Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

podli2000 sporočil: 409
Če bi bil članku dodan tipičen primer, bi bila razlaga malo bolj jasna in bi bilo posledično manj zgražanja na forumu. Problem so predvsem naslednji primeri: imam 100 % delež v d. o. o. in precej nerazdeljenega dobička, imetnik deleža pa sem npr. že toliko časa, da bi bila obdavčitev kapitalskega dobička 10-odstotna. Namesto da si izplačam dividendo, prodam družbi del svojega deleža, in družba ta delež drži pri sebi. Moj položaj se s prodajo nič ne spremeni. Še naprej ekonomsko in pravno obvladujem 100 % družbe (lastni deleži nimajo glasovalnih pravic) in sem "privarčeval" le pri davkih. Ti primeri so problem, ker ne more biti edino pojasnilo te transakcije, da ni nezakonita. To ni pomembno. Določbe, da če neko transakcijo naredite le zato, da bi privarčevali davke, je to davčno nesprejemljivo, imajo vse nam primerljive države (npr. Nemčija in Avstrija).

Neposredni odgovori na sporočilo št. 2717821

Strani: 1

anon-469949 sporočil: 3
S stališča zakonodajalca bi moral dolgoročno biti tudi ta primer neproblematičen, ker prinese več prihodkov. Če resen lastnik za 15 ali 20 let vstopi lastništvo v podjetje (katerokoli, recimo Apple ali pa tako, kjer je čisto sam lastnik in vpliva na uspeh) in v poprečju vsa ta leta to podjetje dela nek soliden dobiček, plačuje davke in prispevke v državi in zaposluje ljudi, bi moralo biti državi in državljanom v interesu, da takim lastnikom dajejo pošteno in enakovredno davčno obravnavo. Torej enake pogoje ob izplačilu dividend in prodaji podjetja.

Če se bo v bodoče katerikoli lastnik odločal ali vstopi v daljše lastništvo v Amazon, kjer ne bo imel problemov uveljavljati olajšave pri prodaji deležev in bo dobival dividendo, ali pa v slovensko podjetje XY d.o.o., kjer te olajšave ne bo mogel/smel, je njegova odločitev precej straight forward. Ob tem, da nekih hudih davčnih prihodkov Slovenija od amazonov in podobnih nima, od XY d.o.o. pa (zaenkrat) še.
0430ABAKU sporočil: 1.783
Zadnja sprememba: 0430ABAKU 11.06.2018 13:29
Davčna optimizacija je povsod legalna in se je (upam) tudi vsi poslužujemo.
Npr. v naši familiji jaz prijavljam otroke za olajšavo, saj se družinskemu proračunu tako bolj splača. FURS jih namreč razporedi kar pavšalno na pol. Upam, da ne bomo nekoč prišli do tega, da jih mora prijaviti starš, kjer bo olajšava manjša in se bo bolj splačalo FURSu.

Problem tukaj je, da so dividende obdavčene 25%, vedno.
Kapitalu pa se davčna obremenitev čez leta zmanjšuje. Na začetku je tudi 25%. Potem je sicer še določilo, da se kapitalu določa izvor. Če si npr. družbenik izplača kapital, ki ima izvor iz ustanovitvenega vložka, je ta menda neobdavčen (npr. ustanoviš firmo in vplačaš začetni kapital, potem si premisliš in si isti vložek izplačaš).
Če si izplača kapital iz dokapitalizacije, ki se je zgodila iz preoblikovanja dobička, pa je odvisno, koliko časa je ta kapital v firmi odležal. Vsakih 5 let prinese neko olajšavo. S tem načeloma ni nič narobe.

Narobe je, da si FURS jemlje pravico, da v tem primeru lahko takorekoč prekategorizira, da je izplačan kapital nastal iz dobička zadnjih 5 let in mora zato biti obdavčen 25%. Če npr. prodajaš delnice, je v zakonu določilo FIFO metoda, tukaj so pa zdaj samovoljno prešli na LIFO.

Strani: 1