Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

murje sporočil: 5.120
Zadnja sprememba: murje 12.04.2019 15:56
MONSANTO & BAYER

Trump je že spomladi leta 2018 podprl združitev dveh multinacionalk Monsanto in Bayer za ustanovitev kmetijsko-kemijskega kolosa, ki bo dominiral svetovni prehranjevalni sistem.
secure.avaaz.org/cam...r_sus_loc/

PETICIJA
To EU Competition Commissioner Vestager, the US Head of Antitrust Division, and other regulators:

As citizens from around the world concerned about our food and farming, we call on you to stop mergers between large agricultural mega-corporations. The proposed Bayer-Monsanto, Dow-Dupont, and ChemChina-Syngenta mergers are each anticompetitive, not in the public interest, and will not serve the public good. Your action now can protect our food, our farming, our ecosystems and our health.

* do 11.04.2019 - podpisalo že 1.080.536 državljanov
secure.avaaz.org/cam...r_sus_loc/
secure.avaaz.org/cam...y_sus_loc/
secure.avaaz.org/cam...santo_loc/

DICAMBA - C8H6Cl2O3

PETICIJA
Guvernerju Arkanzasa Asa Hutchinson in zakonodajalcem države Arkanzas, vsem regulatornim agencijam v Kmetijstvu, Zdravstvu in Okoljskim politikam:

Prosimo vas, da podprete umik Dicamba in da vzpostavite potrebne vzvode, da zaščitite vse kmete, vse poljščine in državljane. Prosimo vas, da podprete politiko in prakso, ki imajo za cilj in zavzemanje za zdravo kmetijsko politiko ter obenem varno proizvodnjo hrane.
dk.um.si/IzpisGradiv...8715983:r2
kemija.net/e-gradiva...kamba.html
spletni2.furs.gov.si...CALLAM.pdf
www.hrvatski-fokus.h...na-dikamba
www.agroklub.com/zas...ikamba-23/
www.unichem.si/_file...l_20ml.pdf

* do 11.04.2019 - podpisalo že 1.190.550 državljanov
secure.avaaz.org/cam...?slideshow

GLIFOSAT

Raško iniciativo čudi glasovanje Slovenije glede glifosata

V Ekološki iniciativi Rače, ki v svojem kraju živi s podjetjem Albaugh, so po ponedeljkovem dogovoru glede petletnega podaljšanja uporabe glifosata v Evropski uniji izrazili nekaj skepse glede stališč kmetijskega ministra Dejana Židana v tem primeru. Čudi jih, da je Slovenija glasovala za brezpogojno podaljšanje. V raški iniciativi intenzivno spremljajo načrte podjetja in dogajanje v zvezi s podaljšanjem dovoljenja za glifosat, vse odkar je Albaugh napovedal, da želi v Račah šestkratno povečati zmogljivosti za proizvodnjo sredstev na osnovi glifosata, ki bodo, če bodo pridobili okoljevarstveno soglasje, več kot 150-krat večje od letne porabe herbicidov v Sloveniji.
siol.net/aktualno/na...sata-22172
sl.wikipedia.org/wiki/Glifosat
www.delo.si/novice/o...-raka.html
novice.svet24.si/cla...-ob-cestah
www.delo.si/sobotna/...e-dnk.html
www.mladina.si/18282...zni-klopi/
www.rtvslo.si/zdravj...jev/462980
www.zurnal24.si/vizi...bel-317258

ROUNDUP

Ameriško sodišče je v petek razsodilo, da je glifosat, ki je glavna sestavina herbicida Roundup (v Sloveniji uporabljamo tudi podoben herbicid s komercialnim imenom Boom efekt) povzročil nehodgkinov limfom pri 45-letnem Dewaynu Johnsonu, ki ga je kot šolski vrtnar uporabljal pri svojem delu. To pa še ni vse. Sodišče je ugotovilo, da so pri multinacionalni družbi Monsanto, ki jo je nedavno kupilo evropsko multinacionalno podjetje Bayer, že vsaj deset let vedeli, da glifosat povzroča raka, vendar o tem niso obvestili porabnikov. Tako kot v tujini so se vsa ta leta tudi v Sloveniji v medijih pojavljali strokovnjaki in znanstveniki, ki so zagotavljali, da je rakotvornost glifosata le domislica pregretih glav naravovarstvenikov oz. zelenih, s katero medejo razsodnost politikov, ko ti odločajo o prepovedi domnevno kancerogenega herbicida. Brali smo celo zagotovila doktorjev znanosti, da glifosat ni nič nevarnejši kot kuhinjska sol.

Po razsodbi sodišča, ki pravi, da je vzrok za nehodgkinov limfom prav glifosat, smo zbrali nekaj odmevov na to sodbo iz različnih zornih kotov. Odvetnica Jasna Hojnik Kocjan iz odvetniške pisarne Krapenc nam je pomagala osvetliti pravne posledice te sodbe, ki bo brez dvoma olajšala pot do pravice še številnim drugim žrtvam glifosata, in to primerjala s problematiko azbesta, ki jo poznamo tudi pri nas. Zastavili pa smo ji tudi vprašanje o odgovornosti prodajalca Monsanta do kupcev; multinacionalno družbo je prodal Bayerju, očitno vedoč, da prodaja podjetje, katerega paradni izdelek povzroča raka. Dr. Dušan Plut je kot okoljevarstvenik razmišljal o ugledu znanosti, ki ga krnijo znanstveniki, ki so pripravljeni za denar zavajati javnost, evropski poslanec, dr. Igor Šoltes, ki je pred več kot letom dni podpisal evropsko državljansko pobudo za prepoved glifosata, pa je povedal, zakaj je že takrat v nasprotju z večino poslancev EP vedel, da je glifosat treba prepovedati. Opozoril je na nasprotje med študijami, ki so se ukvarjale s strupenostjo glifosata. Vprašali smo ga tudi, kakšne spremembe lahko zaradi te tožbe pričakujemo v Evropski uniji. S prošnjo za odgovore o posledicah razsodbe smo se obrnili tudi na Jerneja Drofenika z Uprave RS za varno hrano, ki strpnost do uporabe tega herbicida opravičuje z zagotovilom, da je sestava našega herbicida drugačna kot sestava ameriškega, zato naj bi bil manj škodljiv.
radioprvi.rtvslo.si/...roca-raka/

Vse ocene tega sporočila:

Gostje ne morejo pregledovati ocen