5 min
Električna (moto)mobilnost pri BMW ima nov, a drag obraz
34 min
GEN-I v novo izdajo zelenih obveznic: kakšni so njegovi finančni načrti 1
50 min
Mercedes s prenovo razreda G še izboljšal in olajšal terensko vožnjo
1 ura
Odstopil šef T-2 1
1 ura
Tako se dela posel v kmetijstvu (PRO)
1 ura
TOP ČLANKI - Kaj danes berete
1 ura
Odškodninska odgovornost bank pri kibernetskih napadih in drugih neodobrenih plačilih
3 ure
Rusi Sloveniji napovedujejo kibernetsko vojno. Kako zaščititi vaše podjetje 3
3 ure
Nočete kupiti bitcoina? Morda vas prepričajo kriptodelnice 1
4 ure
Gradnja hitre ceste od priključka Velenje jug do priključka Slovenj Gradec jug na 3. razvojni osi sever (Oglas)
4 ure
Hitra rast števila kibernetskih napadov na mobilne telefone – kako jih zaščititi
5 ur
Ste izpeljali odličen B2B e-commerce projekt? Prav vas iščemo!
5 ur
Subvencije za energente: podjetja bi lahko še dolgo čakala na polno izplačilo
5 ur
Quercus: S popolnim vinom za žar lahko v nagradni igri osvojite – žar! (Oglas)
5 ur
Vino tedna: Gevrey-chambertin 1er cru 2019, Joseph Drouhin
5 ur
Vinska klet Metlika ima novo blagovno znamko Jurius
7 ur
(Intervju) Saška Rihtaršič, Danfoss: Vsa Evropa bi se lahko ogrevala z odpadno toploto iz industrije 2
10 ur
Škrabec, Petrič in Južna spet slavijo 1
10 ur
Chris Barton, britanski komisar za trgovino: Uporabite nas. Smo odlična odskočna deska do največjih trgov
17 ur
BMW v najdaljšem slovenskem predoru razkril kupejevskega X2 in največjega minija

Izbrani forum: Borza

Izbrana tema: ČAS ZA INVESTING - KAKO ZAČETI?

Strani: 1 2

anon-551208 sporočil: 1
[#2828042] 22.03.20 17:34
Odgovori   +    0
čas vnosa: 22.03.20 12:32
Živjo!

Glede na trenutno situacijo glede coronavirusa, ki je sicer grozna (ampak je povzročila padec delnic), sem razmišljala da bi končno začela vlagati. Imam nekaj idej kam, ne vem pa kako se lotiti zadeve. Priložnost se mi zdi idealna za kratkotrajne vložke, ki bi se znali čez kako leto zelo obrestovati. Pogum sem zbrala..treba je samo še dejansko vložiti. Imate kakšne predloge glede EU platform, ki bi bile primerne za začetnike, kakšne uporabne spletne strani, kako ste vi začeli, na koga se obrniti po pomoč, ipd...V Ameriki vidim da je popularen Robinhood, v EU Degiro, ki pa očitno trenutno ne sprejema Slovencev (?). Kje se registrirati da lahko čimprej začnem in ne zamudim te priložnosti?

Hvala za nasvete,
Eva
alain sporočil: 5.172
[#2828057] 22.03.20 18:13 · odgovor na: anon-551208 (#2828042)
Odgovori   +    0
Ce si popolni zacetnik, se tega ne lotevaj sama, poisci nasvete ljudi, ki se s tem ukvarjajo. Trajajo leta in leta izkusenj, da se tega dobro naucis sam, ceprav se mogoce zdi, da se lahko osnove naucis hitro. Cas za postopen vstop na trge je dolgorocno dober.
tilenrexi sporočil: 6.775
[#2828073] 22.03.20 18:43 · odgovor na: anon-551208 (#2828042)
Odgovori   +    0
Kje so te priložnosti?
prizmax sporočil: 172
[#2828207] 23.03.20 07:58 · odgovor na: alain (#2828057)
Odgovori   +    1
Izgleda, da to je šele začetek svetovne krize. Z vlaganjem previdno, ker zna biti kriza dolga in globoka.
anon-94467 sporočil: 287
[#2828491] 23.03.20 16:24 · odgovor na: anon-551208 (#2828042)
Odgovori   +    0
Pred začetkom predlagam ogled videa, lahko začneš pri 5:00:

youtu.be/Z7sGmP7gMIY
Finjajce sporočil: 22
[#2831830] 31.03.20 13:53 · odgovor na: anon-551208 (#2828042)
Odgovori   +    0
čas vnosa: 31.03.20 13:36
No, tudi jaz sem v podobni situaciji, pričetek vlaganja na borzi.
Mene sicer zanima dolgoročno vlaganje (20-30 let).
Ne mudi se mi zadeti t.i."dna", večinoma je tudi priporočeno, da se vstopi šele ko se situacija umiri in obrne v smer bika.
Začetni vložek bi morda razporedil na več obrokov že v medvedu, nato pa najbrž 1x letno od 1k-1,5k. Ker predpostavljam, da to ni nek hud znesek, ga nebi drobil na več manjših med letom. Baje tudi zaradi stroškov.
Nagibam se zgolj na en etf sklad, npr.: World developed countries, z reinvestiranimi dividendami. Vprašanje je pa keteri, pri kom in na kateri borzi. Vem, da ni najbolj donosen, ni pa tudi najbolj rizičen; pač nekaj kar bo plemenitilo vložen denar.
Sedaj, zakaj etf in ne kaj drugega? Ker kot mali in ne-profi vlagatelj se ne mislim iti nekega "traderja". Kot razumem je za malega človeka to to. Sicer bi raje kaj bolj lastniško otiplijivejšega a tak budžet pač imam in baje je zame etf best prajs/performans zadeva.
Sem pa tudi sam še vedno nekoliko v dvomih ali preko katere od bank ali preko katerega od spletnih ponudnikov.
Etoro, robinhud pa mi ni opcija.
Kako ste se Vi odločila?
prizmax sporočil: 172
[#2837544] 15.04.20 07:45 · odgovor na: Finjajce (#2831830)
Odgovori   +    0
Ste že investirali, borza raste?
Finjajce sporočil: 22
[#2837564] 15.04.20 09:11 · odgovor na: prizmax (#2837544)
Odgovori   +    0
čas vnosa: 15.04.20 09:05
Nisem še. Gotovo je zadetek nizkih cen ob vstopu lepa in zaželjena nagrada, a to mi v tem trenutku ni edini pogoj za začetek investiranja. Pozoren sem tudi na druge dejavnike.
Cene se ponovno dvigajo - menite, ali da bodo od sedaj samo še rastle, zakaj?
prizmax sporočil: 172
[#2837612] 15.04.20 10:28 · odgovor na: (#2837580)
Odgovori   +    1
Zlato zadnjih 40 let je zraslo od 450 usd na 1700 usd
SP 500 zadnjih 40 let iz 100 na 2800

Sedaj si pa izračunaj donos ?
anon-514918 sporočil: 2.327
[#2837632] 15.04.20 11:04 · odgovor na: Finjajce (#2831830)
Odgovori   +    1
čas vnosa: 15.04.20 10:13
Očitno te je nekdo nafilal s popolnimi neumnostmi. Zlasti po letu 2010 ni večje bedarije kot razmšljati o investiciji dolgi 20 do 30 let. To propagirajo samo bedaki, ki jih Slovenija redno ima za finančne ministre in guvernerje in nesposobni slovenski ekonomisti, ki se grejo nekakšne finančnike, ne da bi imeli eno samo čisto o tem, kaj plemenitenje kapitala danes je in kako se to dela.

Za malega privatnega investitorja je neumnost biti tudi v poziciji več kot 10 dni, saj te tak položaj potisne v popolno negotovost glede izida. Slednje tudi ne gre mešati z nepredvidljivostjo in slučajnostjo. Določena situacija je sicer lahko predvidljiva, vendar ne moreš vedeti na kakšen način lahko postane negotova. Ravno tako ne moreš vedeti ali je situacija slučajna na splošno ali je taka samo zate in tebi podobne. Kaj je šele potem z resnično nepredivljivimi situacijami za vse, ki tudi niso redke.

Treba je vedeti, da klasičnega investiranja v vrednostne papirje že dolgo ni več. Vse metode, ki so jih ekonomisti v 20. stoletju ta namem razvili, danes predstavljajo samo popolno neumnost in nemoč akterjev in posledično zavajanje nepoučenih.

Borznih tečajev ne določajo ljudje, ampak računaniški programi, ki med seboj tekmujejo za donose od sredstev, ki so v igri. Strategije in algoritme v računalnike vstavljajo matematični eksperti, ki jih po vsem svetu ni dosti več kot tisoč ali dva. Vsi ostali kao finančniki so od njih odvisni in edino, kar jim preostane je to, da naivne ljudi vabijo, da se svojemu denarju odpovejo za 5, 10 ali 20 let, kar recimo že več kot 10 let spodbujajo tudi slovenski popolnoma nesposobni finančni ministri.

Realnost v katero danes padajo mali investitorji je zato popolnoma drugačna, kot je bila tista pred 30. leti. Kako komplicirano je danes donosno vložiti denar, kaže primer zlata, za katerega je značilno, da je z njim težje doseči dobiček takrat, ko se giblje počasi, kot pa takrat, ko se giblje hitro, seveda če se izključi obdobje, ko očitno dominirajo samo HFT sistemi. Pa še to je, tudi če se razpolaga z dovolj velikim znanjem, zaradi hitrosti in pogostosti sprememb tekom dneva, vprašljivo.


Po drugi strani, če pogledaš po sektorjih, na dolgi rok tudi ni več nobene gotovosti. Za Google se ve, da bo svoj okenček lahko še dolgo prodajal, medtem ko za Apple ne veš ali bo kdaj v prihodnje vreden 1.000 dolarjev ali samo še 10 za delnico. Nekje vmes pa je skoraj celotna industrija elektronike. Tudi proizvodnja hrane ni več varno zatočišče. Pred desetimi leti so proizvedli prvi sintetični zrezek. Njegova cena je bila pol milijona dolarjev. Danes tak zrezek, ki je boljši in bolj zdav od naravnega, stane 10 dolarjev. Ko bo njegova cena padla na 1 dolar, bo izginila polovica kmetijstva in spremljajoče industrije in seveda bodo propadle vse investicije v ta sektor.

Zlasti Janševe vlade so na področju, ki te zanima, ljudem v Sloveniji naredile zelo veliko škodo in jih oškodovale za velike denarje, ki bi jih v zadnjih 10 letih v Ameriki, na tak način, kot ga imaš v mislih, lahko zaslužili. Zato mi tudi ni jasno, zakaj se Janša ves čas predstavlja za desničarja.

Vendar je tega obdobja v svetu sedaj definitivno konec. Veliki skladi in banke služijo vsako sekundo pri vsakem poslu, mali investitorji pa imajo možnost z enim papirjem zaslužiti le dva do tri krat na dan, ko ni kakih pomembnih objav. Tako, da če te pri dobičku ne zadene hitrost sodobnih borznih in finančnih trgov, te zadene pa neumnost slovenski vlad, ki za oprostitev davka od dobička predvidevajo obdobje 20 let, krajše prodaje pa so tako obdavčene, da skupaj s stroški in negotovostjo težko prideš skozi. Tako pač je, če o financah odločajo ljudje, ki so doma pustili šajtrgo in pridobili slovensko diplomo ali doktorat za opice.

Uriah Heep.
anon-207617 sporočil: 6.899
[#2837639] 15.04.20 11:17 · odgovor na: (#2837634)
Odgovori   +    1
[rename]
No, zdaj pa še za 20 let povej....predvsem pa: si imel “delnico SP500”?
Najbrž ne, kajne?
Kot sem napisal: gre za mojo izkušnjo z LJSE inskladi...čebi imel samo zlato, bi imel danes več, brez provizij, brez davkov....kaj bo pa cez 20 let pa ne vemo,,,
To da se na Forumu financ pojavljajo mase folka ki jih denarnica tisci je vsaj toliko bearish signal kot so Donaldove volitve letos bullish :-)

Hkrati je pa pac tako, da bo US trg tam, kjer se bo FED odlocil da bo, pa ce je treba natisniti 10 triljonov.
anon-20668 sporočil: 3.976
[#2837649] 15.04.20 11:33 · odgovor na: anon-514918 (#2837632)
Odgovori   +    3
Zadnja sprememba: anon-20668 15.04.2020 11:34
[UriahHeep]
Pred desetimi leti so proizvedli prvi sintetični zrezek. Njegova cena je bila pol milijona dolarjev. Danes tak zrezek, ki je boljši in bolj zdav od naravnega, stane 10 dolarjev.
Hopla, tukaj te bom pa prijel in mi prosim razloži, po kakšnih kriterijih naj bi bil sintetični zrezek konkretno boljši in bolj zdrav od naravnega?

Namreč, najprej moraš vedeti, da je govedina (poleg) jajc najbolj zdrava možna prehrana za človeka (seveda predvsem, če se je krava pasla v naravi na pašniku; nekoliko manj pa, če so jo zaprto futrali s koruzo, sojo in antibiotiki).
Zatorej je meso optimalna in najbolj zdrava hrana za človeka- nenazadnje je homo sapiens stotine tisočev let preživel s tako hrano in se razvil na njeni osnovi, torej so naša telesa optimizirana za živalsko prehrano.

Tudi ko se je zadnja leta govorilo o "superživilih" in so pod to znamko trapali o raznih goji jagodah in podobnih blesarijah, nihče ni omenil pravega superživila in sicer: goveja/telečja jetrca.

Skratka nehaj nasedati bebastim ranocelnikom in "nutricionistom", da je meso škodljivo. Naj to po žonglerski točki razlagajo v varieteju, da se bo publika lahko smejala.

No in zato še enkrat vprašanje: kaj je narobe z naravnim zrezkom, in v čem konkretno je sintetični boljši?
prizmax sporočil: 172
[#2837660] 15.04.20 12:02 · odgovor na: (#2837634)
Odgovori   +    0
Ne primerjaj slovensko borzo z zlatom.
Edino relevantno je primerjati sp500 in zlato na 5,10,15, ali več let.
Verjetno v teh časih investiranje na dolgi rok je hazardiranje. Kaj torej ostane malim investitorjem, ki imajo cilj penzija ?
anon-207617 sporočil: 6.899
[#2837671] 15.04.20 12:33 · odgovor na: anon-551208 (#2828042)
Odgovori   +    1
[investeva]
Priložnost se mi zdi idealna za kratkotrajne vložke, ki bi se znali čez kako leto zelo obrestovati. Pogum sem zbrala..
Borze v sodobnem topcider svetu nicelnih obrestnih mer nimajo vec funkcije alokacije kapitala (ker je ta politicno ustvarjan iz nic) ampak funkcijo korekcije neoptimalnega trga dela (ki je negativna eksternalija topciderskega sveta): ker se politicno ustvarja in ohranja bullshit jobs, se ekscesi izmisljenega dela na borzi prelijejo nazaj v kapital.

Ne pravim da je labour share of gdp "prevelik", ampak da ni vsak labour isti labour - nekdo servisira zlome kosti, nekdo pa nadzira fonte cenikov v trgovinah, na koncu pa imata dipl. med. sestra in trzna inspektorca isto placo. Tisti ki je dejansko bil placan za effort, bo veliko bolj risk averse. Risk v smislu neoptimalne alokacije kapitala na sodobnih borzah seveda sploh ne obstaja za "vlagatelje" te vrste - govorimo o cisto navadnih shemah za strizenje ovac, risk pa je ze sam prihod ovce v striznico, mislec da je eminentna dama v frizerskem salonu.

Kaksen mimoidoci bi to zaokrozil v enovrsticnico "dumb money never runs out, because dumb people never stop working" - jaz pa v tem procesu vseeno vidim nekaksno globjo, humanitarno vlogo borze, ki labour part of gdp nikar pocez nosi nazaj v roke velekapitala, ampak lepo selektivno (pravicno in logicno, hehe).
Finjajce sporočil: 22
[#2837704] 15.04.20 14:06 · odgovor na: (#2837580)
Odgovori   +    1
čas vnosa: 15.04.20 14:02
Pri zlatu se jasno vidi, da se daljši rok lepo izide. Lastništvo, nakup in prodaja je v bistvu vsakemu omogočeno bp.
Običajno se navaja, da naj se v zlato vlaga nekje okrog 25% "viška" sredstev, ostalo pa v druge donosnejše naložbe, ki pa so sicer bolj ali manj tvegane.
Bi mar veljalo v sedajšnjih razmerah vlagati precej več v zlato in precej manj v trg?
Morda že; meni se zdi v dveh naslednjih letih kar enostavna rešitev. Trend na trgu, bo pa takrat najbrž že nekaj bolj "ustaljen" in se takrat ponovno prilagodi naložbe.
mimoidoci sporočil: 5.985
[#2837738] 15.04.20 16:05 · odgovor na: anon-207617 (#2837671)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: mimoidoci 15.04.2020 16:06
[NemirniTujec]
> [investeva]
> Priložnost se mi zdi idealna za kratkotrajne vložke, ki bi se znali čez kako leto zelo obrestovati. Pogum sem zbrala..

Borze v sodobnem topcider svetu nicelnih obrestnih mer nimajo vec funkcije alokacije kapitala (ker je ta politicno ustvarjan iz nic) ampak funkcijo korekcije neoptimalnega trga dela (ki je negativna eksternalija topciderskega sveta): ker se politicno ustvarja in ohranja bullshit jobs, se ekscesi izmisljenega dela na borzi prelijejo nazaj v kapital.

Ne pravim da je labour share of gdp "prevelik", ampak da ni vsak labour isti labour - nekdo servisira zlome kosti, nekdo pa nadzira fonte cenikov v trgovinah, na koncu pa imata dipl. med. sestra in trzna inspektorca isto placo. Tisti ki je dejansko bil placan za effort, bo veliko bolj risk averse. Risk v smislu neoptimalne alokacije kapitala na sodobnih borzah seveda sploh ne obstaja za "vlagatelje" te vrste - govorimo o cisto navadnih shemah za strizenje ovac, risk pa je ze sam prihod ovce v striznico, mislec da je eminentna dama v frizerskem salonu.

Kaksen mimoidoci bi to zaokrozil v enovrsticnico "dumb money never runs out, because dumb people never stop working" - jaz pa v tem procesu vseeno vidim nekaksno globjo, humanitarno vlogo borze, ki labour part of gdp nikar pocez nosi nazaj v roke velekapitala, ampak lepo selektivno (pravicno in logicno, hehe).
Sorry ne uporabljam enovrstičnic in miselnih preskokov.

Če bi tule zgoraj ugibal pravilni topic debate v enovrstičnici in na temo "šta je avtor htio da kaže..." bi zapisal:

"Nemirni je v sestavku hotel ponazoriti vplive investiranja centralnih bank na trge kapitala"

Sem se zmotil ali prav razumem poanto? Ne me razumeti pokroviteljsko ali pozersko, ugotavljam samo o čem pišeš. Ker nekaj stavkov je prav lepih in koristnih (npr.: effort pogojuje risk averse).
Finjajce sporočil: 22
[#2837745] 15.04.20 16:20 · odgovor na: mimoidoci (#2837738)
Odgovori   +    0
čas vnosa: 15.04.20 16:18
Se pridružujem, ne slabonamerno.
Finjajce sporočil: 22
[#2837746] 15.04.20 16:20 · odgovor na: anon-514918 (#2837632)
Odgovori   +    0
čas vnosa: 15.04.20 16:16
Ja v redu, recimo, vendar fil nima nekega učinka name. ker sem bil glede trgov vedno preveč skeptičen in se mi ni zdelo "gvišno" kaj bo čez dve desetletji nikoli nisem zaupal, da bi težko privarčevani denar kar tako zaupal neki skoraj virtualni zadevi, če bo bo in če ne pač ne. In kot pravite, da pa danes je dejansko virtualna - jo pač vidi k...
Razen za zlato, ki mi je večkrat "navrglo".
Vedno sem gledal trend, poenostavljeno sicer.
Kratkoročno trgovanje in šorti pa je kot pravite: stroški + davki + negotovost/ napetost + čas ..., sej ne prideš skozi, sploh če nisi samo v tem, ves čas v tem...
Ma ne vem, ne bom se nič na vrat na nos.
Finjajce sporočil: 22
[#2837747] 15.04.20 16:20 · odgovor na: anon-20668 (#2837649)
Odgovori   +    0
čas vnosa: 15.04.20 14:44
UH ima prav
Finjajce sporočil: 22
[#2837748] 15.04.20 16:20 · odgovor na: prizmax (#2837612)
Odgovori   +    0
čas vnosa: 15.04.20 14:18
Prizmax a vi imate sp500, zanima me namreč pri kom, kako in po kakšnih stroških...
Pri zlatu ni stroškov in kupim/prodam ga lahko tu v Slo - sam.
anon-514918 sporočil: 2.327
[#2837749] 15.04.20 16:20 · odgovor na: anon-20668 (#2837649)
Odgovori   +    0
čas vnosa: 15.04.20 12:50
Umetni zrezek nima hormonskih dodatkov.

Uriah Heep.
Finjajce sporočil: 22
[#2837762] 15.04.20 16:53 · odgovor na: anon-514918 (#2837749)
Odgovori   +    0
Prej se mi je izbrisal del gornjega posta...
glede sintetičnega zrezka.
Je res, sintetični je iz sterilnega okolja, ni kontaminiran s težkimi kovinami, raznoraznimi strupi in zdravili...
Slovenja ima ogromno kontaminirane krajine - zelena destinacija - naša, žal. Reja v t.i. boksih ( hlevska reja npr) pa je velikokrat pravnoformalno ok in nič drugega. Pa ni moj namen kogarkoli črniti ali obtoževati.
V mesnici je itak oboje preplačano, pitano in pašeno; za tisto kar je.
Aja, in mi tudi uživamo govedino, da se razume. Paša pa nad 1600m nmv.
anon-207617 sporočil: 6.899
[#2837809] 15.04.20 18:46 · odgovor na: mimoidoci (#2837738)
Odgovori   +    2
[mimoidoci]
> [NemirniTujec]
> > [investeva]
> > Priložnost se mi zdi idealna za kratkotrajne vložke, ki bi se znali čez kako leto zelo obrestovati. Pogum sem zbrala..
>
> Borze v sodobnem topcider svetu nicelnih obrestnih mer nimajo vec funkcije alokacije kapitala (ker je ta politicno ustvarjan iz nic) ampak funkcijo korekcije neoptimalnega trga dela (ki je negativna eksternalija topciderskega sveta): ker se politicno ustvarja in ohranja bullshit jobs, se ekscesi izmisljenega dela na borzi prelijejo nazaj v kapital.
>
> Ne pravim da je labour share of gdp "prevelik", ampak da ni vsak labour isti labour - nekdo servisira zlome kosti, nekdo pa nadzira fonte cenikov v trgovinah, na koncu pa imata dipl. med. sestra in trzna inspektorca isto placo. Tisti ki je dejansko bil placan za effort, bo veliko bolj risk averse. Risk v smislu neoptimalne alokacije kapitala na sodobnih borzah seveda sploh ne obstaja za "vlagatelje" te vrste - govorimo o cisto navadnih shemah za strizenje ovac, risk pa je ze sam prihod ovce v striznico, mislec da je eminentna dama v frizerskem salonu.
>
> Kaksen mimoidoci bi to zaokrozil v enovrsticnico "dumb money never runs out, because dumb people never stop working" - jaz pa v tem procesu vseeno vidim nekaksno globjo, humanitarno vlogo borze, ki labour part of gdp nikar pocez nosi nazaj v roke velekapitala, ampak lepo selektivno (pravicno in logicno, hehe).

Sorry ne uporabljam enovrstičnic in miselnih preskokov.

Če bi tule zgoraj ugibal pravilni topic debate v enovrstičnici in na temo "šta je avtor htio da kaže..." bi zapisal:

"Nemirni je v sestavku hotel ponazoriti vplive investiranja centralnih bank na trge kapitala"

Sem se zmotil ali prav razumem poanto? Ne me razumeti pokroviteljsko ali pozersko, ugotavljam samo o čem pišeš. Ker nekaj stavkov je prav lepih in koristnih (npr.: effort pogojuje risk averse).
Odgovarjal sem predvsem na citirano idejo, centralnobancnistvo pa sem vpletel zraven za umetniski vtis - skratka tokrat sem bil sam pozerski :-)

Tezko je resno odgovarjat, ko nekga dnar tako zelo tisci, da ob najvecjem gospodarskem zastoju od ww2 vidi "priloznost za pogumne" v piskavih 15% nizjih tecajih.
anon-54454 sporočil: 4.098
[#2837811] 15.04.20 18:59 · odgovor na: anon-207617 (#2837809)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: anon-54454 15.04.2020 19:00
Tezko je resno odgovarjat, ko nekga dnar tako zelo tisci, da ob najvecjem gospodarskem zastoju od ww2 vidi "priloznost za pogumne" v piskavih 15% nizjih tecajih.
Ce ne motim prevec.... :)

Je tukaj bolj povdarek na "zelo tisci", "priloznost za pogumne", ali pa je obvezno vzeti oboje skupaj?

Ker "tisci" del se mi v tej situaciji ne zdi ravno najbolj zanemarljiva debata. :)
Pa sporočil: 122
[#2837818] 15.04.20 19:25 · odgovor na: anon-207617 (#2837809)
Odgovori   +    1
[NemirniTujec]

Tezko je resno odgovarjat, ko nekga dnar tako zelo tisci, da ob najvecjem gospodarskem zastoju od ww2 vidi "priloznost za pogumne" v piskavih 15% nizjih tecajih.
Mi je zdaj v teh časih (meni komaj razumljivih - 15% max tečajih) prišel na misel tisti stari borzni vic:
Pride k staremu borznemu mačku "ta zelen" vlagatelj.
Pa zelenec vpraša: kako bi na borzi lahko dobil/zaslužil 1 milijon?
Borzni maček: začni z dvema milijonoma...
anon-207617 sporočil: 6.899
[#2837841] 15.04.20 20:30 · odgovor na: anon-54454 (#2837811)
Odgovori   +    0
[tmatej]

Ker "tisci" del se mi v tej situaciji ne zdi ravno najbolj zanemarljiva debata. :)
"tisci" del je kljucen. za nami je vec let izvrstne gospodarske rasti, budal z denarjem je ko rusov. To utegne v roku pol leta biti precej spremenjeno (ceprav v bistvu upam, da ne bo).
anon-514918 sporočil: 2.327
[#2837842] 15.04.20 20:33 · odgovor na: Finjajce (#2837762)
Odgovori   +    1
čas vnosa: 15.04.20 17:20
Mislim, da bi v prehranski verigi v prihodnje prišlo do velikih sprememb. Na voljo bo sintetično meso in naravno pitana govedina in perutnina. Vsi veliki hlevi in farme po svetu se bodo poslovili. V prednosti bodo planine in Argentina. Tako kot je bilo včasih.

Uriah Heep.
anon-54454 sporočil: 4.098
[#2837860] 15.04.20 21:35 · odgovor na: anon-207617 (#2837841)
Odgovori   +    0
[NemirniTujec]
> [tmatej]
>
> Ker "tisci" del se mi v tej situaciji ne zdi ravno najbolj zanemarljiva debata. :)

"tisci" del je kljucen. za nami je vec let izvrstne gospodarske rasti, budal z denarjem je ko rusov. To utegne v roku pol leta biti precej spremenjeno (ceprav v bistvu upam, da ne bo).
Osebno zelo dvomim, da so te budale in rusi res take budale, da bodo zdaj kar sede cakale, kaj se se bo s tem denarjem zgodilo.

Ker usoda evra na stavnicah relativno slabo kotira, zlato je na zgodovinskem vrhu, covid superdavek eu na nepremicnine ni vec samo nekaj iz vicev, podobno je lahko z depoziti, ki ze tako niso obrestovani in se dolgo ne bojo, pa se kaj bi se naslo (ideje o ukinitvi gotovine, recimo). Kaj se ostane? BTC? $?

Mislim, da ni skrivnost, da smo v nekem obdobju velikih premikov.

In the name of the game v tem trenitku verjetno je, da bo ta denar budal in rusov, neko obliko v relativno v kratkem nasel.
Upraviceno? Who cares!
Vazno bo, ce bo kaka drobtina z mize padla, da bo tvoj loncek nastavljan pod pravo mizo. :)

Podobno kot pri pokru: dnar se vedno steje sele, ko je igre konec.
Kdo je imel v resnici najboljse karte je ponavadi se najmanj pomembo. :)
Finjajce sporočil: 22
[#2837883] 16.04.20 00:01 · odgovor na: anon-514918 (#2837842)
Odgovori   +    1
Tradicijonalna paša bo za elite in na zaprtih območjih.
Za rajo bo to nepredstavljiv greh in kršitev človekovih in živalskih pravic. Razni eko teroristi / eko paranoiki ala Greta & Co, bodo množice prepričali, da planine tako kot morja pripadajo človeštvu in zato jih slehrnik ne sme izrabljati.
Proizvodnjo hrane za množice se želi strogo nadzirati in univerzalizirati, ker bodo traparili z co2 in porabo energije in vode. ( Glede energije in vode se strinjam, ker vem kako je možno biti nerazsipen - vkolikor to upoštevaš).
prizmax sporočil: 172
[#2837907] 16.04.20 07:26 · odgovor na: anon-54454 (#2837860)
Odgovori   +    0
Veliko je investitorjev, ki so se selili 100 % iz borze v cash.
Kam naprej ? Gospodarstvo gre v recesijo, borza zrasla za 30 %, obeta se korona davek, zlato na višku, inflacija (ideje o ukinitvi gotovine, recimo).

Kaj se ostane? BTC? $, nepremičnine.....?
Razpršitev, vsakega po malem, nekaj bo padlo, nekaj bo ostalo ?

Strani: 1 2