Strani: 1 2

BostjanPogacar sporočil: 27
[#2816031] 10.02.20 06:53
Odgovori   +    6
Cena prevzete / oddane elektrike. Po možnosti v mnogokrarniku popvprečne cene klasičnih virov (TEŠ, NEK).
anon-447401 sporočil: 293
[#2816033] 10.02.20 07:17 · odgovor na: BostjanPogacar (#2816031)
Odgovori   +    6
[BostjanPogacar]
Cena prevzete / oddane elektrike. Po možnosti v mnogokrarniku popvprečne cene klasičnih virov (TEŠ, NEK).
Vršna energija se prodaja in kupuje na borzah ne pa v gostilnah. Vsak na borzi kupuje najcenejše v tistem trenutku. Prodajalec pa mora vedeti ali bo s takšno ceno imel profit ali bo pač propadel.
0513ANITO sporočil: 10.795
[#2816041] 10.02.20 07:31 · odgovor na: (#2816040)
Odgovori   +    7
[alek14]
Če sem prav razumel gre za hranilnik premogove elektrike, ki se dela ponoči in je potem na voljo podnevi. Gre za ojačevalnik CO2 odtisa.
Ali se motim?
Edino, kar ima logiko je, da je ta hranilnik Peglezen za Acroni, da jim niža konično moč. Vse druge zakaj- zato si bolj za lase privlečene. Moraš pa met velike prjatle znotraj Acroni menagementa, da ti dovolijo kaj takega postavit na svoji parceli. Verjetno tako prijateljstvo kar nekaj stane.
BorutHocevar sporočil: 1.534
[#2816043] 10.02.20 07:47 · odgovor na: (#2816040)
Odgovori   +    4
[alek14]
Če sem prav razumel gre za hranilnik premogove elektrike, ki se dela ponoči in je potem na voljo podnevi. Gre za ojačevalnik CO2 odtisa.
Ali se motim?
Težko odgovorim, ker vem samo tisto, kar sem napisal. Lahko pa vaše razmišljanje obrnem takole: FV potrebujejo back up v Tešu, ker pa komplementarnost ni brezhibna, jo izboljšuje baterija. Ergo, baterija je v končni fazi ojačevalnik za FV. :)

Poleg tega so sekundarno rezervo doslej ponujale termoelektrarne. Torej je baterija odškrtnila del posla Tešu.

Šalo na stran. Kot dobro veste, bomo takšne baterije vse bolj potrebovali za podporo obnovljivcem, in ne fosilcem. Šalo nazaj: baterija je torej žebljiček v Tešovo krsto :)
1127DXSXU sporočil: 833
[#2816046] 10.02.20 08:18 · odgovor na: (#2816040)
Odgovori   +    9
[alek14]
Če sem prav razumel gre za hranilnik premogove elektrike, ki se dela ponoči in je potem na voljo podnevi. Gre za ojačevalnik CO2 odtisa.
Ali se motim?
Tole je v bistvu ene sorte UPS za celotno omrežje. Včasih tega ni bilo treba, ker so bile v sistemu samo predvidljive elektrarne (če se seveda niso pokvarile, ampak to ni bilo vsak dan ali teden).
Zdaj pa, ko so zraven vsi tile obnovljivci, pri katerih ne moreš vedeti za pol ure naprej kaj bodo proizvajali, če sploh bodo (glede na sonce in veter), pa se rabi takšne sorte izravnave, ker drugače velika postrojenja ne morejo delovati, oziroma jim kvari stroje.

Zraven velikih porabnikov pa so verjetno zato, ker so le ti zaradi nižje cene zainteresirani za nakup "obnovljive elektrike", je pa ne morejo dobro uporabljati zaradi izravnave.

So se dobro spomnili.
Arkab sporočil: 155
[#2816068] 10.02.20 10:14 · odgovor na: BorutHocevar (#2816043)
Odgovori   +    4
Ne TEŠ-u, TEŠ zagotavlja proizvodnjo primarne energije v Sloveniji. Sekundarni termoelektrarni sta v Sloveniji TE-TOL in TEB.
BorutHocevar sporočil: 1.534
[#2816069] 10.02.20 10:15 · odgovor na: Arkab (#2816068)
Odgovori   +    1
[Arkab]
Ne TEŠ-u, TEŠ zagotavlja proizvodnjo primarne energije v Sloveniji. Sekundarni termoelektrarni sta v Sloveniji TE-TOL in TEB.
Aha, tx
0513ANITO sporočil: 10.795
[#2816070] 10.02.20 10:23 · odgovor na: 1127DXSXU (#2816046)
Odgovori   +    4
[1127DXSXU]
> [alek14]
> Če sem prav razumel gre za hranilnik premogove elektrike, ki se dela ponoči in je potem na voljo podnevi. Gre za ojačevalnik CO2 odtisa.
> Ali se motim?

Tole je v bistvu ene sorte UPS za celotno omrežje. Včasih tega ni bilo treba, ker so bile v sistemu samo predvidljive elektrarne (če se seveda niso pokvarile, ampak to ni bilo vsak dan ali teden).
Zdaj pa, ko so zraven vsi tile obnovljivci, pri katerih ne moreš vedeti za pol ure naprej kaj bodo proizvajali, če sploh bodo (glede na sonce in veter), pa se rabi takšne sorte izravnave, ker drugače velika postrojenja ne morejo delovati, oziroma jim kvari stroje.

Zraven velikih porabnikov pa so verjetno zato, ker so le ti zaradi nižje cene zainteresirani za nakup "obnovljive elektrike", je pa ne morejo dobro uporabljati zaradi izravnave.

So se dobro spomnili.
To NI UPS (in ne deluje kot UPS)...da smo si takoj na jasnem.

Oni so glede na to, kar pišete dolžni PREVZETI in ODDATI pogodbene količine energije glede na zahteve pogodbenih strank (recimo da je to SIJ in Elektro), drugače domnevam, da imajo v pogodbi lepe Penale, če tega ne storijo.

Da lahko izpolnjujejo pogodbene obveznosti po prevzemu in oddaji električne energije bom postavil domnevo, da je razpoložljiva kapaciteta, ki jo lahko izkoristijo nekje med 40 do 80% nazivne. Vse kar je iz tega pasu jim na eni strani več kot 80% jim onemogoča sprejemanje energije in vse kar je manj od 40% jim onemogoča oddajanje....Ne morejo si v določenem trenutku privoščiti, da rečejo ...Ne sprejemamo več, ker smo polni ali pa ne oddajamo več, ker smo prazni...Tako enostavno ne gre.

Pri UPSu je pa bistvo, da je UPS skozi max polen, da lahko čim dlje zagotavlja energijo ob izpadu omrežja....Torej UPS deluje samo na stani dobave, na strani sprejema pa UPS nima obveznosti.
PyotrNovak sporočil: 5.775
[#2816101] 10.02.20 12:31 · odgovor na: BorutHocevar (#2816043)
Odgovori   +    2
ISTO kot Rimski klub. Doom and Gloom, do 2005 bomo brez nafte in na koncu z vecino kovin. Nafta je ANORGANSKA in jo je dovolj se za stoletja. Toda tile bleferije SE VEDNO zivijo od tega, somo sedaj bo katastrofa 2050. Razgonit z baseball palico.
Zelena norost ima se ta problem, da lahko za kolateral razgoni EU industrijo in standard, pa na koncu ima se precej hujse posledice kot klub.
Gledam vzpon nove industrije v US in ta protrebuje zaradi kompleksnosti VEC, ne manj energije. KAKO bo temu EU sledila?????

Nemske portale sem zaradi podivajnih zelenih nehal spremljati.
0513ANITO sporočil: 10.795
[#2816107] 10.02.20 12:41 · odgovor na: PyotrNovak (#2816101)
Odgovori   +    0
[PyotrNovak]
ISTO kot Rimski klub. Doom and Gloom, do 2005 bomo brez nafte in na koncu z vecino kovin. Nafta je ANORGANSKA in jo je dovolj se za stoletja. Toda tile bleferije SE VEDNO zivijo od tega, somo sedaj bo katastrofa 2050. Razgonit z baseball palico.
Zelena norost ima se ta problem, da lahko za kolateral razgoni EU industrijo in standard, pa na koncu ima se precej hujse posledice kot klub.
Gledam vzpon nove industrije v US in ta protrebuje zaradi kompleksnosti VEC, ne manj energije. KAKO bo temu EU sledila?????

Nemske portale sem zaradi podivajnih zelenih nehal spremljati.
Da je nafta po vsej verjetnosti anorganskega izvora (vsaj v veliki meri), je dokaz Saturnova luna Titan, ki je polna metana in etana (jezera utekočinjenega plina)
pobalin sporočil: 14.456
[#2816121] 10.02.20 13:41 · odgovor na: BorutHocevar (#2816043)
Odgovori   +    9
[hocevarb]
> [alek14]
> Če sem prav razumel gre za hranilnik premogove elektrike, ki se dela ponoči in je potem na voljo podnevi.

Težko odgovorim, ker vem samo tisto, kar sem napisal. Lahko pa vaše razmišljanje obrnem takole: FV potrebujejo back up v Tešu, ker pa komplementarnost ni brezhibna, jo izboljšuje baterija. Ergo, baterija je v končni fazi ojačevalnik za FV. :)
Mislim, da take razlage - s šaljivo komponento ali brez nje - niso najbolj prepričljive. Kot razumem zapisano...
Januarja je hranilnik energije podjetja NGEN dokončno postal del slovenskega elektroenergetskega sistema. Na Elesovi avkciji tako imenovane sekundarne elektroenergetske rezerve je NGEN dobil 14 megavatov. Začeli so opravljati storitev, ki so jo doslej ponujale samo nekatere konvencionalne elektrarne.
Sodelovanje pri zagotavljanju sekundarne rezerve pomeni, da mora imeti sistem podjetja NGEN 14 megavatov moči na razpolago 24 ur na dan vse dni v letu. Sistem sestavljajo jeseniški 12,8-megavatni Teslin baterijski hranilnik z zmogljivostjo 22,2 megavatne ure in podjetja, s katerimi NGEN sodeluje pri opravljanju storitve za ELES.
... gre za to, da NGEN zagotavlja ELESu stalno rezervo 14 MW (moč). Za koliko časa oz. koliko energije mora zagotoviti sistemu, pa ne piše.

Zdaj, če gre samo za to, da ima ELES zagotovljeno stalno rezervo določene moči in količine energije, mora biti baterija vedno polna in pripravljena. To pomeni, da gre najverjetneje za pavšalno pogodbo, po kateri ELES plačuje storitev, katere cena je gotovo tolikšna, da pokrije financiranje investicije + neka renta. Če je tako, je glavno vprašanje, zakaj ELES (država, nje energetski sistem) tak domnevno dobičkonosen posel zrihta privatnikom in ne sama sebi?

Če pa poslovni model te baterije temelji na sprotnem izravnavanju proizvodnje in porabe energije in služenju z razliko v ceni presežkov in primanjkljajev, mi spet manjka nekaj podatkov. Katere in kdaj so konice porabe? Se baterija polni čez dan iz fotovoltaike in prodaja ponoči? Zakaj, če je ponoči poraba domnevno manjša? Se baterija polni ponoči, ko je poraba manjša, velik del klasične proizvodnje pa obratuje in ima viške? So konice porabe morda zjutraj in zvečer, viški pa sredi noči in dneva? Če gre za stalen/pogost ciklus polnjenja in praznjenja, koliko ciklusov zdrži taka baterija oz. kako hitro se mora amortizirati.

Piše tudi, da NGEN skrbi za izklop na to pripravljenih porabnikov ob konicah, da bi jih radi dobili čim več, nič pa ne piše o tem, zakaj (za koliko) bi se nekdo odrekel stalni oskrbi z energijo v korist privatne firme, kako poteka ta regulacija, in zakaj tega ne bi mogel delati ELES ali SODO. Ker nimajo umetne inteligence, Bernard in Merljak pa jo imata oz. jo šele razvijata? Dva moža s svojo klapo razvijata nekaj, o čemer se MojDeželnemu (državnemu) energetskemu sistemu, fakultetam, inštitutom itn. sploh ne sanja?

Za konec pa še vprašanje o tem, čigava je odogovornost in strošek za okoljsko nevtralen konec življenjske dobe te baterije oz. njeno recikliranje. Bosta za to poskrbela Bernard in Merljak ali obstaja možnost, da gre firma via lastniške transformacije + davčne oaze cugrund, odpadek pa bo obvisel na javnih sisah?
anon-207617 sporočil: 6.899
[#2816130] 10.02.20 13:56 · odgovor na: BorutHocevar (#2816043)
Odgovori   +    15
[hocevarb]
> [alek14]
> Če sem prav razumel gre za hranilnik premogove elektrike, ki se dela ponoči in je potem na voljo podnevi. Gre za ojačevalnik CO2 odtisa.
> Ali se motim?

Težko odgovorim, ker vem samo tisto, kar sem napisal. Lahko pa vaše razmišljanje obrnem takole: FV potrebujejo back up v Tešu, ker pa komplementarnost ni brezhibna, jo izboljšuje baterija. Ergo, baterija je v končni fazi ojačevalnik za FV. :)

Poleg tega so sekundarno rezervo doslej ponujale termoelektrarne. Torej je baterija odškrtnila del posla Tešu.

Šalo na stran. Kot dobro veste, bomo takšne baterije vse bolj potrebovali za podporo obnovljivcem, in ne fosilcem. Šalo nazaj: baterija je torej žebljiček v Tešovo krsto :)
Borut, ti si najbolj izjemen in nenavaden novinar nove dobe. Ne zajebavam te. Prvic vidim, da je nekdo NAJPREJ dejansko postekal, da je 95% tega kar objavlja meaningless bullshit, ki ni samo napacen, ampak je popolnoma nepreverjiv - skratka bible studies, preostalih 5% pa je smiselnih po nakljucju - AND YOU ARE FINE WITH IT. You do not give a fuck, it's company policy and it pays your wage. Po domace: si prvi novinar, s tako pretanjenim smislom za ironijo da trolas samega sebe.

99,99% (z besedo: vsi razen tebe) novinarjev (vecinoma pa tudi ljudi nasploh) ne more prenesti bizarnosti lastnega polozaja (upajva da Milos ne zahaja v to temo, hehe...), in se jezno in zajedljivo odzovejo na nastavljena ogledala, ali pa se pretvarjajo da jih ni. Da je vse tipi top, to so samo neki bebavi haterji, "who cares, I'm impacting, I'm influencing, I have important shit to do here, I'm going places..."

Moj globok poklon tvojemu rolanju po sceni. Ce bos kdaj politik, bos najmanj Sarec!
anon-48899 sporočil: 1.153
[#2816144] 10.02.20 15:14 · odgovor na: anon-207617 (#2816130)
Odgovori   +    1

Moj globok poklon tvojemu rolanju po sceni. Ce bos kdaj politik, bos najmanj Sarec!

Pohvala Perotu da je prepoznal talent!
lol
anon-207617 sporočil: 6.899
[#2816152] 10.02.20 15:39 · odgovor na: anon-48899 (#2816144)
Odgovori   +    2
[tes]
>
> Moj globok poklon tvojemu rolanju po sceni. Ce bos kdaj politik, bos najmanj Sarec!


Pohvala Perotu da je prepoznal talent!
lol
To je ze skoraj samoumevno - frankl ima strasen nos za talente ze cez dvajset let, ne glede na to kako razlicni so... predvsem pa se ne obotavlja pisarskih mladicev vreci v kalno vodo slovenskega javnorazumnistva, ceprav kaksnega pohrustajo sentflorjanski krapi.

Baje da se je véliki krap Bavcaritate na svojih vrhuncih marsikdaj zmotil in v postelji (tudi v globokem spancu) krical Petraa... PEEETRAAA!!! ...ceprav izvoljenki sploh ni bilo tako ime. Tako silna je bila njega obremenjenost s franklovim najplodnejsim talentom za miksanje blata v sentflorjanskem ribniku!

Frankl je v bistvu novinarski stric iz ozadja; ko unleasha svoje zagnane racke nad sprenevedav narod in njega upravitelje, se lahko rodi vse mogoce... tudi paritve s crnimi labodi so bile ze v igri!
BorutHocevar sporočil: 1.534
[#2816159] 10.02.20 15:51 · odgovor na: pobalin (#2816121)
Odgovori   +    2
[pobalin]
Če je tako, je glavno vprašanje, zakaj ELES (država, nje energetski sistem) tak domnevno dobičkonosen posel zrihta privatnikom in ne sama sebi?
Doslej sta ga zagotavljala, kot je zgoraj napisal Arkab TE-TOL in TEB.
forum.finance.si/?m=...068&single
To je prvič, da je vstopil v to dejavnost privatni plejer
Katere in kdaj so konice porabe? Se baterija polni čez dan iz fotovoltaike in prodaja ponoči?
Toliko so pripravljeni povedati za zdaj. Na veliko število vprašanj še nismo dobili odgovora, razlog je po mojem razumevanju dejstvo, da poslovni model še razvijajo. Sčasoma bomo marsikaj več vedeli.

Vabim pa te na Dneve energetikov, kjer bomo izvedeli več. Kot sem napisal: Roman Bernard bo med predavatelji na letošnji konferenci Dnevi energetikov, ki bodo 21. in 22. aprila.
dnevi-energetikov.si/

Sekundarno regulacijo sem v grobem opisal večkrat, na primer tu:
oe.finance.si/886039...ljivi-viri
BorutHocevar sporočil: 1.534
[#2816166] 10.02.20 16:04 · odgovor na: anon-207617 (#2816130)
Odgovori   +    1
[NemirniTujec]
Moj globok poklon tvojemu rolanju po sceni. Ce bos kdaj politik, bos najmanj Sarec!
11 minut sem razmišljal, kaj naj odgovorim. Potem sem si pa priznal, da sem ostal speechless...
Se pa zelo zahvaljujem!
In seveda dodajam :)
BorutHocevar sporočil: 1.534
[#2816168] 10.02.20 16:08 · odgovor na: anon-207617 (#2816152)
Odgovori   +    2
[NemirniTujec]
frankl ima strasen nos za talente ze cez dvajset let, ne glede na to kako razlicni so...
Kot priznanje mojemu šefu dodajam, da me je že 3x pripeljal na Finance. 2x sem mu namreč ušel, a, kot vidite, sem vsakič spet nazaj :)
anon-48899 sporočil: 1.153
[#2816169] 10.02.20 16:25 · odgovor na: BorutHocevar (#2816168)
Odgovori   +    0
Ni dobro za cv.
Poznata trike en drugega in oba lazje shajata v poslu.
Skratka dolgcajt okolje.
0127HOLDI sporočil: 85
[#2816179] 10.02.20 17:21 · odgovor na: BorutHocevar (#2816043)
Odgovori   +    3
Borut,
Ob naslednjem javljanju mu postavi še ta vprašanja:
- kako je zadovoljen s pogodbo z Elesom in kakšen rezultat pričakuje do konca leta
- ali je sposoben sekundarno regulacijo zagotavljati ceneje kot konvencionalni proizvajalci
- če ne, pod kakšnimi pogoji bi lahko zagotavljal SR ceneje
- od koga kupuje električno energijo, če ga Eles sprazni in komu jo prodaja, če ga Eles nafila
- koliko EE je že prodal in kupil zaradi nudenja SR
- ali bi z baterijo lahko nudil tudi terciarno regulacijo, ki je kritična ob večjih daljših neravnovesjih
BorutHocevar sporočil: 1.534
[#2816184] 10.02.20 18:12 · odgovor na: 0127HOLDI (#2816179)
Odgovori   +    1
[0127HOLDI]
Borut,
Ob naslednjem javljanju mu postavi še ta vprašanja:
Bom. Hvala. Na nekaj lahko poskusim jaz odgovoriti
- kako je zadovoljen s pogodbo z Elesom in kakšen rezultat pričakuje do konca leta
- ali je sposoben sekundarno regulacijo zagotavljati ceneje kot konvencionalni proizvajalci
- če ne, pod kakšnimi pogoji bi lahko zagotavljal SR ceneje
Kot razumem, ELES kupuje to robo na dražbi. Kakovost je po mojem mnenju standardizirana (npr. hitrost odziva in trajanje), količina očitno ni bila problem in potem ostane, da je merilo izbora cena. Ker je bil NGEN izbran, je torej cenovno konkurenčen.
- od koga kupuje električno energijo, če ga Eles sprazni in komu jo prodaja, če ga Eles nafila
- koliko EE je že prodal in kupil zaradi nudenja SR
- ali bi z baterijo lahko nudil tudi terciarno regulacijo, ki je kritična ob večjih daljših neravnovesjih
Terciarno je že nudil. Tega nisem napisal, a mi je povedal, da so decembra sodelovali z manjšo količino na dražbi terciarne rezerve in jo dobili. Šlo jim je bolj za testiranje, pravi posel je bil ta, ki je opisan.
pobalin sporočil: 14.456
[#2816195] 10.02.20 19:30 · odgovor na: BorutHocevar (#2816159)
Odgovori   +    1
[hocevarb]
To je prvič, da je vstopil v to dejavnost privatni plejer
Jasno, zato to ni dogovor na moje vprašanje.
Toliko so pripravljeni povedati za zdaj. Na veliko število vprašanj še nismo dobili odgovora, razlog je po mojem razumevanju dejstvo, da poslovni model še razvijajo. Sčasoma bomo marsikaj več vedeli.
Hja, če si kaj vprašal in ostal brez odgovora, to napiši, da ne bomo pobalini mislili, da še spraševati ne znaš/smeš. In da boš naslednjič morda dobil kakšen odgovor več. Namesto slik Tesel, ki smo jih več kot dovolj videli že drugje, raje slikaj tiste Mišmaševe miške, ki razvijajo umetno inteligenco za ta projekt.
Vabim pa te na Dneve energetikov, kjer bomo izvedeli več. Kot sem napisal: Roman Bernard bo med predavatelji na letošnji konferenci Dnevi energetikov, ki bodo 21. in 22. aprila.
dnevi-energetikov.si/
Hvala, veri najs traj. :-)
Sekundarno regulacijo sem v grobem opisal večkrat, na primer tu:
oe.finance.si/886039...ljivi-viri
Hvala, to je pa zame poučen članek.
BorutHocevar sporočil: 1.534
[#2816199] 10.02.20 19:45 · odgovor na: pobalin (#2816195)
Odgovori   +    0
[pobalin]
> [hocevarb]
> To je prvič, da je vstopil v to dejavnost privatni plejer

Jasno, zato to ni dogovor na moje vprašanje.
Sori, sem mislil, da je ostalo jasno. Torej, doslej so to storitev ponujale samo (para)državne termoelektrarne. Zdaj se je prvič pojavila konkurenca, ki je 1)zasebna in 2)ni elektrarna.

V članku, ki sem ti ga polinkal, sem zapisal, da Slovenija potrebuje 60 megavatov sekundarne rezerve. Iz tega sklepam, da so klasični ponudniki obdržali večji del posla.
pobalin sporočil: 14.456
[#2816208] 10.02.20 20:45 · odgovor na: BorutHocevar (#2816199)
Odgovori   +    1
[hocevarb]
> [pobalin]
> > [hocevarb]
> > To je prvič, da je vstopil v to dejavnost privatni plejer
>
> Jasno, zato to ni dogovor na moje vprašanje.

Sori, sem mislil, da je ostalo jasno. Torej, doslej so to storitev ponujale samo (para)državne termoelektrarne. Zdaj se je prvič pojavila konkurenca, ki je 1)zasebna in 2)ni elektrarna.
Ja, zato me zanima kaj več o omenjeni avkciji ELESa. Ker zgodba se začne z njo. Novi plejer pa prihaja z neko novo paradigmo, a ne prihaja čisto brez izkušenj/zvez v energetiki. Če se ne motim, je bil Bernard zaposlen v elektroenergetiki, ko je munlajtal s postavljanjem satelitskih anten. Potem se je šel kabelsko TV, pri čemer se je najbrž še kdaj srečal s štromarji (vkopani kablovodi pa to), potem pa je helikoidno frčal in snemal za daljnovodarje.

Zato se mi zdi, da je moje vprašanje kako je ta privatnik lahko prišel v orto državni kurnik. Firma konec leta 2018 ni imela nobenega zaposlenega, nič prometa, nobenih referenc. Je na avkciji zmagala samo z najnižjo ceno? Ali s tehnologijo, ki ni dovolj poznana, da bi se državne firme ukvarjale z njo.
V članku, ki sem ti ga polinkal, sem zapisal, da Slovenija potrebuje 60 megavatov sekundarne rezerve. Iz tega sklepam, da so klasični ponudniki obdržali večji del posla.
Najbrž bi bila norost, če ne bi. Če imajo zmogljivosti/opremo, je to treba unovčiti. Sicer je pa ta članek iz leta 2017, zato je lahko potreba še kaj večja, če so vmes dodali nove solarne in vetrne vire.
hostamox sporočil: 8.460
[#2816214] 10.02.20 21:23 · odgovor na: anon-207617 (#2816130)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: hostamox 10.02.2020 21:30
[NemirniTujec]
> [hocevarb]
> > [alek14]
> > Če sem prav razumel gre za hranilnik premogove elektrike, ki se dela ponoči in je potem na voljo podnevi. Gre za ojačevalnik CO2 odtisa.
> > Ali se motim?
>
> Težko odgovorim, ker vem samo tisto, kar sem napisal. Lahko pa vaše razmišljanje obrnem takole: FV potrebujejo back up v Tešu, ker pa komplementarnost ni brezhibna, jo izboljšuje baterija. Ergo, baterija je v končni fazi ojačevalnik za FV. :)
>
> Poleg tega so sekundarno rezervo doslej ponujale termoelektrarne. Torej je baterija odškrtnila del posla Tešu.
>
> Šalo na stran. Kot dobro veste, bomo takšne baterije vse bolj potrebovali za podporo obnovljivcem, in ne fosilcem. Šalo nazaj: baterija je torej žebljiček v Tešovo krsto :)

Borut, ti si najbolj izjemen in nenavaden novinar nove dobe. Ne zajebavam te. Prvic vidim, da je nekdo NAJPREJ dejansko postekal, da je 95% tega kar objavlja meaningless bullshit, ki ni samo napacen, ampak je popolnoma nepreverjiv - skratka bible studies, preostalih 5% pa je smiselnih po nakljucju - AND YOU ARE FINE WITH IT. You do not give a fuck, it's company policy and it pays your wage. Po domace: si prvi novinar, s tako pretanjenim smislom za ironijo da trolas samega sebe.

99,99% (z besedo: vsi razen tebe) novinarjev (vecinoma pa tudi ljudi nasploh) ne more prenesti bizarnosti lastnega polozaja (upajva da Milos ne zahaja v to temo, hehe...), in se jezno in zajedljivo odzovejo na nastavljena ogledala, ali pa se pretvarjajo da jih ni. Da je vse tipi top, to so samo neki bebavi haterji, "who cares, I'm impacting, I'm influencing, I have important shit to do here, I'm going places..."


Mislim, da se tega slej ko prej večina ljudi zave in ve. Sam mal težko in neumno je to javno priznat, ker če ne drucga zgubiš kredibilnost. Ne vem, mogoče imaš tak občutek, ker preveč spremljaš medije, ki pač trenutno kot večina šihtov, zahtevajo 100 %predanost in to ne sam fizično.

Moj globok poklon tvojemu rolanju po sceni. Ce bos kdaj politik, bos najmanj Sarec!
0126Bacis sporočil: 3.010
[#2816227] 11.02.20 06:08
Odgovori   +    1
Nezaklenjen /plačan/ članek!
(Oglasno obvestilo)

????????????
comteo sporočil: 664
[#2816235] 11.02.20 07:47 · odgovor na: PyotrNovak (#2816101)
Odgovori   +    2
Vseeno, če je organska ali anorganska. Gorenje nafte v motorjih povzroča delce, dušikove okside, monoksid in dioksid itn.. Najlažji test :zaprite se v garažo z prižganim avtom.
V EU od delcev v zraku, po uradnih podatkih letno umre 460.000 ljudi.
To je dovolj, da se nafta v prometu prepove. Da sploh ne omenjamo klimatskih sprememb.
comteo sporočil: 664
[#2816236] 11.02.20 07:54 · odgovor na: BorutHocevar (#2816199)
Odgovori   +    2
Na aukcijo se lahko prijavijo vsi, ki lahko ponudijo storitev. Zmaga najugodnejši. Nižja cena vpliva tudi na končno ceno energije v vtičnicah. Zato pozdravljamo vstop novih igralcev na trg sekundarne regulacije.
0513ANITO sporočil: 10.795
[#2816248] 11.02.20 09:23 · odgovor na: comteo (#2816235)
Odgovori   +    3
[comteo]
Vseeno, če je organska ali anorganska. Gorenje nafte v motorjih povzroča delce, dušikove okside, monoksid in dioksid itn.. Najlažji test :zaprite se v garažo z prižganim avtom.
V EU od delcev v zraku, po uradnih podatkih letno umre 460.000 ljudi.
To je dovolj, da se nafta v prometu prepove. Da sploh ne omenjamo klimatskih sprememb.
Predlagam, da se prepove še proizvodnja baterij...

Težke kovine, rakotvorne kemikalije, prah pri pridobivanju surovin...YOU name it..

Da ne nepišemo, kaj se v primeru požara baterije sprosti v ozračje... Kemis Press
samen sporočil: 342
[#2816289] 11.02.20 11:58 · odgovor na: BorutHocevar (#2816159)
Odgovori   +    0
Malo je vse skupaj nejasno v koemtarjih... NGEN nudi ELESu kot storitev sekundarno regulacijo in ne rezervo. V okviru svoje storitve mora nuditi določeno količino moči oziroma določeno rezervo moči, ki je ne sme porabiti za ostale storitve. Torej za to moč je zablokiran, da bi delal kaj drugega (npr. prodajal elektriko).

ELES je javna gospodarska služba in ne sme opravljati tržne dejavnosti, zato imajo taki kot NGEN priložnost, da se enakovredno kot ostali ponudniki vključijo v razpis in povsem enakovredno dobijo to storitev.

ELES potrebuje za Slovenijo +-60MW moči za zagotavljanje sekundarne regulacije in to zagotovo primarno še vedno v večji meri s TEŠ, je pa res, da take baterije lahko to nadomestijo, kar je pozitivno, saj lahko TEŠ obratuje na polni moči oziroma odvisno od tržnih razmer.

Za zagotavljanje primarne regulacije frekvence potrebuje cca +-14do 18MW (TEŠ, hidroelektrarne).

Napetostna regulacija je namenjena vzdrževanju napetostnih razmer v omrežju, kjer sta ključna NEK in TEŠ. Pomembna je gibalna količina rotorja, torej masa rotorja, ki je največja prav v NEK in TEŠ.

Potem je pa še terciarna rezerva, ko pride do večjih primanjkljajev moči (energije) - izpad elektrarne - to moč je potrebno nadomestiti (plinske elektrarne - TEB, TEŠ, TE-TOL in Talum -izklop).

Bi pa bilo smiselno vedeti, kako so pri NGEN rešili:
1. glede življenjske dobe baterije, glede na to, da krajša polnjenja oz praznenja zelo hitro kurijo cikle baterije,
2. kako zagotavljajo ustrezno temperaturo baterije - da jim velja garancija na baterijske module.
[hocevarb]
> [pobalin]
> Če je tako, je glavno vprašanje, zakaj ELES (država, nje energetski sistem) tak domnevno dobičkonosen posel zrihta privatnikom in ne sama sebi?

Doslej sta ga zagotavljala, kot je zgoraj napisal Arkab TE-TOL in TEB.
forum.finance.si/?m=...068&single
To je prvič, da je vstopil v to dejavnost privatni plejer

> Katere in kdaj so konice porabe? Se baterija polni čez dan iz fotovoltaike in prodaja ponoči?

Toliko so pripravljeni povedati za zdaj. Na veliko število vprašanj še nismo dobili odgovora, razlog je po mojem razumevanju dejstvo, da poslovni model še razvijajo. Sčasoma bomo marsikaj več vedeli.

Vabim pa te na Dneve energetikov, kjer bomo izvedeli več. Kot sem napisal: Roman Bernard bo med predavatelji na letošnji konferenci Dnevi energetikov, ki bodo 21. in 22. aprila.
dnevi-energetikov.si/

Sekundarno regulacijo sem v grobem opisal večkrat, na primer tu:
oe.finance.si/886039...ljivi-viri
0513ANITO sporočil: 10.795
[#2816291] 11.02.20 12:11 · odgovor na: samen (#2816289)
Odgovori   +    2
[samen]
Malo je vse skupaj nejasno v koemtarjih... NGEN nudi ELESu kot storitev sekundarno regulacijo in ne rezervo. V okviru svoje storitve mora nuditi določeno količino moči oziroma določeno rezervo moči, ki je ne sme porabiti za ostale storitve. Torej za to moč je zablokiran, da bi delal kaj drugega (npr. prodajal elektriko).

ELES je javna gospodarska služba in ne sme opravljati tržne dejavnosti, zato imajo taki kot NGEN priložnost, da se enakovredno kot ostali ponudniki vključijo v razpis in povsem enakovredno dobijo to storitev.

ELES potrebuje za Slovenijo +-60MW moči za zagotavljanje sekundarne regulacije in to zagotovo primarno še vedno v večji meri s TEŠ, je pa res, da take baterije lahko to nadomestijo, kar je pozitivno, saj lahko TEŠ obratuje na polni moči oziroma odvisno od tržnih razmer.

Za zagotavljanje primarne regulacije frekvence potrebuje cca +-14do 18MW (TEŠ, hidroelektrarne).

Napetostna regulacija je namenjena vzdrževanju napetostnih razmer v omrežju, kjer sta ključna NEK in TEŠ. Pomembna je gibalna količina rotorja, torej masa rotorja, ki je največja prav v NEK in TEŠ.

Potem je pa še terciarna rezerva, ko pride do večjih primanjkljajev moči (energije) - izpad elektrarne - to moč je potrebno nadomestiti (plinske elektrarne - TEB, TEŠ, TE-TOL in Talum -izklop).

Bi pa bilo smiselno vedeti, kako so pri NGEN rešili:
1. glede življenjske dobe baterije, glede na to, da krajša polnjenja oz praznenja zelo hitro kurijo cikle baterije,
2. kako zagotavljajo ustrezno temperaturo baterije - da jim velja garancija na baterijske module.

> [hocevarb]
> > [pobalin]
> > Če je tako, je glavno vprašanje, zakaj ELES (država, nje energetski sistem) tak domnevno dobičkonosen posel zrihta privatnikom in ne sama sebi?
>
> Doslej sta ga zagotavljala, kot je zgoraj napisal Arkab TE-TOL in TEB.
> forum.finance.si/?m=...068&single
> To je prvič, da je vstopil v to dejavnost privatni plejer
>
> > Katere in kdaj so konice porabe? Se baterija polni čez dan iz fotovoltaike in prodaja ponoči?
>
> Toliko so pripravljeni povedati za zdaj. Na veliko število vprašanj še nismo dobili odgovora, razlog je po mojem razumevanju dejstvo, da poslovni model še razvijajo. Sčasoma bomo marsikaj več vedeli.
>
> Vabim pa te na Dneve energetikov, kjer bomo izvedeli več. Kot sem napisal: Roman Bernard bo med predavatelji na letošnji konferenci Dnevi energetikov, ki bodo 21. in 22. aprila.
> dnevi-energetikov.si/
>
> Sekundarno regulacijo sem v grobem opisal večkrat, na primer tu:
> oe.finance.si/886039...ljivi-viri
Mal popravka...

Potrebna je Vrtilna Količina in ne gibalna količina rotorja. Rotor je vrti okoli svoje osi in ne bo nikamor odšel.

Analogno temu je pomemben vztrajnostni moment rotorja. m x r2

Strani: 1 2