Izbrani forum: Odklop

Izbrana tema: Špeckahlanje

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

pobalin sporočil: 14.456
[Odklop] Tema: Špeckahlanje
[#2710621] 07.05.18 20:00 · odgovor na: (#2710589)
Odgovori   +    0
[abohte]
Jaz sem prepričan, da religija ni nastala zaradi tega, da bi postala opiat ljudstva, ampak je nastala iz potrebe posameznika, da se povezuje v skupnost.
Ne predstavljam pa si, da bi se pred 2 tisočletjema nekje znašla gruča ljudi, ki so se začeli pogovarjati, kaj jim manjka v življenju, in so skupaj ugotovili, da jim manjka povezanosti in da bodo to spremenili s skupno vero in da bo za to skrbel sosed Jože.

Moja predstava je, da so za razvoj strukturirane vere in njeno širjenje lahko poskrbeli samo izobraženi ljudje. Izobražence sta dajala politična in/ali materialna moč in niso rasli v kozjih hlevih. Ali je bilo npr. krščanstvo nekakšen subverziven napad na Rimski imperij, seveda ne vem, si pa kaj lahko predstavljam nekaj takega.
Ko torej pravim, da sociologom in medijem atrofirana religija podpihuje iluzijo o možnosti vpliva na družbo, ne govorim o manjši avtoriteti verskih voditeljev, ampak o tistem kar religija je, t.j. družbeno vezivo, tega pa ima selfie generacija bistveno manj (zato je tudi bolj vodljiva).
Enako družbeno vezivo kot vera je lahko tudi jezik, geografija, razni nacionalni ali regionalni kulturni kanoni ipd. Vse to so zame podobno identitetne zadeve kot spolna, razredna pripadnost, sodelovanje pri skupnih zadevah (gasilci, čiščenje, veselice), tudi hobiji. Ampak ta veziva delujejo kohezivno pod pogojem, da jih nekdo kultivira. V največjem obsegu cerkev to počne z vero, država pa z jezikom/narodom/teritorijem.

Zoprna stran teh družbenih veziv je (ne)namerna izključenost nenaših, ki se lahko sprevrže v sovražnost. Če si ti veren, jaz pa ne, je najino vezivo prej tale sociološka diskusija tukaj, vera pa bi bila lahko klin med nama. To ti pišem kot človek, ki ima precej trdna prepričanja, ki je pripravljen sprejemati, sodelovati, imam pa težave z nekakšnim bianco-pripadanjem od rojstva do smrti.

Sicer pa ima religija kot pojav dolga tisočletja, samo krščanstvo pa 2000 let tradicije. To je kakšnih 17 stoletij prednosti pred vsem, kar je človeštvo iznašlo od razsvetljenstva naprej. Prej se je itak skoraj vse znanje in kultura vrtelo okrog cerkve in v njej. Tako da bodimo prizanesljivi do post-razsvetljenske "mladine".

Vse ocene tega sporočila:

Ni nobene :(