Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

samen sporočil: 342
[0430ABAKU]
Ha, čistno zgrešeno in nesmiselno.

Jaz bom pri vhodu v bajto postavil ATS (automatic transfer switch).
Če bo energija iz panelov in akumulatorjev, bo switch na bajta->solar. Če tega ne bo, bo switch na bajta->javno omrežje. Preklop naredi avtomatično v eni periodi v katerokoli smer.

Nikoli pa ne bo (ni te možnosti sploh) switch iz solar->javno omrežje.
Kvečjemu obratno, da bom jeseni (ko ni sonca) ponoči iz omrežja filal akumulatorje in jih podnevi praznil.

Edina možna nevšečnost pri takem obratovanju, da bom imel preveč sonca in premalo akumulatorjev in porabe, da bi lahko sončno energijo sproti porabil ali shranjeval. Bo pač šla v odmet namesto v omrežje. Se mi pa zdi, da je poraba manjši problem kot proizvodnja.

kaj pa tvoja cvetka iz prejšnjega posta?
Moja fotovoltaika bo imela power-wall in bo omrežno neodvisna. S tem bom imel tudi večjo razpoložljivo moč kot je priključna in bom lahko avto nafilal veliko hitreje kot mi zdaj omogoča javno omrežje.
Tvoja fotovoltaika bo omrežno neodvisna.. vedno bo omrežno odvisna, ker ti ne boš neodvisen - boš še vedno priklopljen gor. Še vedno boš lahko filal avto preko sončne elektrarne bolj ali manj od aprila do oktobra, dalje pa boš povsem odvisen od omrežja. Verjetno sicer tudi večkrat nezanemarljivo tudi vmes. Kako hitro boš pa čez zimski del leta filal avto - če misliš imeti manjšo moč na omrežju?

Neposredni odgovori na sporočilo št. 2928742

Strani: 1

0430ABAKU sporočil: 1.790
Zadnja sprememba: 0430ABAKU 14.05.2021 14:59
Ni nobene cvetke. Čisto pravilna ugotovitev: Fotovoltaika bo neodvisna, jaz pa se omrežju seveda ne mislim odpovedati.
Kolega ima omrežno fotovoltaiko in zime niso tako hudo slabe. Najslabše so (deževne) jeseni. Januar in februar sta kar lepo sončna, sicer s slabšim vpadnim kotom.

Manjšo moč imam že zdaj in je ne mislim spreminjati. Le računam, da mi bo potem manjkrat izključil glavni avtomat (glavno varovalko). Sicer imam v planu tudi hišnemu omrežju vgraditi nekaj pameti, da bodo fazne obremenitve bolj izravnane.

Če mi bo powerwall za začetek zdržal 2-3 dni bo čisto v redu. Kot rečeno, ga bom ob slabem vremenu izkoriščal za optimizacijo tarif. Kolikor sem gledal, obstaja ponudnik, ki ima poceni tarifo skoraj zastonj (in drago pretirano drago). Omrežnina in dajatve so potem res glavni strošek. Cena energije iz omrežja me bo tako prišla dobre 4 cente/kWh ob kateremkoli času dneva (samo redna cena, investicijski stroški niso zajeti). Še vedno pa bom imel na voljo večjo moč, kot jo zagotavlja omrežje.

Strani: 1