Zasebnost

Strani: 1

FIN-379669 sporočil: 8.241
[#3045278] 30.07.24 20:25
Odgovori   +    2
Ne vem, zakaj bi bili jako pametni. Postopno višanje cen doseže točko, ko ti gost reče, bye, bye.
Niso samo Hrvati okuženi s tem virusom, tudi pri nas oni, ki rukajo cene gor, bodo prej ali slej doživeli hladen tuš.

(Res se večkrat vprašam, kako požrešni s kratkoročnim pogledom delajo v gostinstvu in turizmu... pol se pa čudijo, da gosta en dan ni več. Ti nehvaležnež, ti, tak velik strokovnjak poreče...)
FIN-454644 sporočil: 11.106
[#3045280] 30.07.24 20:35 · odgovor na: FIN-379669 (#3045278)
Odgovori   +    4
Drzava vlaga v nekaj, cesar ljudje ocitno ne marajo. Hotele. Ukinja pa to, kar hocejo:kratkotrajen najem.
odvisnik sporočil: 1.153
[#3045282] 30.07.24 21:51 · odgovor na: FIN-379669 (#3045278)
Odgovori   +    0
Pred leti je tule Pero zapisal, kako je gostilničar povišal ceno kave po skoraj desetih letih, mislim , da je bilo tam okrog 2015do 2018 ta komentar.
Ne vem, po mojem je še nekaj up potenciala, vsaj v segmentu delovne sile, ki je enostavno ni.
FIN-379669 sporočil: 8.241
[#3045286] 30.07.24 23:35 · odgovor na: odvisnik (#3045282)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: FIN-379669 30.07.2024 23:36
Razen Bleda v Sloveniji nimamo take lokacije oz. mikrodestinacije, da bi bila v očeh tujca zares butična in je zanjo pripravljen plačati švicarsko ceno. Pa še Bled prenese omejeno količino takih gostov, ki so pripravljeni plačati orenk več.
Potem pa moraš en kup vlagati v marketing, da lahko npr. spromovriaš penzion Batagelja na Jezerskem po švicarsko primerljivi ceni.

Slovenija ni destinacija, ki prenese vsakršno ceno. Neko že, v glavnem visoke ne.

A že Salzburg je zanimiv za primerjavo. Gostinsko-turistične storitve so dražje od Ljubljane za cca 30%, a ima kot mesto neprimerno višji status. Mnogo bolj butičen, če se tako izrazim.

Na Hrvaškem so najdražja turistična mesta: Opatija, Rovinj in Dubrovnik. Če za zadnji dve lahko rečem, da imata nek status butičnosti, je zame Opatija orenk precenjena. Ni slabo mesto, ampak ima švicarske cene, kar pa njeni povprečni ponudbi to ne pritiče. Upam, da jo bodo gostje prizemljili.

Odvisnik, gost ni neumen, spremlja rast cen in jih primerja z drugimi na drugih lokacijah. Enkrat, dvakrat se nasere, tretjič že ne več. Čas potem naredi svoje. Nekje prej, nekje slej.
odvisnik sporočil: 1.153
[#3045290] 31.07.24 07:42 · odgovor na: FIN-379669 (#3045286)
Odgovori   +    1
Ni bilo mišljeno za neke butične zadeve, teh ne spremljam. Temveč čisto običajne pajzle.
Kava po 1,5 npr moraš jo postreči, pospravit mizo, računat in pomit skodelico.
FIN-379669 sporočil: 8.241
[#3045294] 31.07.24 09:10 · odgovor na: odvisnik (#3045290)
Odgovori   +    1
Ja, 1,5 eur v solidnem pajzlu je čist' ok. Bife na plaži jo bo postregel za 3 eur, ker je sezonski in ima mnogo večje stroške za zagon in delo kot nek standardni pajzl. Ok, se razumemo.
Ljudje - turisti to razumemo. In primerjamo, ocenjujejmo...
Endimion sporočil: 10.608
[#3045311] 31.07.24 11:13 · odgovor na: odvisnik (#3045290)
Odgovori   +    3
[odvisnik]
Ni bilo mišljeno za neke butične zadeve, teh ne spremljam. Temveč čisto običajne pajzle.
Kava po 1,5 npr moraš jo postreči, pospravit mizo, računat in pomit skodelico.
Na "butičnem" Bledu so to nekoliko optimizirali.

V Nedeljo sva z našo naredil vlak izlet od NG do Bleda in nazaj. Vlak nabito poln. pohodniki, družine, precej tudi italijanov iz Gorice. Prideva do Bleda. Pa tako iz firbca gledam, ali je kak busek ali kaj podobnega, da te odpelje do denimo središča bleda. Ni. Včasih je dejansko bil bus. Je le turistični vlakec. Cena? 7€. Naša je kar zobe pljunila od smeha. Mamice z vozički, gibalno ovirani, starejši? Najbrž niso prioriteta Blejskih turističnih delavcev.

Se z našo vsedeva v Veliki Zaki na teraso pri nekem mini Hotelu, pa ji rečem, naj gre naročit. Čez pet minut ONA prinese men pivo, sebi pa limonado, in pravi, da je terasa samopostrežna. Cena? 9,5€

Men je kar slabo ratalo... Če je terasa samopostrežna, a pol v hotelski sobi dobiš zložen turbomaksimus in zračno tlačilko?

Blejski fijakar. Pa povej mi kaj je butičnega v vožnji s kočijo, če se polovico poti pred tabo pelje Tomo Vinković, za teboj pa Iveco Eurocargo letnik 1995 s peskom na kesonu? Oboje pa obilno dimi dizelski izpuh.

Pletne? Edini koristniki, kot sem opazil, so bile organizirane skupine bus turistov.

V oštariji te najprej pozdravijo po angleško. Sem mirno zasikal, da se slovensko komot zmenimo. Nakar opaziš, da je pri večini teh "petičnih" gostov na krožniku pred njimi.. špageti po bolonjsko (ja in tudi ti koštajo 18€), ali pa pizza (Margarita je 15€). Naša je telečjega dunajca (za pohvalit, bil je res vrhunsako pripravljen), jaz pa sem srečo poskusil s slovensko klasiko. Kranjska klobasa, tenstan in repa. Tudi za obliznit. Hrana res super, za pohvalit Pir je bil Hirter, kar je srednja žalost, naša pa je zgroženo ugotavljala, da ni vinske karte, ma niti kartice ne. Raven postrežbe na ravni povprečne vaške picerije. Vse skupaj pa zasoljenih 67€. In plačilni sistem je tak, da MORAŠ v pos terminal vtipkat, koliko napitnine boš pustil. sicer te ne spusti naprej do plačila. Od besa sem pritisnil 0. nakar seveda ob odhodu nisva bila deležna niti osnovnega "Na svidenje".

Tiste kremne rezine pa so itak samo še marketinški nateg. 6,5€ za kremšnito, ki jo zapakirano odneseš?

Najbolj obiskana kulinarična zgodba sta bile dve barakci ob prireditvenem odru, kjer si imel burgerje in mehiške tortilje. To je Blejska kulinarična butičnost buh se usmili!

Parking? 3€ je ura, in omejen si na 2 uri?! Že to pokaže, da so se stempirali na ČIM VEČJI obrat ljudi.

Aja, folka pa ko smetja. in kaj naredi povprečni odjemalec električne energije, ki pride na Bled? Naredi sprehod okoli jezera. Ali pa na travnik raztegne brisače, in se gre namakat v jezero. S seboj pa ima v ruzaku sendviče in sok.

Ko sva čakala vlak za nazaj, sva se vsedla na vrt postajnega bifejčka. Nič zanič lokal, pač tipičen "bife". Pivo in limonada sta koštala pa 4,8€. in poveva natakarici ono od začetka dneva, pa je rekla: "Ne govorite. Dol vas totalno kradejo".

Bled se ima rad za butičnega. A je v bistvu butičen le pri cenah. ponudba je precej švoh. Dejansko je poslovni model Bleda "Obiranje dnevnega obiskovalca, s čim manj vlaganja v karkoli". In če je to bilo za nas kao butično nekje v 1980-ih, ker so tja hodili Avstrijci avstrijskega srednjega sloja, ki so za nas delovali premožno, pa temu že dolgo ni več tako. V zadnjih 20 letih se na Bledu ni zgodilo NIČ!

Ko, in če bo Bled kdaj butičen, bodo tam 3 ali 4 five-star manjši hoteli, airbnb bo izginil. dnevni obiskovalci pa bodo primorani it naprej v Bohinj.
FIN-454644 sporočil: 11.106
[#3045350] 31.07.24 16:40 · odgovor na: Endimion (#3045311)
Odgovori   +    0
Aha, nad javnim prevozom, ki ga meni priporocas, si bil pa razocaran. Kdo ti ga brani?
odvisnik sporočil: 1.153
[#3045354] 31.07.24 17:26 · odgovor na: Endimion (#3045311)
Odgovori   +    0
Kot pravim ne poznam, a če je bila npr hrana dobra, vsaj tu nisi zgrešil. Prvi red od mora pa ima vedno neko dodano vrednost, kljub smrdljivcem, ki vozijo tam mimo :).
Sam se spomim svojega prvega dragega piva na top lokaciji, to je bilo okoli leta 00, Stefans platz na Dunaju, cena mislim da 5 ali celo 8 eur,pivo Erdinger. V tistih cajtih krat 3 kot pri Mačku v Lj.
Pa ni tam nič posebnega za videt, turiste in Cerkev ter polno lokalov.
Pač davek na lokacijo :).
Endimion sporočil: 10.608
[#3045356] 31.07.24 17:39 · odgovor na: FIN-454644 (#3045350)
Odgovori   +    2
[FIN-454644]
Aha, nad javnim prevozom, ki ga meni priporocas, si bil pa razocaran. Kdo ti ga brani?
Če bi dobro bral moj zapis, bi videl, da sem, oz sva, gq uporabila. Na vlak sva šla v Novi Gorici, in šla z vlaka na Bledu. Ravno tako dva se vrnila v Novo Gorico.

Seveda po tem z avtom v Ljubljano. A sva na vipavskem preživela ves vikend.

Kar sem opazil, ob tisti bolani tarifi vlakca, je, da opevani trajnostni turizem Blejski je le črka na papirju. Oberimo gosta ali obiskovalca kjerkoli ga lahko. 7€ za kilometer in pol? Pa taksi v Portorožu sredi sezone je cenejši!

Filing ki sem ga dobil na Bledu je.. "Ja ejga če ti kej ne paše pa duma ustan!". Ja ni panike. A s tem odganjaš goste, ki pa bi radi zapravili, a nismo tako glupi da bi za postrežbo ravni Spodnjih Pripizdinovcev plačevali tako grdo premijo zaradi "pogleda na blejski otok ali grad". Enostavno ni vredno. Ne glede na kvaliteto hrane ali pijače.

Turistične destinacije se razvijajo celostno. Ne le skozi hotelsko ali kulinarično ponudbo. Ampak vsem skupaj. In Bled tu "fula" na polno.

Portorož in Bled sta enaki destinaciji. Za nezahtevne turiste. Le da se s cenami Portorož več ne pretvarja, da je nekaj več...

Bleda se še kar "drži" nalepka prestiža... zaradi vladarjev. Najprej Karađorđevići, nakar je štafeto prevzel Broz in njegova nomenklatura.
FIN-454644 sporočil: 11.106
[#3045363] 31.07.24 20:02 · odgovor na: Endimion (#3045356)
Odgovori   +    5
Aves, kaj pravi anekdota. Ko je prvi turist dobil ob jezeru racun, je postal bled.Od tod naj bi kraj dobil ime. Bled.
odvisnik sporočil: 1.153
[#3045372] 31.07.24 23:33 · odgovor na: FIN-379669 (#3045294)
Odgovori   +    0
Men do turizma ni preveč, primerjam ga nekje z zivljenjem v LJ, lepo, prijetno, a predrago za tisto kar nudi.
To je za mlade ljudi, ki se iščejo in za starejše, ki ne vejo kaj boljsega počet.
Sam imam raje raziskovanje izven nekih obleganih punktov in teh imaš polno.
Podobno kot imaš polno krajev za živet izven Lj, če nimaš ravno sihta v Lj, ki nosi vsaj 3k neto mesečno :).
odvisnik sporočil: 1.153
[#3045373] 31.07.24 23:42
Odgovori   +    0
Če je inflacija in je slo bolj budget destinacija, je nekak jasno, da bojo tisti, ki prihajajo sem zapravili prej manj kot več. Saj jim je kar nekaj denarja pojedla doma inflacija in bojo pac na dopustu sparali. namesto v gostilno na burek ali pa namesto bureka v lidl :).
Slabih 800 evrov na prihod še vedno ni malo, sploh če je to le 3 nočitve npr.
FIN-454644 sporočil: 11.106
[#3045378] 01.08.24 06:48 · odgovor na: odvisnik (#3045372)
Odgovori   +    1
Ogromno hotelov si resuje zivljenje z avtobusarji/penzionisti. Ponudba je pa samopostrezni all you can eat. Ceneno, poceni, mladi hocejo kaj drugega. Hotelski turizem bo izdihnil.
odvisnik sporočil: 1.153
[#3045436] 01.08.24 17:27 · odgovor na: FIN-454644 (#3045378)
Odgovori   +    0
Da bi izumrl, težko. Meni bi bil npr zanimiv nakup sobe v hotelu, ampak ko sem malo raziskoval, je tistih 20m2 enostavno precenjenih. Mladi si bolj ne morejo privoščit hotela, kot pa da se ga ne bi želeli.
FIN-454644 sporočil: 11.106
[#3045439] 01.08.24 18:21 · odgovor na: odvisnik (#3045436)
Odgovori   +    1
Mladi gredo v skupinah v kratkotrajne najeme. To je drug stil kot to, da so vsak v svoji sobi in se dobijo v recepciji. Skupaj pridejo, skupaj papajo, skupaj odidejo, zurirajo. Razlog za preganjanje te oblike turizma je v nadzoru, ki je v hotelih vecji in zaavedanje, da je to RESNA groznja hotelom. Ce berem intervjuje s hotelskimi direktorji, pa vidim, da so popolnoma brez idej in da jih je en sam jamrjamrjamr. Hotelirski lobi je proti sobodjalcem. Zlasti proti stanodajalcem. Na vipavskem iscejo razskosnejse oblike buticnega turizma, ker so hoteli prestaromodni. Dragi, pa nic ne nudijo.
FIN-454644 sporočil: 11.106
[#3045441] 01.08.24 18:53 · odgovor na: odvisnik (#3045436)
Odgovori   +    0
Pa se to. Hotelske restavracije? Kaj ponujajo in za kaksno ceno? A mlade taka ponudba zanima? Standard zahtevnih turistov presega ponudbo hotelov. Mnoge hotele bi mirno preoblikovali v dijaske/studentsek/samske domove z menzami.
odvisnik sporočil: 1.153
[#3045449] 01.08.24 22:54 · odgovor na: FIN-454644 (#3045441)
Odgovori   +    0
To se strinjam, če gre za skupine mladih, to tudi mi nismo šli v hotele. Temveč vikendi tastarih, kampi, kak hostel.
Po 25 in v paru, pa je hotel zanimiv :).
Podobno za družine z otroki, če si to seveda lahko privoščijo.
trocki sporočil: 1.458
[#3045465] 02.08.24 09:57
Odgovori   +    0
Letos je tuji gost v povprečju porabil manj kot lani.
Torej zakaj ne zvišajo takse in parkirnine?
Endimion sporočil: 10.608
[#3045509] 02.08.24 17:40 · odgovor na: odvisnik (#3045354)
Odgovori   +    2
[odvisnik]
Kot pravim ne poznam, a če je bila npr hrana dobra, vsaj tu nisi zgrešil. Prvi red od mora pa ima vedno neko dodano vrednost, kljub smrdljivcem, ki vozijo tam mimo :).
Sam se spomim svojega prvega dragega piva na top lokaciji, to je bilo okoli leta 00, Stefans platz na Dunaju, cena mislim da 5 ali celo 8 eur,pivo Erdinger. V tistih cajtih krat 3 kot pri Mačku v Lj.
Pa ni tam nič posebnega za videt, turiste in Cerkev ter polno lokalov.
Pač davek na lokacijo :).
Problem je, da Bled ni TOP lokacija. Če si želiš Dunaj lepo detajlno ogledat, rabiš en teden. Podobno je z Londonom, Parizom, Madridu, Barcelono, Berlinom,... ker so to metropole. Tja ne greš na kavo in kremšnito. K9 sva šla s hčerjo v Pariz, sva bila tam 6 dni, in ker sem res želel da vidiva z normalnim tempom vse kar je pametnega za videt, sem odkartal malo manj kot dva jurja. Podobno je bilo z Rimom in Londonom.

Vse kar imaš videt pa na Bledu, pa vidiš b dobesedno 4 urah. Skup z vožnjo na oni posrani otok. Temu je prirejena tudi ponudba. Ki pa ima za raven storitve povsem previsoke cene. Je namenjeno dnevnim tujim gostom. Slovenci vzamejo hrano s seboj, in se malo namakajo v jezeru. Tujci pa kremšnito in bolonjeze.

V Švici bi bil Bled kot St Moritz. Tako drago, da niti vsak tujec ne bi šel. Ampak to zahteva vlaganje. V ponudbo, v ekskluzivne hotelske kapacitete, v vse. Ki pa se ga Blejci ne znajo it. Najbrž niti nočejo.

Zdaj mi je jasno, zakaj se je 3/4 vlaka izpraznilo v Bohinjski Bistrici. Ob enaki storitvi, je ceneje. Veliko ceneje.
odvisnik sporočil: 1.153
[#3045510] 02.08.24 18:00 · odgovor na: Endimion (#3045509)
Odgovori   +    0
Se strinjam. Parkrat letno se peljem ob 7 ih zjutraj tam mimo.
V top sezoni teče par tujcev okoli jezera, v hotel ravno pripeljejo svežo posteljnino.
To opazujem že slabih deset let in v tem času se ni nič premaknilo.
Brežine še vedno neurejene, še vedno kaka podrtija ob jezeru, ampak ob devetih ko grem nazaj, guzva do avtoceste :).
Kot praviš dober so se spromovirali in je top lokacija za mainstream oz seljake po domače :).

Strani: 1