Zasebnost

Strani: 1

FIN-544124 sporočil: 3.200
[#3027863] 26.09.23 03:08
Odgovori   +    2
Stroj prigramira samega sebe.

Nekoč, precej nazaj sem gledal en znanstvenofantastični film, ko so stroji zavladali in so se ljudje bojevali proti njim.

Takrat smo se temu smejali, danes pa to lahko kaj hitro postane realnost.
primvla sporočil: 760
[#3027878] 26.09.23 08:20
Odgovori   +    7
o kaksni produktivnosti vi to? vec kot polovico kode napise AI, okej, samo vec kot 90% kode oz projektov/produktov/procesov so ena sama jetra, ki zgolj kurijo resurse, ki bi jih clovestvo lahko uporabilo za kaj bolj pametnega, recimo prezivetje... isto velja tudi za vecino hardvera.

vi bi overprodukcijo se bolj naterali? faking kam?

sploh pa M$, ki z izjemo mogoce kakega C# in VisualStudia zna izdelat samo bloated crapware.

mogoce pa samo jaz te vizije nisem sposoben doumeti...
kzupanc sporočil: 10.526
[#3027961] 27.09.23 11:03 · odgovor na: primvla (#3027878)
Odgovori   +    0
[primvla]
o kaksni produktivnosti vi to? vec kot polovico kode napise AI, okej, samo vec kot 90% kode oz projektov/produktov/procesov so ena sama jetra, ki zgolj kurijo resurse, ki bi jih clovestvo lahko uporabilo za kaj bolj pametnega, recimo prezivetje... isto velja tudi za vecino hardvera.

vi bi overprodukcijo se bolj naterali? faking kam?

sploh pa M$, ki z izjemo mogoce kakega C# in VisualStudia zna izdelat samo bloated crapware.

mogoce pa samo jaz te vizije nisem sposoben doumeti...
Moja...UI bo (oziroma že) omogočila v nekaj sekundah narediti veliko tega, za kar je bil do sedaj nepogrešljiv izobražen in usposobljen kader. Ta bo še vedno (ali še bolj) potreben a za druge, bolj napredne in izvirne naloge. Nekako tako si predstavljam. Seveda je verjetno 1% ljudi, ki imajo recimo upravičen občutek, da nič od njihovega koristnega dela ne bo zamenjala UI. Ampak dejansko bo takih še dosti manj.
primvla sporočil: 760
[#3027963] 27.09.23 11:24 · odgovor na: kzupanc (#3027961)
Odgovori   +    3
okej, potem pa z druge perspektive (ostajam pa v teoretski sferi): a potem se vedno velja, da "brez dela ni jela"? kaj bomo s tako mentaliteto dali delati 99% odvecnim delavcem, da se ne bojo svaljkali doma in se bognedaj zaceli vec ukvarjati s kakim hobijem, filozofijo, sportom, umetnostjo? se vec bullshit sluzb?

al, obratno, vidimo tu priloznost za 100x povecanje produktivnosti? (spet, faking kam?)

pa se nekaj: kako se mislimo lotit problema, da s tem, ko umetna inteligenca prevzema procese, ki vkljucujejo tudi samoprogramiranje, da od ljudi iz mesa in kosti cez par generacij noben ne bo vec razumel vseh teh procesov (ker nam jih ne bo treba), umetna inteligenca pa lahko odblodi po svoje nekam v tri krasne?
bigl sporočil: 18.363
[#3027965] 27.09.23 11:41
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: bigl 27.09.2023 11:43
Včeraj zvečer sva z Open Ai debatirala o tem kaj vse počne, pa mi pove da razliko me Open AI in ChatGPT:
"zdravo, zanima me razlika med open AI in chatgpt?
ChatGPT:
OpenAI in "ChatGPT" (kot ste me imenovali) nista neposredno primerljiva entiteta, saj je OpenAI organizacija, ki razvija različne projekte in izdelke, medtem ko je "ChatGPT" samo en izmed modelov, ki jih je razvil OpenAI.

OpenAI: OpenAI je organizacija za umetno inteligenco, ki se osredotoča na razvoj naprednih modelov globokega učenja in umetne inteligence. Njihov cilj je raziskovati in razvijati inteligentne sisteme, ki imajo različne uporabne aplikacije, od jezika do robotike. OpenAI je znan po številnih projektih, kot so GPT (Generative Pre-trained Transformer) modeli, ki so osnova za generiranje naravnega jezika.

ChatGPT: "ChatGPT" ni nekaj ločenega od OpenAI, ampak sem del družine modelov GPT, ki jih je razvil OpenAI. Sem velik jezikovni model, treniran na velikem korpusu besedila iz interneta. Moj namen je odgovarjati na različna vprašanja in zagotavljati informacije ter pomoč na različnih področjih.

Torej, razlika med OpenAI in "ChatGPT" je v tem, da je OpenAI organizacija, ki razvija različne projekte, medtem ko sem samo eden od modelov, ki so jih razvili. OpenAI je ustvaril številne druge modele in orodja za raziskovalne in komercialne namene poleg GPT modelov, vključno z roboti, sistemi za avtonomno vožnjo in drugimi aplikacijami umetne inteligence.

torej je dovolj le tukaj?
ChatGPT
Da, tukaj, na tej platformi, ni potrebna posebna registracija za uporabo modela GPT. Preprosto postavljate vprašanja in prejemate odgovore prek tega vmesnika, ne da bi se morali prijaviti ali ustvariti račun.

Če pa bi želeli uporabiti model GPT v drugem kontekstu ali integrirati v svojo aplikacijo ali storitev, bi potrebovali dodatne korake, vključno s pridobitvijo dostopa do ustreznega API-ja in morebitno registracijo pri ponudniku storitev, ki omogoča uporabo modela GPT v teh primerih.

User
Torej gre pri APi -jih za specialna področja?
ChatGPT
API-ji (sistemske vmesnike za aplikacije) niso nujno omejeni na specialna področja, vendar se pogosto uporabljajo za zagotavljanje dostopa do določenih storitev, podatkov ali funkcionalnosti v okviru specializiranih aplikacij ali storitev. API-ji so orodja, ki omogočajo komunikacijo med različnimi programskimi aplikacijami, kar omogoča integracijo med njimi.

API-ji se lahko uporabljajo v številnih kontekstih, od splošnih storitev, kot je dostop do vremenskih podatkov ali spletnih kart, do specializiranih, kot je dostop do umetne inteligence, kot je model GPT.

Na primer:

API za vreme: Omogoča pridobivanje vremenskih podatkov za določeno lokacijo.

API za plačevanje: Omogoča spletnim trgovinam sprejem plačil prek kreditnih kartic.

API za umetno inteligenco: Omogoča razvijalcem, da vključijo funkcionalnost umetne inteligence, kot je model GPT, v svoje aplikacije ali storitve.

API za socialna omrežja: Omogoča deljenje vsebin na socialnih omrežjih prek drugih aplikacij.

API za kartiranje: Omogoča vključitev interaktivnih zemljevidov v aplikacije.

API-ji se prilagajajo potrebam in namenom različnih aplikacij in storitev, zato so lahko splošni ali specializirani, odvisno od tega, kako so zasnovani in uporabljeni.

User
Pri Open AI pa so višji nivoji plačljivi?
ChatGPT
Da, OpenAI običajno ponuja več nivojev dostopa in nekatere od teh so plačljive. Natančne podrobnosti o plačilni strukturi in različnih nivojih dostopa se lahko razlikujejo glede na projekt in storitev, ki jih ponuja OpenAI. Na primer, pri storitvi GPT-3 so naročniki dolžni plačati za uporabo API-ja, ki omogoča dostop do modela GPT-3 v njihovih aplikacijah ali storitvah.
User
se moram nanj posebej prijaviti?
ChatGPT
Da bi uporabljali storitev, ki temelji na modelu GPT, kot je ta, ki jo uporabljate zdaj, običajno ni potrebna posebna prijava. Ponavadi lahko dostopate do teh storitev prek spletnih platform ali vmesnikov, ki so jih razvile organizacije, ki so implementirale modele GPT, kot je OpenAI.

V tem primeru komunicirate z GPT modelom prek tega vmesnika, ni pa potrebna posebna registracija. Vendar pa je pomembno vedeti, da organizacije, ki upravljajo z modeli GPT, lahko postavijo omejitve glede dostopa, uporabe ali števila vprašanj, ki jih lahko postavite, odvisno od njihovih politik in poslovnih modelov.

Če želite uporabljati GPT modele v svoji aplikaciji ali storitvi, pa lahko zahteva sodelovanje s ponudnikom storitev ali pridobitev dostopa do njihovega API-ja (sistemskega vmesnika za aplikacije), kar lahko zahteva registracijo, sklenitev pogodbe in plačilo, odvisno od politike ponudnika storitev. To velja, če želite integrirati modele GPT v svoje lastne aplikacije ali storitve.


OpenAI ponavadi ponuja različne cene in načine uporabe svojih storitev, kar omogoča različnim uporabnikom, da izberejo tisti nivo dostopa, ki najbolje ustreza njihovim potrebam. Obstajajo brezplačni nivoji, ki so na voljo za omejen dostop, in plačljivi nivoji, ki ponujajo večjo zmogljivost in funkcionalnost.

Da bi dobili natančne informacije o cenah in nivojih dostopa za določeno storitev ali projekt OpenAI, bi bilo najbolje, da obiščete uradno spletno stran OpenAI ali se obrnete na njihov prodajni oddelek, kjer boste lahko prejeli najnovejše informacije in podrobnosti o plačilni strukturi.

Ko sva zaključila s to debato, sva se pogovarjala malo še o Hayeku. Lep dan.
kzupanc sporočil: 10.526
[#3027966] 27.09.23 12:06 · odgovor na: primvla (#3027963)
Odgovori   +    0
[primvla]
okej, potem pa z druge perspektive (ostajam pa v teoretski sferi): a potem se vedno velja, da "brez dela ni jela"? kaj bomo s tako mentaliteto dali delati 99% odvecnim delavcem, da se ne bojo svaljkali doma in se bognedaj zaceli vec ukvarjati s kakim hobijem, filozofijo, sportom, umetnostjo? se vec bullshit sluzb?

al, obratno, vidimo tu priloznost za 100x povecanje produktivnosti? (spet, faking kam?)

pa se nekaj: kako se mislimo lotit problema, da s tem, ko umetna inteligenca prevzema procese, ki vkljucujejo tudi samoprogramiranje, da od ljudi iz mesa in kosti cez par generacij noben ne bo vec razumel vseh teh procesov (ker nam jih ne bo treba), umetna inteligenca pa lahko odblodi po svoje nekam v tri krasne?
Saj ne bodo brez dela. Ampak reecimo 70% njihovega dosedanjega dala bo lahko opravila UI. Še vedno bodo potrebni podobni profili, a za bolj človeško specifične naloge, recimo. :)
Govorimo seveda o tistem delu izobražene delovne sile, ki jo članek omenja. Mogoče bodo pa dejansko tudi imeli več prostega časa; verjetno se bo še bolj brisala meja med delom in prsotim časom. Vedno več jih bo nekako večji del časa na dežurstvu za primer nujne potrebe.
kzupanc sporočil: 10.526
[#3027967] 27.09.23 12:24
Odgovori   +    0
Če že testirate AI... :

Znaš mogoče nadaljevati zaporedje 1, 36, 738, 12340, ... ?
ChatGPT
Seveda, lahko poskusim ugotoviti pravilo za to zaporedje. Če pogledamo razlike med zaporednimi členi, lahko opazimo vzorec:

Razlika med 2. in 1. členom je 36 - 1 = 35.
Razlika med 3. in 2. členom je 738 - 36 = 702.
Razlika med 4. in 3. členom je 12340 - 738 = 11602.
Vidimo, da se razlika med vsakim členom in prejšnjim členom povečuje. Za ugotavljanje vzorca lahko uporabimo kvadratne številke.

1^2 = 1
2^2 = 4
3^2 = 9
4^2 = 16
Če združimo te kvadrate z razlikami, dobimo:

1 + 35 = 36
4 + 702 = 706
9 + 11602 = 11611
16 + ... = ...

Izgleda, da se vsaka razlika poveča za zaporedno kvadratno število. Torej, da nadaljujemo to zaporedje, moramo dodati naslednjo kvadratno število k prejšnji razliki:

16 + 25 = 41

Torej, naslednji člen v zaporedju bo:

12340 + 41 = 12381

Zaporedje se nadaljuje z 12381.




User
Nisem mislil tako. Po mojem pravilu zaporedja je naslednji člen 185175. Pravilo je tako, da za n-ti člen zaporedja zapišemo število 123...n in ga pomnožimo z vsoto števk 1+2+3+...+n.
ChatGPT
Razumem zdaj. Vaše pravilo je, da za n-ti člen zaporedja uporabimo število, sestavljeno iz zaporedja števk od 1 do n in ga pomnožimo z vsoto teh števk. Torej:

člen: 123 * (1 + 2 + 3) = 123 * 6 = 738
člen: 1234 * (1 + 2 + 3 + 4) = 1234 * 10 = 12340
Če nadaljujemo to pravilo:

člen: 12345 * (1 + 2 + 3 + 4 + 5) = 12345 * 15 = 185175
Naslednji člen, kot ste navedli, bo:

člen: 123456 * (1 + 2 + 3 + 4 + 5 + 6) = 123456 * 21 = 2592576
Torej, naslednji člen v zaporedju je 2592576. Hvala, da ste pojasnili pravilo!




User
Ni problema! Preverjam pač tvojo inteligenco, če sem malo zloben. Seveda jaz ne bi znal ugotoviti tega pravila, če bi mi ti dala to nalogo.
ChatGPT
Razumem, da preverjate moje sposobnosti! Naloga je bila zanimiva, in vesel sem, da smo skupaj razvozlali pravilo za to zaporedje. Če imate še kakšna druga vprašanja ali izzive, se ne obotavljajte, da jih postavite. Z veseljem vam bom pomagal!

Če bi pravilo GPT takoj razvozlal, bi bil pravzaprav presenečen; poskušal pa je. Je pa uspel razumeti nek simbolni zapis in po njem zadevo razvozlati. Niti ni tako slabo.
anon-653414 sporočil: 173
[#3027968] 27.09.23 12:26 · odgovor na: kzupanc (#3027967)
Odgovori   +    0
Problem je na vaši strani, ker niste pravilno definirali prompta.

:)
najobj sporočil: 32.081
[#3027969] 27.09.23 12:27 · odgovor na: kzupanc (#3027966)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: najobj 27.09.2023 12:30
[kzupanc]
> [primvla]
> okej, potem pa z druge perspektive (ostajam pa v teoretski sferi): a potem se vedno velja, da "brez dela ni jela"? kaj bomo s tako mentaliteto dali delati 99% odvecnim delavcem, da se ne bojo svaljkali doma in se bognedaj zaceli vec ukvarjati s kakim hobijem, filozofijo, sportom, umetnostjo? se vec bullshit sluzb?
>
> al, obratno, vidimo tu priloznost za 100x povecanje produktivnosti? (spet, faking kam?)
>
> pa se nekaj: kako se mislimo lotit problema, da s tem, ko umetna inteligenca prevzema procese, ki vkljucujejo tudi samoprogramiranje, da od ljudi iz mesa in kosti cez par generacij noben ne bo vec razumel vseh teh procesov (ker nam jih ne bo treba), umetna inteligenca pa lahko odblodi po svoje nekam v tri krasne?
Saj ne bodo brez dela. Ampak reecimo 70% njihovega dosedanjega dala bo lahko opravila UI. Še vedno bodo potrebni podobni profili, a za bolj človeško specifične naloge, recimo. :)
Govorimo seveda o tistem delu izobražene delovne sile, ki jo članek omenja. Mogoče bodo pa dejansko tudi imeli več prostega časa; verjetno se bo še bolj brisala meja med delom in prsotim časom. Vedno več jih bo nekako večji del časa na dežurstvu za primer nujne potrebe.
... evo, pa bomo s pomočjo UI lahko še več časa viseli na totem forumu ...

P.S.: primvla je pozabil ali pa ni hotel povedat bistva, in sicer da lačni ljudje brez dela - zaradi višje produktivnosti bodo tudi manualna dela delali roboti - hitro začnejo delati neumnosti in se za hobi - med drugim nabiranju hrane za golo preživetje - začnejo pobijat med sabo ...
najobj sporočil: 32.081
[#3027970] 27.09.23 12:33 · odgovor na: bigl (#3027965)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: najobj 27.09.2023 12:35
[bigl]
Včeraj zvečer sva z Open Ai debatirala o tem kaj vse počne, pa mi pove da razliko me Open AI in ChatGPT:
"zdravo, zanima me razlika med open AI in chatgpt?
ChatGPT:
OpenAI in "ChatGPT" (kot ste me imenovali) nista neposredno primerljiva entiteta, saj je OpenAI organizacija, ki razvija različne projekte in izdelke, medtem ko je "ChatGPT" samo en izmed modelov, ki jih je razvil OpenAI.

OpenAI: OpenAI je organizacija za umetno inteligenco, ki se osredotoča na razvoj naprednih modelov globokega učenja in umetne inteligence. Njihov cilj je raziskovati in razvijati inteligentne sisteme, ki imajo različne uporabne aplikacije, od jezika do robotike. OpenAI je znan po številnih projektih, kot so GPT (Generative Pre-trained Transformer) modeli, ki so osnova za generiranje naravnega jezika.

ChatGPT: "ChatGPT" ni nekaj ločenega od OpenAI, ampak sem del družine modelov GPT, ki jih je razvil OpenAI. Sem velik jezikovni model, treniran na velikem korpusu besedila iz interneta. Moj namen je odgovarjati na različna vprašanja in zagotavljati informacije ter pomoč na različnih področjih.

Torej, razlika med OpenAI in "ChatGPT" je v tem, da je OpenAI organizacija, ki razvija različne projekte, medtem ko sem samo eden od modelov, ki so jih razvili. OpenAI je ustvaril številne druge modele in orodja za raziskovalne in komercialne namene poleg GPT modelov, vključno z roboti, sistemi za avtonomno vožnjo in drugimi aplikacijami umetne inteligence.

torej je dovolj le tukaj?
ChatGPT
Da, tukaj, na tej platformi, ni potrebna posebna registracija za uporabo modela GPT. Preprosto postavljate vprašanja in prejemate odgovore prek tega vmesnika, ne da bi se morali prijaviti ali ustvariti račun.

Če pa bi želeli uporabiti model GPT v drugem kontekstu ali integrirati v svojo aplikacijo ali storitev, bi potrebovali dodatne korake, vključno s pridobitvijo dostopa do ustreznega API-ja in morebitno registracijo pri ponudniku storitev, ki omogoča uporabo modela GPT v teh primerih.

User
Torej gre pri APi -jih za specialna področja?
ChatGPT
API-ji (sistemske vmesnike za aplikacije) niso nujno omejeni na specialna področja, vendar se pogosto uporabljajo za zagotavljanje dostopa do določenih storitev, podatkov ali funkcionalnosti v okviru specializiranih aplikacij ali storitev. API-ji so orodja, ki omogočajo komunikacijo med različnimi programskimi aplikacijami, kar omogoča integracijo med njimi.

API-ji se lahko uporabljajo v številnih kontekstih, od splošnih storitev, kot je dostop do vremenskih podatkov ali spletnih kart, do specializiranih, kot je dostop do umetne inteligence, kot je model GPT.

Na primer:

API za vreme: Omogoča pridobivanje vremenskih podatkov za določeno lokacijo.

API za plačevanje: Omogoča spletnim trgovinam sprejem plačil prek kreditnih kartic.

API za umetno inteligenco: Omogoča razvijalcem, da vključijo funkcionalnost umetne inteligence, kot je model GPT, v svoje aplikacije ali storitve.

API za socialna omrežja: Omogoča deljenje vsebin na socialnih omrežjih prek drugih aplikacij.

API za kartiranje: Omogoča vključitev interaktivnih zemljevidov v aplikacije.

API-ji se prilagajajo potrebam in namenom različnih aplikacij in storitev, zato so lahko splošni ali specializirani, odvisno od tega, kako so zasnovani in uporabljeni.

User
Pri Open AI pa so višji nivoji plačljivi?
ChatGPT
Da, OpenAI običajno ponuja več nivojev dostopa in nekatere od teh so plačljive. Natančne podrobnosti o plačilni strukturi in različnih nivojih dostopa se lahko razlikujejo glede na projekt in storitev, ki jih ponuja OpenAI. Na primer, pri storitvi GPT-3 so naročniki dolžni plačati za uporabo API-ja, ki omogoča dostop do modela GPT-3 v njihovih aplikacijah ali storitvah.
User
se moram nanj posebej prijaviti?
ChatGPT
Da bi uporabljali storitev, ki temelji na modelu GPT, kot je ta, ki jo uporabljate zdaj, običajno ni potrebna posebna prijava. Ponavadi lahko dostopate do teh storitev prek spletnih platform ali vmesnikov, ki so jih razvile organizacije, ki so implementirale modele GPT, kot je OpenAI.

V tem primeru komunicirate z GPT modelom prek tega vmesnika, ni pa potrebna posebna registracija. Vendar pa je pomembno vedeti, da organizacije, ki upravljajo z modeli GPT, lahko postavijo omejitve glede dostopa, uporabe ali števila vprašanj, ki jih lahko postavite, odvisno od njihovih politik in poslovnih modelov.

Če želite uporabljati GPT modele v svoji aplikaciji ali storitvi, pa lahko zahteva sodelovanje s ponudnikom storitev ali pridobitev dostopa do njihovega API-ja (sistemskega vmesnika za aplikacije), kar lahko zahteva registracijo, sklenitev pogodbe in plačilo, odvisno od politike ponudnika storitev. To velja, če želite integrirati modele GPT v svoje lastne aplikacije ali storitve.


OpenAI ponavadi ponuja različne cene in načine uporabe svojih storitev, kar omogoča različnim uporabnikom, da izberejo tisti nivo dostopa, ki najbolje ustreza njihovim potrebam. Obstajajo brezplačni nivoji, ki so na voljo za omejen dostop, in plačljivi nivoji, ki ponujajo večjo zmogljivost in funkcionalnost.

Da bi dobili natančne informacije o cenah in nivojih dostopa za določeno storitev ali projekt OpenAI, bi bilo najbolje, da obiščete uradno spletno stran OpenAI ali se obrnete na njihov prodajni oddelek, kjer boste lahko prejeli najnovejše informacije in podrobnosti o plačilni strukturi.

Ko sva zaključila s to debato, sva se pogovarjala malo še o Hayeku. Lep dan.
... holy shit ! ... čuj, zdaj razumem, zakaj si mi včeraj zvečer na moj post "odgovarjal" nekam v tri krasne ...
bigl sporočil: 18.363
[#3027972] 27.09.23 12:53 · odgovor na: najobj (#3027970)
Odgovori   +    1
Navada je očitno res železna srajca, namesto o vsebini ad hominem....Dajmo držat en nivo, ki si ga ta forum, mislim forumaši in tudi medij zasluži. Lep dan.
najobj sporočil: 32.081
[#3027983] 27.09.23 15:43 · odgovor na: bigl (#3027972)
Odgovori   +    0
[bigl]
Navada je očitno res železna srajca, namesto o vsebini ad hominem....Dajmo držat en nivo, ki si ga ta forum, mislim forumaši in tudi medij zasluži. Lep dan.
... čuj, najprej preberi - odgovarjal si nekaj, kar te niti približno nisem (retorično) vprašal - svoj včerajšnji odgovor forum.finance.si/?m=...940&single , potem pa govori o železni srajci ...

P.S.: ker govoriš o moji - drugi forumaši me ne zanimajo - železni srajci, za tvojo verodostojnost mogoče ne bi bilo slabo, če bi nalimal vsaj en moj post, ko sem jaz koga napadel ad hominem - sarkastični komentar neke gluposti ni napad ad hominem - namesto da bi mu odgovoril na vsebino, ki je v UI kakofoniji tvojega posta tukaj zgoraj pri najboljši volji ne najdem ...
hostamox sporočil: 8.460
[#3027986] 27.09.23 16:51 · odgovor na: primvla (#3027963)
Odgovori   +    0
Dolgoročno načrt po MBA je kao dve leti, kaj bo čez par generacij ni tvoja briga:)

Koliko jih zna danes zanetit ogenj brez vžigalic, ulovit zajca itn...
Na dolgi rok bi itak morali prezivet le stroji ampak kot zgleda jim to v 13 miljardah let obstoja vesolja ni uspelo, tako da ni panike :).
FjodorKirilovic sporočil: 1.050
[#3027987] 27.09.23 17:39 · odgovor na: primvla (#3027963)
Odgovori   +    5
[primvla]
a potem se vedno velja, da "brez dela ni jela"?
To že dolgo ne velja več. Kdor ne dela, dobi socialno podporo.
murje sporočil: 5.120
[#3028907] 10.10.23 09:49
Odgovori   +    0
AI & VOZNIŠKA DOVOLJENJA

Vozniki izgubili dovoljenja, država zdaj priznala napako

Zaradi napak prepoznavanja fotografij s pomočjo umetne inteligence je v Avstraliji veliko ljudi izgubilo vozniška dovoljenja ali celo službe. Zdaj so priznali napako.

Policija iz avstralskega Queenslanda je dve leti potrebovala, da je priznala, da njihov sistem za nadzor voznikov ne deluje tako, kot bi moral.

Naprave, s katerimi policije avtomatsko ugotavljajo, če so vozniki pripeti z varnostnim pasom ali če med vožnjo telefonirajo, so danes zelo razširjene. Vendar pa imajo določene pomanjkljivosti. V avstralskem Queensladnu je namreč izbruhnil precejšnji škandal, ker je več sto voznikov izgubilo vozniško dovoljenje.

Napačno ovrednotenje

To seveda ne bi bilo sporno, če bi ti vozniki zares storili prometne prekrške, vendar dejansko gre za voznike, ki so bili povsem pravilno pripeti z varnostnim pasom, pa jih je policija kljub temu kaznovala. Vzrok za to so posnetki nadzornih kamer, ki jih policijski sistem za prepoznavanje ni pravilno ovrednotil.

Ker sistem deluje povsem samodejno, je voznikom samodejno pripisal tudi kazenske točke in globe. Tisti, ki so že imeli nekaj kazenskih točk ali pa jih je sistem kaznoval večkrat, so ostali brez vozniškega dovoljenja, saj v Avstraliji nepripetost z varnostnim pasom obravnavajo kot zelo resen prekršek.

Ministrovo priznanje

Kamere, ki so jih v Queenslandu začeli uporabljati novembra 2021, so po krivem kaznovale kar 1.842 voznikov. 626 domačinov je tudi izgubilo vozniško dovoljenje, 43 tujim voznikom pa so prepovedali vožnjo v Queenslandu. Če bi šlo za posamezne primere, bi bile napake še opravičljive s statistično napako, takšen obseg napak pri ocenjevanju posnetkov pa je bil zares ekstremen, kar je priznal tudi avstralski minister za promet Mark Bailey.

Ministrstvo za promet si zdaj prizadeva, da bi zadevo čim prej uredili, najprej pri tistih, ki so izgubili vozniško dovoljenje ali celo službo, ker dovoljenja niso imeli. Ob tem je minister priznal, da je sistem že od začetka deloval narobe. Kamera denimo ni bila sposobna prepoznati svetlega varnostnega pasu na svetli obleki in podobno.
www.zurnal24.si/avto...ako-412350
Tonja1 sporočil: 671
[#3028927] 10.10.23 15:08 · odgovor na: kzupanc (#3027966)
Odgovori   +    1
res me zanima, kaj se predvideva, da bi ljudje, katerih delo bi prevzeli stroji, delali. Pri tem pa že zdaj ne vemo, kaj naj delajo ljudje, ki so prej recimo delali za trakom, pobirali jabolka, pač preprosta fizična dela. Enostavno ne vem, če kdo o tem razmišlja. Pri tem pa lahko dejansko le del teh ljudi izobrazimo za neka dela, ki zahtevajo večja znanja. Isto velja na koncu koncev za vse nivoje, tudi kar neki del pisarniških poslov lahko prevzame umetna inteligenca, namesto tajnice pa bo kavo kuhal aparat. Ampak, je to cilj?
primvla sporočil: 760
[#3028935] 10.10.23 15:42 · odgovor na: Tonja1 (#3028927)
Odgovori   +    1
ne, ker brez dela ni jela, naj prekladajo smeti iz enega na drug kup.

Strani: 1