Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

igbi sporočil: 25
Očitno niste razumeli poante mojega zapisa. Vsi govorijo samo o tem, da je potrebno TEŠ čim prej zapret, nihče pa se ne vpraša, kaj je privedlo do tega da so se CO2 kuponi tako podražili in kako tak sistem, ki sili operaterje “base load” elektrarn, k njihovemu zaprtju spremeniti.

Torej nekdo mora odpret temo, da je trenuten sistem CO2 kuponov nevzdrzen in ogroža stabilnost energetskega sistema v EU, pa magari, ce gre za provokacijo o izstopu iz Kjotskega protokola.

Če zaradi nevzdržnih cen CO2 kuponov zapremo TEŠ do 2023 ob tem da bodo Nemci do konca 2022 ugasnili vse jedrske (8.6GW), letos do konca leta še za 1.6GW termo in za 16GW starih vetrnic, bo manjko proizvodnih kapacitet pozimi 2022/2023 velik. Nenazadnje tudi zato ker bodo v ostalih državah zapirali nerentabilne termocentrale.

Že zdaj imajo v Nemčiji v določenih dnevih in intervalih do 14GW primankljaja kapacitet (recimo 3.5. ob 20h, 6.5. ob 20h), ki jih zaenkrat še uspejo pokriti iz uvoza. Za kaj bistveno vec pa tudi ni razpoložljivih daljnovodov in jih tudi še ne bo tako kmalu, definitivno ne do konca 2022.

Zdaj si pa predstavljajte situacijo iz Teksasa, letos februarja. Koliko neposredno mrtvih zaradi razpada elektro sistema v EU je potrebno, da bodo bruseljski birokrati dojeli, da zakoni fizike pač veljajo. Enako kot v Teksasu? 100+, ali bodo v Evropi potrebne večje žrtve?

Se strinjam z vami, da je potrebno zgraditi manjkajoče hitrocentrale na Savi in Muri, vendar pozabljate, da je osnovna časovna enota, da se v energetiki kaj premakne 10 let. Za daljnovod od Pinc, ki so ga začeli letos graditi je trajalo 40let od ideje, nov daljnovod do recimo HE Avče, ki bi bil potreben, da se ne izgublja 20MW na “starih drotih”, ga zagotovo ne bo prej kot v 20 letih. Avče so v pogonu od 2009.

Da bo pa nova jedrska prej kot 2040, je pa nerealno. Do takrat pa…?

Vse ocene tega sporočila:

Gostje ne morejo pregledovati ocen