Izbrani forum: Borza

Izbrana tema: Davek - izvršitev call opcije

Strani: 1

anon-30270 sporočil: 12
[#2634608] 02.01.17 14:23
Odgovori   +    0
Pozdravljeni,

rad bi naredil exercise call opcije (izvršil nakupno pravico do delnic). Kako je pri tem z davkom?

Googlam, ampak brez posebnega uspeha. V bistvu me zanima ali durs obravnava izvršitev opcije kot odsvojitev in je zato obdavčena (torej, kot da bi prodal opcijo in nato kupil nove delnice po tržni ceni), ali pa se samo spremeni davčna osnova za pridobljene delnice?

Hvala
FIN-535850 sporočil: 16
[#2634643] 03.01.17 08:08 · odgovor na: anon-30270 (#2634608)
Odgovori   +    0
Pozdravljen,

Kakor sem jaz seznanjen so obdavčene vse odsvojitve vrednostnih papirjev. Nažalost v naši državni tako imenovano ¨traidanje¨ ni zaželjeno. Glede na to, da so davčne vrednosti za takšno početje tako visoke, menim, da bi bilo tako početje na meji norosti. Modri vlagatelji vlagajo za obdobje 20 let in več, špekulanti in sponzorirani fantje wall streeta pa malo drugače.
anon-30270 sporočil: 12
[#2634772] 04.01.17 11:24 · odgovor na: (#2634717)
Odgovori   +    0
Če izvršiš call opcijo, ne gre za odsvojitev.
Da. To je smiselno in tako je v tujini.

Za odsvojitev bi moral po zakonu doseči izgubo ali dobiček (9. člen ZDDOIFI). Davčna osnova pridobljenih delnic pa postane strošek opcije + izvršitvena cena (exercise price).

Primer: plačam 5 EUR za call opcijo, da kupim delnico po 10 EUR. Če izvršim opcijo je moja cena (in davčna osnova) 5 + 10 = 15 EUR na delnico.

Na dursu pa sem izvedel, da izvršitev obravnavajo kot odsvojitev call opcije in pridobitev delnic po izvršitveni ceni. To pomeni, da si na koncu obdavčen za dobiček, ki ga ni bilo.

Primer: plačam 5 EUR za call opcijo, da kupim delnico po 10 EUR. Ko izvršim opcijo, je cena delnice 16 EUR in cena opcije 16 - 10 = 6 EUR na delnico.

Durs meni, da sem dosegel z opcijo dobiček 6 - 5 = 1 EUR na delnico in pridobil delnice po 10 EUR na delnico.

Cena delnice nato zraste za 1 EUR in jaz jih prodam. Durs meni, da sem dosegel še 17 - 10 = 7 EUR dobička na delnico.

Skupaj torej plačam davek na 8 EUR "dobička" na delnico. V resnici sem zaslužil 17 - 15 = 2 EUR na delnico.

Neverjetno. Lahko prosim kdo iz izkušnje potrdi, kako durs obravnava izvršitev opcije? Kakšen link, kjer bi lahko izvedel več?

-tulula
mimoidoci sporočil: 5.987
[#2634811] 04.01.17 14:49 · odgovor na: anon-30270 (#2634772)
Odgovori   +    0
[tulula]
> Če izvršiš call opcijo, ne gre za odsvojitev.
>

Da. To je smiselno in tako je v tujini.

Za odsvojitev bi moral po zakonu doseči izgubo ali dobiček (9. člen ZDDOIFI). Davčna osnova pridobljenih delnic pa postane strošek opcije + izvršitvena cena (exercise price).

Primer: plačam 5 EUR za call opcijo, da kupim delnico po 10 EUR. Če izvršim opcijo je moja cena (in davčna osnova) 5 + 10 = 15 EUR na delnico.

Na dursu pa sem izvedel, da izvršitev obravnavajo kot odsvojitev call opcije in pridobitev delnic po izvršitveni ceni. To pomeni, da si na koncu obdavčen za dobiček, ki ga ni bilo.

Primer: plačam 5 EUR za call opcijo, da kupim delnico po 10 EUR. Ko izvršim opcijo, je cena delnice 16 EUR in cena opcije 16 - 10 = 6 EUR na delnico.

Durs meni, da sem dosegel z opcijo dobiček 6 - 5 = 1 EUR na delnico in pridobil delnice po 10 EUR na delnico.

Cena delnice nato zraste za 1 EUR in jaz jih prodam. Durs meni, da sem dosegel še 17 - 10 = 7 EUR dobička na delnico.

Skupaj torej plačam davek na 8 EUR "dobička" na delnico. V resnici sem zaslužil 17 - 15 = 2 EUR na delnico.

Neverjetno. Lahko prosim kdo iz izkušnje potrdi, kako durs obravnava izvršitev opcije? Kakšen link, kjer bi lahko izvedel več?

-tulula
A lahko najprej poveš, zakaj boš opcijo na delnice izvršil, ne pa je zgolj prodal?
anon-30270 sporočil: 12
[#2634813] 04.01.17 14:57 · odgovor na: (#2634782)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: anon-30270 04.01.2017 15:00
Pa si jih vprašal, kakšna pravno podlago ima FURS za takšno prakso?
Dobil sem posplošen odgovor. ZDDOIFI - Zakon o davku od dobička od odsvojitve izvedenih finančnih instrumentov. Bolj natančni niso bili.
bc123a sporočil: 48.253
[#2634815] 04.01.17 15:05 · odgovor na: mimoidoci (#2634811)
Odgovori   +    0
[mimoidoci]
A lahko najprej poveš, zakaj boš opcijo na delnice izvršil, ne pa je zgolj prodal?
Tudi mene to zanima. Ker velliiiko preprosteje bi bilo opcijo prodati, pa je zadeva povsem davcno jasna.

Vsekakor si mislim, da FURS ne bo pustil interpretacije da opcijo "izvrsis" zastonj, potem pa obravnavas samo poznejsi dobicek/izgubo po precej nizji davcni stopnji.
mimoidoci sporočil: 5.987
[#2634839] 04.01.17 17:27 · odgovor na: bc123a (#2634815)
Odgovori   +    3
[bc123a]
> [mimoidoci]
> A lahko najprej poveš, zakaj boš opcijo na delnice izvršil, ne pa je zgolj prodal?

Tudi mene to zanima. Ker velliiiko preprosteje bi bilo opcijo prodati, pa je zadeva povsem davcno jasna.

Vsekakor si mislim, da FURS ne bo pustil interpretacije da opcijo "izvrsis" zastonj, potem pa obravnavas samo poznejsi dobicek/izgubo po precej nizji davcni stopnji.
Jap. Svet je preprost, ker nikomur ne pade na pamet, da bi premik cene derivativa (opcija, futures) obdavčil po drugi stopnji (celo dvakratni) kot premik cene underlyinga (delnice).

Pri nas žal nihče ni razmišljal, kaj je definicija in namen derivativov. Posledično se je zadeva vsebinsko, zakonsko in seveda tudi davčno povsem izrodila. Zato pravila obdavčitve ne morejo biti ne logična, ne enolično razumljiva. Poslovanje z derivativi v takem bantustanu tudi nima smisla.

Za razliko od črta, bi jaz tule dodal še "tojemožnosamoprinas"...

Strani: 1