Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

samen sporočil: 342
Zadnja sprememba: samen 24.08.2021 09:21
[MarijanMacek]
Res je pa v članku kup bedarij, do sedaj sem bil prepičan, da se splača uporabljat odpadno toploto, JE tipa Krško imajo namreč zaradi nizke obratovalne temperature zelo slab temodinamski izkoristek, približno polovico dosegljivega v dobri TE. Da bi pa toploto jemal izpred turbine ki poganja generator pa ne doprinese k povišanju energetskega izkoristka, je pač manj elektrike, lahko pa je mogoče smiselno v določenih pogojih.
Kako se ne poveča izkoristek? A ni izkoristek definiran moč dostavljena končnim uporabnikom/termično močjo reaktorja, v perspektivi časa seveda je to energija. Torej, če sicer nekoliko znižaš generirano moč elektrike (kjer je izkoristek nekje do cca 35%) in del toplotne energije kot toploto (za ogrevanje ali procesno toploto za industrijo) uporabiš za končne uporabnike, kjer je lahko izkoristek tudi do 90%. Torej se je skupni izkoristek povečal.
Enako koncept uporabljajo SPTE enote (npr. TETOL in podobna postrojenja), ki dosegajo končne izkoristke 75%, primarno predvsem na račun večjega odjema toplotne energije in ne električne.

Vir toplote v JE je izključno reaktor! Voda v sekundarnem tokokrogu je le prenosno sredstvo, ki se segreva v toplotnem izmenjevalcu z vodo iz primarnega tokokroga ki hladi reaktor. Da bi pa visokotlačna turbina bila vir toplote je pa zanimivo, JE Krško ima namreč tudi nizkotlačno turbino, ki je bila dograjena/modernizirana med velikim remontom leta nazaj.
Avtor je pisal o procesni toploti... torej ta, ki gre v sistem ogrevanja oz. za industrijo. Za to je vir sekundarna stran, ki pa je seveda odvisna primarne strani. Reaktor je vir vsega, ampak malo pikolovsko želiš biti laičen.
Proizvodnja vodika (če kaj vem poteka v majhnem merili z elektrolizo v vsaki TE in verjetno tudi vsaki JE, saj se rabi za hlajenje generatorja) je smiselna za prevzemanje viškov električne energije, JE je namreč zelo nefleksibilna in tipično obratuje s konstantno skoraj maksimalno močjo. Da bi pa gradil JE izključno zaradi vodika???
JE so lahko zelo fleksibilne s tehničnega vidika (tudi NEK, nove so pa lahko tudi ene najhitrejših za sledenje porabi - torej sekudarna regulacija), ampak je cena elektrike tako super, da se raje proizvaja ves čas na polni moči, hkrati pa sistem rabi stabilno proizvedeno moč, ki jo jedrske lahko nudijo.
Ja, vedno bolj se omenja tudi možnost proizvodnje vodika z jedrsko. Predvsem tam, če bomo imeli kapacitete za proizvodnjo vodika iz OVE, katere bodo samo nekje do 20% izkoriščene. Logično je, da del industrije bo rabil vodik, da samo elektrika ne bo dovolj. In pri povečanju izkoriščenosti proizvodnih kapacitet vodika lahko jedrska zelo pamaga. Teoretično bi lahko proizvajal vodik ves čas, kadar OVE ne delajo.

Vse ocene tega sporočila:

Ni nobene :(