Izbrani forum: Borza

Izbrana tema: Borza/Delnice (začetnik)

Strani: 1

anon-402092 sporočil: 1
[#2591921] 13.04.16 06:52
Odgovori   +    0
čas vnosa: 12.04.16 21:46
Lep pozdrav. Kot je že iz naslova razvidno sem čisti začetnik in se ne spoznam na stvari najbolje. Pred nekaj dnevi sem prebral knjigo o Borzi in moram povedati, da je vse skupaj zelo zanimivo. Zanima me predvsem kako vse skupaj poteka pri nakupu delnic. Če bi lahko kdorkoli opisal celoten postopek recimo: pokličeš na borzo, govoriš z borznih posrednikov, pokličeš na podjetje od katerih si kupil delnice itd.

Lepo bi prosil, če mi nekdo, ki se s tem ukvarja oziroma, ki kupuje delnice ali pa obveznice tako na hitro sve skupaj razloži kajti sam si niti približno ne predstavljam kako vse skupaj poteka.

Aja pa če to slučajno ni pravi forum za začetnike oziroma, če sem zgrešil vse skupaj potem naj se tema zapre.

hvala v naprej za vse odgovore

lp
mimoidoci sporočil: 5.985
[#2591939] 13.04.16 08:38 · odgovor na: anon-402092 (#2591921)
Odgovori   +    0
[YoungOG]
Lep pozdrav. Kot je že iz naslova razvidno sem čisti začetnik in se ne spoznam na stvari najbolje. Pred nekaj dnevi sem prebral knjigo o Borzi in moram povedati, da je vse skupaj zelo zanimivo. Zanima me predvsem kako vse skupaj poteka pri nakupu delnic. Če bi lahko kdorkoli opisal celoten postopek recimo: pokličeš na borzo, govoriš z borznih posrednikov, pokličeš na podjetje od katerih si kupil delnice itd.

Lepo bi prosil, če mi nekdo, ki se s tem ukvarja oziroma, ki kupuje delnice ali pa obveznice tako na hitro sve skupaj razloži kajti sam si niti približno ne predstavljam kako vse skupaj poteka.

Aja pa če to slučajno ni pravi forum za začetnike oziroma, če sem zgrešil vse skupaj potem naj se tema zapre.

hvala v naprej za vse odgovore

lp

Postopek nakupa je sledeč: Delnice kupiš s klikom na gumb "Buy" po tem, ko si odprl račun pri enem od internetnih brokerjev in nanj nakazal sredstva (preko svoje banke) ter se naučil upravljati brokerjevo komunikacijsko platformo za nakup/ prodajo vrednostnih papirjev (delnic). Ostalo zaenkrat pusti pri miru.

"Buy" ali "Sell" poljubne delnice se izvede v sekundi in namesto denarja imaš na računu denar in delnice. Več kot sekundo pa zahteva proučitev vsega povedanega in še precej drugih informacij (od brokerja do brokerja so razlike v detajlih) na internetu. To storiš s poizvedbo na Googlu (čudi me, da s tem že nisi štartal). Ključne besede so: discount stock broker, stock trading, internet stock trading.... Obvladati moraš kar veliko: denarne transferje, komunikacijsko platformo, nekakšno svojo strategijo trgovanja, davčne obveznosti, finančne inštrumente in pravila naročanja (tipe naročil)...
1201TIPTE sporočil: 3
[#2623504] 27.10.16 22:02 · odgovor na: mimoidoci (#2591939)
Odgovori   +    0
Pozdravljeni,

Tudi jaz sem začetnik in razmišljam o investiranju v delnice in sem naletel na spletno stran kjer obljubljajo visoke donose pri nakupu njihovih delnic.

Govora je o nèkem MLM biznisu in kolikor sem uspel razumeti gre za crowd funding in podjetje prodaja delnice po veliko nižjih cenah kot naj bi bile ko bodo začeli s prodajo njihove rešitve.

Vse skupaj pa mi je postalo zanimivo ko sem prebral novico v reviji Življenje in tehnika kjer so napisali da Rusija planira v prihodnosti investirati v takšen transportni sistem.

Zanima me ali je takšno poslovanje sploh možno in je v skladu z vsemi potrebnimi pravili in ali je možno oz. res takšen posel potencialen za kakšen dobiček na koncu?

Gre pa za naslednji projekt: swigroup.org/4kCt

Hvala.
tilenrexi sporočil: 6.775
[#2623510] 27.10.16 22:54 · odgovor na: (#2623507)
Odgovori   +    0
Si pa poceni, ni kaj. ;)
anon-409224 sporočil: 3
[#2624029] 02.11.16 17:05 · odgovor na: anon-402092 (#2591921)
Odgovori   +    0
čas vnosa: 02.11.16 17:00
Pozdravljeni

Tudi jaz sem začetnica. Potrebujem odgovore na veliko vprašanj. Morda za začetek poskusim izvedeti naslednje: odprla sem trgovalni račun, nanj nakazala denar, poklicala brokerja in naročila nakup delnic. Broker me je v toku dneva 2x prijazno poklical in predlagal spremembo moje ponujene cene (kar sem sprejela) in na koncu, ko sem poklicala, ali so delnice kupljene, izvedela, da ne, ker je bila moja ponudba prenizka ( avkcijski nakup, 1x dnevno, me je podučil). In nato sem po 3 dnevih dobila denar nazaj na moj bančni račun. Sedaj me zanima, kaj jaz pri tej akciji plačam? Vsako naročilo? Če v dnevu 3x spremenim ceno, sta to 3 naročila? Zakaj sem dobila denar nazaj na bančni račun brez zahteve zanj (saj sem želela kmalu ponoviti poskus nakupa). Vem, da bi na vsa ta vprašanja najverjetneje moral odgovoriti broker oz. Da bi morala iskati odgovore tam, kjer sem odprla račun. Morda mi pa kdo od prekajenih mačkov lahko ponudi kak nasvet? Glede na to, da se prijave za nakup zbirajo celo jutro do malo pred 11to uro, ali ni smiselno oddati naročilo "tik pred zdajci"? Mi lahko kdo svetuje kakšno literaturo "za telebane", da ne bom utrujala z "vsem jasnimi vprašanji?
Hvala za morebiten odgovor.
anon-409224 sporočil: 3
[#2624033] 02.11.16 17:35 · odgovor na: (#2624032)
Odgovori   +    0
čas vnosa: 02.11.16 17:29
Račun sem odprla na NLB.
anon-409224 sporočil: 3
[#2624055] 02.11.16 20:08 · odgovor na: (#2624046)
Odgovori   +    0
čas vnosa: 02.11.16 19:55
Hvala za nasvet. Bom preverila, kako je s tem oz. ali NLB to ponuja. Lahko predlagate koga, ki je cenovno ugoden?
NLB sem izbrala, ker je bila v reviji Moje finance ocenjena v primerjalnem članku kot "najboljša varianta". Morda sem priporočilo narobe razumela.
Zapisali ste, da ima verjetno tudi visoko provizijo. Ali provizijo plačaš tudi pri neuspelem nakupu?
anon-333107 sporočil: 8.271
[#2624094] 03.11.16 08:19 · odgovor na: 1201TIPTE (#2623504)
Odgovori   +    0
[1201TIPTE]
Pozdravljeni,

Tudi jaz sem začetnik in razmišljam o investiranju v delnice in sem naletel na spletno stran kjer obljubljajo visoke donose pri nakupu njihovih delnic.

Govora je o nèkem MLM biznisu in kolikor sem uspel razumeti gre za crowd funding in podjetje prodaja delnice po veliko nižjih cenah kot naj bi bile ko bodo začeli s prodajo njihove rešitve.

Vse skupaj pa mi je postalo zanimivo ko sem prebral novico v reviji Življenje in tehnika kjer so napisali da Rusija planira v prihodnosti investirati v takšen transportni sistem.

Zanima me ali je takšno poslovanje sploh možno in je v skladu z vsemi potrebnimi pravili in ali je možno oz. res takšen posel potencialen za kakšen dobiček na koncu?

Gre pa za naslednji projekt: swigroup.org/4kCt

Hvala.
Za vse ZELENE ZAČETNIKE velja ZLATO PRAVILO, ki pravi:

Prvo naložiš 10k€ (z besedo: desettisč evrov) v klasične - standardne vrednostne papirje, beri delnice in obveznice, nato pa lahko kakšnega tisočaka evrov naložiš tudi v kakšne špekulativne, morda celo eksotične naložbe.

Špekulativne (vključno z eksotičnimi!) najložbe naj NIKAKOR NE bi presegale 30% portfelja!
anon-333107 sporočil: 8.271
[#2624100] 03.11.16 08:46 · odgovor na: anon-409224 (#2624029)
Odgovori   +    0
[Trompeta01]
Pozdravljeni

Tudi jaz sem začetnica. Potrebujem odgovore na veliko vprašanj. Morda za začetek poskusim izvedeti naslednje: odprla sem trgovalni račun, nanj nakazala denar, poklicala brokerja in naročila nakup delnic. Broker me je v toku dneva 2x prijazno poklical in predlagal spremembo moje ponujene cene (kar sem sprejela) in na koncu, ko sem poklicala, ali so delnice kupljene, izvedela, da ne, ker je bila moja ponudba prenizka ( avkcijski nakup, 1x dnevno, me je podučil). In nato sem po 3 dnevih dobila denar nazaj na moj bančni račun. Sedaj me zanima, kaj jaz pri tej akciji plačam? Vsako naročilo? Če v dnevu 3x spremenim ceno, sta to 3 naročila? Zakaj sem dobila denar nazaj na bančni račun brez zahteve zanj (saj sem želela kmalu ponoviti poskus nakupa). Vem, da bi na vsa ta vprašanja najverjetneje moral odgovoriti broker oz. Da bi morala iskati odgovore tam, kjer sem odprla račun. Morda mi pa kdo od prekajenih mačkov lahko ponudi kak nasvet? Glede na to, da se prijave za nakup zbirajo celo jutro do malo pred 11to uro, ali ni smiselno oddati naročilo "tik pred zdajci"? Mi lahko kdo svetuje kakšno literaturo "za telebane", da ne bom utrujala z "vsem jasnimi vprašanji?
Hvala za morebiten odgovor.
Kakor so ti že razložili, samega naročila oz. oddaje naročila ne plačaš, plačaš samo določeno provizijo (banki) pri opravljenem poslu, v tvojem primeru nakupu, in seveda kasneje t.i ležarino, to je tam cca 25€ na leto za vodenje računa oz. ležanje delnic na računu.
Ker do nakupa ni prišlo, so ti denar vrnili.

Že broker ti je namignil, da imaš prenisko ceno, oziroma si slabo ocenila vrednost nakupa - delnice. Morda so bile denice v vzponu (njihova cena je rasla). Zadeva - cena se spreminja.

Če te zanima določena delnica za nakup, potem lahko vprašaš brovkerja, koliko je tisti trenutek vredna in za koliko jo lahko kupi. Drugače lahko spremljaš gibanje in spremembo tečaja na strani npr. ljubljanska borza, vsakodnevno in skoraj v živo.

Lahko pa oddaš tudi večdnevno ponudbo, za nekoliko nižji tečaj delnice, npr, da hočeš kupiti delnice zav. Triglav za 22€, vendar če delnica ne pade na to ceno, ti naročila ne realizirajo, se pravi ne morejo opraviti nakupa in ti denar vrnejo....

.....

www.ljse.si/
Roman sporočil: 30
[#2629050] 25.11.16 09:09 · odgovor na: anon-333107 (#2624100)
Odgovori   +    1
Danes je Black Friday. Bodo kakšne delnice še posebej poceni? :-)
tilenrexi sporočil: 6.775
[#2629059] 25.11.16 09:44 · odgovor na: Roman (#2629050)
Odgovori   +    0
Jaz mislim, da je Triglav precej poceni.

V EU in praktično povsod po svetu se že vračunava v tečaje zavarovalnic višje pribitke na obveznice (po Trumpovi zmagi).

Tuesday, November 8
US Presidential Election 2016

shrani.si/f/2Z/rz/1A...urance.png

Pri nas jih Triglav ob zapiranju KDD računov dobiva dnevno po nosu, ker je precej ljudi z delnicami iz certifikatov. Mislim, da je to priložnost.
anon-333107 sporočil: 8.271
[#2629183] 25.11.16 19:44 · odgovor na: Roman (#2629050)
Odgovori   +    2
Vsi posli so bili po-ceni. :)

Za to ugotovittev boš potreboval nekaj časa. :))
Rokc5 sporočil: 2.857
[#2938463] 05.07.21 10:33 · odgovor na: anon-402092 (#2591921)
Odgovori   +    0
Koliko je staž komentariata na domačem (LJSE) in tujem delniškem trgu?
Ste tu gor tudi ljudje, ki ste aktivni že recimo tam od devetdesetih?

P.S. sam sem bil kot mladoleten v skladih med 2002-2013 in pod patronatom staršev v delnicah med 2000-2008 (portfelja si dejansko nisem sam naredil). Aktivno sem v delnicah na LJSE šele od 2018.
Rokc5 sporočil: 2.857
[#2955119] 08.09.21 12:52 · odgovor na: anon-333107 (#2624094)
Odgovori   +    0
Ste imeli kdaj kakšen neuspešen YOLO?
anon-333107 sporočil: 8.271
[#2955144] 08.09.21 14:19 · odgovor na: Rokc5 (#2955119)
Odgovori   +    0
Bi tole v slo prevedel!??
poopmezajebava sporočil: 1.470
[#2955152] 08.09.21 14:28 · odgovor na: anon-333107 (#2955144)
Odgovori   +    3
SESŽ
Rokc5 sporočil: 2.857
[#2955192] 08.09.21 15:06 · odgovor na: (#2955156)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: Rokc5 08.09.2021 15:06
poop, abohte, FRS - ja v smislu, le enkrat se živi, vse bom tvegal na enem trade-u. Se pravi gre za trade, ne za investicijo. Pogoj, da gre za YOLO je ponavadi, da zapraviš veš denar, ki ga imaš na voljo, se pravi ne greš v trade samo s tisim kar lahko pogrešiš. To je popularno na WallStreetBets zadnje čase. V Sloveniji so takšni tvegani trade-i bolj v kriptu pa še tam ni šlo za YOLO.

Predstavljam si, da takšnih risk-takerjev v SLO ni, jaz itak sploh NISEM trader, me pa zanima, ali so kakšni bolj riskantni traderji med nami.

P.S. Čeprav se mi zdi, da so na forumu Financ bolj buy&hold investitorji. Na Slo-tech forumu, ki ga spremljam pa so se zadnje čase namnožili tudi trejderji.
anon-333107 sporočil: 8.271
[#2955215] 08.09.21 16:15 · odgovor na: Rokc5 (#2955192)
Odgovori   +    1
[Rokc5]
poop, abohte, FRS - ja v smislu, le enkrat se živi, vse bom tvegal na enem trade-u. Se pravi gre za trade, ne za investicijo. Pogoj, da gre za YOLO je ponavadi, da zapraviš veš denar, ki ga imaš na voljo, se pravi ne greš v trade samo s tisim kar lahko pogrešiš. To je popularno na WallStreetBets zadnje čase. V Sloveniji so takšni tvegani trade-i bolj v kriptu pa še tam ni šlo za YOLO.

Predstavljam si, da takšnih risk-takerjev v SLO ni, jaz itak sploh NISEM trader, me pa zanima, ali so kakšni bolj riskantni traderji med nami.

P.S. Čeprav se mi zdi, da so na forumu Financ bolj buy&hold investitorji. Na Slo-tech forumu, ki ga spremljam pa so se zadnje čase namnožili tudi trejderji.
No, takole ti bom odgovoril! :)

Sem naredil ravno sedaj en nakup, nekaj 10€, čeprav je šlo za neko češko podjetje, se je vse sprevrglo v neko navadno SRANJE, pa še to tisto bolj redko, driskasto.... :)

Kaj pa je to trejdanje?? To, s tem se ukvarjajo naši štdenti in kakšen mladinec v službi, bolj tako, potihoma, če jih kaj pobaram, kako kaj posel, nekaj zamomljajo in pravijo, da se še učijo in zbirajo sredstva, ker pač nimajo velikih sredstev, da bi jih vložili, so pač siromahi se naprej....:)

Jaz imam nekaj malega v vrednostnih papirjih, sem počasi investiral in zadevico malo razpršil, kar se tveganj tiče, predvsem pa se ukvarjam s stvarmi, ki jih razumem in me vsaj malce veselijo in imajo tudi neki praktični smisel in pozitiven doprinos, .... ne samo materjalno, i šire! :)

Včasih sem razmišljal, ali bi vse pustil in šel past ovce in koze, kjer bi imel Božji mir pred Bedaki, samo štirinožnega prijatelja in občasne stike z ljudmi...

Verjetno bi bil to tale tvoj YOLO!? :)

No, če ti načrtuješ kaj takega, mi kar sporoči, pa te pridem pogledat in družbo delat, za kakšen dan, dva... :) Morda bo tudi mene opogumilo. :)

Drugače pa, meraš poznati in razumeti stari kitajski pregovor:

Veliko jih ima veliko, malo jih ima dosti.

Strani: 1