Zasebnost

Izbrani forum: Nepremičnine

Izbrana tema: članek Nepremičnina tedna: Hiša v Rogaški Slatini

Teme v drugih forumih o teh vsebini:   Glavni forum (1)

Strani: 1 2

Vinci sporočil: 5.933
[#302523] 26.08.08 18:57 · odgovor na: anon-76887 (#302515)
Odgovori   +    0

0902ISXdX je napisal(a):

Parcela brez dostopa je vredna toliko, kot ti zanjo ponudi tisti, ki cesto ima.
Kaj pa služnostna pravica oz. pot?
anon-95084 sporočil: 2.286
[#302533] 26.08.08 19:42 · odgovor na: bc123a (#301646)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: anon-95084 26.08.2008 19:43

bc123a je napisal(a):


He, he, kako dolgo se ... ce so v kranjski gori cene parcel padle za 45%...
 
:)))

sem videl ta članek ja, saj kakšna je pa omenjena cena za m2 v članku.. Kih kih v kranjski gori me pa ne prisiliš da si kupim parcelo, ne vem kaj bi lahko sploh počel tam ok pohodi v naravo in drugi športi, ampak zato ne potrebujem parcele v kranjski gori, kjer je eno izmed slabših smučišč.

Sicer pa ta padec 45% sploh ni vreden omembe, ker meni je isto ali je parcela 1000 ali 600 ali pa 400, te številke mi ne predstavljajo bistvene razlike, ker je vse izven normale, seveda za moje pojme.
anon-76887 sporočil: 18.121
[#302535] 26.08.08 19:45 · odgovor na: Vinci (#302523)
Odgovori   +    0

Vinci je napisal(a):

Kaj pa služnostna pravica oz. pot?

Služnostna pravica je kar zagotovljen avtomatizem?
Mislim, da ni.
Ali morda je?
bc123a sporočil: 48.253
[#302536] 26.08.08 19:49 · odgovor na: anon-76887 (#302535)
Odgovori   +    0

0902ISXdX je napisal(a):


Služnostna pravica je kar zagotovljen avtomatizem?
Mislim, da ni.
Ali morda je?

Ce je vpisana v ZK, je.

Ce ni, pa se rajsi izognes taksne parcele, ker pomeni to pravdanje.
anon-95084 sporočil: 2.286
[#302547] 26.08.08 20:00 · odgovor na: anon-76887 (#302535)
Odgovori   +    0

0902ISXdX je napisal(a):


Služnostna pravica je kar zagotovljen avtomatizem?
Mislim, da ni.
Ali morda je?
 
Morda se je pametno prvo pogovoriti z lastnikom, če da služnostno pot, pa najdeš nek skupen jezik, mi smo se zmenili, pa sem dal služnost pa je:))

Parcelo je potem vseeno prodal po 11 eur/m2, kakšne tri leta nazaj, jaz imam sedaj zaarano po 23 eur/m2, dobil bi pa precej verjetno več, če bi bila parcela lepša in ne bi bila voda na njej, pa sem se še s tem zmenil za eno škarpico pa z tistim ki sem mu dal služnost za priključke in eno manjšo sanacijo, ker drugače bi jih težje dobil ker mi jih en tretji sosed ne bi dal kjer je šlo čez njegovo parcelo, pa bi moral od spodaj navzgor vleči, treba je najti nek dogovor da imata obadva korist pa je..

Seveda tam kjer se gre za bogih 500m2 dvorišča je verjetno bolj težko, ker tisti ki je ža tam doma res noče da mu nova hiša stoji zraven bajte:))

Sedaj urejam zazidljivost ene parcele, ki je registrirana kot gozd ampak je travnik in precej dobro kaže, ne bo ravno tako kot sem si zamislil ampak je šlo naprej v postopek par 1000 m2, v planu sem imel sicer več, ampak tam je dejansko gozd, pa imajo slike pa nočejo...

Če mi tole uspe bomo pa potem dalje sekali, da ne bo več gozd, pa poskusili spet čez x let.
anon-95084 sporočil: 2.286
[#302549] 26.08.08 20:01 · odgovor na: bc123a (#302536)
Odgovori   +    0

bc123a je napisal(a):


Ce je vpisana v ZK, je.

Ce ni, pa se rajsi izognes taksne parcele, ker pomeni to pravdanje.
 
Itak vse je treba dati na papir tako ali drugače.
anon-76887 sporočil: 18.121
[#302553] 26.08.08 20:08 · odgovor na: bc123a (#302536)
Odgovori   +    0

bc123a je napisal(a):


Ce je vpisana v ZK, je.

Ce ni, pa se rajsi izognes taksne parcele, ker pomeni to pravdanje.

Pa saj to sem hotel povedati.
Če parcela nima dostopne poti ni vredna nič.
Res pa je, da nisem povsem eksplicitno napisal "vsaj služnostne poti".
In če že dlakocepimo, dodajam še eno dlako: tudi služnostna pravica ni nujno, da ti zagotavlja miren spanec.
Lahko se pojavi luknja v cesti in ti je ne smeš popravljati. Ali pa bi morda potreboval širšo pot za dovoz recimo šleperja, itd....
Je dovolj kosmato?
Edina in najboljša garancija so samo dobri odnosi s sosedom. V Sloveniji redka dobrina, priznam :-/
anon-95084 sporočil: 2.286
[#302557] 26.08.08 20:10 · odgovor na: anon-76887 (#302553)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: anon-95084 26.08.2008 20:14

0902ISXdX je napisal(a):


Pa saj to sem hotel povedati.
Če parcela nima dostopne poti ni vredna nič.
Res pa je, da nisem povsem eksplicitno napisal "vsaj služnostne poti".
In če že dlakocepimo, dodajam še eno dlako: tudi služnostna pravica ni nujno, da ti zagotavlja miren spanec.
Lahko se pojavi luknja v cesti in ti je ne smeš popravljati. Ali pa bi morda potreboval širšo pot za dovoz recimo šleperja, itd....
Je dovolj kosmato?
Edina in najboljša garancija so samo dobri odnosi s sosedom. V Sloveniji redka dobrina, priznam :-/
 No mi smo to služnostno pot zakoličili dali širino 3,5 metra, je pa v naravi širša, ampak parcelo pa prodaš točno do mejnikov:))

dobri odnosi ja ja itak:))

No z menoj ima lahko vsak dobre odnose, ampak ne maram pa da me kdo nateguje in potem se končajo dobri odnosi, vsak si hoče kakšnih 200 m2 prisvojiti, imam dva takšna primera pri sebi, sedaj smo še tiho, dokler mi ne bodo rekli da prepišemo, potem pa ne vem kaj bom. Jaz pravim naj me pustijo pri miru in ne sprašujejo nič in rajši uživajo na zelenici...
bc123a sporočil: 48.253
[#302559] 26.08.08 20:13 · odgovor na: anon-76887 (#302553)
Odgovori   +    0

0902ISXdX je napisal(a):


Pa saj to sem hotel povedati.
Če parcela nima dostopne poti ni vredna nič.
Res pa je, da nisem povsem eksplicitno napisal "vsaj služnostne poti".
In če že dlakocepimo, dodajam še eno dlako: tudi služnostna pravica ni nujno, da ti zagotavlja miren spanec.
Lahko se pojavi luknja v cesti in ti je ne smeš popravljati. Ali pa bi morda potreboval širšo pot za dovoz recimo šleperja, itd....
Je dovolj kosmato?
Edina in najboljša garancija so samo dobri odnosi s sosedom. V Sloveniji redka dobrina, priznam :-/

Predvsem se meni zdi, da so vse te sluznosti ostale zadeve, ki posegajo v lastninsko pravico, malo mimo.

Sploh je zabavno po delih slovenije, kjer so vsepovprek nacionalizirali zemljisca (v sedemdesetih in morda osemdesetih), potem so pa po letu 91 zadeve vracali. Slabe evidence prej, slabe evidence pozneje, meje premaknjene, cel kup sluznosti, ki so nastale zaradi diletantskega dela geodetov, itd...
anon-95084 sporočil: 2.286
[#302560] 26.08.08 20:18 · odgovor na: bc123a (#302559)
Odgovori   +    0
Jah lahko narediš ne vem reci solastništvo.....ampak pot je vseeno izmerjena in zakoličena, tako da če lastnik mejnih parcel ne dovoli širše poti ni nič..
anon-167067 sporočil: 3.637
[#302561] 26.08.08 20:21 · odgovor na: anon-76887 (#302553)
Odgovori   +    0

0902ISXdX je napisal(a):


Pa saj to sem hotel povedati.
Če parcela nima dostopne poti ni vredna nič.
Res pa je, da nisem povsem eksplicitno napisal "vsaj služnostne poti".
In če že dlakocepimo, dodajam še eno dlako: tudi služnostna pravica ni nujno, da ti zagotavlja miren spanec.
Lahko se pojavi luknja v cesti in ti je ne smeš popravljati. Ali pa bi morda potreboval širšo pot za dovoz recimo šleperja, itd....
Je dovolj kosmato?
Edina in najboljša garancija so samo dobri odnosi s sosedom. V Sloveniji redka dobrina, priznam :-/
 Do nujne poti sicer imaš pravico-v naslednjem primeru... To je urejeno v Stvarnopravnem zakoniku.

Nujna pot 88. člen Sodišče dovoli nujno pot za nepremičnino, ki nima za redno rabo potrebne zveze z javno cesto ali pa bi bila taka zveza povezana z nesorazmernimi stroški.

Je pa res, da ti lahko tudi zmaga na sodišču malo pomeni, če imaš opravka z norcem, ki nenehno postavlja gor kakšne pregrade, ovire, grozi...To je samo za tiste z dobrimi živci in veliko časa.

 Torej so dobri odnosi s sosedom res najboljše jamstvo.
anon-76887 sporočil: 18.121
[#302565] 26.08.08 20:27 · odgovor na: bc123a (#302559)
Odgovori   +    0

bc123a je napisal(a):


Predvsem se meni zdi, da so vse te sluznosti ostale zadeve, ki posegajo v lastninsko pravico, malo mimo.

Sploh je zabavno po delih slovenije, kjer so vsepovprek nacionalizirali zemljisca (v sedemdesetih in morda osemdesetih), potem so pa po letu 91 zadeve vracali. Slabe evidence prej, slabe evidence pozneje, meje premaknjene, cel kup sluznosti, ki so nastale zaradi diletantskega dela geodetov, itd...
Ja geodeti so res kasta zase.
Včasih so imeli monopol, danes pa so privatniki.
Vrhunec je ravno ta primer v Domžalah, kjer so geodeti POMOTOMA pripisali lastništvo parcele drugim in sedaj se morajo dejanski lastniki prostovoljno deložirati, čeprav imajo vse kupoprodajne pogodbe. Vendar je sodišče upoštevalo zgolj in samo stanje v zemljiški knjigi, čeprav so geodeti svojo zmoto priznali.
Katastrofa in sramota brez primere.
anon-167067 sporočil: 3.637
[#302570] 26.08.08 20:36 · odgovor na: anon-76887 (#302565)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: anon-167067 26.08.2008 20:36

0902ISXdX je napisal(a):

Ja geodeti so res kasta zase.
Včasih so imeli monopol, danes pa so privatniki.
Vrhunec je ravno ta primer v Domžalah, kjer so geodeti POMOTOMA pripisali lastništvo parcele drugim in sedaj se morajo dejanski lastniki prostovoljno deložirati, čeprav imajo vse kupoprodajne pogodbe. Vendar je sodišče upoštevalo zgolj in samo stanje v zemljiški knjigi, čeprav so geodeti svojo zmoto priznali.
Katastrofa in sramota brez primere.
 
   Veš kaj več o tem primeru? Namreč načeloma zemljiška knjiga dela na osnovi nekih overjenih zasebnih ali javnih listin. Glede lastništva ne prevzemajo stanja iz katastra. To velja sicer samo glede pravic, pravnega stanja.

No, glede mej parcele pa je seveda merodajen kataster, torej geodetska stroka. Predvidevam, da so del parcele pri kakšni geodetski operaciji nekako po pomoti priključili drugi, ali kaj podobnega? Namreč, na prvi pogled zveni grozljivka, ampak včasih/skoraj vedno, mediji te stvari prenesejo nekorektno.
anon-1670 sporočil: 14.712
[#302697] 27.08.08 05:44 · odgovor na: anon-76887 (#302515)
Odgovori   +    0

0902ISXdX je napisal(a):
Parcela brez dostopa je vredna toliko, kot ti zanjo ponudi tisti, ki cesto ima.
 Dovoz bi lahko uredili preko naše parcele, vendar mi na kraj pameti ne pade, da bi dovolil pet metrov od naše hiše gradnjo nove hiše in to na edini strani, kjer dobimo sonce in bi nas za vedno popolnoma osenčil ter uničil razgled.

Dam jim 25 jurčkov ali pa sem jim pripravljen dati v zamenjavo drugo 500m2 parcelo.

Zaenkrat jim ni všeč ne eno ne drugo ampak pritiskajo na občino, da bi nas razlastili-župan je bil pri nas in nam povedal, da na našem mestu tudi sam ne bi nikoli prodal in, da občina ne bo naredila nič.

Problem je, ker ta župan ne bo večno, če pa pride župan iz opozicije je pa vprašanje kako bo, ker ima en opozicijski svetnik tudi na tem delu travnik in bi mu cesta čez našo parcelo prišla zelo prav saj bi potem verjetno lahko zelo hitro dosegel zazidljivost travnika.....
anon-1670 sporočil: 14.712
[#302698] 27.08.08 06:10 · odgovor na: bc123a (#302536)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: anon-1670 27.08.2008 06:12

bc123a je napisal(a):


Ce je vpisana v ZK, je.

Ce ni, pa se rajsi izognes taksne parcele, ker pomeni to pravdanje.
Edini lastnik parcele sem jaz in v prilogi C ni vpisanih nobenih pravic ostalih, kot je recimo služnostna pot.

Tudi, če nas toži za služnost je glede na moje izkušnje s sodišči prej kot v desetih letih ne bo dobil povrhu nam bo moral pa plačati tudi odškodnino.
Sicer pa sploh ne vem, če dejansko lahko dobi služnost, če smo mi proti, ker nam bo njegova hiša krepko poslabšala bivalne pogoje in naredila veliko škodo(zaradi osenčenja, pa tudi zaradi odvzema vsega razgleda)?

On bi najraje, da mu občina na svoje stroške cesto zrihta kot ve in zna.
Občina, sicer prejšnja je cesto mimo nas že imela vendar jo je prodala tretjemu sosedu, da si je lahko zgradil hišo in s tem zbrisala pot.

Obstojata pa do sosedove parcele še dve drugi vrisani a ne zgrajeni poti-ena daljša cca 1km, ena pa čez potok in mislim, da nas ne morejo razlastniniti in niti dobiti služnostne ali pa nujne poti, če je do parcele že vrisana pot, ki je svoje čase obstojala sedaj z leti in s poglobitvijo ter regulacijo potoka so jo pa ukinili.

Sosedu ponujam več kot primerno ceno za parcelo ali pa zamenjavo ali pa naj si zgradi most čez potok, če se mu splača(za nas bo tudi to bolje saj vsaj ne bo voženj mimo nas).

Razlastitvi(kot tudi služnostni poti), če kdaj do nje slučajno res pride se bom pa vsekakor upiral do konca.

Lp
anon-167067 sporočil: 3.637
[#302703] 27.08.08 06:37 · odgovor na: anon-1670 (#302698)
Odgovori   +    0

Maj je napisal(a):

Edini lastnik parcele sem jaz in v prilogi C ni vpisanih nobenih pravic ostalih, kot je recimo služnostna pot.

Tudi, če nas toži za služnost je glede na moje izkušnje s sodišči prej kot v desetih letih ne bo dobil povrhu nam bo moral pa plačati tudi odškodnino.
Sicer pa sploh ne vem, če dejansko lahko dobi služnost, če smo mi proti, ker nam bo njegova hiša krepko poslabšala bivalne pogoje in naredila veliko škodo(zaradi osenčenja, pa tudi zaradi odvzema vsega razgleda)?

On bi najraje, da mu občina na svoje stroške cesto zrihta kot ve in zna.
Občina, sicer prejšnja je cesto mimo nas že imela vendar jo je prodala tretjemu sosedu, da si je lahko zgradil hišo in s tem zbrisala pot.

Obstojata pa do sosedove parcele še dve drugi vrisani a ne zgrajeni poti-ena daljša cca 1km, ena pa čez potok in mislim, da nas ne morejo razlastniniti in niti dobiti služnostne ali pa nujne poti, če je do parcele že vrisana pot, ki je svoje čase obstojala sedaj z leti in s poglobitvijo ter regulacijo potoka so jo pa ukinili.

Sosedu ponujam več kot primerno ceno za parcelo ali pa zamenjavo ali pa naj si zgradi most čez potok, če se mu splača(za nas bo tudi to bolje saj vsaj ne bo voženj mimo nas).

Razlastitvi(kot tudi služnostni poti), če kdaj do nje slučajno res pride se bom pa vsekakor upiral do konca.

Lp
Nikakršne pravice do razgleda nimaš- zlasti pa ne take, ki bi bila močnejša od sosedove lastninske pravice. Če le gradi v skladu s prostorskimi pogoji.

Razlastiti te sicer ne morejo, razen če šteješ nujno pot za obliko razlastitve.Posebej zato, ker se norčuješ iz počasnosti sodišč, pa bi tvoj (potencialni) primer moral postati v trenutku prednosten.

 Ne vem zakaj se hvališ s tipično ruralno slovenskim podjebavanjem soseda. To vzamem nazaj, če bi sosedova pot šla preko tvojega dvorišča, ali kaj podobnega, ampak za to najbrž ne gre...
anon-8865 sporočil: 3.125
[#302707] 27.08.08 06:53 · odgovor na: anon-1670 (#302697)
Odgovori   +    0

Maj je napisal(a):

 
Problem je, ker ta župan ne bo večno, če pa pride župan iz opozicije je pa vprašanje kako bo,   
A potem si za trenutno opcijo ali za opozicijo? Ker toliko pljuvaš po sedanji vladi...

Ah, saj te razumem. Volil boš tistega, ki bo imel razumevanje za tvoje trenutne potrebe. Najprej stranko mladih, čez 20 let (če boš dočakal) pa DeSuS ;-))
anon-1670 sporočil: 14.712
[#302713] 27.08.08 07:21 · odgovor na: anon-167067 (#302703)
Odgovori   +    0

vuksan je napisal(a):

Nikakršne pravice do razgleda nimaš- zlasti pa ne take, ki bi bila močnejša od sosedove lastninske pravice. Če le gradi v skladu s prostorskimi pogoji.

Razlastiti te sicer ne morejo, razen če šteješ nujno pot za obliko razlastitve.Posebej zato, ker se norčuješ iz počasnosti sodišč, pa bi tvoj (potencialni) primer moral postati v trenutku prednosten.

 Ne vem zakaj se hvališ s tipično ruralno slovenskim podjebavanjem soseda. To vzamem nazaj, če bi sosedova pot šla preko tvojega dvorišča, ali kaj podobnega, ampak za to najbrž ne gre...
Imam pravico do osončenja in tudi do razgleda.

Gradi lahko v skladu s pravili(na to jaz nimam vpliva razen tega, da bom takrat zahteval natančno poročilo o vplivih na okolico in zahteval spremembo projekta z manjšimi vplivi ter zahteval še odškodnino), vendar mimo naše hiše(5m stran si želi pot) po naši parceli vozil ne bo, saj ima druge ŽE VRISANE poti ali pa naj parcelo čisto ugodno proda(mislim, da mu ponujam precej več kot je pa danes njegova parcela dejansko vredna) oz. zamenja.

Vsekakor, če si nas slučajno zamislijo razlastiti(v to seveda štejem tudi nujno pot mimo naše hiše čez našo parcelo) bom šel tudi na ustavno in Evropsko sodišče, če slučajno prej ne dobim.
anon-1670 sporočil: 14.712
[#302716] 27.08.08 07:29 · odgovor na: anon-8865 (#302707)
Odgovori   +    0

0117Pl1 je napisal(a):
A potem si za trenutno opcijo ali za opozicijo?
 Pri nas niso na oblasti ne eni ne drugi-hvala bogu imamo na oblasti neodvisnega župana in v svetu dve listi neodvisnih krajanov, ki imata večino in sem z njimi čisto zadovoljen.

Če pa pride na oblast SDSov župan potem smo ga pa najebali, ker ima njihov svetnik v tem koncu velik travnik, ki bi mu ga hitro spremenili v zazidljivega in nato bi vsi skupaj nastopili proti nam ter naredili iz idiličnega zaselka pravo malo mesto.

V glavnem že na lokalnem nivoju vidim, da so največje barabe ravno pri SDSu.
anon-167067 sporočil: 3.637
[#302794] 27.08.08 09:17 · odgovor na: anon-1670 (#302713)
Odgovori   +    0

Maj je napisal(a):

Imam pravico do osončenja in tudi do razgleda.

Gradi lahko v skladu s pravili(na to jaz nimam vpliva razen tega, da bom takrat zahteval natančno poročilo o vplivih na okolico in zahteval spremembo projekta z manjšimi vplivi ter zahteval še odškodnino), vendar mimo naše hiše(5m stran si želi pot) po naši parceli vozil ne bo, saj ima druge ŽE VRISANE poti ali pa naj parcelo čisto ugodno proda(mislim, da mu ponujam precej več kot je pa danes njegova parcela dejansko vredna) oz. zamenja.

Vsekakor, če si nas slučajno zamislijo razlastiti(v to seveda štejem tudi nujno pot mimo naše hiše čez našo parcelo) bom šel tudi na ustavno in Evropsko sodišče, če slučajno prej ne dobim.
 Glej, govorim samo kot pravnik. Če je pot vrisana, ampak ne obstaja, to ni pot. Je pa res, da se lahko upreš njegovi zahtevi po nujni poti, če je tisto drugo "pot" mogoče usposobiti brez nekih nesorazmernih stroškov. 

 
anon-1670 sporočil: 14.712
[#302871] 27.08.08 10:52 · odgovor na: anon-167067 (#302794)
Odgovori   +    0

vuksan je napisal(a):

 Glej, govorim samo kot pravnik. Če je pot vrisana, ampak ne obstaja, to ni pot. Je pa res, da se lahko upreš njegovi zahtevi po nujni poti, če je tisto drugo "pot" mogoče usposobiti brez nekih nesorazmernih stroškov. 
 Izgradnja poti(nasutje plus most čez potok) bi stala vsaj ene 20 jurčkov.

Pošten odkup 200m2 naše parcele pa ravno toliko.

Torej stroški so enaki-problem je, ker se računa, da bodo prišli z razlastitvijo(ali celo nujno potjo) kar zastonj do poti.
Kolikor vem pa ti morajo kljub razlastitvi pošteno plačati zemljo, celo služnost kolikor vem morajo plačati.

In ker je naša parcela zazidljiva je to minimalno 100€/m2.

Upam, da ne morejo še tu sami določati cene in reči, da se za ceste plačuje 5-10€.

V glavnem z lepa se ne bom pustil še z grda težko.

Me pa veseli padec cen nepremičnin, ker bo to krepko znižalo interes za novogradnje in znamo imeti v našem zaselku še vsaj kakšnih deset, dvajset let mir.
Morda bo pa ob nižjih cenah in manjšem povpraševanju po parcelah tudi sosed popustil in prodal parcelo po neki normalni ceni in bo problem rešen sam od sebe.

Lp
bigl sporočil: 18.363
[#302988] 27.08.08 14:12 · odgovor na: anon-76887 (#301663)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: bigl 27.08.2008 14:15

0902ISXdX je napisal(a):


Saj -45% je realna cena tudi za tokratno nepremičnino tedna.

Sicer pa se jaz vsaj enkrat tedensko do solz nasmejem, ko sortiram oglase po ceni, padajoče :)
Danes sem našel cvetko v Ljubljani s fantastično velikim dvoriščem 63 kv.m. .
http://www.nepremicnine.net/nepremicnine.html?SI D=;lev1=1;lang=sl;lev2=1;detail=4884225


In če nimaš miljonatristotaužent, si pa pol cenejšo privošči:
http://www.nepremicnine.net/nepremicnine.html?SI D=;lev1=1;lang=sl;lev2=1;detail=4873554;pic=485774 .jpg

 
:-), Zanima me kaj bi rekel amerikanec na ti dve nepremicnini in ceni?. He, he. Where is Slowenija?.  Kdo to tamo zida? Lep dan.
P.S. Poišči v USA kučico za te pare in sliki vkup daj in se malo še nasmej.

Strani: 1 2