Strani: 1

Rakijan sporočil: 1.263
[#2903707] 01.02.21 07:54 · odgovor na: (#2903695)
Odgovori   +    1
Sem razmisljal.. Kaj pa topla voda kuhinja in pa kopanje kopalnica.. Novi pralni, pomivalni stroji z priklopom direkt na toplo vodo? Koliko energije pa le ti porabijo, prihranijo? Nisem mogel verjeti recimo moja teta v Lj, blok, nima boilerja v stanovanju.. Pa ima toplo, vroco vodo..
Rakijan sporočil: 1.263
[#2903708] 01.02.21 07:56 · odgovor na: (#2903695)
Odgovori   +    2
Nekoc, imam v glavi, sem bral pa zal ne najdem linka.. Ne vem katerega leta, nek finale nekega prvenstva v nekem sportu in so bojda anglezi vsi med polcasom odsli si skuhati caj.. Z tem grelniki za caj in naj bi omrezje razpadlo.. 1500W grelnik.. Ne vem a sem sanjal, fake news..?
aimon sporočil: 1.924
[#2903753] 01.02.21 11:41 · odgovor na: (#2903739)
Odgovori   +    1
[alek14]
... Jaz perem (skoraj) vse na 30°C. Prilagajam prašek in čas pranja (15 min-2h).
Moj pralni stroj ima nastavitve 40°C, 60°C in 90°C. Uporabljam le prvi dve nastavitvi, prašek pa kupujem v DM, ker ne vsebuje snovi, ki dražijo kožo in nima dišav.
0513ANITO sporočil: 10.825
[#2903854] 01.02.21 17:43 · odgovor na: (#2903739)
Odgovori   +    3
[alek14]
> [Rakijan]
> Nekoc, imam v glavi, sem bral pa zal ne najdem linka.. Ne vem katerega leta, nek finale nekega prvenstva v nekem sportu in so bojda anglezi vsi med polcasom odsli si skuhati caj.. Z tem grelniki za caj in naj bi omrezje razpadlo.. 1500W grelnik.. Ne vem a sem sanjal, fake news..?

Čisto možno.
Tudi pri nas je el. omrežje dimenzionirano na 1kW hkratne rabe na stanovanje.

________________________
Odg. na prejšnjega:
Ja, centralna priprava tople vode ni povsem nova stvar. Kadar se pripravlja s pom. TČ, je pogosto v igri še dnevni hranilnik, ki imogoča delo TČ ponoči oz. po usmeritvah Smart Grida. Pralni/pomivalni stroj je lahko priključen na tak toplovod, če ima predvidena dva priključka. Ne vem koliko več stane tak pralni stroj. Če bodo nekoč vsi imeli po dva prikjlučka bo verjetno ekonomično.
Jaz perem (skoraj) vse na 30°C. Prilagajam prašek in čas pranja (15 min-2h).
Odgovarjem tebi, ker boš razumel...

Tisti, ki tukaj pametujejo o Zalogovnikoh toplote (recimo da bo kakih 2000 litrov vode na 50°C imelo neko zalogo) naj na kratko razložimo sledeče....

Če TČ deluje v režimu 24/7 ima glede na izbran objekt najnižjo možno toplotno moč (velja podobno v grobem tudi za električno moč, je pa tukaj še COP, ki pada če temperatura medija s katerim grejemo plin pada in pada tudi, če je temperatura dvižnega voda za ogrevanje višja od najnižje še sprejemljive, ki zagotavlja željeno bivalno udobje).

sedaj predpostavimo, da nam operater ugasne TČ za 1/4 časa dnevno...To pomeni, da mora TČ biti vsaj za 33% močnejša od optimalne + še za padec COP. Če nam ugasne za 1/2 časa mora biti TČ imet 2 x nazivno moč...

Kaj to pomeni...pomeni višjo ceno investicije, preobreminetev lokalnih električnih vodov in transformatorjev, višjo priključno moč za porabnike, padec udobja in nižji COP.

Vse skupaj je na nek način brcaje konzerve navzdol po cesti...Problem, ki smo ga navidezno rešili z odklapljanjem porabnikov se nam seli iz "Rush hour" v čas, ki navidezno na začetku Ni "Rush hour", lahko pa to postane takoj, ko množično vržemo porabnike ve en drug čsaovni ternim...

Skratka...Ni vse samo dobro, če na videz zglada tako...
pcs sporočil: 5.462
[#2903871] 01.02.21 19:53 · odgovor na: (#2903739)
Odgovori   +    1
[alek14]

Navaden pomivalni stroj čisto lepo fura kar na toplo vodo. Na plinskem bojlerju je sicer nastavljeno 50C, za zdaj težav ni bilo. Cikli pranja so krajši ker gretje deluje krajši čas.
Obstaja še možnost uporabe termostatskega mešalnega ventila, s katerim lahko nastaviš recimo 30-40C. Minimalna investicija.

Pralni stroj je druga zgodba, določenih madežev ni pametno segrevati kot verjetno itak sam veš.

Lp,
M
pcs sporočil: 5.462
[#2903875] 01.02.21 20:20 · odgovor na: (#2903874)
Odgovori   +    1
[alek14]
Problem je ekonomičnost izplakovanja na toplo vodo, če seveda ne reguliraš kaj gre not v kateri fazi pranja.
Nisem šel merit, upam pa, da:
- je krajši čas pranja (no to definitivno je opazno)
- perem na višji temperaturi za približno isti strošek
- komora in posoda po izpiranju s toplo vodo je toplejša in grelnik za sušenje porabi manj energije

Ampak ja, tu gre bolj za dolarje in cente kot bi rekel Stanovnik.

Lp,
M
0513ANITO sporočil: 10.825
[#2903883] 01.02.21 20:50 · odgovor na: (#2903874)
Odgovori   +    3
[alek14]
Problem je ekonomičnost izplakovanja na toplo vodo, če seveda ne reguliraš kaj gre not v kateri fazi pranja.
Imam tak pralni stroj s priklopom na toplo in mrzlo vodo...Bosch, tip pa ne vem na pamet

Pa to ni to...
Zakaj?
Zato, ker so programerji bili tako pametni in so naredili program, ki odpre toplo vodo šele pri pranju na 60°C ali več.
Potem je še ta hudič, čer je od bojlerja do stroja kar nekaj metrov 1/2" cevi, kar pomeni nekaj litrov vode na temperauturi "hiše" in predno pride topla voda v stroj se pranje ponavadi konča...No izpira lahko stoplo vodo..he he
Stroj bi bilo ideealno postavit takoj za boljerjem...da bi bilo čimmmanj "mrtve vode".

Prej sem imel stroj priklopljen direk ta boljer (s samo enim dovodom), pa je delovalo v praksi precej bolje.

Aja Vodo segrevem s Kolektorji in TČ....

Poleti je ugodno, da stroj porablja toplo vodo, ker jo je itak preveč in gre boljer na 80°C

Imam pa dva Bojlerja zaporedno 300 in 500 litrov...Pač postopna vgradnja različnih naprav je do tega pripeljala...
0513ANITO sporočil: 10.825
[#2903942] 02.02.21 08:55 · odgovor na: (#2903917)
Odgovori   +    2
[alek14]
> [0513ANITO]
> > [alek14]
> > Problem je ekonomičnost izplakovanja na toplo vodo, če seveda ne reguliraš kaj gre not v kateri fazi pranja.
>
> Imam tak pralni stroj s priklopom na toplo in mrzlo vodo...Bosch, tip pa ne vem na pamet
>
> Pa to ni to...
> Zakaj?
> Zato, ker so programerji bili tako pametni in so naredili program, ki odpre toplo vodo šele pri pranju na 60°C ali več.
> Potem je še ta hudič, čer je od bojlerja do stroja kar nekaj metrov 1/2" cevi, kar pomeni nekaj litrov vode na temperauturi "hiše" in predno pride topla voda v stroj se pranje ponavadi konča...No izpira lahko stoplo vodo..he he

Jaz imam od plinskega bojlerja naprej fi 10 in 8 mm bakrene cevi. Takoj mam toplo vodo. Tudi vodni kamen se manj nabira, ker so pretočne hitrosti zelo velike (tako imam že 15 let).
Stanovanje in inštalacije so kakršne so....Na vrat na nos razbijat hiše je velika neumnost..

Ko pride čas za obnovo je pa druga pesem...
0513ANITO sporočil: 10.825
[#2903980] 02.02.21 11:09 · odgovor na: (#2903977)
Odgovori   +    3
[alek14]
> [0513ANITO]
> > [alek14]
> > > [0513ANITO]
> > > > [alek14]
> > > > Problem je ekonomičnost izplakovanja na toplo vodo, če seveda ne reguliraš kaj gre not v kateri fazi pranja.
> > >
> > > Imam tak pralni stroj s priklopom na toplo in mrzlo vodo...Bosch, tip pa ne vem na pamet
> > >
> > > Pa to ni to...
> > > Zakaj?
> > > Zato, ker so programerji bili tako pametni in so naredili program, ki odpre toplo vodo šele pri pranju na 60°C ali več.
> > > Potem je še ta hudič, čer je od bojlerja do stroja kar nekaj metrov 1/2" cevi, kar pomeni nekaj litrov vode na temperauturi "hiše" in predno pride topla voda v stroj se pranje ponavadi konča...No izpira lahko stoplo vodo..he he
> >
> > Jaz imam od plinskega bojlerja naprej fi 10 in 8 mm bakrene cevi. Takoj mam toplo vodo. Tudi vodni kamen se manj nabira, ker so pretočne hitrosti zelo velike (tako imam že 15 let).
>
> Stanovanje in inštalacije so kakršne so....Na vrat na nos razbijat hiše je velika neumnost..
>
> Ko pride čas za obnovo je pa druga pesem...

No, seveda - a tudi takrat je treba vedati kako pa kaj, če ne, ob obnovi dobiš polcolske cevi nazaj. :D
Naj dodam še nekaj...

Recimo talno gretje je idealno za enakomerno poradelitev temperature po vseh prostorih....

Običajno je v prostorih obrnjenih na jug ali pa tistih, ki so dobro osončena (zahod) topleje kot v tistih, ki so obrnjena na sever...ali pa so v senci večjih objektov

Talno gretje "nezavedno" sprejme nase toploto, na mestih v hiši, kjer je topleje in jo prenese na mesta, kjer je hladneje (če je obtočna črpalka vključena)...

tega vem ne bo povedal noben projektant

Strani: 1