Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-178149 sporočil: 4.311
[0513ANITO]
> [Rakijan]
> Sej pravim.. Znanje mi peha.. Bo po vseh teh obtozbah in mojem neznanju Borut ponovno povprasal g. Zagarja pa nam bo jedrski strokovnjak razlozil, da bom se jaz laik razumel..

To je navadna fizika oz. termodinamika...

Jedrski fizik tukaj nima kaj razlagat... kar nebi mi strojniki že vedeli
In vendar so fiziki naučili strojnike o resni termodinamiki! Strojniki jo le praktično uporabljajo. In še nekaj, stalno nakladaš o eksergiji (proizvod prof. Ranta), na fiziki te terminologije nismo nikoli poznali in jo menda še danes ne poznajo.

Brez tega znanja nekako ne prilezeš čez 3 letnik srednje Strojne šole (vsaj včasih nisi), ali pa malo kasneje čer 2 letnik na Fakulteti...
Na fiziki pa opleješ že v 1. semestru!

Res je pa v članku kup bedarij, do sedaj sem bil prepičan, da se splača uporabljat odpadno toploto, JE tipa Krško imajo namreč zaradi nizke obratovalne temperature zelo slab temodinamski izkoristek, približno polovico dosegljivega v dobri TE. Da bi pa toploto jemal izpred turbine ki poganja generator pa ne doprinese k povišanju energetskega izkoristka, je pač manj elektrike, lahko pa je mogoče smiselno v določenih pogojih.
Vir procesne toplote v tlačnovodnih jedrskih elektrarnah, kakršna je tudi v Krškem, ni reaktor, ampak tako imenovana sekundarna stran naprave, natančneje visokotlačna turbina.
Vir toplote v JE je izključno reaktor! Voda v sekundarnem tokokrogu je le prenosno sredstvo, ki se segreva v toplotnem izmenjevalcu z vodo iz primarnega tokokroga ki hladi reaktor. Da bi pa visokotlačna turbina bila vir toplote je pa zanimivo, JE Krško ima namreč tudi nizkotlačno turbino, ki je bila dograjena/modernizirana med velikim remontom leta nazaj.

Proizvodnja vodika (če kaj vem poteka v majhnem merili z elektrolizo v vsaki TE in verjetno tudi vsaki JE, saj se rabi za hlajenje generatorja) je smiselna za prevzemanje viškov električne energije, JE je namreč zelo nefleksibilna in tipično obratuje s konstantno skoraj maksimalno močjo. Da bi pa gradil JE izključno zaradi vodika???

Skratka članek je totalna šalabajzarija!

Vse ocene tega sporočila:

Gostje ne morejo pregledovati ocen