Strani: 1

1007KoLen sporočil: 421
[#37443] 15.01.07 11:14
Odgovori   +    0
O tem, kdo je bil kriv, se ne bi kar tako na hitro strinjal z vodstvom kluba. Velikokrat vidim tako neodgovorno vožnjo kolesarjev (še posebno če so v skupini in organizirani), da se mi zdi čudno, da je tako malo nesreč, v katere bi bili vpleteni.
anon-9939 sporočil: 17.846
[#37451] 15.01.07 11:20 · odgovor na: 1007KoLen (#37443)
Odgovori   +    0
Če cesta ni rezervirana le za motorna vozila so kolesarji povsem navadni udeleženci v prometu, ki, kolikor ne kršijo prometne predpise zasedajo svoj (desni) prometni pas.

Tisti, ki prehiteva se mora prepričati, da to lahko stori varno.

Če je voznik prehitevajočega vozila trčil v kolesarja je očitno prehiteval ne da bi se pred tem prepričal, da to lahko varno stori, saj so v času, ko je bil na nasprotnem voznem pasu tam bili še drugi udeleženci, ki so pravilno vozili po svoji strani vozišča.

Kolikor ni drugih elementov je bolj kot ne gotovo, da je nesrečo zakrivil voznik prehitevajočega vozila.

D.
anon-26060 sporočil: 680
[#37486] 15.01.07 12:16 · odgovor na: anon-9939 (#37451)
Odgovori   +    0

0219K21 je napisal(a):
Če cesta ni rezervirana le za motorna vozila so kolesarji povsem navadni udeleženci v prometu, ki, kolikor ne kršijo prometne predpise zasedajo svoj (desni) prometni pas.

Tisti, ki prehiteva se mora prepričati, da to lahko stori varno.

Če je voznik prehitevajočega vozila trčil v kolesarja je očitno prehiteval ne da bi se pred tem prepričal, da to lahko varno stori, saj so v času, ko je bil na nasprotnem voznem pasu tam bili še drugi udeleženci, ki so pravilno vozili po svoji strani vozišča.

Kolikor ni drugih elementov je bolj kot ne gotovo, da je nesrečo zakrivil voznik prehitevajočega vozila.

D.
  Kolesa in kolesa s pomožnim motorjem103. člen(1) Kolesarji morajo voziti po kolesarskem pasu, kolesarski stezi ali kolesarski poti. Kjer teh prometnih površin ni, smejo voziti ob desnem robu smernega vozišča v smeri vožnje.
(2) Kolesarji morajo voziti drug za drugim, razen na kolesarski poti, kjer smeta voziti dva kolesarja vzporedno, če širina poti to omogoča.

Kriv je zagotovo voznik, ki jih je podrl, zdi pa se mi, da bi bila nesreča manjša, če bi upoštevali predpise. V svoji vozniški karieri nisem še videl kolesarje (skupino!) na treningu, ki bi se omenjenega držali.

Pozicija: živel 20 let ob "balkanskem krogu" v Novem mestu
novica sporočil: 5.397
[#37493] 15.01.07 12:20 · odgovor na: anon-9939 (#37451)
Odgovori   +    0
to je res. kolesarji s specialkami v skupini se zaradi varnosti ogibajo razpokam ob robu cestišča, zato pogosto vidimo skupino sredi svojega voznega pasu. a to je še vedno njihov vozni pas. vozniki pa radi v silni želji po prehitevanju kar malo spregledajo oviro na svoji poti...to gledam čez celo poletje na ižanki, tako v vlogi voznika kot kolesarja.   
novica
anon-105255 sporočil: 3.738
[#37672] 15.01.07 14:42 · odgovor na: novica (#37493)
Odgovori   +    0
Da ne govorimo o tem, kako so nekatere kolesarske steze narejene tako da so koristne zgolj za nedeljske kolesarje, za ostale pa ne - kolesarska steza bi morala biti v nivoju vozišča in obarvana rdeče kot je recimo iz Lj. do Brezovice, ne pa da so sami hribčki in doline kot je to drugod npr. proti črnučam.
novica sporočil: 5.397
[#37684] 15.01.07 14:55 · odgovor na: anon-105255 (#37672)
Odgovori   +    0
za varnost kolesarjev bi največ naredili, če bi vsem voznikom avtomobila zakonsko predpisali, da morajo letno tudi sami prevoziti določeno število kilometrov s kolesom. obratno bi morali najbrž predpisati marsikateremu zapriseženemu kolesarju, da xx kilometrov letno prevozijo z avtom.
novica

p.: dolga leta zapriseženi in pogosto tudi neodgovoren kolesar, zdaj zaradi selitve dnevno vezan na avto, od koder najbolje vidim, kje sem ga kot kolesar v prometu najbolj hudo lomil. 
anon-16741 sporočil: 3.984
[#37707] 15.01.07 15:14 · odgovor na: anon-26060 (#37486)
Odgovori   +    0

cenejac je napisal(a):

  Kolesa in kolesa s pomožnim motorjem103. člen(1) Kolesarji morajo voziti po kolesarskem pasu, kolesarski stezi ali kolesarski poti. Kjer teh prometnih površin ni, smejo voziti ob desnem robu smernega vozišča v smeri vožnje.
(2) Kolesarji morajo voziti drug za drugim, razen na kolesarski poti, kjer smeta voziti dva kolesarja vzporedno, če širina poti to omogoča.

Kriv je zagotovo voznik, ki jih je podrl, zdi pa se mi, da bi bila nesreča manjša, če bi upoštevali predpise. V svoji vozniški karieri nisem še videl kolesarje (skupino!) na treningu, ki bi se omenjenega držali.

Pozicija: živel 20 let ob "balkanskem krogu" v Novem mestu
Zakon je po mojem mnenju preveč tog in neprizanesljiv do kolesarjev - skoraj bi si upal trditi, da avtorji kaj dosti časa niso preživeli na kolesu.
V praksi se kolesarji na treningu vozijo vzporedno zaradi večje opaznosti in zato, ker veliko voznikov prehiteva kolesarje kljub temu, da se približuje po nasprotnem pasu drugo vozilo in ni dovolj širine za 2 vozili in eno kolo. Če zasedajo cel pas, voznik ne gre prehitevati v škarje.
Skupina kolesarjev na treningu vozi navadno hitreje kot traktor, torej tudi ni bolj moteča (zato pravim, da je zakon pretog in neživljenski).
anon-89 sporočil: 10.178
[#37710] 15.01.07 15:17 · odgovor na: anon-16741 (#37707)
Odgovori   +    0

tekavec je napisal(a):


V praksi se kolesarji na treningu vozijo vzporedno zaradi večje opaznosti in zato, ker veliko voznikov prehiteva kolesarje kljub temu, da se približuje po nasprotnem pasu drugo vozilo in ni dovolj širine za 2 vozili in eno kolo. Če zasedajo cel pas, voznik ne gre prehitevati v škarje.

če te prav razumem, kolesarji v gruči nekako strašijo voznike?:)
shevchenko sporočil: 21.898
[#37720] 15.01.07 15:31 · odgovor na: novica (#37684)
Odgovori   +    0
Kje si ga lomil?

Glede nesreče je težko reči, kdo je kriv, glede na to, da nismo bili zraven, mi je pa nerazumljivo, kaj je tako privlačnega pri prehitevanju... Vozniki se še vedno prehitro in prelahkotno odločajo za to smrtno nevarno početje. Se mu je mudilo? V nedeljo?

p: mislil začeti s kolesarjenjem :)
novica sporočil: 5.397
[#37728] 15.01.07 15:37 · odgovor na: shevchenko (#37720)
Odgovori   +    0
do 25. leta je bilo kolo moje edino prevozno sredstvo po mestu i šire. bolj primerno vprašanje je, kje ga nisem lomil...vožnja po temi brez luči, vožnja po kolesarskih stezah po levi strani ceste, semaforji me niso pretirano zanimali, če sem bil na zebri sem se obnašal kot da sem kralj (to da je avto približno tono težji in trši mi nekako ni šlo v glavo...)...po nekaj nesrečah in padcih brez čelade je čudno, da sem še živ.
novica
anon-16741 sporočil: 3.984
[#37731] 15.01.07 15:50 · odgovor na: anon-89 (#37710)
Odgovori   +    0

Bob je napisal(a):

če te prav razumem, kolesarji v gruči nekako strašijo voznike?:)
 
Exactly. :-)
anon-19462 sporočil: 5
[#37737] 15.01.07 15:59 · odgovor na: shevchenko (#37720)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: anon-19462 15.01.2007 16:00

shevchenko je napisal(a):
Kje si ga lomil?

Glede nesreče je težko reči, kdo je kriv, glede na to, da nismo bili zraven, mi je pa nerazumljivo, kaj je tako privlačnega pri prehitevanju... Vozniki se še vedno prehitro in prelahkotno odločajo za to smrtno nevarno početje. Se mu je mudilo? V nedeljo?

p: mislil začeti s kolesarjenjem :)
 
To da nasproti vozeči prehitevajo ne glede na to ali nasproti vidi kolesarja je pogost pojav.
Ponavadi se izide tako, da gre avto mimo tebe na 50cm.. Tokrat se ni, ker je bilo kolesarjev preveč..
Če je v skupini več kolesarjev je za voznike manj moteče če vozijo po dva vzporedno, da se kolona skrajša.

Verjetno je povzročitelj tudi precenil hitrost kolesarjev, ki ni zanemarljivo majhna pri skupinskih vožnjah..
anon-58987 sporočil: 8
[#37823] 15.01.07 17:43
Odgovori   +    0
Se pridružujem mnenju! Kolesarji v skupinah so večinoma(!) neodgovorni na cesti. Tudi sam sem že videl in občutil njihovo neumnost.
anon-62300 sporočil: 36
[#37918] 15.01.07 19:23
Odgovori   +    0
nikjer ne pise, da je prehiteval na preglednem delu ceste. morda so celo izza ovinka prisli.

kakorkoli, to je kar precej bedno.
anon-105255 sporočil: 3.738
[#37930] 15.01.07 19:54 · odgovor na: anon-62300 (#37918)
Odgovori   +    0
Bi bilo pa zanimivo izvedeti kako se bo odzval Discovery glede na to, da je Murn okrepil njih vrste, zdaj pa verjetno celo ne bo nikoli vozil za njih če so poškodbe dovolj resne in kot kaže da so. Voznik bi si lahko nakopal tožbo...
jeanmark sporočil: 2.903
[#37948] 15.01.07 21:06 · odgovor na: anon-58987 (#37823)
Odgovori   +    0

melda je napisal(a):
Se pridružujem mnenju! Kolesarji v skupinah so večinoma(!) neodgovorni na cesti. Tudi sam sem že videl in občutil njihovo neumnost.
Kmet.
KKIMA sporočil: 2
[#38041] 16.01.07 08:08
Odgovori   +    0
Predno tako vse vprek obsojate kolesarje, upoštevajte dejstva in osnovna pravila varnega prehitevanja:
- vedno preverimo ali na nasprotnem voznem pasu ni nasproti vozečih vozil in pri tem upoševamo tudi hitrost nasproti vozečih vozil (v tem primeru so očitno bila ne pozabite, da je tudi kolo vozilo, s katerim trenirani kolesarji v skupini vozijo od 30 do 50 km/h).
- nikoli ne prehitevamo, če nismo prepričani da to lahko storimo varno torej če preglednost cestišča tega ne omogoča.
- tudi pri prehitevanju veljajo omejitve hitrosti, ki veljajo običjno na tem delu cestišča....ipd.
In če je naš dragi voznik vse to upošteval potem so verjetno res krivi kolesarji, ker so se sploh drznili voziti po cesti, ki naj bi bila očitno "rezervirana za previdne in nikoli nič krive avtomobiliste"
anon-521 sporočil: 5.625
[#38075] 16.01.07 08:56 · odgovor na: KKIMA (#38041)
Odgovori   +    0

KKIMA je napisal(a):
Predno tako vse vprek obsojate kolesarje, upoštevajte dejstva in osnovna pravila varnega prehitevanja: - vedno preverimo ali na nasprotnem voznem pasu ni nasproti vozečih vozil in pri tem upoševamo tudi hitrost nasproti vozečih vozil (v tem primeru so očitno bila ne pozabite, da je tudi kolo vozilo, s katerim trenirani kolesarji v skupini vozijo od 30 do 50 km/h). - nikoli ne prehitevamo, če nismo prepričani da to lahko storimo varno torej če preglednost cestišča tega ne omogoča. - tudi pri prehitevanju veljajo omejitve hitrosti, ki veljajo običjno na tem delu cestišča....ipd. In če je naš dragi voznik vse to upošteval potem so verjetno res krivi kolesarji, ker so se sploh drznili voziti po cesti, ki naj bi bila očitno "rezervirana za previdne in nikoli nič krive avtomobiliste"
 
mislim, da kolesarje v tem primeru lahko obsoja samo popolno teslo. baje obstaja celo sum, da sta se voznika zamenjala; 21-letnik je bil v avtu z očetom, ki ga baje rad spije, ustavila sta šele nekaj 100m za krajem nesreče. nesreča se je zgodila na preglednem delu ceste, zato jo je lahko povzročil samo idiot ali pijan voznik.
anon-48472 sporočil: 994
[#38080] 16.01.07 09:01 · odgovor na: anon-58987 (#37823)
Odgovori   +    0

melda je napisal(a):
Se pridružujem mnenju! Kolesarji v skupinah so večinoma(!) neodgovorni na cesti. Tudi sam sem že videl in občutil njihovo neumnost.
 
Pa kaj je tukaj za razpravljat?? Voznik osebnega vozila je vozil po napačnem pasu v napačno smer (ni pomembno zakaj) kolesarji pa so vozili (lahko bi tudi stali v skupini ali pa sedeli na cesti zaradi mene) po svojem voznem pasu ??? Halo !!!

Je pa zanimivo vprašanje o odškodninah, čeprav mislim, da morajo biti taki težki profesionalci dobro zavarovani tako, da bo na nesrečnega voznika po moje kakšna zavarovalnica malo pritisnila.
anon-9939 sporočil: 17.846
[#38091] 16.01.07 09:15 · odgovor na: anon-48472 (#38080)
Odgovori   +    0
Voznik, domnevni povzročitelj bo zagotovo v svojo obrambo navedel naslednje.

Za kolesarje velja tako kot za druge udeležence v prometu, da vozijo izključno po svojem voznem pasu. Ta del ni sporen.

Potane žgečkljivo, ko se dojame, da avtomobili pri prehitevanju zapustijo svoj vozni pas in prestopijo na nasprotnega (od. tod kvalifikacija "napačna stran in smer vožnje" pri kakih nesrečah), kolesarji pa ne.

Kolesar pri prehitevanju drugega kolesarja se še vedno drži desnega voznega pasu. In, torej, po dikciji tega dela zakona ni v prekršku.

Problem je, ker je zakonodajalec izrecno opredelil, da kolesarji vozijo nujno drug za drugim (upoštevaje, da drugi udeleženci res vozijo enako, drug za drugim, niti ni odvečna ta določba, saj vožnja po cestišču, razen izjemoma, ni kolektivno dejanje, temveč zelo individualno in individualizirano).

VSAK, najsi bo tovornjak, avto, traktor ali moped, ali kolesar, zatorej vozi varno le tedaj, ko je na cesti v svoji smeri vožnje sam in nima poleg sebe (levo ali desno) spremljevalca.

Vsak odmik od tega je pač tveganje.

Ne želim zmanjševati pomen varne vožnje voznika motornega vozila, ki zagotovo ni varno prehiteval (ja, lahko bi namesto gruče kolesarjev bil tovornjak, ki je nekoliko trši od Shimano zavor in titanskega okvirja), toda če bo prišlo do pravde se bo zagotovo postavilo vprašanje varnostnih razmer, ki so jih ustvarili kolesarji sami s vožnjo dva-po-dva.

D.
anon-48472 sporočil: 994
[#38132] 16.01.07 10:05 · odgovor na: anon-9939 (#38091)
Odgovori   +    0
Del krivde bi se lahko naprtil kolesarjem (ampak res izjemoma) samo, če bi lahko voznik dokazal, da do nesreče nebi prišlo, če bi kolesarji vozili v koloni en po en. Vprašanje je tudi kaj bi voznik dejal na izjavo kolesarjev, da so vozili en za drugim (mimogrede ali sploh vemo kako so vozili) in da so ravno takrat prehitevali.
Vinci sporočil: 5.933
[#38154] 16.01.07 10:33 · odgovor na: anon-48472 (#38132)
Odgovori   +    0
Ne glede na to, kje kolesar vozi; po robu cestišča, ali pa sredi ceste, nasprotni pas ni prost! In je zato voznik, ki je prehiteval, izsilil prednost kolesarjem ter povzročil nesrečo. Krivde nikakor ne more naprtiti kolesarjem, tudi če so vijugali po svojem pasu. Sicer se niso vozili po predpisih in so ogrožali prometno varnost, niso pa neposredni niti posredni povzročitelji nesreče.
anon-48472 sporočil: 994
[#38166] 16.01.07 10:50 · odgovor na: Vinci (#38154)
Odgovori   +    0

Vinci je napisal(a):
Ne glede na to, kje kolesar vozi; po robu cestišča, ali pa sredi ceste, nasprotni pas ni prost! In je zato voznik, ki je prehiteval, izsilil prednost kolesarjem ter povzročil nesrečo. Krivde nikakor ne more naprtiti kolesarjem, tudi če so vijugali po svojem pasu. Sicer se niso vozili po predpisih in so ogrožali prometno varnost, niso pa neposredni niti posredni povzročitelji nesreče.
 
Jasno sej to govorim ves čas (napisal sem celo, da bi lahko sedeli na svojem pasu)
Vinci sporočil: 5.933
[#38186] 16.01.07 11:21 · odgovor na: anon-48472 (#38166)
Odgovori   +    0
Ja, saj, ampak sem hotel še enkrat poudariti, ker res nočem, da bi še kdo napisal, češ kako so kolesarji krivi za nesrečo.
anon-26060 sporočil: 680
[#38209] 16.01.07 11:58 · odgovor na: anon-48472 (#38132)
Odgovori   +    0

0126Marce je napisal(a):
Del krivde bi se lahko naprtil kolesarjem (ampak res izjemoma) samo, če bi lahko voznik dokazal, da do nesreče nebi prišlo, če bi kolesarji vozili v koloni en po en. Vprašanje je tudi kaj bi voznik dejal na izjavo kolesarjev, da so vozili en za drugim (mimogrede ali sploh vemo kako so vozili) in da so ravno takrat prehitevali.
Kolesarji (trener Milan Eržen) so nato odgvorili.

''Dejstvo je da, so se kolesarji vozili vštric po dva in dva, a to ne spremeni ničesar. Če ne bi voznica prvega nasproti vozečega avtomobila zaradi umikanja zapeljala v obcestni jarek bi danes šteli mrtve,' ' je dodal Eržen.
anon-48472 sporočil: 994
[#38216] 16.01.07 12:08 · odgovor na: anon-26060 (#38209)
Odgovori   +    0
Hvala za pojasnilo toda kot sem dejal prej, dejstvo, da so peljali "vštirc" ne zmanjša odgovornosti voznika niti za promil.
XIBMS1 sporočil: 74
[#39955] 21.01.07 02:00
Odgovori   +    0
Nesreča se je zgodila na RAVNEM PREGLEDNEM delu ceste. Vidljivost je bila perfektna. Tu ni mogoče, da bi normalen človek spregledal gručo kolesarjev. Poba, ki je prehiteval je imel srečo, da ni prišel nasproti avto. Žal so jih skupili šibkejši v prometu.
Dejstvo je, da so kolesarji vozili po svojem, desnem pasu. Pa četudi bi bil samo 1 kolesar na nasprotnem pasu, ne bi smel prehitevati. Nesreči je botrovala izključno nepazljivost in neizkušenost mladega voznika. Ali pa čista norost... Samo na to bi ga morali opozorili sopotniki v avtu.
Glede kolesarjev:
- avtomobilisti (ne vsi) nimajo nikakršnega potrpljenja, ko srečajo kolesarja na cesti. Za njih je to le ovira na cesti
- organizirani trening (spremna vozila) vsak dan si lahko privoščijo samo klubi z veliko denarja.
- V tujini je povsem legalen trening brez spremljevalnih vozil
- Povejte mi kje je razlika med gručo kolesarjev in traktorjem? Za traktorjem vsi ustavijo, kolesarjem pa trobijo

Strani: 1