34 min
Kako ELES vidi prihodnost ogrevanja gospodinjstev v Sloveniji (Oglas)
50 min
Prenovite ogrevanje z vrhunsko toplotno črpalko Stiebel Eltron HPA-O Premium (Oglas)
50 min
Kako iz grozdja iztisniti samo najboljše? V podjetju Šraml vabijo na dan odprtih vrat
1 ura
Audi zaradi težav z dobavo delov za motorje krepko zmanjšal prihodke in dobiček
2 uri
Vaša priložnost za investicijo v rezidence na edinstveni jadranski lokaciji! (Oglas)
3 ure
Dobrote Dolenjske: Tujcem so naši izdelki všeč, zato gremo še letos na Amazon
4 ure
Prihaja taksa za vstop turističnih avtobusov v Ljubljano. Kako visoka bo?
4 ure
Hacker Found Guilty of Leaking Finnish Therapy Records
6 ur
Ta stanovanja lahko do sredine junija kupite na dražbah
6 ur
Kje Hidria uporablja umetno inteligenco?
13 ur
Prvi kitajski vlaki je prispel v Luko Koper, po Srbiji bo vozil 200 na uro
13 ur
Najbolj brani članki danes
14 ur
Nemci so lani izvozili približno dvakrat več avtov kot so jih uvozili, največ so jih prodali Kitajcem
17 ur
Od polnoči nižje cene goriv, najbolj se bosta pocenila dizel in kurilno olje
17 ur
Stanovanjska posojila: katera banka vam zdaj ponuja najnižjo fiksno obrestno mero 1
18 ur
Razpisanih je pet milijonov evrov za namakalne sisteme
18 ur
Zakaj minister Bojan Kumer nima moči, da bi prestavil zaračunavanje omrežnine po novem 4
19 ur
Misterij donosnosti pokojninskih skladov 4
20 ur
NASVET Kaj morate storiti do 1. julija, da bo Googlova analitika še naprej delala brez težav
20 ur
Four Magical Places in Italy That Few Tourists Know About

Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Slovenci smo nepremičninski tajkuni!

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

MatejRigel sporočil: 287
[Glavni forum] Tema: Slovenci smo nepremičninski tajkuni!
[#3020585] 10.05.23 20:19 · odgovor na: najobj (#3020581)
Odgovori   +    16
Zadnja sprememba: MatejRigel 10.05.2023 20:20
Odkrito in pošteno povem: ne delam se norca iz nikogar. Povzemam zgodovinska dejstva in se sprašujem zakaj je dan danes temu tako. Zakaj je ljubezen do nepremičnine bistveno večja kot pa na primer do delnice ali finančne naložbe. In zakaj je to še toliko bolj poudarjeno pri nas.

Kar se tiče kreditov v 80ih je bil kar splošni fenomen. Statistike sicer nimam, ampak takrat se je gradilo veliko prizidkov.

Iskreno povedano pa sem bil šokiran, da s(m)o lahko odkupovali stanovanja po tako nizkih vrednostih. Vedel sem, da so bile cene nizke, da pa so bile tazko nizke, se mi niti sanjalo ni.

Morda še širši kontekst: takšna izpostavljenost Slovencev do stanovanjskih nepremičnin ni dobra z vidika ustvarjanja kapitala. Demografija in pay as you go penzijski sistem je nedvomno zelo problematična zgodba in če imajo državljani toliko kapitala v nepremičninah, močno dvomim, da bodo iz tega naslova ustvarili dovolj vrednosti za preživljanje mirnih dni v starosti.

Neposredni odgovori na sporočilo št. 3020585

Strani: 1

najobj sporočil: 31.928
[Glavni forum] Tema: Slovenci smo nepremičninski tajkuni!
[#3020587] 10.05.23 20:47 · odgovor na: MatejRigel (#3020585)
Odgovori   +    3
Zadnja sprememba: najobj 10.05.2023 21:04
[MatejRigel]
Odkrito in pošteno povem: ne delam se norca iz nikogar. Povzemam zgodovinska dejstva in se sprašujem zakaj je dan danes temu tako. Zakaj je ljubezen do nepremičnine bistveno večja kot pa na primer do delnice ali finančne naložbe. In zakaj je to še toliko bolj poudarjeno pri nas.

Kar se tiče kreditov v 80ih je bil kar splošni fenomen. Statistike sicer nimam, ampak takrat se je gradilo veliko prizidkov.

Iskreno povedano pa sem bil šokiran, da s(m)o lahko odkupovali stanovanja po tako nizkih vrednostih. Vedel sem, da so bile cene nizke, da pa so bile tazko nizke, se mi niti sanjalo ni.

Morda še širši kontekst: takšna izpostavljenost Slovencev do stanovanjskih nepremičnin ni dobra z vidika ustvarjanja kapitala. Demografija in pay as you go penzijski sistem je nedvomno zelo problematična zgodba in če imajo državljani toliko kapitala v nepremičninah, močno dvomim, da bodo iz tega naslova ustvarili dovolj vrednosti za preživljanje mirnih dni v starosti.
... čuj, če se spomnim dobesedno norih obresti na dolgoročne devizne(!) depozite, je za vzpostavitev potrebnih struktur nove države Slovenija nujno rabila denar (= devize) in Jazbinškov zakon s prodajo "družbenega" stanovanjskega fonda - tako bi jaz sam naredil - po čimbolj ugodnih cenah je bila najboljša, če ne celo edina pot - takrat noben ni vedel, če bi se dalo dobiti več - da čimveč denarja (= deviz iz štumfov) čim hitreje dobi od svojega prebivalstva - za kreditodajalce na finančnih trgih Slovenije takrat še ni bilo - ne da bi kot s prodajo vsega ostalega premoženja domačim tajkunom ali tujcem pri tem med prebivalci "pod mostom" povzročili politično krizo z neslutenimi posledicami ...

P.S.: preberi zgoraj naliman post, ker sem tam o Jazbinškovem zakonu iz svojih izkušenj sodobnika bolj ali manj vse povedal ...
hostamox sporočil: 8.460
[Glavni forum] Tema: Slovenci smo nepremičninski tajkuni!
[#3020613] 11.05.23 10:47 · odgovor na: MatejRigel (#3020585)
Odgovori   +    4
[MatejRigel]
Imeli smo certifikate, imeli smo bum 2008.
Delnice poznamo šele 30 let.
Nepremičnine že več generacij in ves čas enakomerno rastejo.
Ne glede na to da smo zamenjali ene tri države, oblasti.
Ne vem kaj tukaj ni jasno?
Ne rodimo se vsi s srebrno žlico v ustih :).

Strani: 1