Zasebnost

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-204390 sporočil: 13.528
[bc123a]
> [vickibedi]
> > Koliko drzav je imelo v zgodovini plavajoce valute? In kaksen % teh je zblaznel v hiperinflacijo?
>
> Ne gre samo za hiperinflacijo (čeprav tudi ta nevarnost obstaja). Slovenija je svojo inflacijo v času zrelosti tolarja sicer dokaj dobro nadzorovala, pa vendarle so bili učinki takšne politike vprašljivi. Namreč tolar ni doživel leta 2008. Če bi ga doživel in se obnesel tako kot Zlot, potem bi imel ti verjetno prav, tako pa ne vemo kaj bi se zgodilo. Gospodarsko rast v času debelih krav bi dosegali tudi z Evrom.

Lej, slovenija je mocno izvozno naravnano gospodarstvo z razvajenim prebivalstvom (iz casov socializma, ki je bil precej bolj mil od hardcore komunizma varsavskega bloka), kar rezultira v velikem javnem sektorju z velikimi apetiti po placah.

Drseci tecaj tolarja je bil ravnovesno stanje, ki je kompenziralo to razliko, ce hoces, med slovenijo in nemcijo.

To, da se tolar ne bi pobral tako kot se je zlot, ni argument proti plavajocemu tecaju, ampak odraz folklornih bizarnosti slovenije, ki jih tak tecaj odraza.

Mimogrede, ce kdo misli da je inflacija visja od 2% apriori katastrofa in neizbezna pot v hiperinflacijo, (se enkrat) dajem primera Italije in Velike Britanije, ce kdo hoce pa tudi Islandije v najbolj obetajocih letih.
Ja, folklorne posebnosti pa ja. Nazadnje imaš vse cene normirane v evrih (markah), ali vezane na TOM, plačuješ pa v lokalni valuti. Je pa zaminivo, če se spomnim TOM-a. Vezava na TOM je bila še bolj naraščujoča kot marka. Ena zgodba, ki se jo spomnim je bila dolžniška kriza stanovanjskih kreditojemalcev v poznih devedesetih. Po 2-3 letih odplačevanja so zgroženi ugotovili, da so banki dožni več kot takrat ko so vzeli kredit. Mogoče pa je v teh krajih takšna natega res edini način za spodobno gospodarsko rast...

Vse ocene tega sporočila:

Ni nobene :(