Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

Vinci sporočil: 5.933
Zadnja sprememba: Vinci 30.08.2020 10:04
[tekavec]
> [Vinci]
> > [kren]
> > Ker niso dobrodelna ustanova, ampak podjetje, ki se mora tržno obnašati.
>
> In potem pridemo do tega, da so v Sloveniji plače zelo sploščene. Nekvalificirani delavec v prozivodnji dobi 1.500 evrov bruto, tržnik, ki dela v bistveno bolj stresnem okolju in mora imeti precej več znanja, dobi mogoče 2.000 evrov bruto, strokovnjak z 10 letnimi delovnimi izkušnjami pa 2.500 evrov bruto.
>
> Zakaj? Po tvoje zato, ker firme niso dobrodelne ustanove. Po moje zato, ker firme ne cenijo izkušenj in strokovnosti. Vsaj v plači se to ne odraža. Sploščenost plač je, po mojem mnenju, precej velika težava v Sloveniji, razliko med nekvalificirano delovno silo in strokovnjaki pa lahko povečajo samo firme kot so Dewesoft.
>
> Ko imaš enkrat 15 let izkušenj in si nek strokovnjak, se je tvoja kariera v Sloveniji praktično zaključila. Postaneš predrag. Tudi za najboljše firme, ker preprosto nočejo plačati izkušenj in strokovnosti.

Si kdaj pomislil, da je del problema mogoče to, da če v Slo želiš zaposlenemu z neko nadpovprečno plačo v software industriji povišati neto plačo za 10%, moraš kot delodajalec za to nameniti (od oka) 30% več denarja?

In da problem navidezno majhne povišice ni delodajalec, temveč požrtna država?
Sem. Ne more biti del problema. Celoten strošek za delodajalca je približno primerljiv z veliko večino evropskih držav. Za primerjavo strošek delodajalca v Nemčiji, Avstriji, Franciji in Nizozemski:
1. Nemčija
- bruto plača: 2.700 evrov
- strošek za delodajalca: 3.350 evrov
2. Avstrija
- bruto plača: 2.700 evrov
- strošek za delodajalca: 3.450 evrov
3. Francija
- bruto plača: 2.700 evrov
- strošek za delodajalca: 3.500 evrov
4. Slovenija
- bruto plača: 2.700 evrov
- strošek za delodajalca: 3.300 evrov (s prištetimi 175 za malico in prevoz)
5. Nizozemska:
- bruto plača: 2.700 evrov
- strošek za delodajalca: 3.250 evrov

Še vedno ostaja vprašanja, zakaj se nadpovprečna uspešnost in dobičkonosnost firme ne odraža v plačah?

V Sloveniji smo nenormalni ljubitelji kompresije plač in imamo tako med nekvalificiranih delavcem in strokovnjakom 1.000 evrov bruto razlike. To ubija produktivnost najboljšega kadra - strokovnjakov z več kot 15 let izkušenj. Največ, kar firme znajo ponuditi tem ljudem, je menedžerska pozicija in na ta način se njihov potencial izgubi v nekem povprečju.

Vse ocene tega sporočila:

Gostje ne morejo pregledovati ocen