Izbrani forum: Glavni forum
Izbrana tema: članek Medijski inšpektor je Petra Frankla za ušesa
Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...
sporočil: 87
[Glavni forum]
Tema: Re: Medijski inšpektor je Petra Frankla za ušesa
[#56823] 07.03.07 20:18 · odgovor na: (# 56781)
[#56823] 07.03.07 20:18 · odgovor na: (# 56781)
Zadnja sprememba: anon-26115 07.03.2007 20:24
patricem je napisal(a):
Ja, in veš, prav zares obstajajo tipično evropske in tipično indijske kretnje. Na primer, prikimavanje in odkimavanje za da in ne. V indiji je to (moram reči, da sem imel s tem kar nekaj problemov) pa je namesto tega eno čudno zmigovanje glave, ki ga nikakor nisem razumel (in sem bil ob manj razločnih yes in no kar malo zmeden).
Sodobna družba, vključno z ekonomijo, bi se le stežka razvila brez kompleksnega jezika. Konec koncev, celo pri volkovih najdeš zelo kompleksne oblike sporazumevanja (govorice). Človeška vrsta je bila uspešna v veliki meri tudi zaradi dobre komunikacije med posamezniki, ki so si uspeli predajati znanje o različnih zadevah (tudi o ekonomiji).
Seveda lahko rečeš, da je evolucijsko gledano jezik bolj ekonomsko učinkovit. Vendar pa, s tem ne boš zajel vseh prednosti jezika, pač pa le del njih.
Glede ohranjanja jezika in medijev: Kot veš, so mediji nekje eden od ključnih elementov kulture. Če le-ti zanemarjajo jezik, bo le ta izginil. Zato lahko rečemo le, da če si želimo ohranjevati slovenščino, potem je treba paziti nanjo.
Sicer pa, da ne bo debata spet samo destruktivna: Predlagam financam, da naredijo natečaj za najboljši prevod naslova spornega članka v slovenščino. Recimo: "Po moje ali nikakor"
Jezik ni, nikoli ni bil in nikoli ne bo neka fiksna nespremenljiva kategorija. Je neprenehna evolucija (in včasih revolucija). In zato je kakršnokoli polemiziranje v smislu 'ohranimo jezik, pazimo nanj' brezpredmetno zabijanje časa in metanje peska v oči. A je morda to čemur pravimo ''slovenščina zgodnjega 21. stoletja'' enako recimo temu kar imenujemo ''slovenščina poznega 17. stoletja''? In prav zato je vsakršno zatiranje, zaviranje, predvsem pa KAZNOVANJE delo butalcev. A se ljudje na ozemlju današnje Slovenije morda sporazumevajo enako kot ljudje na tem ozemlju pred dvema tisočletjema? A še vedno hodimo naokrog oblečeni v živalske kože in s sulicami lovimo divje zveri? A še vedno po svetu hodijo dinozavri (no, verjetno bi še marsikje našel kakega 'dinozavra';)) Jezik je neprenehno spreminjanje, zlivanje in odraz različnih zunanjih vplivov. In ravno to je lepota jezika.
Vse ocene tega sporočila:
Ni nobene :(