Izbrani forum: Borza

Izbrana tema: Davek - izvršitev call opcije

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-30270 sporočil: 12
[Borza] Tema: Davek - izvršitev call opcije
[#2634772] 04.01.17 11:24 · odgovor na: (#2634717)
Odgovori   +    0
Če izvršiš call opcijo, ne gre za odsvojitev.
Da. To je smiselno in tako je v tujini.

Za odsvojitev bi moral po zakonu doseči izgubo ali dobiček (9. člen ZDDOIFI). Davčna osnova pridobljenih delnic pa postane strošek opcije + izvršitvena cena (exercise price).

Primer: plačam 5 EUR za call opcijo, da kupim delnico po 10 EUR. Če izvršim opcijo je moja cena (in davčna osnova) 5 + 10 = 15 EUR na delnico.

Na dursu pa sem izvedel, da izvršitev obravnavajo kot odsvojitev call opcije in pridobitev delnic po izvršitveni ceni. To pomeni, da si na koncu obdavčen za dobiček, ki ga ni bilo.

Primer: plačam 5 EUR za call opcijo, da kupim delnico po 10 EUR. Ko izvršim opcijo, je cena delnice 16 EUR in cena opcije 16 - 10 = 6 EUR na delnico.

Durs meni, da sem dosegel z opcijo dobiček 6 - 5 = 1 EUR na delnico in pridobil delnice po 10 EUR na delnico.

Cena delnice nato zraste za 1 EUR in jaz jih prodam. Durs meni, da sem dosegel še 17 - 10 = 7 EUR dobička na delnico.

Skupaj torej plačam davek na 8 EUR "dobička" na delnico. V resnici sem zaslužil 17 - 15 = 2 EUR na delnico.

Neverjetno. Lahko prosim kdo iz izkušnje potrdi, kako durs obravnava izvršitev opcije? Kakšen link, kjer bi lahko izvedel več?

-tulula

Vse ocene tega sporočila:

Ni nobene :(