Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

Endimion sporočil: 10.312
[abohte]
Hočeš reši, da proračun ostali 2 blagajni (ZPIZ in ZZZS) dofinancira z 8 mlr €/letno?!
Isusek NE. Proračuna RS je okol 10 ali 11, ZPIZ je težak okoli 5 in pol, in ZZZS okoli dve in pol. Skupaj v te tri malhe zberemo okoli 18 milijard. In potem gledaš tole:

www.mf.gov.si/filead...-2019.xlsx

Zakaj tega. Ker so notri transferi med temi malhami ponetirani. No tu so notri še občine, ampak te predstavljajo majhen delež napram tem trem ta velikim.
> > Tebi se niti malo ne zdi neumno, da ima država vsaj 2mlor presežnih sredstev, za katere ne ve, kako bi jih plasirala, pa še dviguje davke (not to mention, da bi jih lahko vrnila prebivalstvu ali podjetjem, ki se zadolžujejo pretežno pri tujih bankah po 3% in več o.m., medtem ko znaša o.m. za te obresti koliko?, ali pa vsaj investirala v nek sklad)? Se ti res ne zdi?

> Ne da ne ve, kam bi jih dala. Načrtno jih ima tam. IN ta vreča ima dost solidno dinamiko. V marcu je zaloga padla na 800 mio. Zakaj? Ker je Januarja država izdala za 1.5 milijarde obveznic, marca pa odplačala za 2.6 milijarde zapadlih. razlika je šla iz te malhe.

OK, tega nisem vedel. Torej se očitno zavedajo, da imajo sredstev preveč. To je kul. Saj ne da bi hotel na nož v enem letu spraviti depozite na 1 mlr...

> V letu 2009 so prihodki proračuna glede na leto poprej upadali tako hitro (z povprečno dinamiko -100 mio mesečno), da je verjetno imet tam nekaj čez milijardo pa pol na lagerju... kar smiselno. Tako kot imamo blagovne rezerve (Nafte za denimo 90dni, kar je spet 1/4 leta), pa še česa drugega.

Razumem, ampak 3 mlr? Kaj se je pa zgodilo z odhodki? So res narastli, kot si napisal v nadaljevanju?
Glej excel, ki sem ti ga dal:
Leto 2008: Prihodki: 15.339.211.374 Odhodki: 15.441.743.041
Leto 2009: Prihodki: 14.407.999.358 Odhodki: 16.368.228.988

Prihodki za eno milijardo dol, odhodki pa za milijardo gor. Konsolidirano gledano 2 milijardi minusa.

Transferi neposlenim so se v pičlem letu dvignili za 100%, Sredstva za pokojnine za 15% (To je leto ko začnejo bejbibumarji v penzijo lest), stroški dela v Javnem sektirju skočijo za desetino (Halo Virant in Janša, Fuck you very much)
> Sicer pa lahko narediva pridigo vsem slovenkam in slovencem, ki imajo v bankah zloženih 19 milijard vlog (raznoraznih). Zakaj tega ne plasirajo v kaj bolj donosnega. ali naložijo v penzijski sklad...

Pa kje ti gledaš te podatke? Če govorimo o fizičnih osebah, imajo te res toliko vlog?!
Govorim o "Gospodinjstva in neprofitne institucije, ki opravljajo storitve za gospodinjstva"
bankaslovenije.blob....019_06.pdf

Stran II-20 (oziroma 26 v pdf-ju) Izbrane obveznosti ostalih finančnih inštitucij:

Vlog čez noč: 14.621 mio
Kratkoročni depoziti: 1.925 mio
Dolgoročni depoziti: 2.743 mio
In ene 350 mio teh vlog še ekstra v tujih valutah.

Se lahko strinjava da razna hospic društva nimajo nekih silnih milijonov na računih.

In če pomisliš da lahko Slovenke in Slovenci varčujemo tudi v tujii, ni hudič da ni nekaj tega še zunaj. Kar poa to poročilo ne zajema.

Na strani 20 v pdf pa imaš še terjatve bak do teh istih. Skupaj imajo Gospodinjstva in NIPSG zdajle 10,6 milijarde podeljenih kreditov. leta 2011 pa jih je bilo za 9,454 milijarde. Državljani smo netto upnik do bank. Državljani s svojo stopnjo akumuliranja KOMOT financiramo slovensko gospodarstvo. No lahko bi. sokler smo imeli kaj bank svojih.

To je 1. razlog, da bo zdaj tuje banke v krizi reševala... država.

Slovenski državljani damo okoli 13% razpoložljivega prihodka v prihranke. Guess what. To je drugi najvišji delež v EU. Nemška gospodinja... my foot. Lahko jo damo na ku**c to vestno švabsko gospodinjo.

Kako zelo se je struktura financiranja (pasiva bank) spremenila ti pokaže tudi Tabela Brutto zunanji dolg Slovenije:
apl.bsi.si/iskalniki...apaId=296&

Pa zaskrolaš do: "INSTITUCIJE, KI SPREJEMAJO VLOGE, razen centralne banke"
Leta 2005: 8,643 MLRD tujih virov.
Leta 2008: 17,886 MLRD tujih virov (Bajuk, Fuck you very much indeed)
Leta 2018: 3,344 MLRD tujih virov.

Oni tobogan navzdol od skor 18 do 6 ali pa 5,5 so banke lahko preživele, ker je za njimi stala država. Tako kot se je bančni hitro praznil, je morala država vskočit in vakuum zapolnit. Al pa bi dovela razpadlo vse skupaj. Pa tudi če pustimo mahinacije leta 2013 ob strani.

Državni dolg ima svoj smisel. Praviloma nastane kot posledica želje družbe da si nekaj zgradi (Ceste, železnice, šole.. Al pa če Olimpijske igre orgasnizira - Montreal je rabil 40 let da je pufe poplačal) Ali pa so posledica tega da rešuje svoje podsisteme. To je bilo pri nas v letih 2009 do recimo 2012 (v 2013 beležimo gopodarsko rast).

IN to mikropodjetniško usajanje na temo grda grda država pa kako ne more to podjetniško, je abervezno. Podjetnik ma eno oko na svojem poslu, drugega pa na 4 konkurenčnih. Država pa mora gledat na vseh 5 pa še na njihove družinske člane, pa na njihove penzionerske starše pa na zdravnike, da cajtajo teh 5, pa učitelje, da jim mularijo učijo.. etc... Ni enako, ne po smilu, ne po materiji, še manj pa po izvedbi.

Vse ocene tega sporočila:

Gostje ne morejo pregledovati ocen