Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

Rokc5 sporočil: 2.857
Pozitivno je, da se je debato (končno!) odprlo, tako da bo to nedvomno predovlilna tema in tudi v volilnih programih za naslednje volitve. Sicer pa so opozorila prihajala že dolgo, spominjam se pisanja pokojnega dr. Kosa v Sobotni prilogi pred 20 leti. Ampak to je bil pač 'glas vpijočega v puščavi'. Ko so se pojavili prvi spletni forumi tam po letu 2000 so bile med prvimi temami o katerih je plebs iskal informacije, vprašanja o izbiri študija in že takrat se je vedelo o preveč družboslovcih ter težavah zaposlovanja družboslovcev. Sam nisem naravoslovec, sem pa glede na te informacije vsaj vedel v kaj se s študijem na FDV spuščam zato sem lahko v življenju karierno potegnil nekatere drugačne poteze. Preprosto si nisem delal utvar o neki obetajoči javnosektoraški-družboslovni karieri, ker sem vedel, da je to bullshit in da bo enkrat 'shit hit the fan'. Med krizo 2008 se je to še bolj pokazalo z razmahom prekariata za nezaposljive diplomante. Zopet, nekateri so na to začeli opozarjati - npr. pred leti na blogu Nergač - ampak v mainstream ni prišlo. V mainstream takšno temo pri nas lahko spravi le Janša, ne more je ne Mramor, ne dr. Kos, ne blogerji in forumaši, očitno to lahko stori samo 'Princ teme'.
In medtem, ko so se vpisna mesta na srednješolskem izobraževanju po neki inerciji ljudi (ker država je prebutasta da bi to sama pogruntala) iz 41% deleža gimnazij sedaj spustila na cca. 19%, ostalo pa se je porazdelilo med ostale srednješolske programe ter tudi v večji meri poklicne programe, to ni več problem. Ker so ga rešili ljudje sami, kljub bebavim šolskim uradnikom.
In tako kot so ljudje po načelu 'word-of-mouth' sami poiskali optimalen pristop do srednješolskega izobraževanja, ga bodo tudi za visokošolsko. Slutim, da je problem v tm za se družboslovni faksi nočejo odpovedati denarju, ki ga bi zmanjkalo ob naravno manjšem vpisu, ki bi se začel dogajati, zato na silo hočejo držati arbitrarno napihnjene vpisne številke za vsakega 'papka' ki bi si zaželel študentskega statusa. Ampak, 'what goes around comes around'.
Moja pozicija je: sem družboslovec, zaposlen v industriji in zagovarjam: zmanjšanje vpisnih mest na humanistično-družboslovnih fakultetah na 30% sedanjega obsega.

Vse ocene tega sporočila:

Gostje ne morejo pregledovati ocen