Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

robi2107 sporočil: 4.272
Katedrala jo je še kar dobro odnesla, kakor je zdaj videti. Na srečo gre za enega najbolj dokumentiranih spomenikov. Popisan, opisan in izmerjen je praktično vsak njen centimeter, zato se bo cerkev dalo zelo dobro obnoviti, kar je za vedno uničeno (na srečo tega ni tako veliko), pa rekonstruirati. Tudi tisti 93m visoki špičasti zvonik, ki se je zrušil. Ta je bil sicer tudi že v preteklosti zelo poškodovan in zaradi vetra celo ukrivljen, zato so ga v 18. stoletju že odstranili in potem v naslednjem stoletju rekonstruirali. Če so torej to naredili takrat, lahko danes še toliko bolje. Če samo pogledamo, kako so obnovljene nekatere zgodovinske zgradbe recimo v Dresdnu, ki so jo med 2. vojno odnesle bistveno slabše, kot zdaj notredamska katedrala, potem verjamem, da se bo ta ponovno bohotila v vsej svoji lepoti.

Sicer pa je v preteklosti zaradi požarov, potresov, vojn in drugega izginilo že nebroj pomembnih zgradb in druge kulturne dediščine (knjig, umetnin...). Slavna aleksandrijska knjižnica je recimo pogorela. Pa če si pri naravnih nesrečah in požarih še lahko rečemo "jebiga, smola pač", namernega uničevanja nikakor ni moč niti razumeti, kaj šele opravičiti. Pa se žal vseeno dogaja. Partenon so recimo razdejali Benečani, ker so ga Turki uporabljali za skladišče razstreljiva, pa Napoleonovi vojaki so se v Egiptu kar z dinamitom lotili sfinge, ker so verjeli, da so notri zakladi.... Nedavno pa smo lahko samo zgroženo gledali, kako telebani razstreljujejo orjaške kipe Bude v Bamijanu, kako ISIS ruši neprecenljive antične spomenike v Palmiri, kako verski fanatiki v Iraku razbijajo antične umetnine samo zato, ker so upodabljale ljudi (kar je menda prepovedano)...

Žal je tako, da nobena stvar ni večna in tudi najlepše zgradbe enkrat čaka uničenje. Edino piramide bodo verjetno stale do konca sveta. Razen, če se ne najde kreten, ki bo noter namestil atomsko bombo in vse skupaj razstrelil.

Vse ocene tega sporočila:

Gostje ne morejo pregledovati ocen