Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Sympathy for Germany

Strani: 1

primvla sporočil: 703
[#3003154] 02.08.22 10:07
Odgovori   +    1
kdo je spustil tega komunajzla na finance?
Endimion sporočil: 10.312
[#3003155] 02.08.22 10:14 · odgovor na: primvla (#3003154)
Odgovori   +    6
[primvla]
kdo je spustil tega komunajzla na finance?
Kolikor je meni znano, tega "komunajzla" ni nihče spustil na finance. AMpak imajo Finance relationship s Project Syndicate, kjer je originalna komuna tudi javno objavljena. In ta relationship ima po mojem vedenju kar dolgo brado.

Izvoli original članek.
www.project-syndicat...is-2022-07

In tule imaš dokaz, da če se je ta "komunajzl" znašel v družbi s tako eminentnimi ljudmi, najbrž njegovo mnenje šteje. in ima najbrž neke kompetence, ki gredo precej preko komentiranja na nekem forumu:

www.project-syndicat...columnists
crt sporočil: 27.194
[#3003156] 02.08.22 10:14
Odgovori   +    3
10/10
Endimion sporočil: 10.312
[#3003158] 02.08.22 10:21 · odgovor na: crt (#3003156)
Odgovori   +    2
Jaz sem šel brat original, in je res... top.

Zdaj pa vprašanje. Ali lahko tale nemški FUBAR razjebe eurocono?
crt sporočil: 27.194
[#3003163] 02.08.22 10:32 · odgovor na: Endimion (#3003158)
Odgovori   +    7
Zadnja sprememba: crt 02.08.2022 11:03
za moje oci zdaj nadaljujemo tam, kjer smo prejsnjic (draghi 2012) nehali, samo brez draghija in s severno grcijo namesto juzne.

zadeva je dodatno komplicirana s tem, da v sedanjih razmerah niti ne mores racunati na devalvacijo, ker sicer gledano v vakuumu pridobis konkurencnost na izvoznih trgih, vendar hkrati najebes na uvozeni energiji, tako da neto jebiga.

nemci so zavozili quite possibly celo bolj kot grki. totalno presenetljivo in tegaseparesnidalopredvideti se je izkazalo, da ce je proracunski plus vse, kar v zivljenju razumes in vidis, to ne samo da ni zvelicavno, temvec gres ravno tako fkurac.

razlika je pa v tem, da imajo neprimerno vecjo politicno in gospodarsko tezo v eu, tako da zdaj je tolko hitreje to "problem nas vseh" - le da bi tokrat dejansko vsi "resevali nemcijo", ne pa tako, kot smo pod firmo "resujemo grcijo" resevali nemske in francoske banke.

ta poslovni model, da z uvozeno energijo in uvozenim delom prodajas v izvoz - torej mocno prerascas tako domace vire kot domaci prodajni trg - tega enkrat zmanjka, tako kot je zmanjkalo strikca islandskim bankam z bilanico gdp x 10, cperav seveda razmerja niso tako brutalna.

to je seveda lekcija tudi za slovenijo, vendar da bi kdo to razumel, bi bilo treba najprej razumeti

- da so nemci zajebali in to s samim konceptom modela, ne pa sele z novodobnim esg in woke (model je lih tako delan samo za dobre case kot jugoslovanska ustava, ali pa tako kot angela merkel in frajerji pred in za njo)
- da slovenski koncept ni tako dalec od njega, ceprav je tretja liga po velikosti drzave (delez gdp iz izvoza in delez energije iz uvoza sta se vecja)
- (najhujse in verjetno za marsikoga apriori nemogoce sprejeti) da je luka mesec pred casom cisto umestno povedal (pac se ni nihce drugi prej spomnil povedati, jebigasad), da je izvoz obcutljiva tocka slovenije - kar seveda ne pomeni, da dajmo pa ne imet izvoznikov, temvec da dajmo met na oku koncentracijo tveganj, ce se svet spremeni
Endimion sporočil: 10.312
[#3003165] 02.08.22 10:41 · odgovor na: crt (#3003163)
Odgovori   +    1
Lahko pričakujemo torej govor Nemškega Kanclerja na plenarnem zasedanju EU parlamenta, ki se bo končal z znamenitim stavkom (Avtorica je vzhodnonemška doktorica Fizike, nekoč Kanclerka):
"Potrebujemo več Evrope"

?
crt sporočil: 27.194
[#3003166] 02.08.22 10:43 · odgovor na: Endimion (#3003165)
Odgovori   +    1
ja, to bi bil pozitivni krak moznih izidov, ki grejo mocno vsak v svojo smer...

(komur se ne zdi kaj posebej pozitiven, lahko za domaco nalogo razmisli o negativnem :)
Endimion sporočil: 10.312
[#3003168] 02.08.22 10:45 · odgovor na: crt (#3003166)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: Endimion 02.08.2022 10:45
"Slovenija je bolha na repu nemškega psa, in ne maha rep s psom, ampak pes z repom?"
crt sporočil: 27.194
[#3003169] 02.08.22 10:50 · odgovor na: Endimion (#3003168)
Odgovori   +    6
Zadnja sprememba: crt 02.08.2022 10:54
to takaltak, ampak pejd pa komu razlozi :)

negativni krak razvoja dogodkov je to, da stvar neha biti obvladljiva na eu nivoju -


- ali zaradi 100% fokusiranja nemcije na notranje probleme in s tem padca interesa za nadaljno simbiozo z jugom

- ali zaradi nezainteresiranosti francije za vlogo prve violine, ki stoji pred njo in prepeva "jaz sem tvoja priloznost, zgrabi me" (francija je poleg velikosti med drugim edina nuklearna sila v eu)

- ali zaradi splosnega razocaranja nad tem, da eu level voditelji zivijo v nekem svojem vesolju (vcasih se je temu reklo odtujenost od baze :) in posledicno popoln krah pricakovanj kakrsnihkoli pozitivnih premikov s tega nivoja

- ali zaradi neobvladljivo povecane amplitude ekonomskih nihanj v malih clanicah, ki pripelje do X malih proto-pavelicev

....

saj znas sam.... :) jaz bi samo se spomnil, da a) se alineje zgoraj ne izkljucujejo med sabo in b) imeti diktaturo se globoko po ww 2 ni bila samo stvar jugoslavije.
Endimion sporočil: 10.312
[#3003170] 02.08.22 10:55 · odgovor na: crt (#3003169)
Odgovori   +    2
Jao.

Kako že pravijo bratje srbi: "Prije če se EU raspast, nego da mi uđemo..."

ALi pa.. "Naj se Srbija odcepi iz Jugoslavije, pa se drugim ne bo treba..."
crt sporočil: 27.194
[#3003171] 02.08.22 10:59 · odgovor na: Endimion (#3003170)
Odgovori   +    1
kot ves je moj bias looking at the downside (ker verjamem v "take care of your downside and the upside will take care of itself). tak da ne me drezat :))
1011Arist sporočil: 1.046
[#3003179] 02.08.22 11:13 · odgovor na: crt (#3003163)
Odgovori   +    4
[]
za moje oci zdaj nadaljujemo tam, kjer smo prejsnjic (draghi 2012) nehali, samo brez draghija in s severno grcijo namesto juzne.

zadeva je dodatno komplicirana s tem, da v sedanjih razmerah niti ne mores racunati na devalvacijo, ker sicer gledano v vakuumu pridobis konkurencnost na izvoznih trgih, vendar hkrati najebes na uvozeni energiji, tako da neto jebiga.
Nemčija prodaja znanje predvsem strojništva. Uvozi surovine in energijo, nekaj tudi dela iz vazalnih držav (lon posli) in to vse supaj zapakira in relativno drago proda na svetovnem trgu (špeha je bilo veliko in tudi trgovinski presežek enormen).
Prodajanje znanja je seveda povsod najbolj lukrativna dejavnost. (to se je preselilo na račualništvo in AI, karkoli si že pri tem predstavljate, važno je da je drago in v zadnjem času na biotehnologijo)

Če devalviraš evro, uvoziš inflacijo s surovinami in energijo, to se sedaj dogaja, Pričakovati je da na svetovnem trgu prodaš sedaj za malo več slabših evrov, kar si tudi sam zapisal.
Torej svoje znanje ne boš več prodajal z ekstra profitom ampak z nekaj manjšim.
Ker je bilo rusko darilo v obliki poceni plina več kot 1000 milijard € v desetil letih (razlika med tržno ceno in dolgoročnimi nemškimi pogodbami z Rusijo), in ker bo sedaj ekstra profita manj.
Da so razmere resne se vidi v tem, da je po desetletjih presežka, dosgla Nemčija v zadnjem letu 1000 milijard trgovinskega primnjkljaja.

Menim, da se to v ekonomiji obrne navznoter, torej inflacija bo najedla standard prebivalcev, ker bo realnega zaslužka na izvoznih trgih manj.
To je Deja vu Jugoslavije v 80 letih.
najobj sporočil: 31.920
[#3003191] 02.08.22 13:16 · odgovor na: 1011Arist (#3003179)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: najobj 02.08.2022 13:21
[1011Arist]
> []
> za moje oci zdaj nadaljujemo tam, kjer smo prejsnjic (draghi 2012) nehali, samo brez draghija in s severno grcijo namesto juzne.
>
> zadeva je dodatno komplicirana s tem, da v sedanjih razmerah niti ne mores racunati na devalvacijo, ker sicer gledano v vakuumu pridobis konkurencnost na izvoznih trgih, vendar hkrati najebes na uvozeni energiji, tako da neto jebiga.
Nemčija prodaja znanje predvsem strojništva. Uvozi surovine in energijo, nekaj tudi dela iz vazalnih držav (lon posli) in to vse supaj zapakira in relativno drago proda na svetovnem trgu (špeha je bilo veliko in tudi trgovinski presežek enormen).
Prodajanje znanja je seveda povsod najbolj lukrativna dejavnost. (to se je preselilo na račualništvo in AI, karkoli si že pri tem predstavljate, važno je da je drago in v zadnjem času na biotehnologijo)

Če devalviraš evro, uvoziš inflacijo s surovinami in energijo, to se sedaj dogaja, Pričakovati je da na svetovnem trgu prodaš sedaj za malo več slabših evrov, kar si tudi sam zapisal.
Torej svoje znanje ne boš več prodajal z ekstra profitom ampak z nekaj manjšim.
Ker je bilo rusko darilo v obliki poceni plina več kot 1000 milijard € v desetil letih (razlika med tržno ceno in dolgoročnimi nemškimi pogodbami z Rusijo), in ker bo sedaj ekstra profita manj.
Da so razmere resne se vidi v tem, da je po desetletjih presežka, dosgla Nemčija v zadnjem letu 1000 milijard trgovinskega primnjkljaja.

Menim, da se to v ekonomiji obrne navznoter, torej inflacija bo najedla standard prebivalcev, ker bo realnega zaslužka na izvoznih trgih manj.
To je Deja vu Jugoslavije v 80 letih.
... čuj, nisem glih najbolj ziher, da je pričakovati, da na svetovnem trgu prodaš sedaj za malo več slabših evrov, če je na svetovnem trgu ostala - na račun dolga leta poceni ruske energije bogata Evropa ima evro, drugih dovolj bogatih pa ni - pravzaprav samo na istem trgu konkurenčna Amerika z istimi problemi, Kitajska pa enako kot Rusija zaradi Amerike live.finance.si/9002...i?src=live kmalu ne bo zanesljiv partner ... khmm, če si sposodim genialne besede samoizvoljenih bruseljskih spitzenkandidatov z ono von der lajno na čelu, ki se po pol leta sankcij in neprekinjenem dovažanju vedno močnejšega orožja svetovno znanemu filmskemu glumcu iz Kijeva zdaj silno čudijo, ker jim Putin - možakar očitno zelo uživa, ko gleda zvijanje deževnika na vročem bruseljskem asfaltu - odgovarja s počasnim zapiranjem pipice s plinom ... alzo, če skrajšam in malo špekuliram, kdor si je s sprovocirano vojno v Ukrajini želel downsizing svetovnega gospodarstva, mu je to uspelo bolje kot oni izgubljeni Greti ...
primvla sporočil: 703
[#3003193] 02.08.22 13:29 · odgovor na: 1011Arist (#3003179)
Odgovori   +    0
ni to samo problem nemcije, to je problem vseh sistemov z rastoco ekonomijo, ki potrebuje rastoco potrosnjo, da eksistira. manifestacija ukrajine je dala celi zadevi samo dodatno brco v rit in karte, ki so padle, bi padle v vsakem primeru, mogoce samo v drugacni, celo slabsi konfiguraciji. tezko se bo otrest pohlepa, ki nas vse goni v mizerijo. navidezno imuna kitajska se sooca z enako sliko. kapitalizem postaja zastarel model.
primvla sporočil: 703
[#3003194] 02.08.22 13:31 · odgovor na: najobj (#3003191)
Odgovori   +    0
amerike ravno zaradi tega v prejsnjem postu nisem stapom dirao...
najobj sporočil: 31.920
[#3003195] 02.08.22 13:33 · odgovor na: Endimion (#3003155)
Odgovori   +    0
[Endimion]
> [primvla]
> kdo je spustil tega komunajzla na finance?
Kolikor je meni znano, tega "komunajzla" ni nihče spustil na finance. AMpak imajo Finance relationship s Project Syndicate, kjer je originalna komuna tudi javno objavljena. In ta relationship ima po mojem vedenju kar dolgo brado.

Izvoli original članek.
www.project-syndicat...is-2022-07

In tule imaš dokaz, da če se je ta "komunajzl" znašel v družbi s tako eminentnimi ljudmi, najbrž njegovo mnenje šteje. in ima najbrž neke kompetence, ki gredo precej preko komentiranja na nekem forumu:

www.project-syndicat...columnists
... čuj, sam imam oziroma sem imel podobne "probleme", ampak ker mora biti vsakemu jasno, v svojih postih nikoli ne napišem "sarcasm off" ... no, sem pa verjetno že dovolj dolgo na totem forumu - levuhar primvla je še gušter - da se ve, kdaj se zajebavam in kdaj mislim resno, čeprav je v vsaki moji zajebanciji tudi nekaj resnice ...

P.S.: se opravičujem, ker se mešam, ampak vrag mi enostavno ni dal mira ...
najobj sporočil: 31.920
[#3003196] 02.08.22 13:39 · odgovor na: primvla (#3003194)
Odgovori   +    1
[primvla]
amerike ravno zaradi tega v prejsnjem postu nisem stapom dirao...
... čuj, Amerike ti ni treba dirat, ker Amerika te štapom dira kar sama ... khmm, in to s pravim in ne zgolj s figurativneim ...

Strani: 1