Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

0513ANITO sporočil: 10.832
[alek14]
> [Rakijan]
> Nekoc, imam v glavi, sem bral pa zal ne najdem linka.. Ne vem katerega leta, nek finale nekega prvenstva v nekem sportu in so bojda anglezi vsi med polcasom odsli si skuhati caj.. Z tem grelniki za caj in naj bi omrezje razpadlo.. 1500W grelnik.. Ne vem a sem sanjal, fake news..?

Čisto možno.
Tudi pri nas je el. omrežje dimenzionirano na 1kW hkratne rabe na stanovanje.

________________________
Odg. na prejšnjega:
Ja, centralna priprava tople vode ni povsem nova stvar. Kadar se pripravlja s pom. TČ, je pogosto v igri še dnevni hranilnik, ki imogoča delo TČ ponoči oz. po usmeritvah Smart Grida. Pralni/pomivalni stroj je lahko priključen na tak toplovod, če ima predvidena dva priključka. Ne vem koliko več stane tak pralni stroj. Če bodo nekoč vsi imeli po dva prikjlučka bo verjetno ekonomično.
Jaz perem (skoraj) vse na 30°C. Prilagajam prašek in čas pranja (15 min-2h).
Odgovarjem tebi, ker boš razumel...

Tisti, ki tukaj pametujejo o Zalogovnikoh toplote (recimo da bo kakih 2000 litrov vode na 50°C imelo neko zalogo) naj na kratko razložimo sledeče....

Če TČ deluje v režimu 24/7 ima glede na izbran objekt najnižjo možno toplotno moč (velja podobno v grobem tudi za električno moč, je pa tukaj še COP, ki pada če temperatura medija s katerim grejemo plin pada in pada tudi, če je temperatura dvižnega voda za ogrevanje višja od najnižje še sprejemljive, ki zagotavlja željeno bivalno udobje).

sedaj predpostavimo, da nam operater ugasne TČ za 1/4 časa dnevno...To pomeni, da mora TČ biti vsaj za 33% močnejša od optimalne + še za padec COP. Če nam ugasne za 1/2 časa mora biti TČ imet 2 x nazivno moč...

Kaj to pomeni...pomeni višjo ceno investicije, preobreminetev lokalnih električnih vodov in transformatorjev, višjo priključno moč za porabnike, padec udobja in nižji COP.

Vse skupaj je na nek način brcaje konzerve navzdol po cesti...Problem, ki smo ga navidezno rešili z odklapljanjem porabnikov se nam seli iz "Rush hour" v čas, ki navidezno na začetku Ni "Rush hour", lahko pa to postane takoj, ko množično vržemo porabnike ve en drug čsaovni ternim...

Skratka...Ni vse samo dobro, če na videz zglada tako...

Vse ocene tega sporočila:

Gostje ne morejo pregledovati ocen