Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

Endimion sporočil: 10.338
[Glavni forum] Tema: Vselej isti fičo
[#2593219] 22.04.16 08:51 · odgovor na: anon-163499 (#2593138)
Odgovori   +    7
[janko8]
stare zamere....
Stare zamere? Za takole te bo nekoč nekdo tožil, pa pol poskusi na sodišču sodniku povedat, da so to samo stare zamere.... Še enkrat. Od kod Tebi podatek da sem del JS ali pa da sem kdajkoli bil...
Vprašanje je ali je prav, da nekdo za isto vplačilo dobi več kot 2x več penzije kot nekdo drug? Če tega ne razrešimo je vsaka beseda odveč.
Ti mešaš pravičnost in legalnost.

Najprej o pravičnosti.

Do leta 1996, ali 1997 se je od brutto plačevalo v kumulativi 31% prispevkov za ZPIZ. Od takrat naprej pa 24,35% (15,5 od Brutto, in 8,85% na Brutto). Nekdo ki je danes šel v penzijo z 38 leti pokojninske dobe, je dobrih 18 ali 20 let plačeval 21% VIŠJE PRISPEVKE od VSAKEGA TOLARJA, DINARJA, ki ga je zaslužil. Skratka dali so višji del svoje pogače, kot pa dajemo zdaj! In to v nekem razmerju praktično vsi ki so starostno v pokoju. Ne vem. Jaz plačujem od vsakega € manj kot moj foter ali pokojni dedek.

POvprečna mesečna plača leta 1995 (marec) je bila 109.000 SIT Brutto ali preračunano 450€ Brutto (Preračunano po tečaju 239,64). Leta 2015 je bila okoli 1600€ ali skoraj 4X več. Tvoji starši lahko sicer trobijo da so meli 500 mark plače, kar je po ljudskem štetju približno 250€ plače, dans pa mata 600 € penziona. ja v nominali je več. realno gledano pa pa dobita približno enak ali pa primerljiv delež, kot bi dobil oni, ki bi se bil danes upokojil pod enakimi pogoji, kot so veljale zanju. Če si na začetku leta dal za neko reč denimo 1 enoto denarja, si konec leta 2014 za to isto reč moral plačat 2,18 enote denarja.


Zdaj pa o legalnosti:
Ko se je upokojil, so mu po takrat veljavnih pravilih izračunali neko pokojnino. Ker se je zaposleni vso svojo kariero DRŽAL dogovora, in vestno plačeval one prispevke, ki mu jih je bila naložila država, je prav da zdaj država izpolne svoj del dogovora. In ta dogovor je POGODBA!!!!! Ki je veljavna in zavezujoča kot taka, v momentu ko je sklenjena, se pravi v momentu, ko greš v penzion.

Obstoječe pogodbe ne moreš enostransko razdirat. Ne gre. Pogodba je tudi iztožljiva. In se lahko ti na glavo postaviš, obstoječih pokojnin ne moreš ZNIŽAT. Edini znesek, s katerim lahko država telovadi, so dodatki k pokojninam. tega pa je za okoli 350 mio letno. Se pravi Regres in dodatki za postrežbo in podobno.

Leta 1999 smo spreli pokojninsko reformo. Anton Rop je prekleto dobro vedel, da za dostojno življenje PAYG ne bo zadosti. In uvedli so drugi, kapitalski pokojninski steber. Cilj pa je bil, da:

1. PAYG predstavlja približno 1/2 plače.
2. Drugi steber pa bi individualno dodal še nekje 20 do 25%

Ideja se je malce sfižila iz dveh razlogov:

1. Rop v zakon ni napisal, da je varčevanje v 2. stebru obvezno, ampak je bilo (in je) prostovoljno. In tu imaš potem hitro medgeneracijski konflikt. Nekdo ni varčeval, zdaj pa stoka, da ma majhno pokojnino.

2. Bajuk je potem to dopolnil še s tem, da lahko po 10 letih varčevanja denar potegneš ven ob plačilu dohodnine. Kar je pa totalni strel v koleno. "Zakaj pa bi dajal tja, sej s tega nikol nič ne bo, ker b banka propadla". Moja boljša polovica si je s privarčevanim delno obnovila kopalnico. Zdaj ugotavlja, da to ni bila tako dobra ideja... pa ne da gre v penzion.

A narediva še računsko vajo, kolikšen je dejanski prispevek proračuna za zpiz? jaz sem po Tvoje javnosektoraš, pol ti je valjda jasno da mam tanartaboljše cifre na voljo.. sej sem del establishmenta....

Vse ocene tega sporočila:

Gostje ne morejo pregledovati ocen