Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Komu koristijo finančno nepismeni državljani?

Strani: 1

EKSPROPRIACIJA sporočil: 423
[#2938157] 03.07.21 12:21
Odgovori   +    13
Finančna nepismenost državljanov 30 let po osamosvojitvi je ena največjih napak države Slovenije. Prebivalci bodo revni bolj, kot bi bilo treba, zaradi zapostavljanja teh vsebin. Da ne omenjam popolnoma napačnih logik finančnega vlaganja, ki smo si jih pridobili v Jugoslaviji, kjer je bila vrednota nemška marka v štunfu. Podjetništvo greh, borza ukinjena, inflacija konstantna grožnja finančnemu premoženju. Teh v Jugi zgrešenih vzorcev še do sedaj nismo uspeli odpraviti. Nepismeni državljani potem zapadajo v ekstreme, kot so vse v banki ali vse v kripto ali celo v piramidne sheme. Zanašanje na državno pokojnino je za večino pot v revščino v starosti s kamnom za vratom oz. edino vrednoto premoženja, ki jo poznamo, prevelika, stara, potratna hiša.
Rokc5 sporočil: 2.857
[#2938163] 03.07.21 12:56
Odgovori   +    3
Odličen članek. Povedati moram, da je moja milenijska generacija v tem najbolj ''nasrkala''. Na LJSE milenijci niso vlagali če pa so so ob poku veliko izgubili, prav tako v skladih. Milenijci prav tako niso bili poučeni o pomenu izračuna časa potrebnega za privarčevanje pologa za stanovanje/hišo in predvsem kje in kako denar oplemenititi. Če se to še kombinira z slabim 'timingom' vstopa na trg dela po krizi leta 2007/2008, so milenijci slovenska 'izgubljena generacija' zadnjih 20-30 let.
Sam opažam da so 'Z-jevci' res do zadeve pristopili drugače. Niso se zanašali na ''modrosti' 'staršev, ker so videli kam je kriza 2008/2009 pripeljala situacijo. Veliko izmed njih je dejansko mnogo bolj finančno izobraženih, zna delati z denarjem, zna varčevati in nalagati denar. Upajmo, da se bodo stvari glede tega še naprej premikale na bolje.
0430ABAKU sporočil: 1.783
[#2938259] 04.07.21 00:09
Odgovori   +    4
Nič bat. Naravna selekcija bo to popravila.
stutek sporočil: 503
[#2945586] 04.08.21 08:42
Odgovori   +    3
Zadnja sprememba: stutek 04.08.2021 08:43
Leta 97 in 98 sem dal na stran nekaj stipendij in se s prijateljem odpravil spekulirat na LJ borzo, tudi sem bil na dveh skupscinah. Donosi so bili lepi - okrog 20% na leto, vendar sem se v teh dveh letih naucil:
1. kako zasvajajoce je hazarderstvo
2. kako nepomembni so mali delnicarji
3. kako nepomembne do delnice za svobodno izmenjavo dobrin in storitev med posamezniki
4. kako zelo veliko intelektualnega napora je vlozeno za nikakersen doprinos druzbi

Kasneje me je sicer pohlep in dober marketing zamikal, da bi vlozil v privatizacijo NKBM, a sem se na sreco uspel zadrzati.

Kot posledica razocaranja nad nekoristnostjo delnic sem zazivel hedonisticno desetletje v izobrazevalnem sistemu, nato pa sem se odlocil, da grem v zasebni sektor in investiram (predvsem cas) v svoje znanje, vescine, in oseben pomen zivljenja. V 6ih letih sem vsako leto uspel dobiti povisico in sedaj je neto placa 3,2 kratnik zacetne, kljub dejstvu, da sem ziheras.
anon-204390 sporočil: 13.528
[#2945695] 04.08.21 16:24 · odgovor na: stutek (#2945586)
Odgovori   +    0
[stutek]
Leta 97 in 98 sem dal na stran nekaj stipendij in se s prijateljem odpravil spekulirat na LJ borzo, tudi sem bil na dveh skupscinah. Donosi so bili lepi - okrog 20% na leto, vendar sem se v teh dveh letih naucil:
1. kako zasvajajoce je hazarderstvo
2. kako nepomembni so mali delnicarji
3. kako nepomembne do delnice za svobodno izmenjavo dobrin in storitev med posamezniki
4. kako zelo veliko intelektualnega napora je vlozeno za nikakersen doprinos druzbi

Kasneje me je sicer pohlep in dober marketing zamikal, da bi vlozil v privatizacijo NKBM, a sem se na sreco uspel zadrzati.

Kot posledica razocaranja nad nekoristnostjo delnic sem zazivel hedonisticno desetletje v izobrazevalnem sistemu, nato pa sem se odlocil, da grem v zasebni sektor in investiram (predvsem cas) v svoje znanje, vescine, in oseben pomen zivljenja. V 6ih letih sem vsako leto uspel dobiti povisico in sedaj je neto placa 3,2 kratnik zacetne, kljub dejstvu, da sem ziheras.
Najbolje je vlagati torej v svoje znanje in osebni razvoj, ter lastni posel...
anon-204390 sporočil: 13.528
[#2945697] 04.08.21 16:33 · odgovor na: EKSPROPRIACIJA (#2938157)
Odgovori   +    0
[EKSPROPRIACIJA]
Finančna nepismenost državljanov 30 let po osamosvojitvi je ena največjih napak države Slovenije. Prebivalci bodo revni bolj, kot bi bilo treba, zaradi zapostavljanja teh vsebin. Da ne omenjam popolnoma napačnih logik finančnega vlaganja, ki smo si jih pridobili v Jugoslaviji, kjer je bila vrednota nemška marka v štunfu. Podjetništvo greh, borza ukinjena, inflacija konstantna grožnja finančnemu premoženju. Teh v Jugi zgrešenih vzorcev še do sedaj nismo uspeli odpraviti. Nepismeni državljani potem zapadajo v ekstreme, kot so vse v banki ali vse v kripto ali celo v piramidne sheme. Zanašanje na državno pokojnino je za večino pot v revščino v starosti s kamnom za vratom oz. edino vrednoto premoženja, ki jo poznamo, prevelika, stara, potratna hiša.
V Jugoslaviji se je bilo treba dinarjev znebiti, ker so bili podvrženi inflaciji. Zato so ljudje vlagali v marke (kot začasni varčevalni medij), potem pa predvsem v nepremičnine (nakup lastnega stanovanja, gradnja hiše, vikenda ipd.), nekaj tudi v avtomobilski pleh, ki je takrat pomenil tudi neke vrste investicijo (npr. eno leto star Jugo je bil lahko dražji od novega).

Danes v EU je seveda vse popolnoma drugače. EUR nima uradne inflacije, a se ga ljudje kljub temu hočejo čim prej znebit. Vlagajo predvsem v nepremičnine, zaradi česar te postajajo navadnim smrtnikom čedalje bolj nedostopne. Rabljeni avti postajajo čedalje bolj cenjeni, ker novih ni za dobit...

Je pa res da danes laghko vlagaš prek Etoro, brez provizije (takrat tega ni bilo :)
stutek sporočil: 503
[#2945815] 05.08.21 08:31 · odgovor na: anon-204390 (#2945695)
Odgovori   +    0
[vickibedi]
Najbolje je vlagati torej v svoje znanje in osebni razvoj, ter lastni posel...
V lasten posel ne upam iti, se mi zdi prevec tvegano. In pa bojim se, da bi moral vecino svoje investicije v specializacijo dati na stran in ogromen del casa vloziti v iskanje strank in gradnjo znamke.

Strani: 1