Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

XDONA1 sporočil: 1.177
[alek14]
> [XDONA1]
> Ampak ni pa treba biti prav brihten, da opaziš, da so spremembe v zadnjem stoletju, dveh, enormne.
> www.co2.earth/21-co2-past
>
> in kot take niso naravne.

Kakšne pa so? Nadnaravne? Tu je problem antropocentrizma. Naše emisije niso nič drugačne od tistih od vulkanov. Narava ne zna razlikovati. Seveda je finta v količini zadnjih 100 let.


> Torej, dokler ne poznamo vpliva CO2 na segrevanje moramo biti previdni.

Morda, a je treba biti še posebej previden s previdnostjo.
Do sedaj se je previdnost pogosto izkazala za najbolj morilsko.

1. Nepotrebna evakuacija okoli Fukošime = 1000 mrtvih (od evakuacije same).
2. Nepotrebno čakanje na fazo III preizkušanja cepiv proti Covid = miljon mrtvih.
Kot znanstveniku ti pri recimo nevarnem eksperimentu previdnost verjetno ni tuja? Eno je, če si previden, pa se ti tudi kaj zgodi, drugo pa je, če se požvižgaš na vse.


>Ko bomo enkrat stopili čez rob, ne bo povratka nazaj, vsaj v realno kratkem času ne.

Nobenega robu ni, vsaj pri količini fosilnih goriv, ki je še ekonomično dostopna. Če vse pokurimo, se bo res segrelo, morja dvignila itd. Ne bo pa eksplodirala galaksija.
Rob sicer je pri precej višjih temperaturah, ki bi začele sproščati CO2 vezan v karbonatih, a za to bo treba počakati še kakih 500 miljonov let, da Sonce močneje posveti.
Problemi nadaljne rabe fosilnih goriv so v celoti ekonomski. V neki točki bi utegnili stroški potrebnih (klimatskih) prilagoditev preseči koristi porabljene energije.
Še prej pa nas lahko stisne nižanje EROI še dostopnih fosilnih goriv. To so grožnje, ki lahko zrušijo civilizacijo v 5 letih in so bistveno nevarnejše od česarkoli kar bi lahko prišlo neposredno od klime.
Ne mislim na rob pri fosilnih gorivih, ampak na nevarnost, da ko bo enkrat določena vrednost CO2 presežena, bodo šli procesi ireverzibilno v drugo smer. Res je, da je šla zemlja skozi močno bolj divje faze, kot je ta v kateri živimo. Ampak takrat dejstvo, da se recimo morje dvigne za 1 m, da na polih uspeva zmerni gozd, itd... ni bilo toliko kritično, kot bi to bilo sedaj v antropocenu.
No, da zaključimo, upam vsekakor, da se global warmerji motijo in da imaš ti prav. Drugače se nam pa bolj slabo piše :)

Vse ocene tega sporočila:

Gostje ne morejo pregledovati ocen