Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Roubini: Prelomljene blockchain obljube

Strani: 1

slovenecnb1 sporočil: 5.591
[#2695246] 29.01.18 14:58
Odgovori   +    2
a je kdo že pomislil da bi pokupili v bt čim več zlata in drugih naravnih dobrin, da bi mu uravnotežiti temeljno vrednost, ne samo borzno špekulativno???
anon-111103 sporočil: 797
[#2695247] 29.01.18 15:00
Odgovori   +    11
Glede na to, da je pranje denarja s kriptovalutami zaradi enostavne sledljivosti nemogoče, ne da bi te organi pregona dobili, je naslednji logični preskok - kako pa se je pred kriptovalutami pral denar? Hmmm... Kriptovalute so kvečjemu odgovor na preprečevanje pranja denarja, ker lahko vsakemu imetniku accounta gleda vsak v denarnico, kar za trr in gotovino v štunfu ne moremo reči.

Sicer pa kot ponavadi, nezavidljivo nepoznavanje blockchain tehnologije. To da pa je bitcoin bullshit, pa itak vemo. Vemo pa tudi, da litecoin ni posledica forka Bitcoina, ampak to je le majhen delček, ki dokazuje, kako avtor pravzaprav ne pozna niti osnov tematike o kateri piše. Kdo ve, morda se v naslednjem članku loti kvantne mehanike?
FIN223552 sporočil: 1.136
[#2695255] 29.01.18 15:25
Odgovori   +    7
"Še huje: kriptovalute na splošno temeljijo na napačni premisi. Njihovi zagovorniki trdijo, da je stalno v obtoku 21 milijonov enot, zato ga ni mogoče razvrednotiti kot knjižnih (fiat) valut. Toda ta trditev je očitno poskus goljufije, saj že obstajajo tri veje: bitcoin cash, litecoin in bitcoin gold. Poleg tega vsak dan izumijo na stotine drugih kriptovalut, med njimi tudi prevare, znane kot »ponudbe za začetnike«, ki so večinoma zasnovane tako, da obidejo predpise na področju vrednostnih papirjev. »Stabilne« kriptovalute tako ustvarjajo ponudbo denarja in ga razvrednotujejo veliko hitreje, kot je kdajkoli uspelo katerikoli veliki centralni banki."

Telebajsek je s tem povedal vse o tem, kakšen je njegov intelektualni doseg, nič pa o tem, kar je tema njegovega zmazka. Pa njegovega prevajalca je tudi treba nagnat - ICO = "ponudbe za začetnike"??! Bumbarji..
FIN-454644 sporočil: 10.879
[#2695259] 29.01.18 15:30
Odgovori   +    14
Ce kupis delnico, tvegas. Ampak ves, v kaj si investiral. Ne ves, kako se bo delnica gibala, lako vse izgubis, ampak ves vsaj nekaj. Pri kriptovalutah kupis macka v zaklju. Ne ves, kdo drzi zakelej in ne ves ali je v njem macek.
slovenecnb1 sporočil: 5.591
[#2695262] 29.01.18 15:41 · odgovor na: (#2695249)
Odgovori   +    5
[rename]
> [slovenecnb1]
> a je kdo že pomislil da bi pokupili v bt čim več zlata in drugih naravnih dobrin, da bi mu uravnotežiti temeljno vrednost, ne samo borzno špekulativno???

Bolj, ko berem tvoje vprašanje, manj razumem, kaj si hotel povedati?
Te bom po kmečko vprašal, kaj daje vrednost BT ?? Evro, dolar,itd....

Kaj daje vrednost €, dolarju??? zalato, poroštvo države natisnjenih obvezni papir......itd.

Torje BT nima temljne vrednosti ali jo ima??? in kaj je to kaj ga drži nad vodo razen povpraševanje in trenutni marketing lahkega zaslužka vzponov in padcev??
FIN-454644 sporočil: 10.879
[#2695271] 29.01.18 16:41 · odgovor na: (#2695261)
Odgovori   +    4
Zato ne kupujrm delnic. Kriptovalut pa SPLOH NE.
MrRooky sporočil: 351
[#2695276] 29.01.18 16:54
Odgovori   +    7
Kej tako slabega/skropucala pa že dolgo ne :)))

Ampak tale cvetka iz članka me je pa res prepričala v vrednost FIAT denarja in odvrnila od kriptičev. Hmmm, a z zlatom lahko plačujem davke? (ne harač!)
Kriptovalute nimajo nobene notranje vrednosti, medtem ko jo knjižne valute zagotovo imajo, ker jih je mogoče uporabiti za plačilo davkov.
cokoladnipiskotek sporočil: 18
[#2695277] 29.01.18 16:55
Odgovori   +    3
Grozen članek..kakšne neumnosti..

V stilu slednjega: thenextweb.com/share...ntenet-uh/
slovenecnb1 sporočil: 5.591
[#2695297] 29.01.18 18:35 · odgovor na: (#2695287)
Odgovori   +    1
[rename]
> [slovenecnb1]
> > [rename]
> > > [slovenecnb1]
> > > a je kdo že pomislil da bi pokupili v bt čim več zlata in drugih naravnih dobrin, da bi mu uravnotežiti temeljno vrednost, ne samo borzno špekulativno???
> >
> > Bolj, ko berem tvoje vprašanje, manj razumem, kaj si hotel povedati?
>
> Te bom po kmečko vprašal, kaj daje vrednost BT ?? Evro, dolar,itd....
>
> Kaj daje vrednost €, dolarju??? zalato, poroštvo države natisnjenih obvezni papir......itd.
>
> Torje BT nima temljne vrednosti ali jo ima??? in kaj je to kaj ga drži nad vodo razen povpraševanje in trenutni marketing lahkega zaslužka vzponov in padcev??

Saj razumem tvojo skepso in nejevero. Ampak zdaj se enkrat preberi svoj prvi komentar in razlozi kaj si hotel z njim povedati?
Mal pomisli zlato, srebro,nafta.............., BT kakšne so povezave ???napni možgančke bolj ko jih boš napenjal prej ti bo jasno kapiš??
PK-Solnp sporočil: 136
[#2695303] 29.01.18 19:38 · odgovor na: (#2695300)
Odgovori   +    1
Pa kaj ti ni jasno kaj je hotel pesnik povedati. Kupiš BT po JURJA ojrov, prodaš jih
po DESET+ JURJEV ojrovin za izplen kupiš več zlata kot bi ga za JURJA! KAPIŠ?
Polo83 sporočil: 1.174
[#2695343] 30.01.18 08:48
Odgovori   +    3
Gospod je lepo razložil v piko... Vso to kripto sranje nima prihodnosti, dalo pa se je in se še nekaj časa bo lepo zaslužiti, merilec uspeha na koncu bodo FIAT valute
Polo83 sporočil: 1.174
[#2695346] 30.01.18 09:06 · odgovor na: MrRooky (#2695276)
Odgovori   +    0
primerjal je bitcoin in knjižne valute kot plačilno sredstvo, ni govora o primerjavi kripto valut z plemenitimi kovinami, zakaj vedno primerjava bitcoina z zlatom, dijamanti, nafto... če bo mlajša generacija sprejela bitcoin kot hranilec vrednosti v prihodnosti, mogoče ima potencial da se obrži kot neke vrste investicijsko sredstvo, uporabne vrednosti kot plačilno sredstvo kriptovalute nebodo imele nikoli
MrRooky sporočil: 351
[#2695356] 30.01.18 09:39 · odgovor na: Polo83 (#2695346)
Odgovori   +    3
[Polo83]
primerjal je bitcoin in knjižne valute kot plačilno sredstvo, ni govora o primerjavi kripto valut z plemenitimi kovinami, zakaj vedno primerjava bitcoina z zlatom, dijamanti, nafto... če bo mlajša generacija sprejela bitcoin kot hranilec vrednosti v prihodnosti, mogoče ima potencial da se obrži kot neke vrste investicijsko sredstvo, uporabne vrednosti kot plačilno sredstvo kriptovalute nebodo imele nikoli
On je pač napisal, da ima denar vrednost, če lahko z njim plačaš davek :))) To ni moja trditev, ampak copy/paste iz članka.
Jaz nisem primerjal BTC z zlatom, ampak postavil vprašanje, če potem zlato nima vrednosti, ker z njim ne morem plačati davka (tako med vrsticami), če je definicija vrednosti plačilo davka. (namesto zlata lahko daš karkoli, ki ima vrednost, ampak s to stvarjo ne moreš plačati davka! Zaradi mene zamenjaj "zlato" z besedo "avto"!)
uporabne vrednosti kot plačilno sredstvo kriptovalute nebodo imele nikoli
No ja, z marsikatero lahko plačuješ, korejska veriga shoping centrov jih ima na seznamu plačilnih sredstev 12, od včeraj dalje!

So pa kriptiči s katerimi že sedaj plačuješ storitve-za to so bile preko IICO izdane.

Ne vse vprek enačit, ker razlike med kriptiči so ogromne. Mogoč ne veš, pa tvoj otrok že z kriptiči igrice in upgrejde le njih kupuje? Moj to že počne...ali plačuje ali jih menja mi je vseendrek kako to imenuješ...nakaže valuto in dobi upgrade igrice.

Članek je pa kr neki....
kzupanc sporočil: 10.517
[#2695370] 30.01.18 10:16
Odgovori   +    3
Mislim, da je pisec naslovil prave stvari. Prav čudno se mi zdi, da na bolj ali manj iste stvari mislim tudi sam, že preden sem sploh kaj dosti prebral o bitcoinu in blokchainu.
Dodal bi še, da je popolnoma jasno, da je vsakega povprečnega (kaj šele nadpovprečnega!) uma škoda, da bi se ukvarjal z blockchainom. Če bo kaj iz tega, lahko za to po potrebi hitro aktivirajo nekaj priučenih rutincev. Obzorja znanja in potrebe po njem so povsem drugje.
kzupanc sporočil: 10.517
[#2695373] 30.01.18 10:24 · odgovor na: anon-111103 (#2695247)
Odgovori   +    2
[xelle2000]
Glede na to, da je pranje denarja s kriptovalutami zaradi enostavne sledljivosti nemogoče, ne da bi te organi pregona dobili, je naslednji logični preskok - kako pa se je pred kriptovalutami pral denar? Hmmm... Kriptovalute so kvečjemu odgovor na preprečevanje pranja denarja, ker lahko vsakemu imetniku accounta gleda vsak v denarnico, kar za trr in gotovino v štunfu ne moremo reči.

Sicer pa kot ponavadi, nezavidljivo nepoznavanje blockchain tehnologije. To da pa je bitcoin bullshit, pa itak vemo. Vemo pa tudi, da litecoin ni posledica forka Bitcoina, ampak to je le majhen delček, ki dokazuje, kako avtor pravzaprav ne pozna niti osnov tematike o kateri piše. Kdo ve, morda se v naslednjem članku loti kvantne mehanike?
Namig: o bitcoinu in blockchainu naj pišejo ekonomski in finančni strokovnjaki, ne pa računalniški zanesenjaki, usmerjeni v eno zelo ozko nišico. Za komentiranje vloge valut, transakcij, sledljivosti, obdavčenja itd. je v bistvu nepotrebno poznavanje tehnologije blockchaina.
kzupanc sporočil: 10.517
[#2695375] 30.01.18 10:28 · odgovor na: FIN223552 (#2695255)
Odgovori   +    0
[FIN223552]
"Še huje: kriptovalute na splošno temeljijo na napačni premisi. Njihovi zagovorniki trdijo, da je stalno v obtoku 21 milijonov enot, zato ga ni mogoče razvrednotiti kot knjižnih (fiat) valut. Toda ta trditev je očitno poskus goljufije, saj že obstajajo tri veje: bitcoin cash, litecoin in bitcoin gold. Poleg tega vsak dan izumijo na stotine drugih kriptovalut, med njimi tudi prevare, znane kot »ponudbe za začetnike«, ki so večinoma zasnovane tako, da obidejo predpise na področju vrednostnih papirjev. »Stabilne« kriptovalute tako ustvarjajo ponudbo denarja in ga razvrednotujejo veliko hitreje, kot je kdajkoli uspelo katerikoli veliki centralni banki."

Telebajsek je s tem povedal vse o tem, kakšen je njegov intelektualni doseg, nič pa o tem, kar je tema njegovega zmazka. Pa njegovega prevajalca je tudi treba nagnat - ICO = "ponudbe za začetnike"??! Bumbarji..
Ja tale prevajlec je res en lolek :) :)
Če pa telebajsek cilja na Roubinija, pa je zgrešeno: Pisec podaja zelo prave dileme. ICO bi moral imeti enake pogoje kot vsako vlaganje v (novo) podjetje. Oziroma ICO zakonsko ne more biti dovoljen, eče ni v skladu z ZGD (vse kar je s tem v zvezi).
MrRooky sporočil: 351
[#2695381] 30.01.18 11:08 · odgovor na: kzupanc (#2695373)
Odgovori   +    2
[kzupanc]
Glejte...mene zanima praktično vse. Ampak mislim, da je škoda vsakega resnega človeka, ki ga zanima narava, matematika, informatika, ekonomija, fizika, filozofija ali kaj podobnega, da bi se ukvarjal z bitcoini in litecoini. To je ena velika NIČLA.
NIČLA? No, v državah, ki so malo zaostale za nami (od tu sarkazem OFF) in niso zelena blockchain oaza v središču Evrope kot je Slovenija (neka Mirkotova izjava/želja/trditev)-, so tele ničle vredne precej več kot NIČ!

www.ccn.com/bitcoin-...-payments/

www.ccn.com/south-ko...g-bitcoin/
Pa kako lahko omenjate kvantno mehaniko tu zraven? Je pa res, da na Financah njihovi lastni pisci zelo pogosto pišejo o stvareh, o katerih niti odsnovnošolskega, kaj šele srednješolskega, znanja nimajo. Tale pisec Roubini je - kakorkoli že - precej nad inteligenčnim povprečjem člankov Financ.
Namig: o bitcoinu in blockchainu naj pišejo ekonomski in finančni strokovnjaki, ne pa računalniški zanesenjaki, usmerjeni v eno zelo ozko nišico. Za komentiranje vloge valut, transakcij, sledljivosti, obdavčenja itd. je v bistvu nepotrebno poznavanje tehnologije blockchaina.
O blockchainu ekonomisti večinoma nimajo pojma-to je tehnologija, kar zagonjena za razumevanje in tehnično, programsko,...zahtevna in nima nič z ekonomijo in od ekonomistov ne moreš pričakovati, da jo bodo razumeli. To je za IT svet. Izvedenke, ki "laufajo" na tej tehnologiji so MED DRUGIM tudi kriptovalute, kjer pa lahko ekonomisti povejo svoje.

O vrednosti kriptovalut pa naj pišejo ekonomisti in seveda uporabniki. Ker ekonomist, ki ne loči osnovnih namenov med kripto valutami, čemu so namenjene in kaj z njimi počnemo, bo zelo težko napisal kaj uporabnega. Žal večina skoči na prvo žogo in uvrsti vse kriptovalute v isti koš, kar pa je velika napaka

In preden skočite kvazi ekonomisti pokonc in me popljuvate, kako je kar VSAK kriptič vreden NIČ, si preberte vsaj 10 "white paper-jev" nekega ICO, ki je izdal uporabni-utility token. Začnite z SLO ICO: Viberate in Cargo X

Kako je lahko kriptič od Viberate NIČ?
Kako je lahko kriptič od Cargo X NIČ? Če z njihovim toknom plačam tovorni list z discontom? (ne še sedaj, ampak ko bo (če bo) zadeva našraufana, trenutna vrednost je res "obečanja ludom radovanja", ampak če projekt speljejo, se bo obrnilo in bo kriptič imel vrednost)

Lepo prosim sedaj enega znalca, da mi odgovori. Podobno vprašanje sem enkrat že zastavil, pa mi ni nihče odgovoril...
kzupanc sporočil: 10.517
[#2695387] 30.01.18 11:29 · odgovor na: MrRooky (#2695381)
Odgovori   +    0
[MrRooky]
> [kzupanc]


> Glejte...mene zanima praktično vse. Ampak mislim, da je škoda vsakega resnega človeka, ki ga zanima narava, matematika, informatika, ekonomija, fizika, filozofija ali kaj podobnega, da bi se ukvarjal z bitcoini in litecoini. To je ena velika NIČLA.

NIČLA? No, v državah, ki so malo zaostale za nami (od tu sarkazem OFF) in niso zelena blockchain oaza v središču Evrope kot je Slovenija (neka Mirkotova izjava/želja/trditev)-, so tele ničle vredne precej več kot NIČ!

www.ccn.com/bitcoin-...-payments/

www.ccn.com/south-ko...g-bitcoin/

>Pa kako lahko omenjate kvantno mehaniko tu zraven? Je pa res, da na Financah njihovi lastni pisci zelo pogosto pišejo o stvareh, o katerih niti odsnovnošolskega, kaj šele srednješolskega, znanja nimajo. Tale pisec Roubini je - kakorkoli že - precej nad inteligenčnim povprečjem člankov Financ.
> Namig: o bitcoinu in blockchainu naj pišejo ekonomski in finančni strokovnjaki, ne pa računalniški zanesenjaki, usmerjeni v eno zelo ozko nišico. Za komentiranje vloge valut, transakcij, sledljivosti, obdavčenja itd. je v bistvu nepotrebno poznavanje tehnologije blockchaina.

O blockchainu ekonomisti večinoma nimajo pojma-to je tehnologija, kar zagonjena za razumevanje in tehnično, programsko,...zahtevna in nima nič z ekonomijo in od ekonomistov ne moreš pričakovati, da jo bodo razumeli. To je za IT svet. Izvedenke, ki "laufajo" na tej tehnologiji so MED DRUGIM tudi kriptovalute, kjer pa lahko ekonomisti povejo svoje.

O vrednosti kriptovalut pa naj pišejo ekonomisti in seveda uporabniki. Ker ekonomist, ki ne loči osnovnih namenov med kripto valutami, čemu so namenjene in kaj z njimi počnemo, bo zelo težko napisal kaj uporabnega. Žal večina skoči na prvo žogo in uvrsti vse kriptovalute v isti koš, kar pa je velika napaka

In preden skočite kvazi ekonomisti pokonc in me popljuvate, kako je kar VSAK kriptič vreden NIČ, si preberte vsaj 10 "white paper-jev" nekega ICO, ki je izdal uporabni-utility token. Začnite z SLO ICO: Viberate in Cargo X

Kako je lahko kriptič od Viberate NIČ?
Kako je lahko kriptič od Cargo X NIČ? Če z njihovim toknom plačam tovorni list z discontom? (ne še sedaj, ampak ko bo (če bo) zadeva našraufana, trenutna vrednost je res "obečanja ludom radovanja", ampak če projekt speljejo, se bo obrnilo in bo kriptič imel vrednost)

Lepo prosim sedaj enega znalca, da mi odgovori. Podobno vprašanje sem enkrat že zastavil, pa mi ni nihče odgovoril...
Problem blockchain tehnologije pač je, da je bolj malo pokazala do zdaj. Seveda je njen razvoj stvar IT, programerjev. Njena uporaba in uporabnost pa je stvar vseh drugih. A si recimo predstavljate, koliko je bilo napredka na mnogih drugih področjih v tem času? Kolikor spremljam zadeve res ne vidim, da bi bila "žeja" po blockchain tehnologiji kaj posebej velika. Ob tem, da je seveda popolnoma nesprejemljivo, da bi se za uporabo tehnologije za transakcije porabljalo toliko energije kot berem zdaj.
Endimion sporočil: 10.252
[#2695391] 30.01.18 11:41 · odgovor na: MrRooky (#2695381)
Odgovori   +    8
Zakaj sta zaenkrat vredna nic? Ker te firme ne ustvarjajo dodane vrednosti. Not yet anyway.

Skratka ta zeton je uporaben (in iz tega izhaja njegova lastna vrednost) lih toliko kolikor je uporaben kot sredstvo menjave. Ker od CargoX ne morem se nicesar kupiti in za to uporabiti zeton je dejansko njegova lastna vrednost nic.

Koliko pa je vreden na trgu je pa druga zgodba. Trgi vedno ocenjujejo prihodnost. Ce se prihodnja sedanjost ne bo ujemala z oceno sedanje prihodnosti se bo vrednost zetona uskladila s prihodnjo realnostjo. Ki pa jo ne poznamo.

Nima pa nujno povezave z obcim biznisom s katerim se izdajatelj ukvarja.

To je tako kot ce imas 100 delnic krke gres z izpiskom od BPH ja v lekarno pa probas placat z delnicami. Oni moment ti to en kurc pomaga. Moras lepo prodat a dobit evre in bos dobil nalgesine.

Si predstavljas svet kjer imas bone. Bone za mercator pa bone za tus pa bone za bauhaus a bone od gorenja a bone od Boscha..... Za vse. Ti zetoni so taki boni.

In pol pojdi v soboto na plac pa izmenjuj svoje bone za neke druge bone kolkr bos pac rabil... Se ti zdi to ucinkovito? Ker ti kojni in zetoni tocno to so.
najobj sporočil: 31.870
[#2695413] 30.01.18 13:02 · odgovor na: MrRooky (#2695381)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: najobj 30.01.2018 13:05
Kako je lahko kriptič od Cargo X NIČ? Če z njihovim toknom plačam tovorni list z discontom? (ne še sedaj, ampak ko bo (če bo) zadeva našraufana, trenutna vrednost je res "obečanja ludom radovanja", ampak če projekt speljejo, se bo obrnilo in bo kriptič imel vrednost)

Lepo prosim sedaj enega znalca, da mi odgovori. Podobno vprašanje sem enkrat že zastavil, pa mi ni nihče odgovoril...
... čuj, jaz nisem znalac, zato bom pozabil, da se poslovna ideja CargoX da realizirat brez blockchain tehnologije, me pa vseeno zanima, zakaj bi nekdo dal nekomu za neko vrsto plačila popust, če si potem s tisto vrsto plačila ne more nič pomagat ... khmm, ker če jo enako kot npr. bitcoine ima samo za gemblat, bo tudi kupec malo premislil, s čem se mu bolj splača plačat ...

P.S.: o kargotu sem na totem forumu nazadnje tole forum.finance.si/?m=...252&single napisal , da spet ne bo nesporazuma ...
MrRooky sporočil: 351
[#2695431] 30.01.18 15:02 · odgovor na: Endimion (#2695391)
Odgovori   +    1
[Endimion]
Zakaj sta zaenkrat vredna nic? Ker te firme ne ustvarjajo dodane vrednosti. Not yet anyway.

Skratka ta zeton je uporaben (in iz tega izhaja njegova lastna vrednost) lih toliko kolikor je uporaben kot sredstvo menjave. Ker od CargoX ne morem se nicesar kupiti in za to uporabiti zeton je dejansko njegova lastna vrednost nic.

Koliko pa je vreden na trgu je pa druga zgodba. Trgi vedno ocenjujejo prihodnost. Ce se prihodnja sedanjost ne bo ujemala z oceno sedanje prihodnosti se bo vrednost zetona uskladila s prihodnjo realnostjo. Ki pa jo ne poznamo.

Nima pa nujno povezave z obcim biznisom s katerim se izdajatelj ukvarja.

To je tako kot ce imas 100 delnic krke gres z izpiskom od BPH ja v lekarno pa probas placat z delnicami. Oni moment ti to en kurc pomaga. Moras lepo prodat a dobit evre in bos dobil nalgesine.

Si predstavljas svet kjer imas bone. Bone za mercator pa bone za tus pa bone za bauhaus a bone od gorenja a bone od Boscha..... Za vse. Ti zetoni so taki boni.

In pol pojdi v soboto na plac pa izmenjuj svoje bone za neke druge bone kolkr bos pac rabil... Se ti zdi to ucinkovito? Ker ti kojni in zetoni tocno to so.
Da je trenutno vreden nič, sem zapisal v oklepaju ;) Ko bo, (če bo) zadeva narejena, bo imel vrednost za plačevanje tovornih listov. Storitev naj bi bila cenejša za naročnika, če jo plača z njihovim toknom... Iz tega bi nekako sklepal, da bi jih na ICOtu pokupili:
a) špediterji in si s tem zagotovili nižjo ceno
b) špekulanti, ki računajo, da jih bodo kasneje prodali po višji ceni...
c) idioti, ki mislijo da lahko z njimi kupijo aspirin v lekarni ;) Verjetno ne, dopuščam pa tudi to možnost.

Bone za vse živo smo nekoč že imeli in kar dober črni trg se je razvil z njimi. Pa si ga ne želim še enkrat doživeti. Del plače v bonih, bencinski boni, pa neke obveznice, ko smo kupone pol v trgovinah unovčevali,...

Ja, utility tokni so točno to kar si napisal, neke vrste boni za točno določeno storitev. In ali jih kupiš, ker jih rabiš, ali pa kot špekulant. Isti drek, takole zelo poenostavljeno bi bil, če bi se en kino odločil, da izda svoj kriptič, ki ima vrednost ene vstopnice za ogled filma...in ta kriptič ima vrednost točno določeno: Ogled filma!

Upam, da takih kriptičev ne bo kdo izdajal, ker ne rabiš notri sto "smart contract" pogojev za izpolnitev nakupa vstopnice in ogleda filma. Za kino karto je enostavno zadosti "elektronska vstopnica". Kripto valuta, ali bon po tvoje, pa je daleč stran od elektronske vstopnice. Zaradi specifike blockchaina spodaj je prvo potratna pri elektriki, relativno draga da se vozi po ketnah gor in dol in za sabo vleče celo zgodovino od prvega dne naprej z vsemi vnešenimi pogoji, potrditvami, ki so lahko avtomatske-sprogramirane, da se sprožijo ob izpolnitvi točno določenih pogojev, ali pa od pooblaščene osebe, ki ima privatni ključ za potrjevanje dogodkov (pogojev) in je za potrditev nagrajena (pa to še ni rudarjenje!) in bla,bla,bla....

So storitve, ki bodo v obliki pametnih pogodb na ketnah bistveno hitrejše in bodo izključevale človeški faktor in njihove napake, so storitve, kjer bodo še vedno ljudje (npr.notarji, carina, špediterji) z privatnimi ključi potrjevali resničnost ali opravljen dogodek....in so storitve, ki so totalno brezvezne za to tehnologijo, se pa delajo ICOti in zbira denar, ker je to pač "in". Čez par let, bo zanimivo, ko velika večina vseh obljub danih v ICO ne bo uresničenih, zbrani denar pa bo že zdavnaj "izpuhtel" v plače in "marketinške dejavnosti po celem svetu"...

Si pa zelo želim, da bi bilo obvezno, da vsaka država članica ki uporablja eure za svoj proračun izda virtualno valuto za tekoče leto. Premajnajo toliko, kolikor so sprejeli v proračunu za naslednje leto ;) in v smart contractu zapisano, da do 31.12. se majnat ne da več ;) Veselica! Zmanjkalo bi denarja in za vsak kripto eurček proračuna RS bi v ketni točno videl kam je šel... No, to se bo zgodilo nikoli! Sliši se pa lepo ;)

Daleč od tega, da slepo zagovarjam kripto svet in tehnologijo ketne, so pa stvari, ki so laho na tej tehnologiji res uporabne. Treba pa je biti selektiven in zelo dobro načrtovati kaj ja in kaj ne, kje je smiselno in kje ne. Konec koncev je tehnologija blockchain obstajala in bila znana že pred Bitcoinom pa smo brez nje čisto solidno shajali ;) in nismo beležili vsakega odhoda na WC vanjo in naj tako tudi ostane.
0127HOLDI sporočil: 85
[#2695441] 30.01.18 15:38 · odgovor na: MrRooky (#2695431)
Odgovori   +    1
Prava smer razmišljanja brez pravega zaključka. Standardizirane enkratne transakcije tudi če so kompleksne so že večinoma digitalizirane nekatere tudi nekaj desetletij. Veriga je uporabna le v primeru da se ena "element" pojavlja v več zaporednih transakcijah in kjer sledljivost predstavlja dovolj veliki dodano vrednost v primerjavi s potratnostjo verige transakcij. Iz realnega sveta se spomnim zemljiške knjige in registra podjetij. Dopuščam možnost da obstaja še kaj drugega vseeno pa kot Rodbini velike dodane vrednosti v tehnologiji ne vidim ...
MrRooky sporočil: 351
[#2695447] 30.01.18 16:24 · odgovor na: 0127HOLDI (#2695441)
Odgovori   +    2
[0127HOLDI]
Prava smer razmišljanja brez pravega zaključka. Standardizirane enkratne transakcije tudi če so kompleksne so že večinoma digitalizirane nekatere tudi nekaj desetletij. Veriga je uporabna le v primeru da se ena "element" pojavlja v več zaporednih transakcijah in kjer sledljivost predstavlja dovolj veliki dodano vrednost v primerjavi s potratnostjo verige transakcij. Iz realnega sveta se spomnim zemljiške knjige in registra podjetij. Dopuščam možnost da obstaja še kaj drugega vseeno pa kot Rodbini velike dodane vrednosti v tehnologiji ne vidim ...
Razen registra podjetij, zemljiške knjige...Velike "stvari" ki so veliko vredne in trajajo kar en čas in je bistveno, da se ne fejka vpisov. Prvo kar mi pade na pamet:
Letalski in Ladijski vpisni list ;)-vsa zgodovina in vsi servisi, zavarovalne police (ladje nosijo malus seboj-se prenese z ladjo na novega lastnika ladje). Lahko damo tudi vsak avto v ketno, pa potem prevrti števec ;) ali dodaj servis za nazaj če lahko in še garantiraj, da si drugi lastnik (za sedmimi prej)

Zdravstveni karton: Od rojstva do smrti-z veliko poudarka na dostopnosti, preglednosti in kdo ima privatne ključe za vpoglede in vpise??? Meni so ga po srednji šoli izgubili pri pošiljanju od šolskega zdravnika k izbranemu zdravniku....in s tem je bilo noro problemov, zbiranja papirjev vsepovsod po bolnicah, ponovnih pregledov in mnenj (specifičen primer)

Za te navedene primere zadeva sploh ne bi bila pretirano energetsko potratna, saj se dogodki ne dogajajo vsake par sekund nekaj tisoč njih kot pri trgovanju na kriptotrgu in zahtevajo konstantno potrjevanje in zapisovanje v ketno...

Pravih zaključkov si pa ne upam delat, naredil jih bo čas! Ene XX bo čas povozil, drugi bodo uspešni v času. XX je lahko ICO, ideja, projekt,...
ty sporočil: 244
[#2695465] 30.01.18 19:25 · odgovor na: MrRooky (#2695381)
Odgovori   +    2
Kako je lahko kriptič od Viberate NIČ?
Kako je lahko kriptič od Cargo X NIČ? Če z njihovim toknom plačam tovorni list z discontom? (ne še sedaj, ampak ko bo (če bo) zadeva našraufana, trenutna vrednost je res "obečanja ludom radovanja", ampak če projekt speljejo, se bo obrnilo in bo kriptič imel vrednost)

Lepo prosim sedaj enega znalca, da mi odgovori. Podobno vprašanje sem enkrat že zastavil, pa mi ni nihče odgovoril...
Dokler je za kriptič možno nekaj iztržiti, njegova vrednost dejansko ni nič. Je pa verjetnost da bo nekaj vreden čez pet let, zelo majhna. Praktično vsi se strinjamo da 90% današnjih kriptičev v treh letih ne bo več.

Kriptiče (ICO) primerjate tudi z delnicami. Res je da tudi nekaj delniških družb vendar je pa ta odstotek bistveno manjši kot bo pri kriptičih in so zato delnice neprimeljivo manjša loterija in kot taka sprejemljiva za resne vlagatelje, ne samo za špekulant.

Pa še primerjava z zlatom. Tudi to je sicer vredno kolikor je za njega mogoče iztržiti, vsekakor pa ima vedno tudi neko notranjo vrednost. Spomnite se samo ljudi, ki so si med vojno z zlatom rešili življenja. Kaj pa bi počel s kriptiči med vojno,
pa bog ne daj da bi kdaj prišlo do nje. Toliko o hranilcih vrednosti. Ne bodo vedno idealne razmere...
ty sporočil: 244
[#2695469] 30.01.18 19:34 · odgovor na: (#2695450)
Odgovori   +    0
[rename]
Se strinjam, ampak kot sem napisal Wulfeju: za vse te "biznis kejse" že sedaj obstajajo aplikacije, ki zagotavljajo verodostojnost, trajnost, nespremenljivost.
Rad bi slišal za kakšno uporabno in dokaj kompleksno aplikacijo na blockchain-u ki je v public domeni. Takšne aplikacije so bistveno kompleksnejše od aplikacij na klasičnih centralnih bazah in ne vem zakaj bi imela javna uprava interes po takšnih aplikacijah ki so zelo težko obvladljive, prinesejo pa bore malo. V kataster naprimer že danes dokaj lahko pogledaš, res pa je da je tudi tukaj še precej potrebno narediti.

Strani: 1