Izbrani forum: Borza

Izbrana tema: DATG

Strani: 1

PermaBull sporočil: 4
[#2956559] 13.09.21 13:58
Odgovori   +    0
čas vnosa: 12.09.21 17:24
Čao,

Temo ustvarjam, da bi mi pomagali razumeti (nerazumno?) nizko valuacijo podjetja Datalab.

Valuation thesis:
- letno ustvarja po c EUR 2m dobička (Jul'20-Mar'21 = EUR 2.4m),
- letno med zaposlene razdelijo po 20% dobička - NI je potrebno primerno znižati
- ima odličen produkt (PANTHEON) brez velike konkurence za svojo nišo (za majhna in mikro podjetja)
- letna rast prihodkov po c. 10% (excl. 2020 - corona)
- prehajajo / prešli so iz one-off licenčniskih prihodkov (samo ob nakupu) na konstantne prihodke (najemi)
- odpirajo se novi (profitabilni in scalable) viri prihodkov iz naslova oblačnih storitev (predvsem Transakcijski prihodki)
- lani so uvedli novi produkt PANTHEON Web light, s katerim bodo bolje konkurirali najmanjšim podjetjem (Minimaxu)

EV/EqV:

Market cap (Mar'21): EUR 13m
Cash on balance (Mar'21): EUR 5.1m (40% tržne vrednosti)
Total Debt (Mar'21): EUR 4.6m (38% tržne vrednosti)

Valuacija:

Moja valuacija, ob predpostavki, da se splošna rast prihodkov ustavi (na raven inflacije 2%), in izključujoč Transakcijske prihodke (nov vir prihodkov), je za going concern core-businessa (ob 10% discount rate ; FCFE) enaka EUR 9.5mio. Če temu prišteješ 5.1m of cash, je equity value EUR 14.6m vs market cap EUR 13m, torej trguje 10% pod realno vrednostjo core-businessa.

Zgornje tudi postavi transakcijske prihodke na EUR 0 - realno imajo iz tega naslova velik potencial (trenutno rastejo 100% YoY, FY 2020 so znašali EUR 440k). Načeloma bi morali v valuaciji ti prihodki biti vsaj na nivoju 2020 - jaz sem jim popolnoma odstranil (za lažjo predstavo "luknje" v valuaciji).

Torej ob trenutni ceni EUR 13mio plačaš samo za (zelo?) konzervativno valuiran going concern trenutnega biznisa in EUR 5m casha, zastonj pa zraven dobiš še (1) Transakcijske prihodke (z rastjo 100% (?) letno) + (2) potencialno nadaljevanje rasti splošnega produkta.

Kako torej ta firma trguje po PE 5x? Kaj sem spregledal? Hvala za nasprotne poglede (z utemeljitvami).
poopmezajebava sporočil: 1.470
[#2956581] 13.09.21 15:00 · odgovor na: (#2956565)
Odgovori   +    0
Razišči še zgodbo z Agro in konsistentnost njihovih napovedi in se vprašaj, zakaj je to sploh d.d. in ne d.o.o.

Glavna stvar ti je pa že abohte predstavil - kdaj boš videl denar.

Sigurno si pa za nazaj pogledal vse
seonet.ljse.si/defau...c_id=68582
seonet.ljse.si/defau...c_id=65651
seonet.ljse.si/defau...c_id=64115

vsak, ki si vzame 5 minut časa za pregled nekajletne zgodovine družbe lahko vidi, da:
1. Mertelj ogromno obljublja, deliveryja ni - najpogosteje se KPIji spreminjajo, da se ne rabi izvajati accountability za zgrešene napovedi
2. obstaja resen governance warning flag ob vseh menjavah v vodstvu družbe
3. družba zaposlene nagrajuje preko opcij in izdaj novih delnic
4. dividend za delničarje ni in jih pri trenutnem poslovnem modelu tudi ne bo
PermaBull sporočil: 4
[#2956753] 14.09.21 06:33 · odgovor na: (#2956565)
Odgovori   +    0
čas vnosa: 13.09.21 23:53
Hvala za odgovor. Spodaj moji pogledi:

Morda tveganje, da ne boš prišel do keša?
- Sklepam, da se to navezuje na nelikvidnost delnice: mislim, da v kolikor ne investiraš visokih 5-mestnih oz 6 mestnih številk, to realno ni problem. Strinjam pa se, da to definitivno ni "investicija" iz katere bi lahko zlezel v 5minutah - vendar pa, če že investiraš, bi vsaj načeloma naj ostal long-term

Dobička je bilo sicer v l. 2020 precej manj.
- NI (Net Income) FY'19: € -0.6m, ki je vključeval € -2.8m odpisov terjatev ; NI core-businessa je torej bil > € 2m ;
NI FY'20: € 1.7m ;
NI Q1-Q3'21: € 2.5m

Koliko izplačujejo delničarjem? Retorično vprašanje.
- Res je - zaenkrat (skoraj) nič. Je pa res, da dokler delajo / bodo delali ROE 15%+ ne vidim razloga za izplačila

Delavcem izplačujejo na podlagi delniške sheme, še to kapitaliziraj...
- NI v valuaciji prilagodim / znižam za 20% (zgornji plafon možnih delitev). Ne kapitaliziram / povečujem števila delnic, ker bi s tem moral predvidevati ceno delnice - je pa res, da bi bilo to bolj pravilno.
PermaBull sporočil: 4
[#2956760] 14.09.21 06:34 · odgovor na: poopmezajebava (#2956581)
Odgovori   +    0
čas vnosa: 14.09.21 00:02
Solid points, spodaj moji pogledi:

1. Mertelj ogromno obljublja, deliveryja ni - najpogosteje se KPIji spreminjajo, da se ne rabi izvajati accountability za zgrešene napovedi
- V valuaciji predpostavim, da se rast prihodkov ustavi na raven inflacije (+ izbrišem Transakcijske prihodke) – zgornje (rast) torej ne predstavlja tveganja za moj Base Case (in tudi ni izraženo v trenutni valuaciji delnice), kvečjemu zniža verjetnost Upside Case-a.

2. obstaja resen governance warning flag ob vseh menjavah v vodstvu družbe
- Se strinjam & nimam razlage

3. družba zaposlene nagrajuje preko opcij in izdaj novih delnic
- NI v valuaciji prilagodim / znižam za 20% (zgornji plafon možnih delitev)

4. dividend za delničarje ni in jih pri trenutnem poslovnem modelu tudi ne bo
- Dokler ustvarjajo ROE 15%+ ne vidim razloga za izplačila (delnic ne kupujem zaradi dividend)
PermaBull sporočil: 4
[#2957709] 16.09.21 06:21 · odgovor na: (#2956802)
Odgovori   +    0
čas vnosa: 14.09.21 10:41
Nanaša se na vse, kar ti vrača denar (dividende in kapitalski donos). Discount za upravljanje. Pač nimam zaupanja v družbe, kjer se sklepi na skupščini potrjujejo s 100% večino. Tudi Velana je bila z vidika vrednotenja videti super ugodno (vrednost nepremičnin). Kompas MTS tudi. Ampak v takšne netransparentne firme pač ne vlagam denarja (podobne, v malo manj izraziti obliki, so skrivalnice na Salusu).
Glede Velane in Kompasa nevem - ali pa je katerikoli imel MOAT okoli glavnega produkta (ki ni že bil v declinu kot Kompas?)? Datalab ga ima. Seveda obstaja veliko neznank, ki pa so zajete v valuaciji skozi konzervativne asumpcije. Premija na donos majhnih in nelikvidnih podjetij obstaja z razlogom - no analyst coverage and lack of information (& low liquidity (že odgovorjeno)). Vendar pa, če tvoja valuacijo pri podjetju, ki letno raste 5-10%, predpostavi, da se prihodki znižajo na nivo leta 2018, mislim, da imaš v valuaciji precejšen buffer za razne informacijske asimetrije.

V kolikor se bo rast nadaljevala, bi načeloma delnica s časom to morala reflectat 1-5 -> če se bo dobiček povečal za € 1m letno, se bo ob enakem PE tudi valuacija povišala za c € 5m. %, dokler PE ostaja isti, ti je glede tega vseeno ali je na obeh straneh PE 5 ali pa 25 -> donos na naložbo je še vedno 50%

V kolikor se rast ustavi, firma še vedno ustvarja € 0.5-1.0m cash-flowa letno. V c. 10 letih to pomeni dodatnih 8-9m casha, če temu prišteješ trenutni cash on balance € 5m, imaš torej celoten market cap samo v cashu. Prevzameš firmo, si day-1 izplačaš celotno nakupno ceno skozi cash on balance in imaš še dalje v lasti celoten biznis po isti valuaciji (IRR 8% če kupiš danes). Seveda ne boš tega kupil ti ali jaz, to je samo primer kam trenutna valuacija pelje, če ne bo nobenih popravkov v ceni.

V kolikor meniš, da se bo vrednotenje znižalo (recimo še za 50% manj kot je trenutna cena), lahko zgornjo operacijo izvedeš že prej kot čez 10 let.

V kolikor pa predpostaviš, da bo firma šla v stečaj / cash-flow generation šel na 0, pa seveda ni vredna trenutne tržne cene.
Sedaj, če tebi ni 1,7 precej manj od 2,5 imava pač različne vatle. Moji so takšni, prosil si za drug pogled.
Sicer sem omenjal dobiček c € 2m (edino od koder si lahko vzel € 2.5 je skozi back-calculated PE? lahko razložim), ne € 2.5m, vendar v vsakem primeru, če v korona letu, ko jim veliko clientov odpove licence / ne najame novih (strežejo mala in mikro podjetja (tudi turizem), ki so bila najbolj prizadeta) ustvarijo € 1.7m, lahko to smatraš kot blizu € 2m, sploh ob predpostavki, da so to že leto za tem že zbalansirali

V valuaciji pa postavim NI na c. € 1.5m letno (razen '21), torej še vedno pod 2020 nivojem
BostaF007 sporočil: 242
[#2958594] 17.09.21 17:33 · odgovor na: poopmezajebava (#2956581)
Odgovori   +    0
Dividende so in tudi letos bodo.

Lep pozdrav.
Rokc5 sporočil: 2.857
[#2960683] 24.09.21 18:28 · odgovor na: (#2958628)
Odgovori   +    0
Pohvale za dobro debato.
Prihod DATG na borzo sem spremljal takrat kar z nekaj navdušenja, češ domača IT firma na naši borzi.... moram povedati, da sem kar razočaran, kako se je zadeva odvila..... če bi bila zadeva resna in pregledna bi sam zelo verjetno kupil delnice.
mmzmmz123 sporočil: 435
[#3023813] 17.07.23 22:10 · odgovor na: Rokc5 (#2960683)
Odgovori   +    0
Kaj kdo ve po koliko se nameravajo stegnit s ceno ob prevzemu in kaj pomeni ta gora opcij, ki so bile objavljene na seonetu.

Strani: 1