Izbrani forum: Avto

Izbrana tema: članek Avtomobilska pravljica, ki ji bodo konec pisali kupci

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-191845 sporočil: 961
Zadnja sprememba: anon-191845 13.02.2020 09:30
Takole, pred leti sem se navduševal za karkoli je bilo povezano z prihrankom fosilnega goriva. Med tem so bila tudi delno ali v celoti električna vozila. Ker pa Toyota ni uspela izpopolniti postopka za varno razgradnjo baterij sem se počasi oddaljeval od omenjene teme.
Prvo vozilo kombi W Caravella bencin motor 2.0 predelana na plinski sistem BRC mi je dala miselt zakaj avti, ki imajo porabo večjo od 8 litrov nimajo avtomatsko vgrajene plinske napeljave. Iskušnja zelo dobra. Poraba po litrih goriva nekaj malega večja od dolgoletnega povprečja na bencin, pospeški celo boljši, strah pred plinom neupravičen. Nakup se je povrnil že po prevoženih 20.000km. V celotni dobi sem zamenjal samo 1 krat filter za plinsko gorivo. Velikokrat sem se po 2 krat ustavil na Plinarni na Verovškovi. Kombi je toliko upadljiv da sem bil že kar stalna stranka. Danes pa mi fantje povedo da se največkrat pri njih ustavljajo policaji ki jih naša država pošilja služit iz enega na drugi konec Slovenije in morajo 2krat priti do njih.Danes je kombi za priročno garažo. Sicer z nekaj vložka bi lahko znova vozil.
Drugi avto na plin MB E240 model W210 predelan pri G1. Res da sem se moral zapeljat v Celje 4-5 krat, a ko je Ljubo zadevo nastavil sva s sinom izredno uživala v vožnji na plin. Avto je celo pri plinu pri pospešavanju hitreje pridobival željeno hitrost. Namesto povprečnega stroška 13€ smo spravili na 7,5€. Spomnim pa se še enega avta, ki mi je padel v oko na Verovškovi in sicer to je bil AUDI A8 z 180 litrsko posodo za plin. Voznik je povedal da avto 24ur dan za dnem vozi po bližnji okolici. Našega W210 še vedno vozimo a bo letos odromal v večni pokoj, je prestar in seveda tudi gnil (tovarniška napaka tega modela).
Tretje vozilo MB E280 model W211 motor predelan na plinski sistem Tartarini. No tudi tukaj sem 2-3 krat prišel nazaj k Ljubotu in ko je uštimal je prišlo do prave uživancije. Avto je lahko izredno šparaven z zmanjšanim onesnaževanjem okolice. Cenovno to poemeni z porabo plina in bencinom v znesku 6,19 do 11,05€. Če bi vozili samo na bencin pa v razponu 10,00 do 19,50€. Povrnitev investicije po prevoženih 24.000km.
Vsi sistemi so se v avtih dobro obnesli. Prihranki veliki. Dodatnih stroškov zaradi plina nismo občutili. Smo pa na vsa vozila dodali sistem dodatnega mazanja ventilov.
Plina je absolutno preveč in bi ga morala bolj izkoristiti. Javen primer je v Rusiji, kjer kar polovico plina sežgejo na vrtinah, ker ga ne morejo plasirat do nas uporabnikov. Ocenjeno je plin še vedno predrag. Razmerje cene v prid ZDA nasproti EU. Stranskih učinkov neprimerno manj kot pri elekriki. Vsak pa ima pomanjkljivost, ko jih ni jih ni in vse lahko stoji.
In še nekaj kar me NE prepriča v novo tehnologijo. Je absolutno predraga, vse subvencije kot piše nekdo pred mano ostanejo prodajalcem avtom. Lep primer Hrvaška, ko ni imela subvencij so bile pri nas cene višje ravno za našo subvencijo.
Največjo razliko pa občutim ko vozim bencinarja ali dizla. V dizlu je še vedno preveč tresenja avta in pa vdirajoče hrupa pogonskega agregata, kar mene osebno zelo moti.
Čakam na izpolnjenje motorjev na CNG plin in pa vodik.
Povzetek: da prihranim pri EV, hibridu ali priključnem hibridu moram še vedno prevoziti precej več kilometrov kot bencinarju na plin, kjer se vozim brezskrbno in vmesnega tankanja cca. 1.050-1.100km, tudi vem da bi s katerim dizlom več prevozil ampak bi moral pošteno cincat na avtocesti in še poslušat hrup dizla in trpeti tresenja avta, pri ostalih kombinacijah pa moram kar naprej pazit in pazit in pazit kako vozim da bom nekaj malega prihranil. Sem preiskusil EV Fiat 500 in me je vse minilo.
Avtomobili so za vozit in ne da avto svetlobno ne opremimo razmeram na cesti in zakonodaji in da stalno pogledujemo na armatuno ploščo ali bom prispel domov ali bom kje na poti obstal.
Srečno vožnjo vsem kombinacijam prevoznih sredstev, srečo mora imeti tudi pešec....

Neposredni odgovori na sporočilo št. 2816623

Strani: 1

abrame sporočil: 1.628
Bravo !!!

Strani: 1