Izbrani forum: Borza

Izbrana tema: Publikum Balkan: Eksodus

Strani: 1

anon-15342 sporočil: 8.014
[#352259] 27.10.08 23:53
Odgovori   +    0
Nekako sem se zadnje čase med našimi balkanskimi skladi še najmanj obregoval ob tistega, v katerem po lastnih navedbah niso vedeli, koliko mehkih č-jev je v besedi ћевапчи& #1115;и, so pa zato dobro trošili denar v deželah, kjer je ta beseda avtohtona. Tako dobro, da ste jim morali pred letom dni za točko sklada plačati 2,57 EUR, danes pa za isto točko dobite 1,11 EUR.

A zdaj so si vrli upravitelji VS Publikum Balkan privoščili potezo, ob katero se moram obregniti: prenehali so objavljati obseg sredstev tega sklada. Sredi septembra so prenehali z dnevnim objavljanjem, zdaj pa še z mesečnim – ta podatek so preprosto izbrisali iz mesečnih poročil.

In ker tako seveda ne gre, je tukaj moja ocena:
• neto denarni odliv iz sklada Publikum Balkan v septembru 2008: 14 mio EUR
• preostala sredstva sklada Publikum Balkan na dan 30.09.2008: 64 mio EUR (slabih 46 mio točk)

Ocena temelji izključno na verodostojnih neinsajderskih podatkih, po dveh dokaj neodvisnih poteh sem prišel do zelo podobnih številk, zato verjamem, da niso daleč od resnice, vseeno pa so napake mogoče in zanje ne prevzemam odgovornosti. Podrobnosti izračuna bi sicer z veseljem razkril, a se bojim, da bi Publikumovci potem v prihodnjih poročilih zameglili še kak podatek. Ta nevarnost sicer obstaja tudi brez razkritja, saj je potrebno za zgornjo oceno le pokombinirati prave številke na ustrezen način, a če bodo res še kaj zamegljevali, naj prej vsaj malo tuhtajo ;)

Ob tolikšnih odlivih je morda celo razumljivo, da so se v Publikum PDU odločili za "informacijsko blokado" – pač v bojazni, da bi objava tega podatka privedla do člankov v stilu "Eksodus iz našega največjega balkanskega sklada", taki članki bi potegnili za seboj nadaljnje pobege ipd. Že brez tega jim je v grlo steklo kar nekaj vode, saj so za septembrska izplačila porabili praktično vsa denarna sredstva, za ponovno gradnjo le-teh pa so nato dokaj na hitro prodali skoraj vse svoje delnice GRVG, 11000 delnic POSR, 600 delnic NLB, pa skoraj vse naložbe v Grčiji in Turčiji, nekaj malega so prodali tudi na Hrvaškem in v Srbiji. Sprejeli so tudi prevzem MILG, z vsem tem skupaj so nabrali svežih 13 mio EUR denarnih sredstev in so pripravljeni za primer, če bi se zgodil še en podoben eksodus. To sicer glede na tipične mesečne odlive Publikumovega in ostalih naših balkanskih skladov ni prav zelo verjetno, vseeno pa v teh časih ni nič več nemogoče.

Komentarji in kritike kot vedno dobrodošli. LP, Tadej
anon-15342 sporočil: 8.014
[#365507] 14.11.08 17:32 · odgovor na: anon-15342 (#352259)
Odgovori   +    0
Publikumovci so se s koncem oktobra odločili, da obseg sredstev spet začno objavljati v mesečnih poročilih. Verjetno nikoli ne bomo izvedeli, ali je moje zgornje "razkrivanje" kaj prispevalo k spoznanju, da ne bodo prav veliko dosegli, mogoče si tudi preveč domišljam, če mislim, da kdo sploh bere te moje pisarije, a končni rezultat je pozitiven, korak nazaj proti transparentnosti.

Osebno me še najbolj veseli posredna potrditev mojih zgornjih izračunov. Oziroma natančneje, z enakim pristopom za oktober dobim preostala sredstva sklada Publikum Balkan v višini 44 mio EUR, prava številka pa je 43.0 mio (39.9 mio točk). Mesečni denarni odliv kar 6.6 mio EUR.

Če ni šlo v novem mesečnem poročilu zgolj za glitch in bodo Publikumovci obseg sredstev objavili tudi prihodnji mesec, bom z veseljem razložil, kako sem prišel do svojih ocen. Seveda le, če to koga zanima; naj me takrat spomni, drugače je škoda časa.

V oktobru se je eksodus iz Publikum Balkana torej nadaljeval, sicer dobro polovico šibkeje kot septembra, a še vedno v skoraj šestkratnem obsegu glede na drugi največji oktobrski odliv posameznega balkanskega sklada (Triglav Balkan -1.1 mio EUR, sledita KD Balkan -864 kEUR in MP Balkan -830 kEUR).

In to je spet ena od tistih inkarnacij množične psihologije, zakona velikih števil ali kakor koli že temu rečemo, ki jih osebno težko razumem: vzorec, ko se nek del populacije obnaša močno drugače od preostalih, konkretno v tem primeru vlagatelji v Publikum Balkan v primerjavi z vlagatelji v ostale naše balkanske sklade (tudi če normiramo z obsegom sredstev sklada, t.j. izrazimo odlive v odstotkih, Publikum že dva meseca močno odstopa). Ima kdo kakšno razlago?

Na vsak način pa teh 10 mio oktobrskih odlivov skupaj s še naprej povsem "nikakvo" likvidnostjo privede do neizbežnega zlajnanega zaključka: Ne, še vedno ne grem nazaj dol ...
bostjan50 sporočil: 924
[#365560] 14.11.08 18:50 · odgovor na: anon-15342 (#365507)
Odgovori   +    0

TadejK je napisal(a):


In to je spet ena od tistih inkarnacij množične psihologije, zakona velikih števil ali kakor koli že temu rečemo, ki jih osebno težko razumem: vzorec, ko se nek del populacije obnaša močno drugače od preostalih, konkretno v tem primeru vlagatelji v Publikum Balkan v primerjavi z vlagatelji v ostale naše balkanske sklade (tudi če normiramo z obsegom sredstev sklada, t.j. izrazimo odlive v odstotkih, Publikum že dva meseca močno odstopa). Ima kdo kakšno razlago?

Na vsak način pa teh 10 mio oktobrskih odlivov skupaj s še naprej povsem "nikakvo" likvidnostjo privede do neizbežnega zlajnanega zaključka: Ne, še vedno ne grem nazaj dol ...
 Ne vem, če ni bil Publikum najbolj agresiven z lombardnimi krediti v slogu 1 točko kupiš, dobiš tri na kredit. To bi lahko bil razlog za večje odprodaje, ker pač morajo prodajati za pokritje kreditov...
anon-15342 sporočil: 8.014
[#365793] 15.11.08 10:51 · odgovor na: bostjan50 (#365560)
Odgovori   +    0

bostjan50 je napisal(a):
Ne vem, če ni bil Publikum najbolj agresiven z lombardnimi krediti v slogu 1 točko kupiš, dobiš tri na kredit. To bi lahko bil razlog za večje odprodaje, ker pač morajo prodajati za pokritje kreditov...
Možno, čeprav jaz bi si laično predstavljal, da se je najlažje dobilo kredit pri bankah lastnicah DZUjev (NLB, NKBM, Probanka), seveda za nakup točk njihovih skladov.

@ andrejcc: je pa to lahko zanimivo vprašanje za gospo(dično?) Lavrenčičevo za naslednji pregled "Skladi za Balkan", t.j. kako si razlaga toliko večje odlive od tistih pri konkurenci, glede na to, da performanse niso nič slabše od konkurence. Verjetno odhajajoče vlagatelje že povprašajo po razlogih in po mojem tisti, ki jim odgovorijo, že povedo po pravici.
anon-63977 sporočil: 380
[#365797] 15.11.08 11:15 · odgovor na: bostjan50 (#365560)
Odgovori   +    0

bostjan50 je napisal(a):

 Ne vem, če ni bil Publikum najbolj agresiven z lombardnimi krediti v slogu 1 točko kupiš, dobiš tri na kredit. To bi lahko bil razlog za večje odprodaje, ker pač morajo prodajati za pokritje kreditov...
 
Točno tako. Sam sem bil prisoten pri lombardnem kreditu, redni študent, pa ni bilo nobenega problema glede višine zneska (20 % nakazal sam). 

Imel srečo, ter izstopil pri 1.96 skoraj brez dobička. 
anon-15342 sporočil: 8.014
[#365824] 15.11.08 12:15 · odgovor na: anon-63977 (#365797)
Odgovori   +    0

PK-Selihm je napisal(a):
Imel srečo, ter izstopil pri 1.96 skoraj brez dobička. 
Ti praviš sreča, kdo drug bi rekel vizija, kdo tretji pa celo pomanjkanje vizije:

https://www.finance.si/193099

Mogoče Financam za rubriko "Reciklaža": na dan te izjave je sarajevski blue chip indeks SASX-10 znašal 4542, včeraj pa 1489 (–67.2%).
anon-15342 sporočil: 8.014
[#389577] 15.12.08 18:20 · odgovor na: anon-15342 (#365507)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: anon-15342 15.12.2008 18:36

abohte je napisal(a) :
obljuba dela dolg
OK, v kratkem:

Metoda št. 1 (težja): Pregledaš delniške naložbe v Sloveniji na dan 30.09.08, poračunaš, da so bile na ta dan skupaj vredne 9.51 MEUR. Iz deklariranih 14.9% delniških naložb v Sloveniji sledi, da so celotna sredstva 9.51 MEUR/0.149 ≈ 63.8 MEUR. Pot do tistih 9.51 MEUR je majčkeno otežena zaradi dejstva, da imajo v portfelju neborzne delnice NLB, da so jih malo pred tem še dokupili v dokapitalizaciji, kar je spremenilo ceno, po kateri so jih vrednotili (ker niso na borzi, upoštevajo povprečno nakupno ceno), potem pa so za nameček del tega spet prodali, kar je (po pravilu FIFO) še enkrat spremenilo to ceno. A vse te cene so nekje objavljene, tako da se da.

Metoda št. 2 (lažja): Pregledaš obvezniške naložbe sklada na dan 30.09.08, ugotoviš, da imajo 10000 lotov PRB9, kar je vredno ~1 MEUR. Iz deklariranih 1.6% sredstev v obveznicah sledi, da so celotna sredstva med 60.6 in 64.5 MEUR, saj 1.6 lahko pomeni karkoli med 1.5500... in 1.6499... Morda pomisliš še na možnost, da bi lahko teh 1.6% dobil na več decimalk natančno neposredno iz pie charta v mesečnem poročilu, a če bi tega razdrl (recimo v Adobe Illustratorju), bi ugotovil, da je narejen iz že zaokroženih podatkov in ne iz natančnih, torej da koti izsekov ustrezajo večkratnikom 0.1% in posledično s tem nič ne pridobiš.

Pri vsaki metodi je sicer mogoče, da si kaj spregledal, a ker presek napovedi obeh ni prazna množica, je to malo verjetno oziroma bi moral spregledati vsaj dve zadevi in še obe v isto smer. Zato pač rečeš, da so številke zelo verjetno kar prave. They can run, but they cannot hide .

Upam, da sem dovolj dobro razložil, sicer pa vprašajte.

LP, Tadej
anon-84750 sporočil: 13
[#389593] 15.12.08 19:01 · odgovor na: anon-15342 (#389577)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: anon-84750 15.12.2008 19:04
še hitrejši način: še vedno so objavljali top 10 naložb konec vsakega meseca in kolikšen delež predstavljajo. Izmed njih izbereš eno slovensko delnico (npr. KBMR), njen delež v skladu, tržno ceno poznaš, v delniški pa pogledaš koliko lotov imajo. Sledi preprost izračun, katerega verjetno ni treba razlagat...
anon-15342 sporočil: 8.014
[#389632] 15.12.08 20:32 · odgovor na: anon-84750 (#389593)
Odgovori   +    0

abohte je napisal(a):
A lahko napišeš samo v kakšnem intervalu so se gibale napovedi po obeh metodah (predvidevam, da je bila sredina intervala pri prvi metodi bližje dejanskemu stanju). Drugače pa čestitke za ustvarjalnost.
lp
Iz obveznic dobiš načeloma bolj natančen rezultat, a tudi iz delnic razpon ni večji od nekaj odstotkov, kar je zame čisto dovolj. Sicer pa se v mesecih, ko objavljajo ČVS, tega ne lotevam (tako pomemben pa Publikum Balkan vseeno ni, da bi ga doublecheckal, vsaj zame ne). Ko so se odločili, da ne bodo več objavljali, sem izračunal (tam, kjer ima sklad največ naložb, bi rekli ponajviše iz inata ), potem so spet začeli objavljati in do nadaljnjega to spet ni več aktualno.
Xprp je napisal(a):
še hitrejši način: še vedno so objavljali top 10 naložb konec vsakega meseca in kolikšen delež predstavljajo. Izmed njih izbereš eno slovensko delnico (npr. KBMR), njen delež v skladu, tržno ceno poznaš, v delniški pa pogledaš koliko lotov imajo. Sledi preprost izračun, katerega verjetno ni treba razlagat...
V mesečnih poročilih objavljajo top 10 z zamikom treh mesecev, t.j. v 15.10. objavljenem mesečnem poročilu za september so objavili top 10 z dne 30.06., top 10 z dne 30.09. pa bodo objavili šele 15.01.2009.

Na spletnih straneh Publikuma pa zdaj sicer res najdeš tudi 5 največjih naložb z dne 30.11., a zdaj tudi ČVS ne skrivajo več ...

Strani: 1