Izbrani forum: Borza

Izbrana tema: Furs: Rudarjenje kriptovalut obdavčljivo, poredka prodaja ne

Strani: 1

anon-592681 sporočil: 21
[#2908953] 24.02.21 21:31
Odgovori   +    1
Danes v članku www.rtvslo.si/gospod...-ne/570619 in nato še v posnetku v oddaji ob 17:00 na radiu slo 1.

Stojan Glavač iz Finančne uprave:
"Torej, če posameznik zgolj enkrat letno ali zelo redko, recimo dvakrat, trikrat na leto proda kriptovalute in pri tem ustvari dobiček, ta ni obdavčljiv."
Popolnoma drugače je, če s kriptovalutami trgujete redno.
"Če je to na primer njegov vir preživljanja, pa mora v tem primeru opravljati v okviru registrirane dejavnosti, na primer s. p. ali d. o. o."
Nasprotujoče informacije na primeru iz linka fu.gov.si v komentarjih: www.fu.gov.si/filead..._ZDFS.docx
1. Mama, ki ni vešča trgovanja z virtualnimi valutami, naroči sinu, ki je tega vešč, naj ji za 1.000 € na borzi kupi virtualne valute kot naložbo. Sin slednje kupi v svojem imenu in za tuj račun. Pri tem tudi sam občasno, 80 dni v letu, vlaga v nakup virtualnih valut z namenom doseganja dobička na podlagi izkoriščanja kratkoročnih nihanj cen virtualnih valut na trgu. Izvede 700 naročil nakupov in prodaj v letu, povprečna vrednost njegovega portfelja je 30.000 €.
V obravnavanem primeru ne gre za opravljanje dejavnosti posredništva, saj sin nakupov in prodaj za tretje osebe ne izvaja trajno, kontinuirano, proti plačilu, …. Svoje storitve tudi ne ponuja na trgu. Prav tako sin ne opravlja dejavnosti trgovanja z virtualnimi valutami, ne glede na to, da sam v svojem imenu in za svoj račun opravi v davčnem letu večje število nakupov in prodaj virtualnih valut, vendar z njimi aktivno ne trguje, prav tako tega ne izvaja kontinuirano, kar se odraža v manjšem številu trgovalnih dni.
Kater podatek je potem pravilen? 2x do 3x na leto ali 700x v 80 trgovalnih dneh?
crt sporočil: 27.122
[#2908962] 24.02.21 22:17 · odgovor na: anon-592681 (#2908953)
Odgovori   +    2
Zadnja sprememba: crt 24.02.2021 22:18
furs se o tem ne bo izrekla, ker ne zeli narediti situacije, ko imajo vsi cudezno en posel premalo ali en dan premalo za obdavcitev.

podobno najdes amerisko "mehkobo" v ze podanem linku o tem, da saj clovek bi se naceloma lahko izrekel, da trguje kot redna dejavnost, ce bi se le zanesel, kaj tocno je kriterij.
anon-592681 sporočil: 21
[#2908963] 24.02.21 22:24 · odgovor na: crt (#2908962)
Odgovori   +    2
Zadnja sprememba: anon-592681 24.02.2021 22:25
furs se o tem ne bo izrekla, ker ne zeli narediti situacije, ko imajo vsi cudezno en posel premalo ali en dan premalo za obdavcitev.
podobno najdes amerisko "mehkobo" v ze podanem linku o tem, da saj clovek bi se naceloma lahko izrekel, da trguje kot redna dejavnost, ce bi se le zanesel, kaj tocno je kriterij.
Se jih da s kakšnim pravnim postopkom prisiliti, da se izrečejo? Nesmiselno se mi zdi, da igramo po pravilih, za katera ne vemo kakšna so. Ni ne demokratično, ne svobodno in spominja na neke druge čase.
crt sporočil: 27.122
[#2908988] 25.02.21 06:41 · odgovor na: anon-592681 (#2908963)
Odgovori   +    3
Zadnja sprememba: crt 25.02.2021 08:48
ni mi znano, da bi obstajal taksen postoppek. vprasaj kaksne tezkokategorce na tem podrocju, recimo simica.

(edit) oziroma... nekaj se mi sanja, da je pred casom nastala moznost vprasati furs "recimo, da jaz naredim X, kako bi to bilo obdavceno" in dobis mnenje, ki je potem zavezujoce. vendar ne vem zdajle podrobnosti niti tega, ali je to za vse zavezance ali samo za pravne osebe.

nekaj sem nasel -

preveri, ali je tole se aktualno in ali ti kaj nuca:

Zakon o davčnem postopku (ZDavP-2)
14. člen (zavezujoča informacija)

www.racunovodstvo.ne...vp/14-clen

www.actax.si/blog/da...nem-organu

in s tem povezano, upam, da ti dela link:
drive.google.com/fil...sp=sharing

kar se tice nekih drugih casov, kot omenjeno davcna dzungla in mehkoba nista slovenski unikum - verjetno bi se americani smejali, kako super enostavna in pregledna da je slovenska davcna zakonodaja.

(kot zanimivost, short term capital gains imajo stopnjo lahko tudi 37%, ob cemer bi clovek na prvi pogled rekel joj se sreca, da je sircelj zagnojil samo izvedene instrumente in ne vseh - je pa zadeva del splosne obdavcitve, pri nas bi rekli "gre v dohodnino", in narejena progresivno: www.investopedia.com...-rates.asp )

ko spremljas razne hardcore traderje na recimo twitterju, se zdi, kot da saj ce pa vsi na veliko to pocnejo, mora ja bit zadeva zelo dostopna - dokler pocasi ne spravis na kup, da so tipicno oni ali njihove firme rezidenti v offshore.
crt sporočil: 27.122
[#2909060] 25.02.21 10:11 · odgovor na: (#2909018)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: crt 25.02.2021 10:18
[abohte]
Torej naredil sem 68 transakcij, ali bom obdavčen? Odgovor bo da ali ne.
Ne bo pa ti FURS rekel (morda bo, ni pa tega dolžan narediti) nad 60 transakcijami si obdavčen. To ni natančen opis tvojih aktivnosti. Po tem sprašuje plebtrader.
to je jasno. ne gre za popolno resitev, temvec za iskanje v smeri, kako dalec in do koliko uporabnega odgovora lahko pridemo.

sicer cisto formalisticno gledano ze zapisana podlaga omogoca resitev s poskusanjem

- imel bom 100 transakcij, a bom obdavcen?
- ne
- imel bom 500 transakcij, a bom obdavcen?
- ja
- imel bom 300 transakcij (bisekcija intervala), a bom obdavcen?
- ne
- imel bom 400 transakcij, a bom obdavcen?
...

:)

(zaradi nacela enakosti pred zakonom si lahko pomagas z X kolegi, da ne izpades tezak hehe)
Dynisco sporočil: 294
[#2909128] 25.02.21 12:18 · odgovor na: crt (#2909060)
Odgovori   +    1
Sam sem omenjeno razlago razumel, da je neobdavčeno manjše število transakcij, katerih namen ni pridobitništvo, čeprav se pri prodaji lahko pojavi tudi dobiček. Če pa je očitno, da se transakcije izvajajo z namenom služenja denarja, je pa lahko obdavčena že ena.
Nikec3 sporočil: 1.203
[#2909158] 25.02.21 14:33 · odgovor na: Dynisco (#2909128)
Odgovori   +    7
Kako pa zgleda nakup kriptovalute, kjer razlog ni "pridobitništvo"?

Bruh, bruh.
Dynisco sporočil: 294
[#2909165] 25.02.21 15:12 · odgovor na: Nikec3 (#2909158)
Odgovori   +    1
A zdaj ste se mi pa majdli na eno besedo obešat!? Nakup kripta je lahko dudi dolgoročna naložba ali pa za namen plačevanja, brihtnejši od mene pa bi verjetno našli še kaj. Za rudarjenje in špekuliranje se pa plača davek, kot za vse ostalo.

Evo, brez izraza "pridobitništvo"...!?
crt sporočil: 27.122
[#2909237] 25.02.21 22:07 · odgovor na: (#2909214)
Odgovori   +    3
[abohte]
Po mojih izkušnjah je domet povprečnega forumaša (pa tudi Slovenca), da vpraša na forumu/pri sosedu/za šankom/prijatelja/žlahto, kako je na stvari. Če ne dobi odgovora, odneha (če ga dobi izven tega kroga, ga najpogosteje ignorira).
Mail na FURS z jasno zastavljenim vprašanjem napiše morda kakšnih 2% oseb (zakaj bi spraševal pri viru
ta scena je vecna ja... trije frajerji sedijo na plocniku pred trgovino in debatirajo, a se not dobijo sendvici s sunko in kaj lahko o tem sklepamo iz vedenja poldeta in lojzke v prejsnjem in predpresnjem tednu, a da bi sli not pogledat bohvari :)
anon-592681 sporočil: 21
[#2909245] 26.02.21 00:06 · odgovor na: crt (#2908988)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: anon-592681 26.02.2021 00:21
in s tem povezano, upam, da ti dela link:
drive.google.com/fil...sp=sharing
Žal ne dela - "You need access. Ask for access, or switch to an account with access.". Lahko deliš javni link?
Zakon o davčnem postopku (ZDavP-2)
14. člen (zavezujoča informacija)
Videti je precej obetavno in gotovo bom poizkusil, mogoče še bolje, če vprašanje zastavi računovodstko podjetje, ker kdor teži, hitro pregled dobi in kdor išče, ta najde. Na srečo se še noben dogodek, ki me zanima ni zgodil, zato me ne bodo mogli odsloviti z:
(4) Davčni organ zavezanca za davek z dopisom obvesti, da ne bo izdal zavezujoče informacije, če:
gre za že izvedeno aktivnost, pri čemer se šteje, da je aktivnost izvedena tudi, če zavezanec za davek ne more več enostransko vplivati na izvedbo aktivnosti,
anon-592681 sporočil: 21
[#2909247] 26.02.21 00:41 · odgovor na: crt (#2908988)
Odgovori   +    2
Tale del je kar sočen:
Vse stroške v zvezi z izdajo zavezujoče informacije nosi zavezanec za davek. Strošek za uro dela priprave zavezujoče informacije znaša 50 EUR, vendar ne manj kot 500 EUR.

Pričakoval bi, da se plača posredniškemu podjetju, ki v tvojem imenu tak dopis pripravi in ga pošlje na Furs. Dodatno plačevanje državni inštituciji za interpretacijo zakonov po postavki 50€ na uro je absurdno. Ne le, da imamo drago državo in visoke davke, smo tudi dvojno, ponekod trojno obdavčeni. Plačevanje javnim uslužbencem 500€ minimalnega pavšala za delo, ki bi ga morali opravljati znotraj obstoječe zaposlitve pa je skrajno neokusno in žaljivo do davkoplačevalcev. Še malo pa bomo plačevali policistom, ko nas ustavijo (tudi, ko ni globe). Seveda namen je, da se te zadeve zmanjša na absolutni minimum, ker lahko potem odločajo v postopkih arbitrarno. Država ne mara pravil, niti lastnih. Za 500€ mi ni mar, bi pa hotel potem odgovor v 14 dneh, ne pa da si dovolijo 6 mesečni rok (+ 15 dni).
crt sporočil: 27.122
[#2909258] 26.02.21 06:34 · odgovor na: anon-592681 (#2909245)
Odgovori   +    1
[plebtrader]
> in s tem povezano, upam, da ti dela link:
> drive.google.com/fil...sp=sharing

Žal ne dela - "You need access. Ask for access, or switch to an account with access.". Lahko deliš javni link?
bilo je misljeno kot javni link :(

ok, poskusiva tu: files.fm/u/275bpk2w6
anon-592681 sporočil: 21
[#2909567] 27.02.21 14:08 · odgovor na: crt (#2909258)
Odgovori   +    0
[]
> [plebtrader]
> > in s tem povezano, upam, da ti dela link:
> > drive.google.com/fil...sp=sharing
>
> Žal ne dela - "You need access. Ask for access, or switch to an account with access.". Lahko deliš javni link?

bilo je misljeno kot javni link :(

ok, poskusiva tu: files.fm/u/275bpk2w6
Hvala, dela:)

Strani: 1