17 min
Box Now pri Zagrebu odprl center za 150 tisoč paketov na dan, na vrsti je Slovenija
57 min
Nemčija opušča milijardni obrambni projekt: fregate F-126 ne bo
1 ura
Evropske borze večinoma v rdečem, delnice orožarjev strmo navzdol
1 ura
Kakšen mesec! Litostroj pobral za 60 milijonov naročil
1 ura
Bo iz K10+ zrasel slovenski zadružni trgovski velikan?
2 uri
Zakaj je SpaceX včeraj izdal za 25 milijard dolarjev obveznic
2 uri
Allianz: v Hormuški ožini je obtičalo za 125 milijard dolarjev tovora
3 ure
(reportaža) Kako digitalizacija in UI spreminjata proizvodne procese v slovenskih podjetjih
3 ure
Obvestilo imetnikom enot sklada »Eurizon Manager Selection Fund« (»FCP«), kolektivnega naložbenega podjema, ustanovljenega v skladu z luksemburško zakonodajo (Oglas)
4 ure
Mehika: konkurenčni so zaradi nizkih plač
6 ur
Kmetijsko ministrstvo našlo dodatni milijon evrov. Za koga?
6 ur
Na Štajerskem gradi enega največjih nasadov kivija v Sloveniji
8 ur
Zakaj bo Panvita prodala do petkrat več na Hrvaškem
8 ur
Koreja: najbolj vroča borza na svetu, kjer se za nakup delnic jemlje kredit
8 ur
Frida: glasna in vroča računska hrbtenica slovenske umetne inteligence
8 ur
Vogel z maržo, ki je večja od Krkine 1
8 ur
Podatkovni center, kdo bo tebe ljubil 1
8 ur
Od meritev do ukrepov: kako občine ugotovijo, kaj onesnažuje njihov zrak
13 ur
Bo Bruselj uslišal Cigler Kralja?
13 ur
Pregled ameriških trgov: Razprodaja delnic proizvajalcev čipov potisnila Nasdaq navzdol

Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Katera ex-Yu država ima največja podjetja

Strani: 1

gregor2 sporočil: 230
[#3072609] 17.11.25 06:33
Odgovori   +    2
Res demagogija ...
Res se pa dobro slisi.
Kaj ima Slovenija. Hrvaska in Srbija.. A ima to v lasti oziroma lasti lastnih drzavljanov ? To imajo tujci v teh drzavah...
Mogoce je v Slo se najvec slovenskih, ker niso privatizirane (beri prodanne tujcem) sicer pa Gorenje, NIS, INA, Spar, Lidl. Lek, Serbia Zijin Copper,Serbia Zijin minning. npr so vse kaj drugo kot nekaj kaj imajo te drzave oziroma njihovi drzavljani. Veliko teh jih samo molze cez monopolni / ogliopolni polozaj...
Ali rudna, bogastva ali poceni delovno silo.
Razvoja ni kaj dosti vec od teh velikih.
GV-1113 sporočil: 2.317
[#3072624] 17.11.25 09:40 · odgovor na: gregor2 (#3072609)
Odgovori   +    3
Problem je v slabem domačem kooperativnem upravljanju. Če ex-YU podjetja ne bi bila prodana tujim privatnim lastnikom, bi znala še celo delati izgube tako kot v preteklosti. To še posebej velja za srbsko rudarstvo, pa tudi za srbsko, morebiti pa še hrvaško energetiko, ki ima ravnotako zastarele in nekonkurenčne rafinerije.

V Sloveniji pa z Gorenjem po vodenju šlager pjevača Bobinca ni bilo druge kot prodati Kitajcem, ker sicer bi se zgodil stečaj.

Žalostno je le izdajstvo Metoda Dragonje, ki je navijal za prodajo Leka Švicarjem, namesto da bi si kot manager upal in šel po samostojni podjetniški poti kot Krka. Ali pa vsaj odstopil! Ker takrat je bil Lek 2x večji in bolj dobičkonosen kot Krka.

Strani: 1


vm-qetesh