Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Zdravstvo na prostem trgu

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-217002 sporočil: 275
[Glavni forum] Tema: Zdravstvo na prostem trgu
[#2794644] 19.09.19 19:27
Odgovori   +    7
Zadnja sprememba: anon-217002 19.09.2019 19:40
Zelo dober prispevek.
Pravega prostega trga, na žalost, ni nikjer na svetu. Vendar to ni opravičilo za intervencije države, ki stalno mečejo pesek v kolesje prostega trga in potem trdijo, da prosti trg ne deluje. Če bi hotel nadaljevati in dokazati svojo trditev, bi moral napisati knjigo ali dve. Tudi ZDA niso nikakršna izjema in se vse bolj približujejo visokemu državnemu intervencionizmu ali socializmu. Da je njihov sistem dražji, je predvsem zasluga ali posledica pravnikov, ki zdravnike prisilijo v plačilo odškodnin ali pa visokih zavarovalnin. Zato je primerjava z drugimi državami, kaj šele s Slovenijo, praktično nemogoča.

Kar se ZZZS tiče. V vrsti držav imamo »singel payer«, tudi ZDA kot več sto milijonska država težijo k temu, zato je verjetno smiselno, da v Sloveniji (ob dveh milijonih prebivalcev) obdržimo eno zavarovalnico (to nikakor ni ZZZS). Vendar je moja zahteva, da s to zavarovalnico podpišem pogodbo, ki jo zakonodaja ne bo mogla spreminjati. Bistvene postavke so: Plačali bomo zdravljenje za teh bolezni……, upravičeni ste do sledečih zdravil……, vsak obisk pri zdravniku bomo omogočili v roku ….dni, vsak obisk pri specialistu v roku ….dni, intervencije v bolnicah in kirurgiji pa v roku …..dni. Zavarovanec pristaja, da bodo te storitve opravljene kjerkoli v EU. Razumljivo je, da je pogodba prostovoljni dvostranski akt, ki jo podpišem ali pa ne. Taka zavarovalnica je javni zdravstveni sistem. Izvajalci so praviloma privatne pravne osebe (tudi če so v lasti države ali lokalne skupnosti), ki bodo s svojimi storitvami tekmovali na mednarodnem trgu. Morda so edina izjema urgentni centri, kjer so neracionalnosti v opremi, zdravniškem, sestrskem staležu in ostalih pomožnih službah opravičljive, saj je človeško življenje več vredno, kot morebitna malenkostna izguba, ki jo bo morala pokriti država kot lastnik.

Včeraj sem prebral članek, ki govori o zakonski definiciji prisilne evtanazije po nalogu države. Ideja sicer izvira iz začetka dvajsetega stoletja in je bila takrat futuristična, vendar se bojim, da se počasi približujemo temu. Že pred skorajda dvajsetimi leti sem bil seznanjen s podatkom, da se več kot polovico zdravstvenega proračuna porabi za ljudi, ki umrejo v roku enega leta.

Vse ocene tega sporočila:

Gostje ne morejo pregledovati ocen