Strani: 1

Froc sporočil: 2.029
[#3019047] 06.04.23 12:15
Odgovori   +    0
Koliko teh modelov ali celo kakšen proizvajalec bodo preživeli naslednji 2 leti?
strojnikmilan sporočil: 17
[#3019069] 07.04.23 08:41
Odgovori   +    4
Elektro avto za mesto ok, pa še to ne ta vsa velika jajca, ki jih ne mores v Lj parkirat, ampak so namenjena merjenju tickov.
Na podezelju, kjer lahko soncno elektrarno zaradi nikakvega omrezja iz cele vasi lahko dobijo zgolj 4 hise pa je to fail. In v Sloveniji bo to se kar nekaj casa fail, ker so tudi omrezja, ki so bila narejena 5-10 let nazaj presvoh in novih obnov ne bo se leta in leta. Na zalost bo po mojem mnenju elektromobilbost v Sloveniji prisla do nekega plafona dokaj hitro, potem pa bo stagnirala. Tudi zaradi tega, ker je cena EV previsoka in si jih folk ne bo mogel privoscit...
comteo sporočil: 664
[#3019163] 10.04.23 16:47 · odgovor na: strojnikmilan (#3019069)
Odgovori   +    1
[strojnikmilan]
Elektro avto za mesto ok, pa še to ne ta vsa velika jajca, ki jih ne mores v Lj parkirat, ampak so namenjena merjenju tickov.
Na podezelju, kjer lahko soncno elektrarno zaradi nikakvega omrezja iz cele vasi lahko dobijo zgolj 4 hise pa je to fail. In v Sloveniji bo to se kar nekaj casa fail, ker so tudi omrezja, ki so bila narejena 5-10 let nazaj presvoh in novih obnov ne bo se leta in leta. Na zalost bo po mojem mnenju elektromobilbost v Sloveniji prisla do nekega plafona dokaj hitro, potem pa bo stagnirala. Tudi zaradi tega, ker je cena EV previsoka in si jih folk ne bo mogel privoscit...

12 let uporabljam električne avte (samo električne avte) in vozim povprečno 70.000 km letno. Po celi evropi od Litve do Neaplja.
Električni avto je predvsem za podeželje in za večje uporabnike. Seveda tudi za mesto.

Omrežje je danes odlično za zamenjavo VSEH 1,1 milijona avtomobilov v sloveniji, kar nam pove matematika.
Nočna obremenitev omrežja je cca 40% dnevne obremenitve omrežja. Kako v emstu, tako tudi na podeželju.

1,1 milijon električnih avtomobilov KRAT 37 km dnevno KRAT 16 kWh/100km porabe je 6,6 GWh energije dnevno. To je nekje 75% presežkov energije, ki je imamo vsako noč.
Mogoče niste vedeli, ampak čez noč imamo presežke energije. Čez noč tudi sosedje ne poterbujejo energije in je nimaš komu prodajati. PAč, ugašaš elektrarne.

Torej, zamenjava vseh avtomobilov nam ne omremeni v nočnem času omrežje na raven dnevne obremenitve. A energije itak imamo preveč.

Za povprečnih 37 km (eni prevozijo več, drugi manj) potrebuješ 2 uri NAVADNE ŠUKO VTIČNICE DOMA... In to, zaradi cene energije in omrežnine, čez noč. Ker je takrat poceni.

Šalabajzeri, ki govorijo, da energgije ni dovolj ali da omrežje ni dovolj močno, naj to dokažejo z nekim izračunom.
comteo sporočil: 664
[#3019164] 10.04.23 16:49 · odgovor na: strojnikmilan (#3019069)
Odgovori   +    0
[strojnikmilan]
Elektro avto za mesto ok, pa še to ne ta vsa velika jajca, ki jih ne mores v Lj parkirat, ampak so namenjena merjenju tickov.
Na podezelju, kjer lahko soncno elektrarno zaradi nikakvega omrezja iz cele vasi lahko dobijo zgolj 4 hise pa je to fail. In v Sloveniji bo to se kar nekaj casa fail, ker so tudi omrezja, ki so bila narejena 5-10 let nazaj presvoh in novih obnov ne bo se leta in leta. Na zalost bo po mojem mnenju elektromobilbost v Sloveniji prisla do nekega plafona dokaj hitro, potem pa bo stagnirala. Tudi zaradi tega, ker je cena EV previsoka in si jih folk ne bo mogel privoscit...

Sicer vi mislite, da je zdaj plafon? V marcu 2023 je v Sloveniji najbolj prodajan avtomobil Tesla Y. Drugi je , zdi se mi, Renault Clio bencin. Tesla pa na elektriko. Je to "plafon"? Da se električnih proda največ?
Nollem sporočil: 967
[#3019186] 11.04.23 09:53 · odgovor na: comteo (#3019163)
Odgovori   +    3
uf, dej mi pls napiši kako prideš do Napolija z EV in s kakšno potovalno hitrostjo, pa koliko časa čakaš na prosto polnlnico

v ITA sem med 30-60 dni na leto (konkretno v Napoliju 2x), potujem po V in Z obali, in po AC del Sole (po sredini) vse do pete škornja, pa do skrajnega JZ Sicilije, in si res ne predstavljam kako lahko po Italiji sploh filaš.
ker sem tudi voznik BEV (ca 30k km letno) namreč spremljam kje so polnilnice in jih res ni veliko - na AC nisem še nobene opazil, v Dolomitih je tudi švoh,...
lahko pa seveda na vsakih 300 km zaviješ z AC v outlet vilagge in tam šopingiraš, dokler ne nafilaš ;-)
comteo sporočil: 664
[#3019549] 17.04.23 18:23 · odgovor na: Nollem (#3019186)
Odgovori   +    0
[Nollem]
uf, dej mi pls napiši kako prideš do Napolija z EV in s kakšno potovalno hitrostjo, pa koliko časa čakaš na prosto polnlnico
NA prosto polnilnico se ne spomnim, da sem čakal, a v Slvoeniji največja mreža polnilnic ima funkcijo rezervacije. Torej si lahko dosti prej rezerviraš polnilno emsto.

Povprečna hitrost je seveda verjetno višja od vaše in je natančno po google navigaciji.

v ITA sem med 30-60 dni na leto (konkretno v Napoliju 2x), potujem po V in Z obali, in po AC del Sole (po sredini) vse do pete škornja, pa do skrajnega JZ Sicilije, in si res ne predstavljam kako lahko po Italiji sploh filaš.
Da vam povem skrivnost - sploh nisem filal. Od Ancone, do cilja v Potenzza seveda nisem potreboval polnilnic. Šli smo po jadranski obali.

ker sem tudi voznik BEV (ca 30k km letno) namreč spremljam kje so polnilnice in jih res ni veliko - na AC nisem še nobene opazil, v Dolomitih je tudi švoh,...
lahko pa seveda na vsakih 300 km zaviješ z AC v outlet vilagge in tam šopingiraš, dokler ne nafilaš ;-)
Nollem sporočil: 967
[#3019588] 18.04.23 08:50 · odgovor na: comteo (#3019549)
Odgovori   +    0
še vedno mi nisi odgovoril kje v Italiji sploh lahko polniš. ti mi poveš, da lahko v Sloveniji rezerviraš polnilnico, in da na poti po italiji sploh nisi polnil. no, ti pa jaz povem, so polnilnice na AC zelo redke in da je v recimo 3 milijonskem Napoliju ca. 100 polnilnih mest. pa v bližnjem Gradežu tudi še nisem imel sreče, da bi naletel na prazno polnilnico - Enel ima celo dve ;-)

na vprašanje kolikšna je bila tvoja potovalna hitrost tudi nisi odgovoril. Če si res opravil pot od ancone do potenze (470km) brez polnjenja si sicer moral voziti na Eco plus programu z omejitvijo na 90kmh in izklopljeno klimo, v praksi pa precej počasneje, saj si skoraj presegel range, ki ga navaja proizvajalec (predvidevam tudi, da tudi nisi bil edini potnik v vozilu).
comteo sporočil: 664
[#3019634] 18.04.23 17:33 · odgovor na: Nollem (#3019588)
Odgovori   +    1
[Nollem]
še vedno mi nisi odgovoril kje v Italiji sploh lahko polniš. ti mi poveš, da lahko v Sloveniji rezerviraš polnilnico, in da na poti po italiji sploh nisi polnil. no, ti pa jaz povem, so polnilnice na AC zelo redke in da je v recimo 3 milijonskem Napoliju ca. 100 polnilnih mest. pa v bližnjem Gradežu tudi še nisem imel sreče, da bi naletel na prazno polnilnico - Enel ima celo dve ;-)

OD 100 poti po italiji sem vedno, ko sem mogel polnil na Ionity. Nikoli ni bilo zasedeno.
Ionity ima praviloma 4 do 12 polnilnih mest po lokaciji in je s ceno 35 centi itak najcenejša hitra varjanta polnjejna.
VEdno v Italiji Ionity.
Na poti v južno Italijo pač ni bilo potrebe po polnjenju, ker smo do cilja prišli z zadnjim polnjenjem v Anconi.
ZAkaj bi polnil, če ni treba?

NAzaj grede sem pri RImu MALO uporabil ENEL, ki mi ni ravno praktičen. To je bilo enkrat v življenju, da sem ENEl uproabil. in to 10 minut.


na vprašanje kolikšna je bila tvoja potovalna hitrost tudi nisi odgovoril. Če si res opravil pot od ancone do potenze (470km) brez polnjenja si sicer moral voziti na Eco plus programu z omejitvijo na 90kmh in izklopljeno klimo, v praksi pa precej počasneje, saj si skoraj presegel range, ki ga navaja proizvajalec (predvidevam tudi, da tudi nisi bil edini potnik v vozilu).

Takoj vidim, ko se pogovarjam z nepoznavalcem.
Klima porabi 200W, kar je na batgerijo 77.000 Wh nepomemben porabnik.
Poleti, ko je temepratura zraka nad 25 stopinj so molekule zraka zelo narazen in je poraba nizka.
Peljali smo se trije v avtu, po jadranskis trani popolnoma po omejitvah. KOt vedno. Pustim avtu, da se drži omejitev. Zato obstaja funkcija v vozilu, da ne plačuješ radarjev in kazni.

S to funcijo se recimo vozimo iz Paga v Maribor brez postanka in doma ostane 30%. ČE sam voziš, je lahko poraba še nižja - če znaš dobro uproabljati rekuperacijo in predvidevanje v prometu.
Nollem sporočil: 967
[#3019652] 19.04.23 08:36 · odgovor na: comteo (#3019634)
Odgovori   +    0
prosim te za odgovor (tretjič) na enostavno vprašanje: kolikšna je bila povprečna hitrost na 470km dolgi poti?

kot sem že zapisal na AC v Italiji skorajda NI polnilnic in moraš zaviti z avtoceste v mesto oz. k nakupovalnemu centru. Ionity polnilnic je J od Rima vsega 6 (šest), vključno s Sicilijo

kot "nepoznavalec" nisem pisal o tem koliko klima porabi, pač pa le o tem, da se pri koni pri vključenem Eco Plus programu hitrost omeji na 90kmh, klima pa izključi (le zakaj, če nič ne porabi - očitno so tudi pri Hyundaiju nepoznavalci ;-) )

P: glede na to, da sem z BEV naredil ca.30k km, približno vem kakšna je povezava med hitrostjo, konfiguracijo terena in porabo. BEV uporabljam na razdaljah do skupno 350 km, ICE pa na daljših.
comteo sporočil: 664
[#3019841] 23.04.23 22:18 · odgovor na: Nollem (#3019652)
Odgovori   +    1
[Nollem]
prosim te za odgovor (tretjič) na enostavno vprašanje: kolikšna je bila povprečna hitrost na 470km dolgi poti?
ŽE tretjič. Hitrost je bila normalna. Nobeden nas ni prehitel, da bi se spomnil. Torej, kot vsi.


kot sem že zapisal na AC v Italiji skorajda NI polnilnic in moraš zaviti z avtoceste v mesto oz. k nakupovalnemu centru. Ionity polnilnic je J od Rima vsega 6 (šest), vključno s Sicilijo

Od Ancone do cilja nisem polnil. Tams e je avto polnil (na cilju), 11 kW polnilnici. Na poti nazaj smo poskusili (20 minut, ali eno kavo) nekje pri RImu eno ENEL polnilnico in smo spet prišli do Ancone. Trije potniki v avtomobillu in poletje.



kot "nepoznavalec" nisem pisal o tem koliko klima porabi, pač pa le o tem, da se pri koni pri vključenem Eco Plus programu hitrost omeji na 90kmh, klima pa izključi (le zakaj, če nič ne porabi - očitno so tudi pri Hyundaiju nepoznavalci ;-) )
ECO plus se ne uporablja. Vziš se na ECO. Na ECO je gas "malo bolj trd". Za polno hitrost 180 na uro moraš malo globlje pritisniti. Pospeši pa kot vedno fantastično, pri 60 na uro, po asfaltu, če pohodiš poln gas, sprednja kolesa spodrsnejo....Premočen avto za svoje kile in zelo agilen.
Kona je od žene.


P: glede na to, da sem z BEV naredil ca.30k km, približno vem kakšna je povezava med hitrostjo, konfiguracijo terena in porabo. BEV uporabljam na razdaljah do skupno 350 km, ICE pa na daljših.

ICE ne uporabljam evo 12 let. NA baterije se vozim po celi evropi. Več pavz naredimo za WC, kkavo ali hrano, kot za polnjenje. KAr pomeni, da bi z dizlom enako število pavz naredili. MEni se hitrost ni spremenila sploh.

Strani: 1