Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

Endimion sporočil: 10.316
Ah Lojze no

Proračun se praviloma sprejme 2 leti vnaprej. Lanski je v originalu bil sprejet leta 2021.

Pol je pa precej odvisno, kako se skozi leto gibljejo prihodki in odhodki proračuna.

V proračunu pa imava zakonske odhodke. Ki so definirani v Zakonih o tem in onem, in te obveznosti mora država spoštovati no matter what. Pokojnine so tak primer. Plače javnih uslužbencev so tak primer. Socialni transferji. Tega, zakonsko določenega je za cca 80% vsega.

Drugi del pa je diskrecijska poraba. Povečini so to investicije. Tam lahko pritisneš na bremzo, če se ti sredi leta proračunska slika skisa. Pa še to le pri zadevah, ki niso v teku. Pri onih ki so v teku si z nekim izvajalcem že pogodbeno zvezan da mu boš naročeno plačal ko bo naredil.

In ja. Izgubo se v proračunu komot planira. In to ni posebnost le Slovenije. Nazadnje so ZDA naplanirale proračunski plus leta 1999. Ja tako daleč nazaj so jenkiji rekli, da "bodo porabili manj kot zaslužijo". Tudi Šircelj je v Janševi vladi naplaniral izgubo. Na eni strani je ocenil, da bodo prihodki proračuna manjši zaradi, s Covid povezanimi, zaprtji in nižjim davčnim izplenom. Hkrati pa je ocenil, da bodo na strani sociale višji odhodki. In je naplaniral približno luknjo. In to luknjo zakrpal z zadolževanjem...

Za razumet to ni potrebno na FDV hodit.

Vse ocene tega sporočila:

Gostje ne morejo pregledovati ocen