2 uri
Pregled ameriških trgov: Delnice podjetja SpaceX prvič po IPO v rdečem, CME Group pa ostaja brez izvršnega direktorja
2 uri
Fed je poslabšal letošnjo napoved za inflacijo in rast BDP. Pol odločevalcev bi podprlo obrestno zvišanje v 2026
4 ure
Najbolj brani članki danes
6 ur
Kako Američani merijo inflacijo
7 ur
Maja je prodaja na drobno zrasla nad pričakovanji. Trošenje manj premožnih omogoča zadolževanje
7 ur
10 vprašanj in odgovorov: kaj morate vedeti o nepremičninskem IPO na ljubljanski borzi 1
8 ur
Tako ELES skrbi za varovanje biotske raznovrstnosti.
8 ur
Sandoz v Sloveniji odprl nov center za podobna biološka zdravila
9 ur
Komisar za obrambo: V EU proizvajamo čisto napačno orožje 1
9 ur
Po Pekingu bi Zagreb lahko dobil še povezavo s Hongkongom
10 ur
Trump: ZDA v Iran ne bodo vložile »niti 10 centov«; ameriške borze gor
10 ur
Na Hrvaškem malomarnost rejcev prašičev sprožila nov val afriške prašičje kuge
10 ur
Kibernetski napad: ali veste, kaj vam je napadalec v resnici ukradel? (Oglas)
10 ur
Velik posel s trgovinami: kdo je kupil 13 Tuševih centrov in trgovin? 1
11 ur
Vodarska družba na ledu, ministrica Rifljeva in koncesionarji molčijo
11 ur
Pozor, čez vikend ne bodo delali eDavki
11 ur
Kako oceniti poslovne posledice kibernetskih tveganj (Oglas)
12 ur
Do 24. julija v 31 občinah popisujejo škodo po neurju s točo
12 ur
TOP ČLANKI - Kaj danes berete
13 ur
IZS študentom ljubljanske fakultete za gradbeništvo in geodezijo podelil najvišja priznanja

Strani: 1 2

1011Arist sporočil: 1.117
[#3007152] 22.09.22 15:28 · odgovor na: anon-206178 (#3007138)
Odgovori   +    0
[BorutHocevar]
> [1011Arist]
> Borut, kaj spet zapletaš, na borzi je tudi lahko 24 različnih delnic.


Ja, ampak vprašajva se, ali je nujno treba za dnevno izravnavo uporabiti tržne mehanizme.
Dnevno trgovanje je namenjeno predvsem temu, da si bilančne skupine zmanjšajo penale zaradi odstopanja dejanskega stanja od napovedanih voznih redov. Če bi odpravili dnevni trg, bi ELES prav tako lahko izravnal sistem, le penali za odstopanja bi bili višji.
Mislim, da sem ti že zgoraj napisal, da tvoj predlog izravnave znotraj ELESA pomeni nenehno prižiganje in ugašanje Brestanice, ker se z hidro ne da vsega urediti.

Ti nočeš razumeti, da je optimum regulacije biti del večjega sistema, to so vedeli že pred 50 leti, ko smo bili še v socializmu, a smo bili čezmejno povezani.
Če gre elelktrika ven in noter pa se z njo trguje. Tudi penali so trg samo s fiksno ceno.
Sedaj, ko imaš v proizvodnji sončnice pa bi bila fiksna cena za tako variabilno proizvodnjo naravnost neumestna.
Ti bi s penali dajal enako ceno, za tisto kar rabiš in za tisto česar ne rabiš.
anon-206178 sporočil: 1.534
[#3007159] 22.09.22 15:44 · odgovor na: privatsandra (#3006934)
Odgovori   +    1
[privatsandra]
Gospod Borut Hočevar Tale članek pa ni na vašem nivoju. Tukaj pa ste ga konkretno pihnili mimo
Elektrika kot gospodarska javna služba ta je malo mimo.
Zakaj pa?

Bom dal banalno primerjavo. Ljubljanski vodovod se oskrbuje z več vodnimi viri. Recimo, da bi vsak vodni vir organizirali kot doo (vsi doo bi bili v lasti MOL) in jim naročili, da ustanovijo hčerinske družbe, dobavitelje vode, ki bodo prodajale vodo iz tega vira.

Viri bi z vodo sicer polnili isto vodovodno omrežje, ki bi ostalo v lasti VO-KA, njihovi dobavitelji pa bi hodili do gospodinjstev, podjetij, državnih ustanov in drugih in jim ponujali pogodbe za oskrbo z vodo.

Potem bi organizirali borzo, na kateri bi trgovali z litri ljubljanske vode. Nato bi se nekdo spomnil, da je fajn imeti tudi borzo vodnih terminskih pogodb in izravnalni trg za balansiranje omrežja. Seveda bi potrebovali vsaj enega regulatorja, ki bi skrbel za poštenost trejdanja z vodo. Potem bi se oglasili NVO, da je treba poskrbeti, da ne pride do vodne revščine. In tako naprej.

Zveni absurno, mar ne? No, nekaj zelo podobnega se nam je zgodilo pri elektriki...
anon-206178 sporočil: 1.534
[#3007163] 22.09.22 16:11 · odgovor na: 1011Arist (#3007152)
Odgovori   +    0
[1011Arist]
Mislim, da sem ti že zgoraj napisal, da tvoj predlog izravnave znotraj ELESA pomeni nenehno prižiganje in ugašanje Brestanice, ker se z hidro ne da vsega urediti.

Ti nočeš razumeti, da je optimum regulacije biti del večjega sistema, to so vedeli že pred 50 leti, ko smo bili še v socializmu, a smo bili čezmejno povezani.
Saj ravno v delovanju sistema pred 50 leti je keč. Takrat še ni bilo borze elektrike, a je čezmejni prenos vseeno deloval...
Ponavljam, kar sem v glavnem zapisal v prejšnjih odgovorih:

-Seveda razumem, da je balansiranje omrežja lažje, če si del velikega sistema. V vseh trditvah izhajam iz tega, da bi ostali del evropskega elektrosistema. Nikjer nisem zagovarjal odcepitve. Če bi se torej šli GJS proizvodnje elektrike, bi morali sistem spremeniti vsi v Evropi (in okolici), in ne samo v Sloveniji.

-Da bom bolj jasen: evropski EES bi lahko oskrboval evropske odjemalce tudi brez milijona nekih trgov, tako kot jih je oskrboval pred 50 leti, ko še ni bilo elektroborz. Tak sistem bi morda lahko bil celo cenejši in učinkovitejši od zdajšnjih tržnih mehanizmov. Zelo verjetno pa bi bil manj občutljiv na krizne situacije.

-Trg povečuje dinamiko dogajanja, kar pospešuje število vžigov plinskih in drugih pik elektrarn - to zadnje, priznam, sklepam
1011Arist sporočil: 1.117
[#3007201] 23.09.22 00:01 · odgovor na: anon-206178 (#3007163)
Odgovori   +    0
[BorutHocevar]
> [1011Arist]
> Mislim, da sem ti že zgoraj napisal, da tvoj predlog izravnave znotraj ELESA pomeni nenehno prižiganje in ugašanje Brestanice, ker se z hidro ne da vsega urediti.
>
> Ti nočeš razumeti, da je optimum regulacije biti del večjega sistema, to so vedeli že pred 50 leti, ko smo bili še v socializmu, a smo bili čezmejno povezani.

Saj ravno v delovanju sistema pred 50 leti je keč. Takrat še ni bilo borze elektrike, a je čezmejni prenos vseeno deloval...
Ponavljam, kar sem v glavnem zapisal v prejšnjih odgovorih:

-Seveda razumem, da je balansiranje omrežja lažje, če si del velikega sistema. V vseh trditvah izhajam iz tega, da bi ostali del evropskega elektrosistema. Nikjer nisem zagovarjal odcepitve. Če bi se torej šli GJS proizvodnje elektrike, bi morali sistem spremeniti vsi v Evropi (in okolici), in ne samo v Sloveniji.

-Da bom bolj jasen: evropski EES bi lahko oskrboval evropske odjemalce tudi brez milijona nekih trgov, tako kot jih je oskrboval pred 50 leti, ko še ni bilo elektroborz. Tak sistem bi morda lahko bil celo cenejši in učinkovitejši od zdajšnjih tržnih mehanizmov. Zelo verjetno pa bi bil manj občutljiv na krizne situacije.

-Trg povečuje dinamiko dogajanja, kar pospešuje število vžigov plinskih in drugih pik elektrarn - to zadnje, priznam, sklepam
To je pa res moj zadnji post na to temo.
Trg ne naredi nič glede proizvodnje in porabe! Regulacijo pa je treba narediti zaradi proizvodne in porabe.

Ko je tvoja žena ali si ti prižgal štedilnik za skuhati kosilo nista pomislila niti na trg, verjetno tudi na ceno ne. PRi pralnem stroju je mogoče dala prati ponoči.

Skratka ne glede ali je tvoj dobavitelj GENi ali ECE kupil pravočasno ali zamudil ali napačno trgoval, se je iz tvojega števca začela poraba in nekdo bo moral v proizvodnji zagotoviti energijo za to porabo ali pa bo razpad elektroenergetskega sistema, ker bo začela frekvenca in tudi napetost padati (tako kot začneš počasneje vrteti pedale bicikla, ko se začne klanec)

Trgovci omogočajo zgolj to, da lahko dobiš elektriko iz AVstrije ali Italije, če je v tistem trenutku ni proizvedene dovolj pri nas, oziroma, da če je ti ne porabiš toliko, kolikor so načrtovali, da poskrbijo da jo preusmerijo v izvoz, da ne bo treba izklapljati našega proizvajalca in če ni kupca v tisti uri, je pač treba ustaviti vrtenje vodne turbine in mogoče celo spustiti vodo čez zapornice.

Zato imamo v ELES predstavitvi
www.eles.si/trzni-podatki
fizične pretoke, to je tisto, ko si prižgal štedilnik in komercialne pretoke, to je po vsebini poravnava, kdo od veletrgovcev bo komu plačal za to, da si ti prižgal štedilnik.

Ti pa iščeš grešnega kozla v poravnavi, kdo plača komu, tisto, kar si ti porabil in plačal svojemu dobavitelju.

Tvoj dobavitelj je lahko na terminskem trgu za danes kupil 2000MW ampak mu bodo kot komercialni posel propadli in ne bodo vplivali na nič, ker je poraba v Sloveniji sedaj 1500 MW uvoz 100MW Proizvodnja 1400MW, ker pa so trgovci lovili ravnotežje imamo še 1600 MW tranzita čez naše omrežje.

Strani: 1 2


vm-kiva