46 min
SK Hynix prehitel Samsung in postal najvrednejše podjetje v Južni Koreji
53 min
Lea Cok: Ko prostovoljstvo z majhnimi dejanji ustvarja velike spremembe (Oglas)
1 ura
ZDA in Iran poročata o »napredku« v pogovorih, cilj je ohraniti odprto Hormuško ožino
2 uri
Ko za mizo sedi občutno preveč gostov
2 uri
Humanoidni roboti: nova vstopna točka za kibernetske napade (Oglas)
6 ur
Delnica NLB: Zakaj je Josip zaslužil skoraj štiri tisoč evrov več od Janeza?
6 ur
JP Morgan: Nižje cene nafte lahko dajo zagon evropskim delnicam
6 ur
20 rastočih delnic, ki jih je mogoče kupiti po podpovprečnih večkratnikih
6 ur
Podjetniki in davčni svetovalci sprašujejo, šef Fursa odgovarja: Tako bomo delali po novem
6 ur
Nova obveznost delodajalcev pri dodatnem pokojninskem zavarovanju: rok je, kazni ni
6 ur
Spletno nakupovanje: bo gumb »dodaj v košarico« izumrl?
6 ur
»Ne moremo vas zaščititi. Lahko pa vas pripravimo, da preživite napad.«
13 ur
OMODA 7: hibridni SUV z bogato opremo in osemletno garancijo (Oglas)
13 ur
Vance o novih odnosih med ZDA in Iranom, Trump pa znova zagrozil z napadi 3
13 ur
Najbolj brani članki danes
15 ur
Viva podkast Atopijski dermatitis: naporna in podcenjena bolezen (PRO)
16 ur
Darko Muženič naj bi jutri odšel z vrha NPU-ja, namesto njega prihaja Borut Franca
21 ur
TOP ČLANKI - Kaj danes berete
21 ur
Od pandemije do družbe utrujenosti: dosegli smo dobo, v kateri se izgublja človečnost
1 dan
Je britanski premier Starmer vendarle pripravljen odstopiti? 1

Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Je slaba volja zaradi dosega električnih avtov posledica zavajanja proizvajalcev ali zgolj naivnosti kupcev?

Teme v drugih forumih o teh vsebini:   Avto (10)

Strani: 1

trocki sporočil: 2.224
[#3025892] 23.08.23 11:54
Odgovori   +    0
To sporočilo je izbrisal avtor (23.08.2023 11:58)
primvla sporočil: 1.431
[#3025942] 24.08.23 06:08
Odgovori   +    1
Nasprotno, izraz je zelo primeren, saj motor z notranjim zgorevanjem pretvarja notranjo energijo goriva preko sproščene toplote v mehansko delo.
eh, notranja energija goriva ne obstaja. obstaja razlika med jakostmi molekulskih vezi produktov in reagentov, ki se izraza kot eksotermna "energija" v primeru reakcije oktana s kisikom (kjer so produkti stabilnejsi, mocneje povezani od reagentov, razlika gre v toploto).

zdaj, oktan kot reagent je tekoc, produkti pa so plinasti. cez palec je volumen plina tisockrat vecji od volumna tekocine, ki jo uparjamo.

ce nardim precej naiven izracun: bencinar mi porabi 5 litrov na 100km. vozim litrsko masino pri 2500 obratih na minuto pri 60km/h, kar je 1km na minuto, v minuti porabim 0.05 litra oz. na en obrat 0.02 mL. zelo poenostavljeno (iscemo rede velikosti) se teh 0.02 mL spremeni v 0.02L, kar je... cisto premalo, fak.

vecje (velikostnega reda) delo opravi termicni razpon plinske mesanice, ki cez palec vstopa v sistem pri 300K in spet mocno cez palec pride do desetkrat vecjih 3000K (pV=nRT) in posledicno cez palec (toplotne, tlacne izgube) desetkrat poveca zacetni volumen plinske mesanice, ki je pri takem 1L motorju cez palec 1 deci. to bo to.

(ena pot bi bila tudi iz ~50MJ/kg, ki se sprosca ob reakciji, ampak je ze tako zadost zmede)

ja, mas prov. nikol nisem sel v ta racun, vedno sem imel v glavi, da gre v bencinskem batu v glavnem za posledico uplinjanja (in toploto kot stranski produkt), kot v cilindru parnega stroja (ki je mimogrede bolj ucbeniski toplotni stroj, ker res vso energijo prenasa toplota skozi steno kotla)...
0126Bacis sporočil: 3.117
[#3026032] 25.08.23 09:52
Odgovori   +    1
Še pravoverniki spoznavajo EKO zablode:

Podnebna - in mobilnostna mizerija | AMZS
www.amzs.si/motorevi...a-mizerija
tomi1 sporočil: 20
[#3026100] 26.08.23 09:14
Odgovori   +    2
Miloš in vi s tem familijo na morje peljete?
Večje čudo kot Tesla Y in proste polnilnice so potrpežljiva žena, ki prenaša to eksperimentiranje, in vaši živci ob otrocih, s katerimi je treba prebivakirati celi dan počasne vožnje in vnaprej načrtovanih postankov.. Skoraj grem raje z vlakom do Splita..
bigl sporočil: 18.363
[#3026101] 26.08.23 09:52 · odgovor na: tomi1 (#3026100)
Odgovori   +    0
[tomi1]
Miloš in vi s tem familijo na morje peljete?
Večje čudo kot Tesla Y in proste polnilnice so potrpežljiva žena, ki prenaša to eksperimentiranje, in vaši živci ob otrocih, s katerimi je treba prebivakirati celi dan počasne vožnje in vnaprej načrtovanih postankov.. Skoraj grem raje z vlakom do Splita..
Če se lepo vse pripravi in splanira ni tako, kot je opisano. Mislim na Teslo. Na nepotrpežljivo ženo pa se človek navadi:-), pa še dopust je, ko je glavni poudarek na izzy. "Bencinski" zastoji so pravi trening potrpežljivosti. Okloli Lj potrebuješ več časa, kot za na morje. Lep dan.

Strani: 1


vm-kiva