Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-207617 sporočil: 6.899
[mimoidoci]

Meni v povezavi z migracijami vedno špilata dva aksioma:

1. Selijo se tisti, ki so doma med bolj oziroma ravno dovolj nezadovoljnimi (razlogi so zelo različni, tudi ogroženost) in ki so hkrati sposobni preseči prag napora (prag osebnega angažmaja, financ in tveganja), ki ga zahteva selitev.

2. Vsi se selijo v okolja, ki ponujajo več opcij (najlažje se to vidi, da se skoraj vsi nabutajo v čim večja mesta/ metropole in v države, ki so bolj liberalne, beri ustvarjalno svobodne. ZAE, Kuvajt, Katar npr. to niso).
Tako. Velika mesta velikih drzav poleg vec priloznosti ponujajo tudi bistveno manj druzbenega pressinga - v Zaplani je morda brezposelnost nizja kot v Budimpesti, ampak kot Albanec bos tam skoraj spaka, gotovo pa zelo izoliran, tudi ce dobis neko sluzbo ki je bolje placana kot v Budimpesti.

Hkrati imas vse vec takozvanih "jetsetterjev" - selivcev a la nas Gustl, ki svabe v munchnu uci cevape pect, pa denimo penzicev ki grejo v bolj soncno okolje (Anglezi v Spanijo, Americani znotraj USA v Florido) itd. Niso vec vse migracije iz nuje, iz brezperspektivne kolonije v center itd. Mladina znotraj EU tudi vse bolj krizari sem in tja ne zgolj iz cistega ekonomskega vidika (vzhodnjaki na zahod) ampak tudi iz bolj nakljucnih, osebnih in avanturisticnih storij med zahodnimi drzavami - tukaj je en kup francozov, belgijcev, nemcev, svedov itd. Se mi zdi da ima to nekak drugacno konotacijo in da mlajsi folk po evropi nima istih strahov in predsodkov kot starejsi.

Tudi zato imam generalno vec upanja da bo tokratni ekstremizem splahnel ker ima podporo predvsem pri krjavljih z nizko penzijo, medtem ko so Hitler in njegovi sodobniki crpali iz aktivne populacije, ki je bila masovno brezposelna v gospodarski krizi. Hopefully, lahko se seveda motim :-)
P.S.: Zgoraj se govori o anketah kam bi kdo šel. Le te ne povejo nič, ker - na kaj bi, ko bi, če bi,.............-, nikoli ne bomo dobili realističnih odgovorov, kvečjemu izkrivljene in procentualno močno precenjene številke, ker so vprašanja poenostavljena, odgovori na taka vprašanja pa vključujejo subjektivne fantazije in idealiziranje.
Tako. Relevantne so dejanske selitve. Nekaj pa nam pove tudi vracanje. Veliko slovencev je v UK, Nemciji ali USA par let, pa pridejo nazaj in jim je doma bolje - kar je vecinoma vezano na njihovo trzno vrednost tam in nepremicninsko situacijo doma. Ce imajo prvo dobro, drugo pa slabo, bodo ostali - ce imajo pa prvo slabo, drugo pa dobro, se bodo pa vrnili.

Pakistanci in Indijci se skoraj nikoli ne vracajo, prav tako ne Alzirci iz Francije - ker se res nimajo kam. In Slovenec lahko v teh drzavah hitro pade v tekmo z omenjenimi, ki so pripravljeni vec pozreti ker nimajo druge opcije.

Vse ocene tega sporočila:

Gostje ne morejo pregledovati ocen