podobni botrom civilizacije! Takrat, ko večina ljudi otopi v bolečini je pametno gledati, kaj plenilci kradejo iz zapuščenih hiš, kaj je tisto, kar jim sploh predstavlja vrednost, ko večini ni nič več vredno in je otopela za te stvari. Za kaj so pripravljeni umreti, kljub grožnjam vojske, da jih bodo postrelili, če jih zalotijo v kraji – to je pomembno vprašanje! Kaj je toliko vredno? Ta podganski samoohranitveni instinkt kriminalca plenilca je podlaga za ves vrednostni sistem, ki bo nastopil kasneje, in na katerem bo zgrajen vrednostni sitem nove civilizacije! Vse, do najmanjših podrobnosti, od organizacije banke do državne uprave, policije in vojske, šolskih sistemov, celotne zgradbe verskih hierarhij, ideologij…. čisto vse bo zgrajeno na tem istem principu, ki ga bodo botri manipulacije z neverjetno fantazijo nadgradili in ga izkoriščali s točno določenim namenom: Kult Zlatega teleta! V bistvu gre pri tem za pristajanje na dogmo, da ima toaletni papir veliko vrednost in ta vrednost ima realno podlago. Dokler ljudje v to verjamejo, jim Zlato tele pomeni prav toliko kot vsak drugi bog. Preveriti tega, ali je toaletni papir oz. Zlato tele v resnici bog, ali pa ni, tako ne morejo. Ljudje so tako posiljeni z religijo zaradi religije same, ker sicer bi bili brez upanja. Tudi Loto je samo v funkciji občasnega prikazovanja Marije iz Lourda posameznim srečnežem, ki jo ugledajo. Pride in zgine. Kaj je torej resnična vrednostna podlaga papirnatemu denarju? Je to zlato? Diamanti? Človeško delo? Ljubezen? Zvestoba? Civilizacija je s svojimi vrednostnimi sistemi natanko takšna, kot jo sugerirajo botri civilizacije! Oni postavljajo trdne temelje civilizacije v tekmovanju, v zavistnosti, v doziranju pomanjkanja in s tem vzpostavljanju ponudbe in povpraševanja, v izsiljevanju. Ljubezen, sodelovanje, sočutje… za te stvari na banki ne dobiš kredita! Banka se ravna po točno določenih načelih. Na teh temeljih sloni civilizacija. Da bi civilizacija delovala, tele ne sme pripadati kravi, prav tako materino mleko ne sme pripasti teličku, pa čeprav ga ima krava le zato, da bi njega dojila. Kriminalci, posiljevalci in roparji so kažipot v časih, ko se civilizacija sprašuje o svojih vrednotah. Oni so pravzaprav verni ljudje. Snovalci bodočih religij, ki nikdar ne zatajijo. Kriminalec ne oropa banke zato, da bi denar skril doma in se valjal po njem, se naslajal, si ga zalepil na kožo, izdeloval ladjice iz bankovcev in jih spuščal v kadi, med kopanjem. On ga ukrade zato, da bi lahko bil pošten in bi plačeval usluge z njim, tako kot vsi normalni ljudje! Gre na vožnjo s taksijem in plača taksistu, kar mu je dolžan. Najame sobo v hotelu in jo plača kot normalen gost. Gre v trgovino, nakupi hrane in jo plača. Kupi avto. Kupi jahto. Človek bi rad imel mir, ne pa da ga preganjajo! On hoče plačevati z denarjem, ker hoče biti pošten človek. Sicer bi vse, kar potrebuje, ukradel! Denarni sistem ni v nasprotju s tistim, v kar kriminalec verjame. On verjame v Zlato tele, on je prerok, mesija, v službi botrov civilizacije! V primerjavi z malimi kriminalci, so botri civilizacije veliki kriminalci! To so velespoštovani gospodje, ki imajo v lasti cele države z vsemi njihovimi bančnimi denarnimi sistemi in prav oni so tisti najbolj zainteresirani, da bi ljudje zaupali »papirju«. Ves ta vrednostni sistem deluje uspešno le dokler to dopušča modul nategovanja. Dokler ta dovoli materialu, da se po nategu povrne v prejšnje stanje. Ko se ne more več, pomeni da je material utrujen čez mejo povratka in tedaj nova pravila lahko vzpostavi le tisti, ki ga civiliziranost ni prizadela. To pa so tisti, ki so manj civilizirani. Tisti, ki jim nagoni niso odpovedali, imunski sistem jim še deluje, ti zmorejo z neverjetno natančnostjo in žarom obnoviti vse, kar za večino ne obstaja več, ali pa ni več tako pomembno, da bi bilo vredno za to umirati. Razne biblijske zgodbice o kaznovanju hudobnih in nagrajevanju pravičnih... so res samo zgodbice. Če bi to bilo res, bi v Vatikanu prekipevali od dobrote, in politiki bi hodili okrog v starih telovadnih copatih! Resnica je, da Kultura pohablja, lepo obnašanje je omejitev. Z bontonom zatajiš vse, kar bi rad povedal in je nujno slišati. Človekove pravice so le še ena past, s katero nas »botri civilizacije«, ti svečeniki prevare in mojstri manipulacije, prisilijo v svojo tirnico. Kdor to igro pozna, se mu gnusi. Ne sodeluje v igri ponudbe in povpraševanja, pravzaprav sploh ne kotira na trgu ponudbe in povpraševanja in zato ni vreden popolnoma nič. Ko gre zares, nas imajo zagotovo v rokah največji bedaki in kriminalci, kar jih je.
 
maestro, tole si položil v dušo. Sem še enkrat pripel, ker je vredno branja.
anon-6533 sporočil: 5.777
[#325323] 24.09.08 01:04 · odgovor na: (#325316)
Odgovori   +    0

velikidrobizek je napisal(a):


Dob,

zanimiv tvoj odziv na članek. Sem trznila nate. :)

Neverjetno je, da posamezniki ne (z)morejo spregledati, da navade, tradicije, ki so iz megle vstale in so v meglo zavite, da na koncu vernemu » sledilcu« povzročijo osebni duhovni prepad, morda še kakšnega drugega, recimo finančnega.

Vprašanje, kaj sproži tisto, da posamezniki najdejo eno samcato drobtinico, ki si jo nenehno dajejo v usta, jo prežvekujejo in zraven še jamrajo in tečnarijo. Naredijo pa nič zoper to; nič za dosego cilja; vložijo pa veliko energije v to, da "botra" ne spustijo izpred svojih oči.

Ko si se dotaknil samoohranitvenega nagona, menim, da enim posameznikom manjka hrepenenjskega momenta . Pa ne me narobe razumeti, da mislim v tistem cankarjevskem skakanju za vozom, ki se odmika; ne, ne mislim tega. Ampak tistega osnovnega človeškega, češ le zakaj mora biti Danes enak Jutri, zakaj ne bi smeli upati in delati na tem za boljši in drugačen Jutri. Se mi zdi, da če se ta hrepenenjski moment meče v koš ali potiska ob strani, da se v posamezniku notranja tehtnica ruši. Ni namreč (več) prisotne gonilne sile, ki bi posameznika premaknila z mrtve točke in pravzaprav obstaja nevarnost, da postaja čedalje bolj otopel in imun na (obsežnost in različne) nevarnosti.

Zanašati se zgolj na zdravo pamet, ki si prizadeva in vibrira samo na to, kar se da razložiti, kar ohranja stvari v mejah normale, v mejah utečenih in varnih poti .. ne kaže. Prej ali slej trči ob kamenček (Ne)Preizkušeni.

Človek pada in se dviguje. Lahko umre po svoji volji, ne more pa živeti samo po svoji volji. Zakaj vztraja, zakaj (z)more ... s hrepenenjem. Po čem ? Mir ?!! » Če ga izkušenjsko pričakuje in videnjsko sluti "(kot sem nekoč nekje prebrala meni simpatično misel), ga sicer z (ne)mirom pričakuje in nase prevzema, malček pa že, bolečinsko potrpežljivost.
Posebna Moč. Vidiš, iz tega razloga se mi zdi pomembno, da iskrene ljubezni, spoštovanja, odgovornosti, poštenja ... nenazadnje tudi vere (res tiste intimne), ne moreš dobiti na banki. Kajti višina njihovih »obresti« se ne da izračunati; so obdavčljive in plačljive le kot pečat v duši posameznika. Vsi se pač ne trudijo »ujeti« soglasje med krepostjo in lepoto svojega Jaza, ampak jih ohranjajo različne vrste poželenja, različne oblike nasilja...

Človek pada in se dviguje tudi na drugačen način. Premalo dolžnosti in odgovornosti daje prostor skušnjavi in dela iz človeka kriminalca, prestopnika, lenuha, parazita ... instant državljana, v katerega so oči državljanov nenehno tako ali drugače uprte; za katerega se pišejo zakoni ... zaradi katerega so pošteni državljani v lastni državi kot v getu.

Resnica in laž imata različen vonj. Poznaš film »Ujemi, če me moreš » ? Režiser je Steven Spilberg, pripoveduje o Franku Abagnalu; http://en.wikipedia....k_Abagnale< /a>

Sam Frank Abagnale pravi: "Začelo se je z ločitvijo mojih staršev, ki me je močno prizadela. Pobegnil sem in se nenadoma znašel sam na svetu, a še vedno najstnik. Hitro sem moral odrasti in postati zelo iznajdljiv, da sem preživel. A boj za preživetje je kmalu prerasel v igro. Vsakič, ko sem opazil novo priložnost, sem se vprašal - bi to lahko nekaznovano izpeljal? Bolj ko mi je uspevalo, bolj mi je postajala všeč ta igra. Igra, za katero sem vedel, da jo bom nazadnje sicer izgubil, a se bom neskončno zabaval, dokler bo trajala."


In kasneje, ko se je spreobrnil, se je odrekel svoji burni mladosti: "Menim, da je bila moja preteklost nemoralna, neetična in nezakonita. Nanjo resnično nisem ponosen!"
 
Drobižek, lepo povedano.
Hrepenenjski moment. jaz temu pravim motiv. Redka dobrina.
No motiv, no future.

Strani: 1