Izbrani forum: Odklop

Izbrana tema: Tečnarjenje

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

pobalin sporočil: 14.456
[Odklop] Tema: Tečnarjenje
[#2715022] 30.05.18 21:16 · odgovor na: (#2714973)
Odgovori   +    0
[Petunija1]
Wikipedia ni uraden in zanesljiv vir, edino napako, ki sem jo tozadevno naredila, da nisem takoj poiskala slovarske definicije, sedaj popravljam. Takole pravi Oxford Dictionary:
Čisto za zabavo še drugo, slovarsko (Merriam-Webster), in tretje, enciklopedično mnenje (Encyclopedia Britannica), ker tudi enciklopedije imajo nek smisel za svoj obstoj:
www.merriam-webster....orrectness
www.britannica.com/t...orrectness
Zgrešena analogija. "Peder" je slabšalna oblika besede homoseksualec, žaljivka, in s tem se strinjamo tako tisti, ki je ne uporabljamo, kot tisti, ki jo.
Napol zgrešena, ker je beseda etimološko zanimiva, saj je skrajšana oblika tujke pederast.
Fran - SSKJ2: péder -dra m (ẹ́) slabš. gej, homoseksualec: označiti koga za pedra
Fran - Pravopis: péder -dra m, člov. (ẹ́) nizk. |homoseksualec|
Fran - Etimološki slovar: pederȃst -a m ‛moški homoseksualec’ = lat.‛paedico’ (20. stol.), pederastȋja; skrajšano pẹ́der.
Razlaga
Tujka, prevzeta po zgledu nem. Päderast, Päderastie in frc. pédéraste, pédérastie iz gr. paiderastḗs ‛pederast’, dobesedno ‛ki ljubi dečke, ljubimec dečkov’, kar je zloženka iz gr. paĩs, rod. paidós v pomenu ‛deček’ in erastḗs ‛ljubitelj, ljubimec’, izpeljanke iz glagola eráō ‛ljubim, sem zaljubljen’ (Kl, 522).
Pederast po slovarjih sodeč ni žaljivka, ima pa v rabi danes žaljivo konotacijo. Tako kot ima politična korektnost v javni rabi lahko negativno konotacijo, ker je v očeh mnogih preveč omejevalna, zlorabljana. Glej Britannico.
Ravnanje lastnice agencije je bilo gotovo neetično, sploh gledano s feminističnega perspektive, ampak glavno teža odgovornosti še vedno leži na tistih, ki po takšnih storitvah povprašujejo in jih tudi uporabljajo. Če moški žensk ne bi obravnavali kot objektov za zadovoljevanje lastnih potreb potem bi bila ta agencija brez posla.
Oh, če ne bi že tako dolgo tlačil te zmelje, da sem ta izgovor slišal od preprodajalcev orožja, drog, ukradene robe, belega blaga... bi ti mogoče še nasedel. "Če ne bi jaz, bi pa nekdo drug," je večni izgovor tistih, ki se z veseljem spuščajo v take umazane in donosne posle. Ti bi očitno raje pozaprla kupce kot pa preprodajalce drog.
No, pri meni je pa Žižek zaradi tega kakšno točko pridobil.
Sovražnik mojega sovražnika je moj prijatelj. :-)
Jaz veliko več integritete vidim pri Fryju, ki je v Munk debati stopil na "napačno stran", da je zagovarjal svoja stališča. Najbolj zanimivo v debati Peterson-Žižek bi bilo ugotoviti, kako bi se spoprijela z dejstvom, da imata o marsičem zelo podobno mnenje.
Do sedaj se nisem prav veliko ukvarjala z njim, potem ko je @sajmonelavesela dal link sem si pa ogledala njegov intervju za Channel 4 News in se mi ni zdel tako slab, bolj prepričljiv in z boljšo analizo kot Peterson. Newmnanova pa se je do njega obnašala enako "tečno" in mu skakala v besedo, priganjala, da se natančneje izrazi in ga zasliševala glede njegovih kontroverznih stališč.
Meni je Žižek v zmernih odmerkih silno zabaven, kot mi je Peterson zanimiv. Oba sta intelektualna estradnika, le da je Žižek nadležen, ker očitno vedno manj obvladuje svoje smrkanje in ostale nevrotične kretnje. Popadljiva Katka četrtega kanala se je tudi tokrat izkazala - pravi britanski ženski klon Popovega Slaka. :-)

Vse ocene tega sporočila:

Ni nobene :(