Zasebnost

Izbrani forum: Avto

Izbrana tema: članek Američani pojejo slavo inovatorju Andreju Pečjaku

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

milos9 sporočil: 1.046
Andrej Pečjak odgovarja:

Proizvodnja vozil je nekaj, kar zahteva visoko investicijo, kdor ne verjame, si gre lahko ogledati v Nemčijo manjše proizvajalce oz bolje rečeno predelovalce vozil. Če se hočeš lotiti takega posla, moraš kupiti nekaj kontejnerjev baterij, pa kontejner elektro motorjev, krmilnikov, napajalnikov in kar je še vse drugega potrebno. To skupaj se piše v milijonih EUR. Mi smo pa majhni, v glavnem zaslužimo za plače, nekaj malega lahko vložimo v razvoj česa novega, milijon EUR smo videli le v filmih.
Še če bi imeli milijone, bi jih verjetno raje vložili v razvoj, ker smo razvojna inštitucija in ne proizvodno podjetje. V Sloveniji se ne splača kaj proizvajati, zaradi birokracije in predpisov si hitro nekonkurenčen na svetovnem trgu. Poleg vsega skupaj z nekim večjim številom električnih vozil stopiš na žulj "ta velikim", ki hitro najdejo kaj, da te ugasnejo. Taka usoda je doletela nekatere tujce, s katerimi smo skupaj delali pred leti, končno je to doletelo leta 2010 tudi belgijsko podjetje, ki je hotelo v večji seriji predelovati Smarte po našem "receptu" in z Letrikinimi motorji.

Tako in zato se ukvarjamo v glavnem z razvojem, kar delamo v malih serijah je pa le zato, da pokrivamo stroške razvoja. Mi živimo izključno od tega kar naredimo in brez evropskih ali slovenskih razvojnih sredstev, zato nimamo nobenih viškov in moramo s sredstvi skrbno gospodariti. Trenutno delamo na predelanem električnem kombiju za nemško podjetje, razvili ga bomo mi, izdelovali oz predelovali ga bodo pa oni.

LP
Andrej Pečjak
Institute Metron
www.eauto.si

Vse ocene tega sporočila:

Gostje ne morejo pregledovati ocen