Izbrani forum: Odklop

Izbrana tema: Špeckahlanje

Strani: 1 ... 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 ... 57

rava sporočil: 266
[#2804124] 21.11.19 13:35 · odgovor na: (#2804112)
Odgovori   +    5
Ma ne, sam zmer ko vidim blodnje o tem kako bomo s superduper strateškim turizmom namlatili težke meljarde tud če čisto nič drugega ne počnemo, mi kr živci skakat začnejo.

Je pa problem v tem, ker so na to propagando začeli nasedati tud čist resni in trezni ljudje.

Mi zadnjič en razlaga kako bo v krajevni turistični ponudbi naredil bum in ponudil ogled svojih krav, k eno spešl sorto fura in kok bo to fajn biznis. A veš tist k se lahk samo z nečim težkim po glavi kresneš. Luba duša, pa koga na tem svetu brigajo tiste tvoje krave razen znalcev, ki se zastopijo in bi jih itak šli pogledat tud če jih ne bi bilo v krajevni turistični ponudbi. Totalno avtistični in nezmožni realne presoje kok smo res zanimivi na turističnem zemljevidu.

Za resno masovko rabiš hudo atraktivno okolje, fajn plaže itd, teh pa nimamo.
Tržit smo začeli hribe, ki so res ratali tumač obljudeni. Seveda pa ne znamo pokasirat. Rezultat je ta, da je treba reševat 5 zaplezanih cepcev na dan, katerih reševanje tolk košta, kot keša prinese par sto drugih gostov. Poleg tega so zdaj začela na veliko jamrat planinska društva, da bi morala država obnovit koče, ker oni nimajo dnarja. Kaj to pomeni - samo to, da ne morejo tok pokasirat, da bi not dobili lastno ceno produkta, ker če v cenah nimajo amortizacije objekta in opreme, je pol vse skup ena velika bula.
Pa še se najdejo eni, ki blodijo z nekimi multiplikatorji, realnost je pa dejansko taka k una Črtova "delamo zgubo po komadu, ampak bomo pa s količino not prnesl".

Pa recimo, da v nulo skopiramo tisti švicarski produkt z vsemi storitvami enake kakovosti kot švicarske, kjer je treba za letovanje froca plačat 8.000 chf ali več. Kdo bo dal froca sem? Noben. Zaradi tega, ker komplet švicarski turizem priklopljen na druge panoge, ki državi bildajo dodano vrednost, ugled itd.
Kot pravijo v članku “Twenty percent of the camp is sold because it is in Switzerland”.

Turizem je prov fajn obstranska dejavnost, ampak glavni biznis morajo furat druge panoge. K recimo pride en naloudan Arabec kej rihtat v banko, ga mimgrede popedenajo in solidno olupijo še hotelirji.
Zaradi tega turizem pri nas ne sme in ne more bit strateški.

Kako se pa Slovencem, ki mislijo da bodo cel svet in ful dnarja dobili na trnek kranjsko klobaso to dopove, pa nimam pojma.
anon-207617 sporočil: 6.899
[#2804125] 21.11.19 13:38 · odgovor na: (#2804026)
Odgovori   +    0
[abohte]
> [rava]
> Cela država je prepričana, da bomo s turizmom prilezli do avstrijskega standarda.
> Pa bomo figo.
> Turizem strateška panoga ne more bit, ker je to po defaultu panoga z nizko dodano vrednostjo, če se ga greš tako kot mi pa sploh.

Ko bomo od Države odvisni, ali pride k nam Yaskawa, bomo v velikih težavah.
Slovenija je skroz etatisticna drzava. Ce se elita odloci da bomo spodbujali car sharing bo pac carsharing, ce pa bi se odlocili zgraditi verigo izobrazevalnih ustanov za razvoj ekonomske teorije Ronalda Reagana, bi bilo pa to :-).

Tako da mi smo se kako "od drzave odvisni", v smislu ali se bo kot "strateske" (kar v prevodu pomeni "dolgorocno politicno spodbujane in delno subvencionirane") panoge prepoznavalo nisne roboticarje ali turizem, ali proizvodnjo hladilnikov ali karkoli.

Vprasanje, ali je domet slovencev turizem ali morda kaj vec (ali kaj manj), je resno vprasanje. Odgovor najbrz ni 1 ali 0, pac pa V KAKI MERI usmerjati maso v ene ali druge dejavnosti? Ce je dodana vrednost slo turizma res ze sedaj pod Slo povprecjem, utegne rava imeti prav, in je slovenske samomorilske zapite kmetavzarje bolje uciti tehnike in dela s tehniko, kot pa turizma in dela s strankami.

Ce kmetavzarja naucis delat s cnc masino, lahko ostane kmetavzar pa ima vseeno visoko dodano vrednost. Kot denimo srpokladivarji ki radi jamrajo na pricujocem forumu.

Po drugi strani, Skoti so naredili dokaj dober posel s turizmom, in so ena ultra dezevna in oblacna vukojebina. Je pa res da jim socialo anglezi placujejo in da imajo najvisji standard v Edinburghu kamor se steka javnosektoraski denar, medtem ko highlands hilbillyji s turizmom krepko zaostajajo za ostalimi regijami.
rava sporočil: 266
[#2804129] 21.11.19 13:56 · odgovor na: (#2804127)
Odgovori   +    2
Jaaaaaaaaa

Na konc fure pa postavit klasične slovenske novinarke, ki totalno ne kapirajo, da so ljudje samo prijazni in na polno delat takele intervjuje za osrednje informativne oddaje, da se bilda mentaliteta strateškega turizma

Q: "Kakšna se vam zdi Slovenija, kako ste se počutili"
A: "Slovenija je oh in joh čudovita, košček raja, domorodci čudoviti, bla bla bla"
Q: "Koliko časa pa ste bili pri nas?"
A: "Tri dni"
Q: "A boste še prišli?"
A: "Absolutno, Slovenija bo vedno v mojem srcu in vedno se bom vračal"
(pol ga pa nikol več ni sem)

:)))))
najobj sporočil: 31.920
[#2804130] 21.11.19 14:02 · odgovor na: rava (#2804107)
Odgovori   +    0
[rava]
Dej, se slišimo, ko od očitno burnega vikenda k sebi prideš in boš sposoben prebrat tisto kar piše.
... OK, se slišimo, ko boš ti sposobna razumet, kaj si sama napisala ...

P.S.: če bi ti kje z eno samo besedo napisala, kaj namesto nizke dodane vrednosti bodo delali ljudje, ki kaj drugega kot nizke dodane vrednosti zaradi svojih naravnih omejitev niso sposobni delat - vsi nis(m)o za Yaskawo, za cigle prelagat pa tudi ne - se sploh ne bi oglasil ... aja, sem mislil, da so se po 30 letih ljudje končno zbudili in skontali, da Slovenija nikoli ne bo druga Švica, pa sem se očitno zmotil, ker nekateri še vedno sanjate ...
rava sporočil: 266
[#2804137] 21.11.19 14:28 · odgovor na: anon-207617 (#2804125)
Odgovori   +    1
Turizem je mal zajebano merit, ker dejavnost turizma nikjer ni statistično obdelana kot celota.
Najboljši približek je dejavnost Gostinstvo v katerega so zajeti oštarije, kafiči, hoteli, kempi, terme, gorske koče - skratka komplet strežba in nastanitve vseh sort.
Nimaš pa not sendvičev, ki jih ruzakarji kupijo v štacuni in nam baje prinašajo bogastvo :)))), pol ni not dejavnosti turističnih agencij, ki po statistiki pašejo med posredniške storitve, ni prevozov, pa še kaj bi se našlo.

Samo taglavni delež, ki ga pokasiramo so pa vseeno strežba in nastanitve in tist je res bogo, tud če upoštevaš, da je še zmer kakih 10, 15% pokasiranega v kešu in gre mim bilanc. Kej več pa po moje niti ne.

Cifre, ki sem jih povedala, so pa iz ajpesovega letnega poročila o poslovanju gospodarskih družb za leto 2018, k je bilo kao tud rekordno turistično leto - pa sej mi itak zmer same rekorde tolčemo :))))

Kok je pa dodana vrednost dejavnosti Gostinstvo na Škotskem nimam pojma, sam če pravš da je tud tam bolj revšna nevem kake bogatije ne more bit kljub temu, da znajo verjetno boljš zakasirat kot mi.
anon-207617 sporočil: 6.899
[#2804145] 21.11.19 15:43 · odgovor na: rava (#2804137)
Odgovori   +    2
Zadnja sprememba: anon-207617 21.11.2019 15:47
[rava]

Kok je pa dodana vrednost dejavnosti Gostinstvo na Škotskem nimam pojma, sam če pravš da je tud tam bolj revšna nevem kake bogatije ne more bit kljub temu, da znajo verjetno boljš zakasirat kot mi.
Na skotskem je turizem nesto izmedju, pa kar fajn kasirajo. Sklepam pa iz povprecnih regionalnih dohodkov, ker je dokaj jasno, katere regije so turisticno usmerjene. Definitivno imajo v Aberdeenu (nafta) in Edinburghu (provincialna prestolnica) vec denarja kot v highlandsih, je pa res da turisticni highlandsi zadnje sirotinje tudi niso: www.ippr.org/files/n...ug2015.png

Hkrati pa je treba vedeti, da v teh hribih zivi zelo zelo malo ljudi, in se ta masa turistov porazdeli na malo prebivalstva. Najbrz ne mores met 100 prebivalcev na km2 in da vecina dobro zivi od turizma.

Se ena anekdota glede turizma kot industrije; ko sem klical hotel na otoku Skye (orto skotsko narecje) me je zena vprasala, kok je bil naglas gospe na telefonu... in sem rekel "ja kaksen le? Poljski seveda." Z razlogom so kelnerji v ljubljani sipci in bosanci. Dodana vrednost pac.

Turizem je na skotskem 5% bdp in 7% zaposlitev. Pa imamo slovenci vsaj 20 let resnega dela, da bi znali tako kasirat kot danes skoti.
pobalin sporočil: 14.456
[#2804293] 22.11.19 12:41 · odgovor na: rava (#2803759)
Odgovori   +    1
[rava]
Ja sej zarad tega pizdim.
Ma, ti pizdiš (tako kot drugi), ker ti to paše. Sem pridemo pizdit, da si zluftamo butice ali pa namesto čika... :-P
Cela država je prepričana, da bomo s turizmom prilezli do avstrijskega standarda.
Ne spinanja profesionalnih turist birokratov in politikantov enačit s celo državo. Se mi zdi, da so včasih stvari lahko tako banalne, da bolj ne morejo biti. Odvzemi iz strateške enačbe vsako šansko za razna EU sredstva, ki se jih reciklira skozi pajdaška in interesne mreže, pa izgubiš praktično vso strateškost.
Turizem strateška panoga ne more bit, ker je to po defaultu panoga z nizko dodano vrednostjo, če se ga greš tako kot mi pa sploh.
Ravno zato, ker je strategija v bistvu nekako zaposlit sirotinjo in neuporabno študentarijo, ker čisto za vse pa v javnem sektorju res ni placa/denarja.
Je pa mal novinarjev, ki bi bili sposobni pogledat kakšne bedne plače so tam kjer je glavna panoga v gospodarstvu turizem, pa majo neskončno boljše lokacije kot mi.
Hja, glavna in strateška ni isto. Ker pri nas turizem (mogoče na srečo) ne more biti glavna, je pač strateška panoga. Ena milijardica prihodkov gor ali dol, važno da rastemo.
Yaskawe pa take zadevščine bi morale biti strateške, turizem pa tko enmal za zraven.
Najbolj strateško bi moralo biti razbijanje vsake fame, razkrivanje vsakega blefa, bezanje v vsako nebulozo itn.
pobalin sporočil: 14.456
[#2804298] 22.11.19 12:54 · odgovor na: najobj (#2803762)
Odgovori   +    0
[najobj]
BTW, tudi v Sloveniji smo prekinili sodelovanje z Britanci pri frekanju plina, pa smo hvalabogu v EU in noben ni odstavil našega dosmrtnega kralja instagrama
Za moj okus si preveč nemaren pri podrobnostih. Barbiko bi lahko primerjal z Moralesom, če bi si za vsako ceno poskušal izposlovati (izsiliti) še tretjo kandidaturo in izvolitev. Tega še Putin ni storil, ampak se je prekanjeno dal parkirati na drug državni fotelj, nakar se je spet lahko potegoval za prvega.
vsekakor pa naliman članek pritrjuje mojim domnevam, da je litij razlog za "demokratizacijo" Bolivije ...
Mora biti fino, ko so enolični odgovori vedno tako lepo na dlani... Saj je čisto nemogoče, da bi bil litij povod ali razlog za avtokratizacijo, razvoj kulta nepogrešljivost Moralesa, posle Eva Evo pa vse to.
pobalin sporočil: 14.456
[#2804312] 22.11.19 13:23 · odgovor na: rava (#2804076)
Odgovori   +    1
[rava]
Yaskawo sem dala kot primer v kero smer bi morali it. Če bo v okolju X yaskaw, po možnosti takih, ki bodo imele sedež in razvoj tle, bo šlo tudi kmetom dobro.
Veliko takih firm vleče gor vse živo v okolju.
V primerjavi z MojoDeželo ima Italija robotiko (Comau) in turizem (z agro-prehransko panogo vred) razvita v stratosferske višave, pa se jim ne cedita samo med in mleko.
Aha, teli backpackerji, ki zdaj po Ljubljani štalo delajo, nas bodo katapultirali v orbito, ker bodo tle v štacuni kupili sendvič.
Ne bekpekerji ampak Azijci, ki v DM nasproti Rotovža za flaširano vodo, razne vitaminske dodatke ipd. porabijo več časa in denarja kot v katerikoli hiši über kranjske kulinarike.
Đizs, tista 1 gostilna ima najboljšo kuharico NA SVETU, ki se zna odlično prodajat po tujih medijih, promocija ji štima kot malokomu itd.
Pa niti ona ne seže do povprečne slovenske dodane vrednosti na zaposlenega.
Mogoče pa bi, če bi med vsemi silnimi agrobiznis podjetniki imeli kakšnega, ki bi znal na račun njene slave vsaj po celi EU prodajati svoje izdelke. Ampak ne, naši tranzicijsko kapitalski übergeniji so prodali največje prehranske firme in blagovne znamke tujcem, zdaj pa davkoplačevalci namesto nadzora higiene/kvalitete/porekla/cen hrane plačujemo nacionalistično agitacijo in propagando "boljša kakovost".
Pol se pa zamislite nad našim konceptom, ki temelji na cimerfrej in kranjski klobasi, pa se prašte, če boste tud lahko tolk pokasirali.
Zamislil sem se do skrajnih globočin te nadvse originalne in umestne primerjave s Švico. Le kako ti je prišla na misel...? :-P
pobalin sporočil: 14.456
[#2804321] 22.11.19 13:41 · odgovor na: pobalin (#2804312)
Odgovori   +    1
Ni moja navada, da bi se prav veliko strinjal z raznimi uredniki in urednicami katerekoli probvenience, ampak tale del Repovževega uvodnika v Mladini se mi pa zdi antološki, ker izgleda tako kruto resnično kot Črtova črtica o Slovenija republjik. Vsaka podobnost z EU podprtima projektoma proslule kanalizacije preko vodovarstvenega območja, "ki je bil načrtovan že pred XX leti", in enako davno v socializmu "načrtovane" prenove/prezidave Cukrarne je zgolj naključna.
Nato je prišel minister Goran Klemenčič, ki je med navedenimi razlogi končno poudaril bistvenega: za gradnjo zapora naj bi dobili evropska sredstva. Na tej točki se bomo ustavili. Ko se na ravni unije pripravlja finančna perspektiva (kar je dejansko večletni proračun unije), vse države predstavljajo načrte in želje za posamezna področja, nato pa v neki točki sledi razrez sredstev. Iz Bruslja so dejansko dobili odgovor, da lahko v tej finančni perspektivi za te namene porabijo 50 milijonov evrov. In kaj so potem naredili vrli uradniki na ministrstvu za pravosodje? Množili so in delili. Namreč, Evropska unija takšne projekte sofinancira s 75 odstotki celotne investicije. Osnova je torej 50 milijonov evrov iz Bruslja. Nato so uradniki izračunali, da mora država k projektu primakniti svojih 25 odstotkov oziroma 16 milijonov evrov (in tako prišli do 68 milijonov evrov čez palec), da dobijo vseh 50 milijonov evrov evropskih sredstev. Tako je nastala cena zapora Dobrunje. Ne iz ocene stroškov investicije, ampak nasprotno – iz tega, koliko denarja je največ mogoče porabiti.
www.mladina.si/19428.../denar-je/
pobalin sporočil: 14.456
[#2804325] 22.11.19 13:58 · odgovor na: pobalin (#2804321)
Odgovori   +    0
Naj k debati o strateškem turizmu dodam še citat iz Dela, ki kaže zadržano navdušenje nad Michelinu v Sloveniji namenjenim državnim milijončkom evrčkov.
Kulinarika postaja eden od paradnih konjev slovenskega turizma. Eden od vrhuncev se ji obeta marca prihodnje leto, ko bomo dobili gastronomsko »biblijo« – sloviti Michelinov vodnik. V promocijo in razvoj gastronomije bo Slovenska turistična organizacija (STO) skupaj z DDV vložila dober milijon evrov.
Ker vložek ni majhen, je upravičeno vprašanje, kam konkretno bodo vložili denar in kaj (če sploh) bodo od te promocije imele tudi manjše, slabše razvite slovenske regije. Kot pojasnjujejo, so v omenjeni znesek zajete »aktivnosti globalne promocije, se pravi različne marketinške aktivnosti in dogodki, povezani z odnosi z javnostjo, objavo rezultatov, kreiranjem novih uredniških vsebin, objavo vsebin na Michelinovih digitalnih platformah in družbenih omrežjih ter licenčnino za uporabo vsebin v komunikacijskih kanalih STO«.
Izsledki globalne spletne raziskave Identifikacija tržnega potenciala je pokazala, da je uživanje v dobri hrani in pijači glavni motiv za izbiro kraja, kjer bodo počitnikovali, pri 31 odstotkih Avstrijcev, 29 odstotkih Britancev, 23 odstotkih Nemcev ter 21 odstotkih Nizozemcev in Rusov.
Manevrski prostor za nadaljnjo rast seveda je. Ne le pri prepoznavnosti Slovenije kot vrhunske gastronomske destinacije, za kar sta nekoliko že in še bosta poskrbela Michelin in Gault&Millau, pač pa tudi pri izpostavljanju manjših proizvajalcev, turističnih kmetij in vinskih kleti – produktov z elementi butičnosti, v kar je usmerjen slovenski turizem.
www.delo.si/novice/s...49667.html
Dodal bi samo čudenje nad dejstvom, da se hvalimo s promocijo MojeDeželne gastronomije skozi dva francoska brenda, a v navedbi motivov turistov Francozi niso niti omenjeni...
najobj sporočil: 31.920
[#2804351] 22.11.19 15:27 · odgovor na: pobalin (#2804298)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: najobj 22.11.2019 15:27
[pobalin]
> [najobj]
> BTW, tudi v Sloveniji smo prekinili sodelovanje z Britanci pri frekanju plina, pa smo hvalabogu v EU in noben ni odstavil našega dosmrtnega kralja instagrama

Za moj okus si preveč nemaren pri podrobnostih. Barbiko bi lahko primerjal z Moralesom, če bi si za vsako ceno poskušal izposlovati (izsiliti) še tretjo kandidaturo in izvolitev. Tega še Putin ni storil, ampak se je prekanjeno dal parkirati na drug državni fotelj, nakar se je spet lahko potegoval za prvega.

> vsekakor pa naliman članek pritrjuje mojim domnevam, da je litij razlog za "demokratizacijo" Bolivije ...

Mora biti fino, ko so enolični odgovori vedno tako lepo na dlani... Saj je čisto nemogoče, da bi bil litij povod ali razlog za avtokratizacijo, razvoj kulta nepogrešljivost Moralesa, posle Eva Evo pa vse to.
... čuj, če mi ti ne bi povedal, da je pokojna, bi zdaj spet Strojanovo Elko omenil, ker mi je res vseeno, kdo je v Boliviji predsednik, če seveda ni "demokratično" nastavljen od "vesekoga" zaradi "vesečesa" ...

P.S.: raje bom nehal s svojim enoličnim pogledom na izkoriščanje gospodarskih potencialov Južne Amerike, ker me zaradi širine svojega pogleda narobe razumeš oziroma tebe sploh ne zanima in ne vidiš tega, kar zanima mene in kar vidim jaz ... khmm, in kar za razliko od njegove mehke variante v Evropi za neposlušne v Južni Ameriki vedno bolj postaja kolonializem v obliki, ki smo ga poznali iz zgodovinskih knjig ...
pobalin sporočil: 14.456
[#2804391] 22.11.19 18:32 · odgovor na: najobj (#2804351)
Odgovori   +    0
[najobj]
P.S.: raje bom nehal s svojim enoličnim pogledom na izkoriščanje gospodarskih potencialov Južne Amerike, ker me zaradi širine svojega pogleda narobe razumeš oziroma tebe sploh ne zanima in ne vidiš tega, kar zanima mene in kar vidim jaz ...
Čuj, saj tudi meni je marsikaj od Moralesove politike všeč in marsikatera praksa Amerov mrzka, a najbolj mrzko mi pa je instant črnobelo slikanje vsake situacije. V to se zmeraj rad pobalinsko vtaknem. Situacija je složena, raznih razlogov in povodov pa ne manjka.

Euronews je objavil nekaj več razglabljanja o tezi, da je Morales moral spokati zaradi tujih apetitov po litiju, ki po mojem spada v isti koš kot druga teza, da so ga odstranili zaradi njegove vztrajne obrambe pridelave koke.
After the resignation of Bolivian President Evo Morales earlier this month, a new conspiracy theory has gained momentum on social media. It claims the ousting of Bolivia's first indigenous leader was orchestrated by the United States to control the exploitation of lithium in the country.
Morales fled to Mexico under pressure from protests, allies, the police and the military, over allegations of rigging an October election
www.euronews.com/201...th-lithium
Spodaj je še link na en malo daljši read o Moralesu v NYRB, pred njim pa predstavitev avtorja članka.
Jim Shultz is the founder and executive director of The Democracy Center, a nonprofit that tackles issues of social, economic, and environmental justice, with a focus on Latin America. Working for the organization, he lived from 1998 to 2017 in Cochabamba, Bolivia, where he also served as president of an orphanage. He is a co-author and co-editor of Dignity and Defiance: Stories from Bolivia’s Challenge to Globalization (2008) and the author of the forthcoming memoir My Other Country: Nineteen Years in Bolivia. (November 2019)
www.nybooks.com/dail...o-morales/
najobj sporočil: 31.920
[#2804464] 23.11.19 13:40 · odgovor na: pobalin (#2804391)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: najobj 23.11.2019 13:42
[pobalin]
> [najobj]
> P.S.: raje bom nehal s svojim enoličnim pogledom na izkoriščanje gospodarskih potencialov Južne Amerike, ker me zaradi širine svojega pogleda narobe razumeš oziroma tebe sploh ne zanima in ne vidiš tega, kar zanima mene in kar vidim jaz ...
Čuj, saj tudi meni je marsikaj od Moralesove politike všeč in marsikatera praksa Amerov mrzka, a najbolj mrzko mi pa je instant črnobelo slikanje vsake situacije. V to se zmeraj rad pobalinsko vtaknem. Situacija je složena, raznih razlogov in povodov pa ne manjka.

Euronews je objavil nekaj več razglabljanja o tezi, da je Morales moral spokati zaradi tujih apetitov po litiju, ki po mojem spada v isti koš kot druga teza, da so ga odstranili zaradi njegove vztrajne obrambe pridelave koke.

> After the resignation of Bolivian President Evo Morales earlier this month, a new conspiracy theory has gained momentum on social media. It claims the ousting of Bolivia's first indigenous leader was orchestrated by the United States to control the exploitation of lithium in the country.
> Morales fled to Mexico under pressure from protests, allies, the police and the military, over allegations of rigging an October election
> www.euronews.com/201...th-lithium

Spodaj je še link na en malo daljši read o Moralesu v NYRB, pred njim pa predstavitev avtorja članka.

> Jim Shultz is the founder and executive director of The Democracy Center, a nonprofit that tackles issues of social, economic, and environmental justice, with a focus on Latin America. Working for the organization, he lived from 1998 to 2017 in Cochabamba, Bolivia, where he also served as president of an orphanage. He is a co-author and co-editor of Dignity and Defiance: Stories from Bolivia’s Challenge to Globalization (2008) and the author of the forthcoming memoir My Other Country: Nineteen Years in Bolivia. (November 2019)
> www.nybooks.com/dail...o-morales/
... eh, jaz nimam pojma, kaj je Morales naredil koristnega za Bolivijo, razen da je v času njegove komunistične diktature imela država eno najvišjih stopenj gospodarske rasti, revščino pa so prepolovili, ko pa sem v totem www.rtvslo.si/svet/s...udi/505099 članku prebral podnaslov "Po odhodu Moralesa takoj sprememba zunanje politike" s strani samooklicane in od Američanov v istem trenutku priznane predsednice Jeanine Áñez, pa se svojemu "črnobelemu" pogledu - Morales sploh ni pomemben - na Bolivijo enostavno ne morem upreti in njen sovražen odnos en.wikipedia.org/wik...ontroversy do izrazito večinskih prvotnih prebivalcev Bolivije, ki jih je nova "demokratična" oblast skupaj z Moralesom dobesedno izbrisala iz političnega in gospodarskega življenja njihove domovine, je zgolj pika na i ...

P.S.: kot je napisal Jim Shultz v svojem čustvenem članku, je v Boliviji situacija složena, raznih razlogov in povodov ne manjka, vsekakor pa je glede na dosedanje zgodovinske izkušnje za složeno situacijo skrit ekonomski interes "vesekoga" ...
pobalin sporočil: 14.456
[#2804682] 25.11.19 11:51 · odgovor na: najobj (#2804464)
Odgovori   +    0
[najobj]
predsednice Jeanine Áñez, pa se svojemu "črnobelemu" pogledu - Morales sploh ni pomemben - na Bolivijo enostavno ne morem upreti in njen sovražen odnos en.wikipedia.org/wik...ontroversy do izrazito večinskih prvotnih prebivalcev Bolivije,
Ne istrčavaj. Ženska je samo v.d. in bo morala na volitvah postati kaj več ali pa še naprej opozicionirati. Bolj od njene konkvistadorske vzvišenosti mi je všeč naslednje poglavje wikice (personal life), ker si živo predstavljam npr. zakonski par glajhšaltanih politikov sosednjih prijateljskih držav, npr. lijepe njihove Kolinde in kot skala trdnega našega Janeza J. :-P
pobalin sporočil: 14.456
[#2804778] 25.11.19 23:38 · odgovor na: najobj (#2804464)
Odgovori   +    0
Tale članek, ki se mimogrede dotakne H.K. in Čila, ti bo mogoče všeč - meni je (hvala JPD, da me je na svojem blogu usmeril nanj):
www.theguardian.com/...liberalism
pobalin sporočil: 14.456
[#2805058] 27.11.19 14:46 · odgovor na: pobalin (#2804778)
Odgovori   +    0
Tupatam se še kje omeni dizelski škandal, ampak Übergezelšaft Folksvagen je zadnje čase na tapeti zaradi napovedane über elektrifikacije (vagen-energi-vende?), hajm-dezindustrializacije (Audi naj bi v Nemčiji postopoma ukinil 9.500 delovnih mest) in ujgurske industrializacije (VW brani svojo JV tovarno na zahodu Kitajske, kjer hanovski centralistični oblastniki prevzgajajo tamkajšnje domorodce). Zanimivi časi, prav res.

Spiegel piše o napovedi čiščenja Audijevega hleva pred prihodom novega šefa, najbrž zato, da bo on vsaj nekaj časa ohranil čiste ročice in vest. Matematika je takšna, da bo 9500 ljudi odveč, rabili pa bodo 2000 novih, drugače (sajber) pametnih in (elektro) šolanih.
Audi streicht 9500 Stellen bis 2025
Der Dieselskandal und die hohen Kosten für den Elektroantrieb machen Audi schwer zu schaffen. Vorstandschef Schot beginnt nun mit der Sanierung - und dem Abbau von 9500 Stellen. 2000 werden an anderer Stelle neu geschaffen.
www.spiegel.de/wirts...98327.html
NTV poroča, da se koncernu VW kar dogaja. Potem, ko so načrt za novo turško fabriko dali malo na led zaradi turške invazije Sirije, jim zdaj očitajo, da so se z JV tovarno v Kitajski zahodni provinci (postavljeno leta 2013) zapletli v zgodbe o prisilnem delu, sodelovanju s paravojaškimi enotami ipd. VW se brani, da ne vedo nič o prisilnem delu, da imajo vsi zaposleni pogodbe o delu s tovarno itn. Dejstvo je, da je tovarna v manj razvitem delu Kitajske in kot taka z gospodarsko-razvojnega vidika regije dobrodošla.
"Volkswagen ist sich der Lage in der Region bewusst", erklärte das Unternehmen. "Wir beobachten die Entwicklungen und beziehen uns dabei auf die öffentlich zugänglichen Berichte der Vereinten Nationen." Ziel von VW sei es, "dass mit Arbeitsplätzen für alle Volksgruppen das soziale Umfeld für die Menschen in Urumqi verbessert" werde. Erst im April hatte VW-Konzernchef Herbert Diess in einem Interview mit der BBC für Irritation gesorgt. Er wisse nichts von Zwangslagern für Uiguren, hatte er gesagt.
www.n-tv.de/wirtscha...19971.html
O kitajskih tretjerajhovsko-stalinističnih ukrepih in metodah obširno poroča mednarodni novinarski konzorcij, valovi teh poročil v medijih pa omenjajo tudi zahodne korporacije, ki (ne)voljno s svojo tehnologijo in produkti pomagajo kitajski totalibervahtung državi.
China Cables is an investigation into the surveillance and mass internment without charge or trial of Uighurs and other Muslim minorities in China’s Xinjiang province, based on leaked classified Chinese government documents.
www.icij.org/investi...na-cables/
pobalin sporočil: 14.456
[#2805065] 27.11.19 15:19 · odgovor na: pobalin (#2805058)
Odgovori   +    0
Tudi v Vaterlandiji, kjer še vedno ne vedo, kdaj bodo lahko zagnali novo berlinsko letališče, imajo javno-privatna partnertva, ki so se malo skisala in se zdaj vlačijo po sodiščih. Na primer eno za izgradnjo in furanje autobahna med Bremnom in Hamburgom. Privatna (investitorska) stran tega partneršafta A1 Mobil je tožila zvezno vlado za 778 MEUR, ker realizirani izkupiček od (tovornjaških) cestnin ne dosega njihovih pričakovanj. Zaenkrat so na deželnem sodišču izgubili, lahko pa se še obrnejo na zvezno sodišče. Piše Spiegel.
"Das Landgericht hat richtig entschieden", teilte ein OLG-Sprecher mit. Demnach habe das Betreiberkonsortium das Risiko einer veränderten Verkehrsmenge laut Vertrag "unbegrenzt" selbst übernommen.
Bis zum Abschluss des Vertrags habe es aber keine Prognose gegeben, die einen Einbruch des Lkw-Verkehrs vorhersagte, hatte die Geschäftsführung argumentiert. Man habe zuletzt bereits mit einer Bestätigung des früheren Urteils gerechnet, räumte A1-mobil-Geschäftsführer Ralf Schmitz nun ein.
www.spiegel.de/wirts...93851.html
pobalin sporočil: 14.456
[#2805072] 27.11.19 15:44 · odgovor na: pobalin (#2805065)
Odgovori   +    0
Oblasti v Hamburgu so se pohvalile, da so zavrle rast najemnin, ki je v mnogih mestih Vaterlandije podivjala daleč nad rastjo drugih cen in inflacijo. V Hamburgu naj bi s programom izgradnje po 10.000 stanovanj letno in brzdanjem najemnin rast le-teh prepolovili. Po javni (samo)hvali mestnih oblasti poroča Zeit.
Die Neubauoffensive von 10.000 Wohnungen jährlich und die verschiedenen Instrumente zur Mietbegrenzung – die Mietpreisbremse, die sogenannte Kappungsgrenze, die Erhöhungen auf 15 Prozent in drei Jahren festschreibt, sowie die Ausweisung von "sozialen Erhaltungsgebieten", in denen die Stadt zum Beispiel Vorkaufsrechte ausüben darf: All das sei "die richtige Strategie" und ursächlich dafür, dass die Mieten in Hamburg weniger als in den Jahren vor 2017 gestiegen sind. Seit 2011 hätte der Senat sich konsequent an die Ziele gehalten, die er im "Bündnis für das Wohnen" mit der privaten Wohnungswirtschaft und den Mieterverbänden vereinbart hätte, so Stapelfeldt, und: "Natürlich" mache sich die Entspannung des Marktes langsam bemerkbar.
www.zeit.de/hamburg/...steigerung
pobalin sporočil: 14.456
[#2805075] 27.11.19 15:57 · odgovor na: pobalin (#2805072)
Odgovori   +    0
Dve korejski firmi se v Trumpolandiji tožarita zaradi kraje intelektualne lastnine in podobno plemenitih praks, kar zna ogroziti dobavo baterij za električne avtomobile več proizvajalcev. O grejt tajmingu nove korejske "bratomorne" vojne na ameriških sodiščih v morebitno škodo firm Audi, Ford, GM, Kia, JLR, VW itn. poroča Reuters.
With great fanfare, SK Innovation (SKI) (096770.KS) broke ground in March on a $1.7 billion factory in Commerce, Georgia, about 200 km from VW’s (VOWG_p.DE) Chattanooga plant, which will be the automaker’s electric vehicle hub in the United States.
LG Chem (LGC) (051910.KS) had other ideas.
Stung by missing out on the VW deal to the new kid on the block and the departure of 77 employees for its rival across the Han River in Seoul, LGC took SKI to court in the United States in April accusing it of misappropriating trade secrets.
www.reuters.com/arti...SKBN1Y02J9
Se mi zdi, da se pri Tesli (in Panasonicu?) ob tem lahko muzajo...
pobalin sporočil: 14.456
[#2805132] 27.11.19 21:11 · odgovor na: pobalin (#2805075)
Odgovori   +    0
Haha, hehe, hoho, je zabavno, ko človek primerja naslova današnjih člankov o Mercatorju, tukajšnje besne Petre in čez štreko v Črno vdovo teleportiranega Janeza.

Petra, Finance:
Zakaj je Mercatorjev dolg eksplodiral, dobiček pa upadel
Skupina Mercator letos prodaja več kot lani, učinki prestruktriranja posla se najbolje kažejo na domačem trgu
Kako je v prvih devetih mesecih posloval Mercator?
Kako močno prezadolžen je še vedno Mercator?
Kako gre delnici?
www.finance.si/89554...-pa-upadel
Janez, Delo:
Mercator stavi na priročne trgovine
V prvih devetih mesecih obsežno razdolževanje.
Prihodki od prodaje Skupine Mercator so se v prvih devetih mesecih povečali za 1,6 odstotka...
Družba Poslovni sistem Mercator je v primerjavi z enakim obdobjem lani beležila rast prihodkov od prodaje v višini kar 5,6 odstotka...
Prihodki od prodaje v dejavnosti trgovine na drobno so se v družbi Poslovni sistem Mercator povečali za kar 4,7 odstotka...
čisti dobiček pa se je na ravni celotne družbe povečal za 7,6 odstotka oziroma za 1,1 milijona evrov glede na enako obdobje preteklega leta, so sporočili iz Mercatorja.
Neto finančni dolg se je na dan 30. 9. 2019 v primerjavi z enakim obdobjem lani znižal kar za 18,1 odstotkov
V primerjavi z enakim obdobjem lani se je tako neto finančni dolg znižal za 139,4 milijona EUR. Razmerje med neto finančnim dolgom in normalizirano EBITDA (približek denarnega toka) je bilo na dan 30. 9. 2019 5,8-kratno, kar pomeni, da je za 21,8 odstotka nižje kot v enakem obdobju preteklega leta.
www.delo.si/gospodar...54603.html
Zdaj pa vedi...
najobj sporočil: 31.920
[#2805347] 28.11.19 19:56 · odgovor na: pobalin (#2804778)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: najobj 28.11.2019 20:00
[pobalin]
Tale članek, ki se mimogrede dotakne H.K. in Čila, ti bo mogoče všeč - meni je (hvala JPD, da me je na svojem blogu usmeril nanj):
www.theguardian.com/...liberalism
... ja, tudi meni je članek iz Gaurdiana zelo zanimiv, sploh če pomislim na tole "Stephen Moore, who was a favourite earlier this year for Trump’s appointment to the Federal Reserve Board, put the matter simply. “Capitalism is a lot more important than democracy,” he said in an interview. “I’m not even a big believer in democracy.” Hong Kong’s financial secretary made much the same argument two weeks ago in London, when he cited the city’s top economic freedom ranking and reassured his audience that “alongside the protests, the business of business rolls on, unabated”." in na toti www.rtvslo.si/svet/a...epe/506161 zadnji Trumpov "prodemokratični" zakon zaradi "terorja" kitajskih komunistov v Hong Kongu ...

P.S.: meni je jasno, da se za Američane, Ruse in Kitajce svet vrti malo drugače kot za Slovence, ampak ker še nisem slišal, da bi Rusi in Kitajci v svetovnih medijih protestirali zaradi brezobzirnega uveljavljanja interesov Američanov po celem svetu, mi gre hinavščina zahodnega sveta tako na jetra ... aja, Friedman se je očitno rodil kakšnih 3000 let prepozno, ker je namreč njegov "sistem" najbolje deloval v času faraonov, vprašanje pa je, če bi bil takrat Friedman res tisto, kar bi si za sebe želel ...
pobalin sporočil: 14.456
[#2805523] 29.11.19 19:35 · odgovor na: pobalin (#2805132)
Odgovori   +    0
Dva citata iz Dnevnika, na katera lahko dodam, da je težko v naši deželi biti član GZS in zelo lepo biti ajzenponar pred upokojitvijo.
GZS podjetjem svetuje znižanje dodatkov in odpravo dodatka za delovno dobo
dviga minimalne plače v GZS podjetjem svetujejo, naj dodatke za posebne pogoje dela in dodatek za delovno dobo vključijo v osnovne plače, obenem pa ustrezno znižajo dodatke za nočno, nedeljsko in praznično delo. Dodatek za delovno dobo naj bi znižali in spremenili v dodatek za delo pri zadnjem delodajalcu.
www.dnevnik.si/1042915116
Slovenske železnice: Odpravnine, o kakršnih lahko večina le sanja
Vodstvo Slovenskih železnic je z železniškimi sindikati in socialnimi partnerji podpisalo dogovor, po katerem so tisti, ki letos in v prihodnjem letu izpolnjujejo pogoje za upokojitev, upravičeni do odpravnine v višini kar 12 plač. V družbi bo v prihodnjih dveh letih pogoje za upokojitev izpolnilo 1300 zaposlenih.
www.dnevnik.si/10429...vni-druzbi
Ajzenponarji so spomeničarji tranzicije, steber slovenskega naroda, praporščaki delavskega razreda in svetilniki nacionalnega progresa. W€rn€r jih gl€da!
pobalin sporočil: 14.456
[#2806524] 07.12.19 11:39 · odgovor na: pobalin (#2805523)
Odgovori   +    0
Moja Dežela... pridnih in čistih ljudi... aj fil sLAVenija... samo še kakšen kilometer in teden, pa bomo druga Švica...
To je kup s 300 tisoč kubiki odpadkov blizu Litije
Država bo prevzela breme sanacije odlagališča Rakovnik, kamor so pred leti vozili usnjarske odpadke iz vrhniškega IUV. Takšnih odlagališč je po Sloveniji še kar nekaj, stroški njihove sanacije bodo visoki, je opozoril okoljski minister Simon Zajc.
oe.finance.si/895578...izu-Litije
... aj lav ju, sLAVenija, zelena oaza petzvezdičnih doživetij, očetnjava dobrih ljudi in množice vseh mogočih vladnih in nevladnih varstvenikov in ozaveščencev, natura 2000 na kubik pa še kaj...
Gora nevarnih odpadkov sredi Ljubljane, našli tudi odsluženi rentgen
Na območju nekdanjega Papir servisa v Mostah leži gora gradbenih, komunalnih, nevarnih in drugih odpadkov, o katerih se vpleteni sedaj prerekajo, kdo bi moral poskrbeti za njihov odvoz. Med odpadki so našli celo rentgen in gradbiščno tablo za energetsko prenovo osnovne šole v Sostrem, ki jo je plačala občina.
www.dnevnik.si/1042915820
Domnevam, da se nadaljuje...
pobalin sporočil: 14.456
[#2806634] 08.12.19 17:37 · odgovor na: pobalin (#2806524)
Odgovori   +    0
[pobalin]
> Gora nevarnih odpadkov sredi Ljubljane, našli tudi odsluženi rentgen

Domnevam, da se nadaljuje...
Se in to veliko hitreje, kot bi človek pričakoval na podlagi izkušenj. Je bil deus-ex-machina ali pač učinkovita oblast - z nekaj medijske spodbude? (članek je odklenjen)
Dnevniku je uspelo: ekspresno so počistili nelegalno odlagališče v Mostah
Delavci VOKA Snage so danes z lokacije nekdanjega Papir servisa v Mostah odpeljali vse nezakonito odložene odpadke in počistili kompleks nekdanje tovarne. S tem so presekali gordijski vozel, za katerega se je zdelo, da bo vztrajal še mesece.
www.dnevnik.si/10429...e-v-mostah
pobalin sporočil: 14.456
[#2806936] 10.12.19 15:17 · odgovor na: pobalin (#2806634)
Odgovori   +    0
Don't cry for GM Russia. Reuters poroča, da sta bo AvtoVAZ od GM odkupil njegovo polovičko v skupni firmi/tovarni, ki v Toljatiju proizvaja delno modernizirano (nekateri menimo, da oblikovno skaženo) Nivo - z značko Chevrolet. Leta 2014 je ta firma pokazala prototip nove Nive, ki pa ni dočakal realizacije. Od istega leta naprej so namreč mednarodne sankcije in padajoča cena nafte kruto skrčile ruski avtomobilski trg.
On Monday, Avtovaz signed an agreement to buy GM’s 50% stake in the venture, which sees the two companies produce the Chevrolet Niva car from a factory in Togliatti, a city on the Volga river.
Avtovaz did not disclose financial details of the deal which would end GM’s presence in the car assembling business in Russia.
According to the agreement, the factory will continue producing and selling cars under the Chevrolet brand for “a certain period of time” before switching to Russia’s Lada brand.
www.reuters.com/arti...SKBN1YD12Z
AvtoVAZ je po mnogih zavitih manevrih od nedavna vendarle v večinski lasti Renaulta.
en.wikipedia.org/wik...velopments

Aleš Bratož, nekdanji direktor Revoza in do letošnje jeseni direktor proizvodnje in nabave v AvtoVAZu, je zdaj očitno namestnik podpredsednika Renaulta za proizvodnjo itn. s sedežem v Moskvi.
ru.linkedin.com/in/a...�-50046027

Tukaj je kratek intervju, ki ga je očitno dal malo pred prekomando:
www.automotivemanufa...50.article
pobalin sporočil: 14.456
[#2808251] 18.12.19 12:05 · odgovor na: pobalin (#2806936)
Odgovori   +    0
Nemška firma ZytoService naj bi podkupovala zdravnike in lekarne, da bi ji omogočili goljufati pri zaračunavanju onkoloških zdravil. Zaradi tega je menda okrog 480 policistov v raciji preiskalo 47 stavb v Spodnji Saški, Hamburgu in Schleswig-Holsteinu. Osumljenih je devet zdravnikov, dva direktorja farmacevtskih podjetij in trije lekarnarji, ki naj bi vzpostavili prevarantski sistem, ki naj bi pogoltnil milijone evrov. Farmacevtska firma ZytoService, ki je v lasti nemške firme alanta health group, naj bi zdravnike podkupovala s posojili in luksuznimi avtomobili, da je od njih dobila recepte za paciente z rakom, te pa so potem poslali prav tako podkupljenim lekarnarjem, ki so zdravila goljufivo zaračunali zdravstvenim zavarovalnicam.

Javno tožilstvo v Hamburgu zagotavlja, da zaradi teh goljufij ni bil ogrožen noben pacient. Goljufije z dragimi onkološkimi zdravili so v Vaterlandiji očitno precej razširjen hobi velja sklepati iz skoraj štiri leta starega poročanja NDR ( daserste.ndr.de/pano...tz100.html ) Pri nas je seveda vse drugače, mi nismo Nemci... O nedavni raciji in vzrokih zanjo poročajo NDR, Zeit in Tagesspiegel:
Bei Krebserkrankungen entscheiden die Ärztinnen und Ärzte, an welche Spezialapotheken die Rezepte ihrer Patienten für die Infusionen mit Krebsarzneien gehen. Eine Krebstherapie kostet bis zu 100.000 Euro. Die Rezepte sind deshalb für Apotheken und Herstellbetriebe wie ZytoService höchst lukrativ und heißen in der Branche "Pharmagold".
daserste.ndr.de/pano...ka108.html
Nach Recherchen von ZEIT ONLINE und des ARD-Magazins Panorama soll die Firma Ärzte bestochen und durch ein offenbar illegales Geschäftsmodell an lukrative Rezepte von Onkologen gelangt sein. Seit Januar 2017 sollen einzelne Ärztinnen und Ärzte neben sogenannten Kickback-Zahlungen in Höhe von mehr als 500.000 Euro auch "rückzahlungsfreie Darlehen, Nutzung luxuriöser Fahrzeuge oder anderweitige geldwerte Zuwendungen" wie Praxiseinrichtungen erhalten haben. Im Gegenzug soll ZytoService über eine konzernnahe Apotheke von den Ärzten offenbar die lukrativen Rezepte für die Infusionen erhalten und sie zu Unrecht bei den Kassen abgerechnet haben. Allein der Techniker Krankenkasse soll seit Januar 2017 ein Betrugsschaden von 8,6 Millionen Euro entstanden sein.
www.zeit.de/gesellsc...nthuellung
Auf Anfrage des Tagesspiegels sagte die Sprecherin der Staatsanwaltschaft Hamburg, es gebe keine Hinweise darauf, „dass durch die Straftaten Patienten gefährdet wurden“.
Der Fall erinnert damit zwar auf den ersten Blick an andere Zytostatika-Skandale, ist aber anders gelagert. So kosteten Unregelmäßigkeiten beim Mahlower Unternehmen Lunapharm und versäumte Aufsichtspflichten des Landes im vergangenen Jahr die damalige Brandenburger Gesundheitsministerin Diana Golze (Linke) das Amt.
Der Pharmagroßhändler Lunapharm verkaufte hochpreisige Krebsmedikamente einer griechischen Apotheke, die zuvor mutmaßlich in griechischen Krankenhäusern gestohlen wurden. Bis heute ist nicht geklärt, ob die Arzneimittel überhaupt wirksam waren. Eindeutig gepanscht hingegen waren Zytostatika, die der Apotheker Peter S. aus Bottrop über Jahre in Umlauf brachte – 2018 wurde S. vom Landgericht Essen dafür zu zwölf Jahren Haft verurteilt.
www.tagesspiegel.de/...42674.html
Vsaka dobra zgodba pa ima tudi kakšno komično plat, na primer dva naslova s spletne strani firme alanta health group: Razvijamo inovativne koncepte za nemški trg z zdravjem,
Wir entwickeln innovative Konzepte für den deutschen Gesundheitsmarkt
www.alanta-group.de/de/
med sporočili za javnost pa ZytoService vabi na obisk, na dan odprtih vrat (policija ga je zamudila za dober mesec!):
Türen auf bei ZytoService: Hamburger Herstellbetrieb lädt zur Besichtigung ein
Tag der offenen Tür bei ZytoService in Hamburg
www.alanta-group.de/...tigung-ein
pobalin sporočil: 14.456
[#2808274] 18.12.19 15:10 · odgovor na: pobalin (#2808251)
Odgovori   +    0
Tisto, kar se ni smelo/moglo narediti na jugu Evrope (Južni tok, plinovod iz Rusije), se je smelo/moglo podvojiti na severu (Severni tok 2, plinovod iz Rusije v Nemčijo). Zdaj od 2400 km menda manjka samo še 300 km te strateške plinske cevi, ameriški senat pa je v torek zavihtel sankcijsko gorjačo in hoče preprečiti dokončanje tega plinovoda po baltiškem dnu. Bistro, dvojni vbod: pustiti akumulacijo stroškov (ocenjenih na 9,5 milijarde) in potem preprečiti oziroma vsaj zelo upočasniti izkoriščanje velike investicije.

Po odločitvi ameriškega senata, ki ga skrbi za evropsko energijsko varnost in predvsem prevelika odvisnost Nemčije od ruskega plina, bo uveden paket sankcije proti podjetjem, ki sodelujejo v projektu Severni tok 2 (ruski državni velikan Gazprom, nemški Wintershall Dea, avstrijski OMV, nizozemski Royal Dutch Shell in francoski Engie). Njihovi direktorji ne bodo smeli potovati v ZDA, njihovi veljavni vizumi pa so preklicani. Ta ukrep menda podpirajo vlada, demokratska in republikanska stran v obeh domovih parlamenta. Zagovorniki Severnega toka 2 v njem vidijo priložnost za ničje cene energije v Evropi, še posebno v primerjavi z ameriškim utekočinjenim plinom. Poroča NTV:
Die USA argumentieren, dass sich Deutschland mit der Pipeline in Abhängigkeit von Russland begeben würde. Die Sanktionen im "Gesetz zum Schutz von Europas Energiesicherheit" zielen auf die Betreiberfirmen der hoch spezialisierten Schiffe ab, mit denen die Rohre für die Pipeline durch die Ostsee verlegt werden. Auch Turkish Stream - eine russische Pipeline, die durch das Schwarze Meer Gas in die Türkei bringen soll - wäre betroffen. Die Sanktionen sollen auch für Folgeprojekte beider Pipelines gelten.
www.n-tv.de/politik/...64628.html
pobalin sporočil: 14.456
[#2808294] 18.12.19 16:15 · odgovor na: pobalin (#2808274)
Odgovori   +    0
Berem naslov in podnaslov članka o prisilni poravnavi SG Automotive,
Konjiški SG Automotive, ki zaposluje 174 ljudi, v prisilko
Navadnim upnikom ponuja 30-odstotno poplačilo, zavarovanim pa odlog plačila glavnice
drazbe.finance.si/89...v-prisilko
in si mislim, da naročniki bržkone lahko preberejo strokovno in poučno razlago, kaj je šlo v tej firmi tako narobe. Po branju komentarjev ugotovim, da očitno ne piše nič takega. Gre pač za portal Dražbe, namenjen MojeDeželnim mrhovinarjem, reciklatorjem propadlega premoženja oz. premoženja propadlih in pa privoščljivcem. Na kratko: samim poštenim kmetičem in rokodelcem.

Pogledam malo nazaj, kaj so Finance poročale o tej firmi...
Top službe
28.04.2015
SG Automotive - Vodja razvoja oddelka elektronike
Pričakujejo visokošolsko izobrazbo elektrosmeri, vsaj pet let izkušenj z razvojem elektronskih vezij in sklopov, napredna znanja o razvoju in testiranju elek­tronskih sklopov v avtomobilski ter industriji LED, poznavanje programskega jezika C/C++, aktivno znanje angleščine in nemščine.
topjob.finance.si/88...-sodelavce
Top službe
27.12.2015
Grah LIGHTING - Projektant razsvetljave
OPIS: Pričakujejo izobrazbo strojne, elektro ali druge ustrezne tehnične smeri, dobro poznavanje AutoCAD, obvladovanje programa DIA­Lux, poznavanje področja LED-razsvetljave, aktivno znanje angleščine.
topjob.finance.si/88...-okrepitve
Konjiški SG Automotive lani z upadom prihodkov in večmilijonsko izgubo
13.11.2016 11:04
Konjiško podjetje SG Automotive, ki se ukvarja s posli za avtomobilsko industrijo in proizvodnjo svetil za cestno razsvetljavo, je lani doživelo velik upad prihodkov in večmilijonsko izgubo. Če so še leta 2011 ustvarili skoraj 60 milijonov evrov, je lanska prodaja znašala 36,5 milijona, leto 2015 pa so zaključili z 8,5 milijona evrov čiste izgube.
live.finance.si/8895...sko-izgubo
Konjiški SG Automotive lani še povečal prodajo in dobiček 2
11.08.2018 16:19
Konjiško podjetje SG Automotive, ki se ukvarja s proizvodnjo svetil za avtomobilsko industrijo in je del skupine poslovneža Roberta Graha, je v letu 2017 ustvarilo za nekaj več kot 48 milijonov evrov čistih prihodkov, kar je 16 odstotkov več kot leto pred tem. Po kriznem letu 2015 je to za družbo že drugo zaporedno pozitivno leto.
Kot je razvidno iz letnega poročila, objavljenega na spletni strani Ajpesa, je SG Automotve lansko poslovno leto sklenil bolje od načrtov. Pod črto so ustvarili nekaj več kot 1,5 milijona evrov čistega dobička oziroma 42 odstotkov več kot leto pred tem. Družba je sicer največjo krizo doživela leta 2015, ko so ob občutnem padcu proizvodnje pridelali kar 8,5 milijona evrov izgube.
live.finance.si/8937...in-dobicek
Potem se spomnim nekajvrstičnice o transatlantskih načrtih šefa te firme izpred šestih let - očitno ni zneslo...
Tako se Pittsburgh poskuša prikupiti slovenskemu vlagatelju
Slovenski izdelovalec LED-luči Grah Lighting je v ožji izbor ameriških mest, kjer bi postavil svojo ameriško bazo, uvrstil tudi Pittsburgh. Kot je poročal Pittsburgh Post-Gazette, Graha bolj kot ponujene subvencije za naložbe zanima, ali bi mesto pri njem kupilo ulično razsvetljavo.
www.finance.si/83514...vlagatelju
pobalin sporočil: 14.456
[#2808299] 18.12.19 16:46 · odgovor na: pobalin (#2808294)
Odgovori   +    0
Na Financah očitno niso nič rejvnili, da neka nevladna organizacija zaradi ignoriranja svinjskih razmer pri pridobivanju kobalta v Kongu v imenu prizadetih družin v ZDA toži tehnološke gigante, velike porabnike kobalta. Poročata Guardian in BBC (ki citira tudi Telegraph):
Apple and Google named in US lawsuit over Congolese child cobalt mining deaths
A landmark legal case has been launched against the world’s largest tech companies by Congolese families who say their children were killed or maimed while mining for cobalt used to power smartphones, laptops and electric cars, the Guardian can reveal.
Apple, Google, Dell, Microsoft and Tesla have been named as defendants in a lawsuit filed in Washington DC by human rights firm International Rights Advocates on behalf of 14 parents and children from the Democratic Republic of the Congo (DRC). The lawsuit accuses the companies of aiding and abetting in the death and serious injury of children who they claim were working in cobalt mines in their supply chain.
www.theguardian.com/...ing-deaths
Glencore said in a statement to the UK's Telegraph newspaper that it "does not purchase, process or trade any artisanally mined ore" adding that it also "does not tolerate any form of child, forced, or compulsory labour."
The BBC has sought comment from Zhejiang Huayou Cobalt.
In a response to the Telegraph, Microsoft said it was committed to responsible sourcing of minerals and that it investigates any violations by its suppliers and takes action.
A spokesperson for Google told the BBC that the company was "committed to sourcing all materials ethically and eliminating child mining in global supply chains".
An Apple spokesperson said the company was "deeply committed to the responsible sourcing of materials" and "if a refiner is unable or unwilling to meet our standards, they will be removed from our supply chain. We've removed six cobalt refiners in 2019".
The BBC has also sought comment from Tesla.
www.bbc.com/news/wor...a-50812616

Strani: 1 ... 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 ... 57