Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

sopranos sporočil: 11.404
[rename]
To (deloma) drži.
Pozabljaš pa, da je bil euro 200 tolarjev (dolar 250), ko smo pa prešli na euro pa je bil dolar 180 (ali celo 160, če se prav spomnim), euro pa ob menjavi tolarjev 240.

Pa ne mislim, da je Slovenija (bila) pomembna v svetovnih razmerjih.
Point je v tem, da v ZDA cene niso rasle (v dolarjih); vsaj občutno ne... z "obratom" paritete, pa so postajale bolj konkurenčne od Nemčije, od Evrope.
To sem želel povedati, da je bila nemška marka šibkejša od dolarja (posledično tudi od ostalih svetovnih valut), kot je danes Euro; da torej ne drži ravno teza, da je "močna marka sesula nemško gospodarstvo".
Ne pravim, da ga je sesula za preteklost, pravim, da bil problem v prihodnosti, če bi evro valuta propadla. Pravim tudi, da je ne preveč močan evro (zaradi Grčije, Italije, Portugalske itd.) Nemcem omogočil bistveno večji izvoz.

Problem evra ni evro kot tak. Problem je, da še vedno nimamo enotnega trga, Schengenski sistem ne deluje, saj se že nekaj let dopušča interne mejne kontrole, preveč je birokracije, preveč se trajba samo socialo in nabija proti kapitalizmu. Zato kontinentalna Evropa pač nima močnega delniškega trga, nima razvitega investicijskega okolja. Podjetja težko hitro rastejo, saj so ovire za pokritje celotnega trga večjo kot ga imajo Američani ali Kitajci, da pokrijejo domači trg. Prav tako imajo evropska podjetja na voljo manj finančnih sredstev.

In če bo torej še tisto kar nam olajša poslovanje znotraj EU propadlo, potem bo vse skupaj samo še bolj žalostno.

Vse ocene tega sporočila:

Gostje ne morejo pregledovati ocen